Türkiye, bulunduğu coğrafi konum ile dünyanın en şanslı ülkelerinden. Asya ile Avrupa arasında geçiş güzergahında bulunan Anadolu toprakları binlerce yıllık tarihi mirasın yanı sıra farklı iklim kuşaklarının etkisiyle çok çeşitli doğal güzelliklere sahip.

Türkiye’nin dört bir yanında her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan milli parklar, şehir stresinden uzak doğayla baş başa, keyifli zaman geçirme olanağı sunuyor.

En Güzel Milli Parklar

1. Dilek Yarımadası Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Dilek-Yarimadasi

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı‘nın 36 tür memeli, 42 tür sürüngen ve 45 tür deniz canlısına ev sahipliği yapan yarımada bölümü 10 bin 985 hektar, 256 adet kuş türünün yaşadığı delta bölümü ise 16 bin 690 hektarlık bir alanı kaplıyor. Aydın’ın Kuşadası ve Söke ilçeleri arasında konumlanan ve benzersiz flora çeşitliliğiyle dünya çapında öneme sahip olan milli park, dünyada nadir görülen Akdeniz Foklarının da doğal yaşam alanlarından.

2. Hatila Vadisi Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Hatila

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer almasına rağmen Akdeniz iklimi etkilerine rastlanan Hatila Vadisi Milli Parkı, Artvin’in ve Türkiye’nin en bakir doğa alanlarından biri. 17 bin 138 hektar genişliğindeki milli park, 5002ü aşkın endemik bitki türünün yanı sıra tilki, porsuk, dağ horozu, Hopa engereği, ayı, atmaca ve sansar gibi hayvanlara da ev sahipliği yapıyor.

3. Ballıkayalar Tabiat Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Ballikayalar

Türkiye’de kaya tırmanışı yapılabilecek en harika rotalardan biri olan Ballıkayalar Tabiat Parkı, 1. derece doğal sit alanı statüsünde. Tırmanış tutkunlarını yanı sıra şehir yaşamının karmaşasından ve stresinden bunalan metropol insanlarının da kaçamak adresleri arasında bulunan park, Kocaeli’nin Gebze ilçesi sınırlarında bulunuyor.

4. Tek Tek Dağları Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Tek-Tek

Tek Tek Dağları Milli Parkı; Şuayıp Şehri Harabeleri, Soğmatar Harabeleri ve Senem Mağarası gibi arkeolojik değerleriyle Şanlıurfa’nın en popüler turistik yerlerinde. Tektek Dağları üzerinde 19 bin 335 hektarlık bir alanı kaplayan park; ceylan, varan kertenkelesi, vaşak, kurt, tilki, toy, mezgeldek, turna, kınalı keklik, çilkeklik, şahin, atmaca, üveyik, kızkuşu, bağırtlak, ibibik, sığırcık gibi hayvanların görüldüğü zengin bir floraya da sahip

5. Olimpos Beydağları Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Olimpos

Olimpos Beydağları Milli Parkı, Olimpos Antik Kentindeki tarihi eserlerin ve kalıntıların doğayla buluştuğu harika bir doğa alanı. Ziyaretçilerine tarihin tozlu kalıntıları arasından Akdeniz’in masmavi sularına ulaşma fırsatı sunan milli park, Antalya’nın Kemer ve Kumluca ilçeleri sınırlarında bulunuyor. Toplam yüzölçümü 34 bin 452 hektar olan Olimpos Beydağları Milli Parkı, Çıralı Plajı’na yumurtlayan caretta carettalarıyla da ünlü.

6. Camili Biyosfer Rezerv Alanı

En-Guzel-Milli-Parklar-Camili

Uluslararası Kuşları Koruma Konseyi (BirdLife International) tarafından, dünya üzerinde korunmada öncelikli 217 alandan biri olarak seçilen ve bölgedeki en önemli süzülen kuş göç yollarından birisi üzerinde yer alan Camili Biyosfer Rezerv Alanı, Türkiye’deki ilk ve tek biyosfer alanı olarak biliniyor.

