Kocaeli, Türkiye‘nin en gelişmiş şehirlerinden biri. Adını 1320 yılında İzmit yöresini fetheden Akça Koca’dan alan il batısında Yalova ve İstanbul, doğusunda Sakarya, güneyinde Bursa, kuzeyinde Karadeniz ile çevrili. İlk yerleşimin tarih öncesi dönemlere uzandığı Kocaeli, Asya ve Avrupa arasındaki geçiş noktaları arasında bulunması nedeniyle oldukça önemli.

Son 50 yılda giderek yenilenen ve gelişen kent, tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve geniş yeşil alanlarıyla dikkat çekiyor. İstanbul’a yakınlığıyla özellikle hafta sonu kaçamakları ve günübirlik geziler için sıklıkla tercih edilen Kocaeli Türkiye’nin en geniş parklarından biri olan Seka Parkı, birbirinden güzel etkinliklere imza atan Kocaeli Bilim Merkezi, doğa severlerin vazgeçilmezleri arasında bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı ve birbirinden güzel diğer yerleriyle keşfedilmeyi bekliyor.

Kocaeli Gezilecek Yerler

1. İzmit Saat Kulesi

Saat Kulesi İzmit Kocaeli Gezilecek Yerler

İzmit Saat Kulesi, Osmanlı Dönemi’nde şehre yapılmış eserlerden biri. İzmit Kemalpaşa Mahallesi’nde konumlanan saat kulesi, 4. Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25.yıl dönümü nedeniyle 1900 yılında yapılmış. İnşası bir sene süren saat kulesi ünlü mimar Mihran Azaryan tarafından tasarlanmış. Çeşmeler ve kitabelerle süslenmiş olan İzmit Saat Kulesi, şehrin görülmesi gerekenleri arasında.

2. Seka Park

Seka Park Kocaeli Gezi Rehberi

Seka Park, Türkiye’nin en büyük parklarından biri. 580 dönümlük bir araziye yayılan park Kocaeli şehir merkezinde yer alıyor. Eski Seka Kağıt Fabrikası arazisi üzerinde konumlanan park dinlenme sahaları, oturma alanları, spor salonları, bisiklet yoluyla yerel halkın oldukça önemli bir sosyalleşme alanı. Aynı zamanda 2 adet basket, 2 adet tenis, 1 adet futbol sahasına da sahip olan Seka Park zaman zaman konserlere de diğer etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

3. Kocaeli Bilim Merkezi ve SEKA Kağıt Müzesi

Kocaeli Bilim Merkezi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK ortaklığı ile hayata geçirilmiş bir proje olan Kocaeli Bilim Merkezi, 1934 yılında açılan ve 70 yıl kağıt üretimi yapan Seka Kağıt Fabrikası’nın içinde yer alıyor. Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi olan bilim merkezi günümüzde yaklaşık 250 deney düzeneği, bilim sahnesi, atölyeler, ofisler, sergi alanları ve kütüphanesiyle hizmet veriyor. İçinde aynı zamanda kağıt üretimine tanıklık edilen Seka Kağıt Müzesi de bulunan bilim merkezinde geleneksel yöntemle kâğıt yapma atölyeleri, origami, kirigami, ebru gibi farklı atölyelere de katılma şansınız bulunuyor.

4. İzmit Müzesi ve Atatürk Evi

İzmit Müzesi Kocaeli

İzmit Müzesi ve Atatürk Evi, 1874 yılında Sultan Abdülaziz için yaptırılmış olan bir saraydı. Atatürk, 1922 yılında denetim için Kocaeli’ye gelince bu köşk onun için hazırlandı. Daha sonraki yıllarda da Atatürk İzmit’e geldikçe bu köşkte kalmaya devam etti. Cumhuriyetten sonra Valilik Konağı olarak kullanılan köşk, 1966 yılında bir müzeye dönüştürüldü. Müzede Helen, Roma ve Bizans dönemlerine ait objeler ile Atatürk’e eşyalar görülebiliyor.

5. Eskihisar Kalesi

Eskihisar Kalesi Kocaeli Gezi Rehberi

Kocaeli merkezden yaklaşık 45 km uzaklıkta yer alan Eskihisar Kalesi İzmit Körfezi’nin güneyinde konumlanıyor. Bizans Dönemi’nde limanı korumak için yapıldığı düşünülen kale 3 kule, 2 kapı ve özel komutan konutu bölümünden oluşuyor. Bizanslılar ve Osmanlılar arasındaki büyük bir savaşa tanıklık etmiş olan Eskihisar Kalesi muhteşem bir manzarayı görüyor. 1998 yılında restore edilen kale günümüzde özellikle konserler için kullanılıyor.

6. Pembe Kayalar

Pembe Kayalar Kocaeli Gezilecek Yerler

Türkiye’nin eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan Pembe Kayalar, Kocaeli’nin Kandra ilçesinde bulunuyor. İlginç jeolojik yapısı nedeniyle yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgisini çeken bu doğa harikası adını sahip olduğu kayaların renginden alıyor. Suyun içinde yumuşak olan suyun çıkartıldığında ise sertleşen bir yapıya sahip Pembe Kayalar bu özelliği nedeniyle Osmanlı Dönemi’nde birçok yapının inşasında kullanılmış. Muhteşem yapısı, temiz denizi ve piknik alanlarıyla Pembe Kayalar günübirlik gezilerin vazgeçilmezlerinden.

7. Kirazlı Yaylası

Kiraz Yaylası Kocaeli Seyahat Rehberi

Kocaeli’nin en önemli yeşil alanlarından biri olan Kirazlı Yaylası, Maşukiye ilçesinde bulunuyor. İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü manzarasına hakim yayla, oldukça geniş bir piknik alanına sahip. Çevresindeki çay bahçeleri ve alabalık restoranlarıyla da ziyaretçilerine doğayla baş başa kalmak için alternatifler sunan Kirazlı Yaylası, şehri kalabalığından uzaklaşmak isteyenler muhteşem bir seçenek.

8. Beşkayalar Tabiat Parkı

Beşkayalar Tabiat Parkı Kocaeli

Türkiye’nin fauna ve flora bakımından oldukça zengin tabiat alanlarından biri olan Beşkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli’nin Başiskele ilçesine bağlı Yuvacık beldesinde yer alıyor. İzmit’e 26 kilometre uzaklıkta konumlanan tabiat parkı 1600 hektarlık alana yayılıyor. Trekking yapmak için uygun yürüyüş rotalarına sahip olan parkta ayrıca içlerinde şelale ve göl bulunan 2 adet mağara bulunuyor. Özellikle kamp için tercih edilen Beşkayalar Tabiat Parkı, hafta sonu gezilerinin alternatif rotaları arasında.

9. Kefken Adası

Kefken Adası Kocaeli Gezi Rehberi

Kocaeli’nin doğal güzellikleri arasında bulunan Kefken Adası, Cebeci Sahili’nin tam karşısında yer alıyor. Üzerinde Cenevizliler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar’dan izler taşıyan ada birinci derece sit alanı olarak korunuyor. Bu sebeple adaya organizasyon şirketleri tur düzenleyemiyor. Kefken Adası’na Cebeci Kumsalı’nın sağ tarafında ya da limanda bulunan teknelerle ulaşılabiliyor. Ada etrafı akıntılı olduğu için yüzme bilmeyenler ile kendisine güvenmeyenlerin denize girmemesi bekleniyor. İyi bir kuş gözlem alanı olan Kerpe Adası’nda mangalsız piknik yapabileceğiniz defne gölgelikleri de bulunuyor.

10. Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar Tabiat Parkı Kocaeli

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı, I. derece doğal bir sit alanı. Merkeze yaklaşık 39 km mesafede bulunan bu doğa harikası, Ballıkaya Deresi sayesinde kireçtaşlarının içerisinde gömülerek açılmış. Arıların mağaraları kovan olarak kullanması sebebiyle ‘Bal Mağaraları, Bal Kayalıkları’ olarak anılan park günümüzde Ballıkayalar adıyla tanınıyor. Bitki ve hayvan çeşitliliği bakımından oldukça zengin tabiat parkı, özellikle doğa tutkunlarının vazgeçilmelerinden biri.

Birbirinden güzel doğa harikalarına ve tarihi eserlere sahip olan Kocaeli’nde Aygır Deresi, Kefken Kovanağzı Koyu, Vidinli Sırrı Paşa Konağı, Tahtalı Göleti de diğer görülecek yerler arasında yer alıyor.

Önceki İçerikMuğla’da Görülecek Yerler
Sonraki İçerikHaliç Gezilecek Yerler

2 YORUMLAR

  1. Üniversite hayatımı geçirdiğim şehir 🙂 Gördüklerim kadar adını hiç duymadıklarımın da olmasına şaşırdım doğrusu.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz