Türkiye‘nin en etkileyici ve nefes kesen manzaralarına sahip Yedigöller Milli Parkı, adı Bolu‘yla özdeşleşen bir marka. Bolu’nun kuzeyi ile Zonguldak’ın güneyinde, 2 bin 19 hektarlık alanda konumlanan Yedigöller, 1965’ten beri milli park olarak koruma altında.

Karadeniz‘in batısında oldukça engebeli bir yörede yer alan milli park, 7 adet irili ufaklı doğa harikası heyelan gölü ve zengin bitki örtüsünün yarattığı ekosisteme sahip. Milli parkta heyelanın oluşturduğu göller, orman denizini andıran zengin bitki örtüsü gündelik yaşamın tüm olumsuz etkilerinden uzaklaşmak için muhteşem bir atmosfer var.

Milli parkta Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olmak üzere 7 göl bulunuyor. Bu göller aralarında 100 metre yükselti farkı bulunan iki plato üzerinde yer alıyor. Ortalama 780 metre yükseklikte olan platodaki göllerin en büyüğü en derin yeri 15 metre olan Büyükgöl. Büyükgöl’ün güneydoğusundaki Deringöl, 20 metre uzunluğundaki akan bölümü ile Büyükgöl’e bağlanıyor.

Yedi Göller

Türkiye’de ilk alabalık üretme istasyonunun 1969’da kurulduğu Büyükgöl, Yedigöller’de canlı alabalık yetiştirilmesi için damızlık amacıyla kullanılıyor. Büyükgöl’ün kuzeyinde ise Seringöl bulunuyor.

Yedigöller Milli Parkı gölleri

Yedigöller Milli Parkı bünyesindeki Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl, aralarında 100 metre yükselti farkı bulunan iki plato üzerinde yer alıyor. Ortalama 780 metre yükseklikte olan platodaki göllerin en büyüğü olan Büyükgöl’ün en derin yeri yaklaşık 15 metre. Büyükgöl’ün güneydoğusundaki Deringöl ise 20 metre uzunluğundaki akan bölümü ile Büyükgöl’e bağlı. Büyükgöl, Yedigöller’de canlı alabalık yetiştirilmesi için damızlık amaçlı kullanılıyor. Ülkemizde ilk alabalık üretme istasyonunun 1969’da kurulduğu Büyükgöl’ün kuzeyinde ise Seringöl yer alıyor.

Diğer platodan 100 metre yükseklikteki platonun en geniş gölü olan Nazlıgöl, dibinden sızdırdığı bol miktardaki su nedeniyle, gölün kuzeydoğusunda yüzeye çıkarak bir şelalenin oluşmasına sebep olduğundan Şelale Gölü olarak da adlandırılıyor. Aynı platoda yer alan Sazlıgöl, İncegöl ve Küçükgöl’un bulunduğu, kuzeyden güneye doğru alçalma gösteren bölgenin en yüksek yerini 1488 metre ile Eğrikiriş Tepesi, en alçak yerini ise 465 metre ile Kirazçatı oluşturuyor.

Yedigöller Milli Parkı bilimsel inceleme ve araştırmalar bakımından oldukça önemli ve kuvvetli bir altyapıya sahip. Çok sayıda bitki türünü içeren milli park, Türkiye’nin en güzel, karışık doğal ormanlarını barındırıyor. Başlıca ağaç türleri olan kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve kara çam, köknar, fındık, ıhlamur ve dişbudak ağaçları yüksek boylu ve düzgün gövdeli olmalarıyla biliniyor. Porsuk gibi nesli azalmakta olan bitki türleri de parkta yaşıyor.

Yaban hayvanlarından ayı, domuz, kurt, tilki, sansar, sincap, geyik, karaca ve tavşan ile kuşlardan yabani ördek, yabani güvercin ve keklik için yaşama alanı olan Yedigöller sahasında 100’ün üzerinde kuş türü var. Bu özellikleriyle tam bir doğa cenneti konumuna sahip alanda, her yıl mayıs-eylül dönemlerinde Büyükgöl ve Deringöl’de ücret karşılığı sportif olta balıkçılığı hizmeti veriliyor. Göllerde ayrıca, göl alası ve gökkuşağı alabalığı da bulunuyor.