7. Nemrut Dağı Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Nemrut

Dünyanın en harika gündoğumu ve günbatımı manzarasının izlendiği Nemrut Dağı Milli Parkı, yaklaşık 10 metre yüksekliğindeki tanrı heykelleri, Tümülüsleri ve kabartmalarıyla göz kamaştırıyor. 1987 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan milli park, dünyanın en yüksek açık hava müzesi olarak anılıyor.

8. Nene Hatun Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Nenehatun

Erzurum’da 387 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Nenehatun Tarihi Milli Parkı, Osmanlı-Rus Savaşı’nda (1877-1878) Rusların şehre girmesini engelleyen halk mücadelesinin önderliğini üstlenen Nene Hatun’un ismini taşıyor. Bölgenin kültürel ve tarihi dokusunu gelecek nesillere taşıyan bu alan, 2009 yılından bu yana milli park statüsünde.

9. Kaşalıç Tabiatı Koruma Alanı

En-Guzel-Milli-Parklar-Kasalic

Karadeniz orman ekosisteminin özelliklerini yansıtan Kaşalıç Tabiatı Koruma Alanı, Kütahya’nın Domaniç ilçesine bağlı Durabey köyü içerisinde yer alıyor. Kayın ve karaçam ağaçlarıyla çevrili ormanlık alanlarıyla etkileyici bir atmosfere sahip olan koruma alanında ayı, yaban domuzu, geyik, tilki, tavşan, porsuk ve kirpi gibi hayvan türleri bulunuyor.

10. Çamlık Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Camlik

Türkiye’de yalnızca bu bölgede görülen ve Kafkas Çamı ismiyle bilinen 400-500 yaşlarındaki Karaçam türünün yetiştiği Çamlık Milli Parkı, Türkiye’nin ilk milli parkı. Yozgat’ta 264 hektarlık bir alan üzerine kurulan milli parkta, 30’a yakın endemik türünün yanı sıra Amerika’ya özgü bir kuş türü olan Altın Kartallar da bulunuyor.

11. Çitdere Tabiatı Koruma Alanı

En-Guzel-Milli-Parklar-Citdere

Yılın her mevsiminde ayrı bir güzelliğe bürünen Çitdere Tabiat Koruma Alanı, Karabük’ün Yenice ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Dünyada eşine ender rastlanan boy ve çaptaki Istranca Meşelerinin yetiştiği ormanlık alanıyla doğa tutkunlarını kendine hayran bırakan bu koruma alanında, geyik, karaca, ayı, domuz, kurt, sansar, vaşak ve yaban kedisi gibi hayvan türleri de var.

12. Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-SArikamis

Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı, enfes güzellikteki sarıçam ormanları ve yaban hayatıyla Kars ve Erzurum şehirleri arasında görülebilecek en güzel yerlerden biri. Birinci Dünya Savaşı sırasında Doğu cephesinde şehit olan 90 bin askerin hikayesini de saklayan milli park, hem doğal hem de kültürel açıdan görülmeye değer güzelliklere sahip.

13. Küre Dağları Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Kure

Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından Avrupa ormanlarında korumada öncelikli alanları arasına seçilen Küre Dağları Milli Parkı, Karadeniz Bölgesinin batısında, Küre Dağları üzerinde konumlanıyor. Zengin yaban hayatıyla dünyanın önemli doğa alanları arasında gösterilen bölge, 100’e yakın mağarasıyla dünyadaki milli parklar içinde, envanteri yapılmış en çok mağarayı bulunduran milli parklardan. 

14. Beşkayalar Tabiat Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Beskayalar

Antik Çağ’daki ismi Arganthonios olan Samanlı Dağlarının kuzey bölümünde, Kocaeli’nin Başiskele İlçesi sınırları içerisinde yer alan Beşkayalar Tabiat Parkı, 921 hektarlık bir yüzölçümüne sahip. 1. derece doğal sit alanı olan bölge, ormanlık alanlarını çevreleyen yürüyüş parkurları, dereleri ve hayvan türleriyle doğayla iç içe olmak isteyenlerin gözdesi.

15. Aladağlar Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Aladaglar

Toros sıradağlarının en yüksek zirvelerine sahip olan Aladağlar, Orta Anadolu’nun zirvesi olarak anılan Aladağlar Milli Parkı‘nı saklıyor. Yedigöller, Türkiye’nin en büyük post ormanı olan Hacer Ormanı, Aksu Kanyonu, Zamantı Vadisi ve Kapuzbaşı Takım Şelaleleri gibi doğal güzellikleri barındıran milli park, Kayseri çevresinde görülebilecek en etkileyici doğa alanlarından biri.

16. Kızıldağ Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Kizildag

Türkiye’nin en uzun mağarası olan Pınargözü mağarası, Beyşehir Gölü ve şahane doğasıyla unutulmaz manzaralar sunan Kızıldağ Milli Parkı, Isparta ve Konya yakınlarında bulunuyor. Parkın sınırları içinde; Şarkîkaraağaç ve Yenişarbademli ilçelerinin yanında Gölkonak, Gedikli, Sarıkabalı, Belceğiz, Armutlu, Karayaka, Kıyakdede, Yassıbel, Beyköy, Çeltek, Yeniköy, Çaltı ve Fakılar köyleri de var.

17. Artabel Gölleri Tabiat Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Artabel

İsmini içindeki Yıldız Gölleri, Beş Göller, Karanlık Göller gibi adlarla alınan krater göllerinden alan Artabel Gölleri Tabiat Parkı, Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarında kalıyor. Park, nefes kesen güzellikteki ormanları, dağ ekosistemleri, jeolojik yapısı, buzul gölleri, yüksek dağ zirveleriyle göz kamaştırıyor.

18. Sarıkum Tabiatı Koruma Alanı

En-Guzel-Milli-Parklar-Sarikum

Sinop’a yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta Sarıkum köyü sınırları içinde 785 hektarlık bir bölgeyi kaplayan Sarıkum Tabiatı Koruma Alanı, ismini bir lagün gölü olan Sarıkum’dan alıyor. Ramsar kriterlerine göre uluslararası sulak alan ekosistemi özelliği taşıyan bu koruma alanı, bu yapısıyla kuş gözlemciliğine ilgi duyanların da gözdesi.

19. Gökçetepe Tabiat Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Gokcetepe

Mavi ve yeşilin en güzel manzaralarını saklayan Gökçetepe Tabiat Parkı, dünyada kendi kendini temizleyebilen beş körfezden biri olan Saros Körfezi kıyısında yer alıyor. Türkiye’nin cennet köşeleri arasında anılan bu tabiat parkı, Edirne’nin en popüler kamp, tatil ve doğa alanlarından.

20. Honaz Dağı Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Honaz

Ege Bölgesinde Periglasiyal ortam şartlarının hakim olduğu nadir yerlerden olan Honaz Dağı Milli Parkı, Denizli’nin Honaz ilçesinde konumlanıyor. 1995 yılında milli park ilan edilen bu doğa alanı, 2528 metre ile Ege Bölgesinin en yüksek dağı olarak bilinen Honaz Dağıyla da ünlü. Park ve çevresinde ballıbaba, sığırkuyruğu, safran gibi dünyada sadece Honaz Dağı’nda yetişen üç bitki türünün yanı sıra 964 farklı bitki daha bulunuyor.

21. Gökçeada Sualtı Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Gokceada

Her mevsim rüzgarlı olan havasıyla sörf tutkunlarının buluşma noktası olan Gökçeada, sualtı yaşamı bakımından da oldukça zengin. Ada çevresinde Akdeniz foku, deniz çayırları, triton, böcek, pina, yunus, İspermeçet balinası ve deniz kaplumbağası gibi koruma altındaki canlılara rastlanıyor. Türkiye’nin ilk Sualtı Patikasının kurulduğu Gökçeada Sualtı Milli Parkı da Türkiye’nin ilk ve tek sualtı parkı olma özelliğine sahip.

22. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Ayvalik

Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki Ayvalık Adalarının 19’unu kapsayan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, bozulmamış doğası ve tarihi yapılarıyla Ege’nin en değerli bölgelerinden. Tabiat Parkı sınırları içerisinde 59 memeli, 86 tane de kuş türü yaşıyor. Ege’nin masmavi suları ve koylarını keşfetme şansı sunan Ayvalık’ta, milli park çevresindeki Cunda Adası ve Şeytan Sofrası gibi turistik yerler de görülebilir.

23. Kaz Dağları Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Kazdaglari

Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Kaz Dağları Milli Parkı, oksijen bakımından zengin havasıyla nefes almanın ne demek olduğunu yeniden öğreten bir yer. Son dönemlerde ruhu ve zihni dinlendiren meditasyon ve yoga kamplarının vazgeçilmezi haline gelen bu bölge vadileri, ormanlık alanları ve kamp noktalarıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

24. Çığlıkara Tabiatı Koruma Alanı

En-Guzel-Milli-Parklar-Ciglikara

Elmalı’ya 55 kilometre, Antalya’ya ise 165 kilometre uzaklıktaki Çığlıkara Tabiatı Koruma Alanı‘nın en önemli özelliği dünyanın en nadir sedir ormanlarından birine sahip olması. Bu alan özellikle bahar ve yaz dönemlerinde renk cümbüşü oluşturan 400’e yakın bitki türü ve yaklaşık iki bin yıllık anıt ağaçlarıyla göz kamaştırıyor.

25. Başkomutanlık Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Baskomutan

Afyonkarahisar ve Kütahya şehirleri arasında konumlanan ve Kocatepe ve Dumlupınar olmak üzere iki ana bölümden meydana gelen Başkomutan Tarihi Milli Parkı, Kurtuluş Savaşı döneminden günümüze dek gelen tarihi alanları, şehitlikleri, müzeleri ve anıtlarıyla Türkiye tarihinin en önemli günlerinin izlerini taşıyor.

26. Spil Dağı Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Spil

Ege Bölgesi’nde kayak, kamp, doğa yürüyüşü ve tırmanış etkinliklerinin yapıldığı şahane ünlü olan Spil Dağı, 1969 yılında milli park ilan edildi. Günümüzde Spil Dağı Milli Parkı olarak anılan bölge, mitolojik hikayelerde de adı geçen bir yer. Bu doğa harikası milli park Manisa merkezden 24 kilometre, İzmir merkezden ise yaklaşık 50 km uzaklıkta.

27. Nallıhan Kuş Cenneti

En-Guzel-Milli-Parklar-Nallihan

Türkiye’deki 70 kuş cennetinden biri olan Nallıhan Kuş Cenneti‘nde 200’ün üzerinde kuş türü yaşıyor. Şahin, doğan, kartal, Mısır akbabası, alacabalıkçıl, kaşıkçı, yeşilbaş, karabatak, kılkuyruk, turna, keklik, çulluk, bıldırcın, kaz, sutavuğu gibi kuşların görülebildiği bu doğa harikası, Ankara çevresinde, kuş sesleri arasında keyifli zamanlar geçirebileceğiniz huzur dolu bir yer.

28. Munzur Vadisi Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Munzur

Huş ağaçlarının ismi gibi huzur kokan atmosferinde keyif dolu zamanlar geçirebileceğiniz Munzur Vadisi Milli Parkı, Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Tunceli şehri sınırlarında yer alıyor. 1971 yılında milli park ilan edilen bu bölge, macera peşinde koşan gezginlerin vazgeçilmezi olan rafting ve kayak gibi sporlar için de oldukça cazip.

