Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli ParkıKars ve Erzurum şehirleri arasındaki toplam 22 bin 980 hektar genişliğinde bir alanı kaplayan muhteşem doğasının yanı sıra Birinci Dünya Savaşı sırasında Doğu cephesinde savaşarak ve Sarıkamış’ta donarak yaşamını yitiren 90 bin askerin yürek burkan hikayesini de saklıyor.

Zengin bir yaban hayatına ve sarıçam ormanlarına sahip doğası ve tarihi özelliğiyle Türkiye’nin ve Doğu Anadolu Bölgesinin en önemli doğa alanlarından olan Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı, 2004 yılından bu yana koruma altında.

Sarikamis Allahuekber Daglari Milli Parki

Sarıkamış Harekatı’nda şehit olan askerlerin mezarlarının yer aldığı; Allahuekber Tepe Şehitliği, Dikenli Tepe Tabya Şehitliği, Çakırbaba Şehitliği, Ağababa Şehitliği, Meçhul Asker Şehitliği, Sarıkamış Şehitliği, Soğanlı Şehitliği, Divik Köyü Şehitliği, Bardız Geçidi Şehitliği milli parkın en çok ziyaret edilen noktalarından.

Kültürel değerlerinin dışında Türkiye’de sarıçam ormanına rastlanan en yüksek rakımlı bölge olmasıyla da bilinen Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı’nda görülen farklı çam türleri arasında adi ardıç ve titrek kavak ağaçları da var. Yaban hayatı açısından da oldukça zengin olan park; ayı, tilki, vaşak, yaban kedisi, su samuru, kaya sansarı, kızıl sincap, bozkır kartalı, kara akbaba, kızıl çaylak gibi 75 memeli, 107 kuş, 6 balık türünün yaşam alanı.

Sarikamis Kayak Merkezi Kars

Bahar ve yaz dönemlerinde doğanın yeniden uyanmasıyla rengarenk bir görünüme kavuşan milli park, kış ve doğa sporlarına da elverişli. Alpler gibi dünyaca ünlü kayak noktalarında görülen kristal karın hakim olduğu Sarıkamış Kayak Merkezi, bölgenin en popüler kış sporu adreslerinden. 13 km uzunluğundaki kayak pistleri ve gelişmekte olan konaklama, restoran ve teknik imkanlarıyla kayak keyfini zirvelere çıkaran bu tesis, milli park çevresinde görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Doğa yürüyüşü, olta balıkçılığı, kamp, kaya tırmanışı, snowboard, avcılık ve piknik gibi eğlence ve macera dolu aktivitelerin yapılabildiği milli park, hem doğa sporlarıyla ilgilenenler hem de hafta sonlarını değerlendirmek isteyen aileler ve gruplar için oldukça cazip.

Sarikamiş Kayak Kars

Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı’na ulaşım için en konforlu ve hızlı seçenek havayolu seyahati. Milli parka en yakın havalimanları; Kars, Erzurum ve Iğdır şehirlerinde hizmet veriyor. Şehirlerarası otobüsler aracılığıyla Erzurum ya da Kars üzerinden de ulaşılabilen milli park, Kars Harakani Havalimanı‘na 50 km, Erzurum Havalimanı’na 159 km, Iğdır Havalimanı’na ise 175 km uzaklıkta.

Alışılagelmiş rotalardan uzak ve keyif dolu bir seyahat deneyimi arayanların gözdesi olan Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı, tarihi tanıklık eden köklü geçmişi, dünyayı kıskandıran güzellikteki kayak merkezi ve şahane doğasıyla büyülüyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here