Yedigöller Milli Parkı içerisindeki Kapankaya Manzara Seyir Alanına çıkarak gölleri ve eşsiz peyzaj güzelliklerini görebilirsiniz. Bu güzergâh üzerinde görebileceğiniz bir anıt ağacın yanı sıra park içerisindeki geyik üretme istasyonunu da ziyaret edebilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı görülecek yerler

Yedigöller Milli Parkı’nda farklı büyüklükte, kayın, karaçam ve meşe ormanlarıyla çevrelenen göller yılın her dönemi ziyaretçilerin huzur bulmak için vakit geçirdiği noktalar.

Çok sayıda bitki türünü içeren milli park, Türkiye’nin en zengin karışık doğal ormanlarına sahip olması nedeniyle yurt içi ve yurt dışından araştırmacıların da gözlem yapmak için tercih ettiği bir yer.

Kapankaya Manzara Seyir Terası, gölleri ve orman dokusunu izlemek ve manzaranın tadını çıkarmak için tercih ediliyor. Manzara terasına giden güzergah üzerinde yer alan anıt ağaç, yıllara meydan okuyan ağaç varlığına tanık ediyor ziyaretçileri. Milli park içerisindeki geyik üretme istasyonu da farklı bir deneyim için görülmeli.

Yedi Höller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı aktiviteler

Hoş manzaraları, sessiz ve huzurlu doğası, yürüyüş yolları, şelaleleri, gölleri, farklı cinsteki ağaç ve bitki dokusuyla milli park yürüyüş ve doğa sporları için uygun bir altyapıya sahip. Piknik, dinlenme, fotoğrafçılık, kampçılık gibi aktiviteler için de ideal.

Yedigöller Milli Parkı konaklama

Yedigöller Milli Parkı içerisinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı‘na ait 1 hektarlık konaklama alanında 18 üniteden oluşan 72 yataklı bungalov evler, çadır ve karavanla konaklamaya müsait bölüm bulunuyor. Bu alanda restoran ve kafe hizmeti de sunuluyor. Parkı ziyarete en uygun dönem nisan-kasım ayları arası.

7 göller

Yedigöller Milli Parkı giriş ücreti (2018)

Şahıs: 4 TL
Motosiklet: 8 TL
Otomobil: 12 TL
Küçük minibüs: 36 TL
Büyük minibüs: 60 TL
Çadırlı Kamp: 25 TL
Film Çekimi: 100 TL

Yedigöller Milli Parkı nerede

Yedigöller’e nasıl gidilir

Yedigöller Milli Parkı’na Ankara-İstanbul Karayolu’nun 152. kilometresinden Yeniçağa ve 190. kilometresindeki Bolu il merkezinden kuzeye ayrılan yolla ulaşılıyor. Kış aylarında yolların kapalı ve riskli olması nedeniyle Mengen üzerinden ulaşım öneriliyor.

Yedigöller İstanbul’a 300 km, Ankara’ya 222 km, Bursa’ya 329 km, İzmir’e ise 645 km mesafede. En yakın havalimanı İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa. Türkiye’nin farklı bölgelerinden Bolu’ya seferleri bulunan şehirlerarası otobüsleri kullanarak Bolu merkezden Yedigöller’e ulaşım sağlanıyor.

5 YORUMLAR

  1. Ülkemizin eşsiz yerlerinden biri daha. Hangimiz buralardan haberdar ya da gidip gördü ki… İsmini yalnızca coğrafya derslerinden hatırlamakla kalmamak umuduyla, görülecek yerler listemde ilk sıralara yazdım bile. Ayrıca huzur arayan insanın buradan daha fazla huzuru bulabileceği yer var mıdır acaba? Varsa da ülkemizdedir… =)

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here