29. Kaçkar Dağları Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Kackar

Karadeniz Bölgesinin en yüksek dağı olarak anılan Kaçkar Dağları çevresine kurulan Kaçkar Dağları Milli Parkı, Rize, Erzurum ve Artvin şehirleri arasındaki 51 bin 550 hektarlık geniş bir alanı kapsıyor. Karadeniz’in nefes kesen güzellikteki doğal güzelliklerini ve tertemiz havasını görebileceğiniz milli park, Türkiye’de buzul etkisinin görüldüğü ender yerlerden biri ve içinde 100’e yakın buzul gölü var.

30. Papazın Bahçesi

En-Guzel-Milli-Parklar-Papazin

Mersin’in Çamlıyayla ilçesinde bulunan Papazın Bahçesi, buz gibi sulara sahip şelaleleri ve şahane manzarasıyla Akdeniz’in sıcak havasından bunalan yöre halkının ve turistlerin göz bebeği. Bahar ve yaz dönemlerinde piknik ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin akınına uğrayan bu alan çevresinde çok dayıda restoran ve kafe de bulunuyor.

31. Ilgaz Dağı Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Ilgaz

Kastamonu ve Çankırı şehirlerinde, Ilgaz Dağları üzerine kurulan Ilgaz Dağı Milli Parkı, 1976 yılında açıldı. Çevresinde ve içinde Valla Kanyonu, Aydos Kanyonu, ve Ilgarini Mağarası,Mantar Mağarası, Kuyluş, Ejderha Ağzı Mağarası, Ilıca Köyünde Ilıca Şelalesi ve Horma Kanyonu gibi görülmeye değer yerlerin bulunduğu milli park, 37 bin hektarlık bir alanı kapsıyor.

32. Abant Gölü Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Abant

Özellikle kış aylarında kar sevinci yaşamak isteyenlerin vazgeçilmez adreslerinden olan Abant Gölü Milli Parkı, ismini Bolu’nun 34 km güneybatısında, Abant Dağları üzerinde oluşan bir krater gölü olan Abant Gölü’nden alıyor. Hem günübirlik hem de uzun süreli konaklamalar için uygun tesislerin hizmet verdiği park, 127 hektarlık bir alanı kaplıyor.

33. Yedigöller Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Yedigoller

Bahar ve yaz dönemlerinde yeşilin en güzel tonlarını gözler önüne seren Yedigöller Milli Parkı, kış döneminde ise beyaz örtünün büyüleyici manzaralarıyla süsleniyor. Batı Karadeniz Bölgesi’nde Bolu’nun 42 kilometre kuzeyinde yer alan milli parkta kamp, doğa yürüyüşü, bisiklet turları ve fotoğrafçılık gibi etkinlikler de yapılabiliyor.

34. Karagöl Sahara Milli Parkı

En-Guzel-Milli-Parklar-Karagol

Karagöl Sahara Millî Parkı, Artvin‘in Şavşat ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Karagöl ve Sahara Yaylası olmak üzere iki sahadan meydana gelen milli parkın yüzölçümü ise 3.251 hektar. Karagöl bölümünde kır gazinosu olarak kullanılan 12 yataklı konaklama tesisi de bulunan milli park, kamp yapmak için de elverişli bir ortama sahip.

35. Beyağaç Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanı

En-Guzel-Milli-Parklar-Beyagac

Muğla’nın Köyceğiz ile Denizli’nin Beyağaç ilçeleri arasında bulunan Beyağaç Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanı, Kartal Gölü çevresindeki Türkiye’nin en yaşlı karaçam ormanıyla ünlü. Milli parkta, en yaşlıları yaklaşık 1200-1300 yıllık olan karaçam ağaçlarının 20 metreyi aşan uzunlukları da görülmeye değer bir güzellik oluşturuyor.

1 Yorum

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz