İsviçre, resmi ismiyle İsviçre Konfederasyonu, Alpler, İsviçre Platosu ve Jura Dağları arasında yer alıyor. Batı Avrupa‘da bulunan ve denize kıyısı olmayan, ülkenin kuzey sınırında Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya ve doğusunda Avusturya ile Lihtenştayn yer alıyor.

Avrupa’nın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden olan İsviçre, birbirinden güzel doğa harikalarına ev sahipliği yapan muhteşem coğrafyasıyla nefes kesiyor. Heidi’nin ülkesi olan İsviçre, orta-batı Avrupa arasında, Alplerin kuzey ve güney yamaçlarına konumlanmış. Güneyde İsviçre Alpleri, ortada İsviçre Platosu ve kuzeyde Jura Dağları olmak üzere ülke üç ana alana ayrılan İsviçre’yi orta ve güneyinden kat eden Alplerin yüksek doruklarında buzul vadileri yer alıyor. Bu doruklarda doğan Ren, Rhône, İnn, Aare ve Ticino Nehirleri ise, Cenevre, Zürih, Neuchâtel ve Konstanz Göllerine dökülürken ülke topraklarının neredeyse yüzde onunu göller ve buzullar oluşturuyor. 1.500’den fazla göle sahip olan İsviçre, Avrupa’daki temiz su rezervinin yaklaşık % 6’sına sahip.

Isvicre-Gezi-Rehberi

Zürih ve Cenevre gibi iki küresel kent ve ekonomik merkeze sahip olan İsviçre, aynı zamanda Kızılhaç’ın doğduğu ülke. Avrupa Serbest Ticaret Birliğinin kurucu üyelerinden ve Schengen bölgesinin bir parçası olan İsviçre, diğer yandan Avrupa Birliğinin ve Avrupa Ekonomik Alanının bir üyesi değil. Dünyadaki en zengin ülkelerden biri olan İsviçre’de, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça konuşulan bölgeler olmasına karşın, çoğunlukla Almanca konuşuluyor.

İsviçre Gezi Rehberi

İsviçre, Helvetia’da yaşayan Kelt kabilelerin MÖ 58’de Roma İmparatoru Julius Caesar’a yenilmesiyle beş asır boyunca Roma İmparatorluğu’nun bir bölümü sayılmış. MS 5’inci yüzyılda Hıristiyanlığı kabul eden Burgondlar, Jura’da Cenevre Gölü’nün iki yanına yerleşirken Almanlar ise Ren ile Aşağı Aar havzasına yerleşerek bölgeyi Germenleştirmiş. 13. Yüzyılda Habsburg Hanedanlığının orta ve batı İsviçre’ye hâkim olmasını ardından 1291’de üç kanton Schwyzuri Nidwalden birleşerek Habsburglara karşı bir savunma ittifakı kurdu. Adını ise birleşen kantonların en büyüğü olan Schwzy’den alarak İsviçre Konfederasyonu kuruldu.

14’üncü yüzyılda Luzirn, Zürich, Glaruszug ve Bern ilk kurulan üç kantonla birleşti. 1648’de Vestfalya Antlaşmasıyla bağımsızlığı resmen kabul edilen İsviçre, Napolyon savaşları sırasında Fransızlar tarafından işgal edildi. 1847’de iç savaşın çıktığı ülkede, 1848’de İsviçre Konfederasyonu kuruldu. Herhangi bir bloka bağlanmayarak Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında tarafsızlığını koruyan İsviçre’nin, bu kararının arkasında, dünyanın tüm devletlerinin ve devlet adamlarının İsviçre bankalarındaki hesapları bulunuyordu.

İsviçre Gezilecek Yerler

İsviçre, gezilecek pek çok kenti bulunan hem de muhteşem bir otoyol ağı ile seyahat etmenin keyfe dönüştüğü bir ülke. Şehirlerarası ulaşımda son derece gelişmiş bir ülke olan İsviçre’de aktarma yapmak da oldukça kolay.

1. Zürih

Zurih-Isvicre

Zürih, Zürih Gölü’nün Limmat Nehri’yle birleştiği noktada kurulan, Avrupa’nın en temiz şehirlerinden biri. Yüzölçümüne oranla dünya ekonomisinde oldukça büyük güce sahip bir kent olan Zürih, İsviçre’nin finans ve bankacılık başkenti. Dünyanın en yüksek yaşam standartlarına sahip şehirlerinden biri olan Zürih’te, şehir merkezindeki Fraumünster Kilisesi, Zürichhorn Parkı ve içerisinde yer alan Le Courbusier Pavyonu, şehrin en ünlü meydanlarından Paradeplatz, Kunsthaus Zürich, nehir kıyısında yürüyüş ve tabi ki çikolata dükkanları Zürih’te mutlaka görülmesi gereken adresler.

2. Basel

Basel-Isvicre

Basel, İsviçre’nin en büyük üçüncü kenti. Ren Nehri kıyısında kurulu, coğrafi konumu gereği uzun yıllar ulaşım ve taşımacılığın merkezi olan kent, kasaba sakinliğinde kent yaşamını bulabileceğiniz bir İsviçre şehri. Nehir kıyısının iki yanına kurulan iki farklı bölümden oluşan Basel, tarihi dokuları, nehrin iki yakasını bağlayan köprüleri, surları ve şehir kapılarının yanı sıra sanat galerileri, müzeleri, festival ve sanat fuarıyla birlikte Basel mücevher değerinde bir şehir.

Sanat, kültür ve şehir hayatında ziyaretçilerini şaşırtan Basel, Minster Kilisesi, St.Martin Kulesi, Jean Tinguely Çeşmesi, Fondation Beyeler, Kunstmuseum Basel, St. Jakob Parkı kentte başlıca gezilecek yerler.

3. Cenevre

Cenevre-Isvicre

Cenevre, Zürih’ten sonra, ülkenin ikinci büyük şehri. Dünya üzerinde en pahalı şehirler sıralamasında, ilk 10 şehir arasında bulunan Cenevre, Leman Gölü’nün kıyısında yer alıyor. Göl etrafındaki lüks yaşamıyla bilinen kent, yılın her dönemi karla kaplı Mont Blanc Dağı ile ünlü. Gürültüden uzak ve sakin kent yaşamıyla bilinen şehirde Cenevrelilerin yarısını yabancılar oluşturuyor. Cenevre sanat galerileri, onlarca müzesi ve kültürel etkinlikleriyle de çeşitliliğini gösteriyor.

Şehrin sembolü haline gelen Jet d’Eau’yu, Ariana Parkı içerisinde yer alan Palais des Nations, Musée d’Art Moderne, Musée Rath, MAMCO, Parc des Eaux Vives ve Paroisse de Saint-Pierre-Fusterie Katedrali Cenevre’de mutlaka görmeniz gereken yerler. Elbette Horloge Fleurie’yi görmeden kentten ayrılmayın!

4. Bern

Bern-Isvicre

Bern, İsviçre’nin başkenti. UNESCO tarafından, Dünya Kültür Listesine dahil edilerek, koruma altına alınan kent, dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında ilk onda bulunuyor. Tarih severleri ziyadesiyle memnun eden Orta Çağ kalıntılarının ağırlıkta olduğu Bern’de, Einstein’in evini ziyaret edebilirsiniz.

Tarihi çeşmeleri, tuğladan evleri, kemerli çarşısı, dar sokaklarıyla Old Town, Kemerli Yol, Ayı Parkı, 220’den fazla gül türünün bulunduğu Rosen Garten, Paul Klee Zentrum, İsviçre’deki en büyük dini yapı olan Bern Katedrali, İsviçre’nin parlamento binası Bundeshaus, 500 binden fazla objeye sahip koleksiyonuyla Bern Tarih Müzesi, Gurten, yaz aylarının en popüler mekanlarından olan Marzili Yüzme Havuzu kentte mutlaka görmeniz gereken yerler.

5. Lozan

Lozan-Isvicre

Lozan, Cenevre Gölü kıyısında kurulu, İsviçre’nin dingin, düzenli ve zengin şehirlerinden biri. Üniversiteleri, sanatı ve tarihi dokuları, yemyeşil bahçeleri ve huzurlu kent yaşamıyla öne çıkan Lozan, Uluslararası Olimpiyat Komitesinin genel merkezine de ev sahipliği yapıyor. Bale, klasik ve caz müzik konserleri, opera, tiyatro, sinema ve panayırlarıyla ziyaretçilerin ilgisini cezbeden Lozan aynı zamanda şaraplarıyla da ünlü.

Notre-Dame Katedrali, Palais de Rumine, Musée Cantonal des Beaux-Arts, Place de la Louve ve Old Town Lozan’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Ouchy Liman Bölgesi’nde güzel bir yürüyüş yapmadan kentten ayrılmayın.

6. Luzern

Luzern-ISvicre

Luzern, İsviçre’nin Almanca konuşulan kısımda kuzey-merkezinde yer alıyor. Luzern Gölü kıyısında kurulmuş kent Orta Çağ’dan kalma birçok tarihi dokuya ev sahipliği yapıyor. 14. ve 17. Yüzyıllardan kalma günümüzde konser ve sergi alanı olarak kullanılan Belediye Meclisi Binası ve dünyanın en etkileyici, ancak en mahzun taş kütlesi olarak tanımlanan Luzern Aslanı gibi güzel ve ilginç, çeşitli dönemlerden günümüze gelen yapılar, anıtlar ve müzeler tarih meraklılarını Luzern’e çekiyor.

Bir yandan da muhteşem doğa manzaralarına ev sahipliği yapan Luzern, Alp Dağları’na giden birçok yolun çıkış noktasında, göl kıyısında büyük bir turistik merkez olma özelliğine sahip.

Kentin sembolü olan ve Reuss Irmağı üzerinde yer alan ahşap Chapel Köprüsü, hemen köprünün bitişiğinde, tarih boyunca hapishane, arşiv kütüphanesi ve hazine binası olarak kullanılmış olan Su Kulesi ve İsviçre’nin en güzel barok yapıların başında gelen Cizvit Kilisesi, Luzern’de başlıca görülmesi gereken yerler. 13. Yüzyıl tarihli Fransisken Kilisesi, 15.yüzyıldan kalma Değirmen Köprüsü, orta çağ döneminde, şehrin merkezi olan Şarap Pazarı Meydanı ise görülmeyi hak ediyor.

7. St. Moritz

St-Moritz-Isvicre

St. Moritz, Milano, Zürih ve Münih’e kara yolu ile üç saatlik mesafede yer alan ve Güney Alplerde yer alan yalnızca İsviçre’nin değil, dünyanın da en önemli ve ünlü kayak merkezi. Coğrafi konumu sayesinde, kar yüksekliğini ve kalitesini tüm sezon boyunca koruyabilen St.Moritz, Alp Dağları’nın arasında, kış aylarında buz tutan kristal gölün kenarında kurulu. Dünyanın en eski kış sporları tesisi olarak da bilinen St. Moritz, 2000 metre yükseklikte kurulu bir kasaba. Kış sporcularının yanı sıra, gurmelerin ve özel jetlerin inişini sağlayan havalimanıyla da İsviçre ve dünya jet sosyetesinin de uğrak noktası.

Özellikle orta seviye ve deneyimli kayakçılar için cennet gibi pistleri olan St. Moritz’de kış sporları kayak, snowboard ve buz pateni ile sınırlı değil. Kırmızı toplar ile karda oynanan golf, buz hokeyi, buzda polo ve kriket, kızak ve de White Turf At Yarışları gibi farklı kış etkinliklerinin öncüsü olan St. Moritz’te deneyimli kayakçılar için ise hem tepelerde yer alan zorlu pistler, hem de Diavolezza-Lagalb bölgesinin sunduğu kışkırtıcı off pist imkanları sınır tanımayan bir kayak deneyimi sunuyor. Son yıllarda eklenen keyifli ve zorlu snowboard parklarının sayısı ise oldukça tatmin edici.

8. Montreux

Montreux-Isvicre

Montreux, Cenevre Gölü’nün kuzey kıyısının doğrusunda, Vaud Riviera’sının merkezinde yer alıyor. 20. yüzyılın başlarından beri, İsviçre’nin gelişen turizmiyle tanından kenti olan Montreux, dik yamaçlardan dökülen verimli sularıyla yeşerttiği göl kıyısında manolya, selvi ve palmiye ağaçlarıyla süslü, küçük ve derli toplu bir şehir. Üzüm bağları, heybetli dağlar ve göl manzarasıyla çevrili olan Montreux aynı zamanda İsviçre’nin en önemli gurme merkezi. Damak tadına düşkün olanları ve gurmeleri şehrin lokal ve yıldızlı restoranlarında keşif yaparken sık sık görebilirsiniz.

Cenevre Gölü kıyısında 13. Yüzyıl yapısı olan Château de Chillon, 3.5 km uzunluğundaki Promenade Caddesi, tarihi binaları, kaldırım taşlı dar sokakları ile Vieille-Ville de Montreux ile Gorges du Chauderon mutlaka görülmesi gereken adresler. Diğer yandan UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve Lozan ile Montreux arasındaki 830 hektarlık bir alana yayılan Lavaux Üzüm Bağları’nı görmeden kentten ayrılmayın!

9. İsviçre dağ köyleri

İsviçre dağ köylerini, Heidi’nin köyleri veya Alplerde keşfedilmeyi bekleyen dağ köyleri olarak da tanımlamak mümkün. İsviçre coğrafyasını keşfetmek isteyenler için bulunmaz manzaralar ve yerel yaşam deneyimi sunan dağ köylerinden kimisi oldukça popülerken kimisi de sizin keşfinizi bekliyor.

Dağ bisikleti rotalarının bulunduğu, Rhone Vadisi’ndeki Albinen Köyü; kayak, snowboard, kızak, buz pateni, curling gibi etkinliklere katılabileceğiniz Feldis Köyü; 1500 m yükseklikte yer alan ve sekiz evi kapsayan bir açıkhava müzesinin de bulunduğu Törbel; hepsi birer sanat eseri olan ahşap evleriyle meşhur Rougemont ve uluslararası bir balon festivaliyle öne çıkan Château-d’Oex başta olmak üzere pek çok dağ köyünü ziyaret edebilirsiniz.

Bunların dışında, St. Moritz yakınlarındaki Sils; Heidi filminin çekildiği Bergün ve Latsch; “Cennete açılan kapı” olarak adlandırılan Soglio; klasik müzik festivalinin düzenlendiği ve müzik köyü olarak da bilinen Ernen ile 1503 m yükseklikteki Bosco Gurin de en güzel alternatifler arasında.

10. Lugano

Lugano-Isvicre

Lugano, İsviçre’nin güneyinde İtalya sınırına yakın Lugano Gölü kıyısında yer alan ve ülkenin tamamında İtalyanca konuşulan tek kantonda bulunuyor. Göl üzerinde yükselen karlı zirveleriyle Lugano, mimarisi, doğal güzelliği ve dünyaca ünlü resort otelleriyle Avrupa’da huzur seyahati yapmak isteyenlerin gözdesi.

Üniversiteler kenti olarak da bilinen Lugano, doğal güzelliklerinin yanı sıra, şehir içindeki tarihi dokuları ve müzeleriyle de kendine özgü bir atmosfere sahip. İtalyan mimarisini yansıtan şehirde ana meydan Piazza della Riforma’da dolaşıp kafelerden birine oturabilir, göl kıyısında yürüyüş yapabilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

İsviçre yeme ve içme

Isvicre-Yemekleri

İsviçre mutfağı; Fransız, İtalyan ve Alman lezzetlerinden etkilenmiş, tarihi boyunca çiftçilikle uğraşmasıyla da orantılı olarak patates, bezelye, karnabahar, ıspanak, lahana, havuç, süt ve süt ürünleri üzerine yoğunlaşmış bir mutfak. Diğer yandan mantar, tavuk eti, domuz eti ve çeşitli av hayvanlarının etleri İsviçre mutfağında kullanılan diğer favori malzemeler arasında yer alıyor.

İsviçre’de kahvaltı oldukça önemli bir öğün. Bürli ve zopf adı verdikleri özel ekmek çeşitleri, taze tereyağı, bal, süt ve yöreye özgü enfes peynir çeşitleri; İsviçre kahvaltı sofralarını şenlendiren temel yiyeceklerden. Ekmek ve peynir çeşitleri, çikolatası ve şarabıyla ünlü İsviçre; gastronomi meraklıları için adeta cennetten bir köşe. Bern’de her yıl haziran ayının sonunda Heidi Lezzet Hazineleri Festivali düzenleniyor.

Tatlılar ve pastane ürünleri bakımından zengin olan İsviçre, Alp Dağları’ndan gelen taze sütlerle üretilen lezzetli çikolatalarıyla ünlü. Başkent Bern ise bu çikolata fabrikalarının kurulu olduğu merkezlerden biri. Nestle ve Toblerone fabrikalarını özel çikolata treniyle ziyaret etmek ve bu esnada lezzetli çikolatalardan bol bol tatmak mümkün.

İsviçre içerisinde, çoğu sadece yerel bölgelerde bulunabilen emmental, appenzeller, tilsit, mont d’or, vacherin ve sbrinz gibi yaklaşık 200 çeşit peynir üretiliyor. Peynirleri kadar şaraplarıyla da ünlü olan İsviçre’de peynir tabağı spesiyali, bar ve restoranlarda servis edilen en popüler atıştırmalık çeşidi. Ayrıca patates kızartması ile birlikte sıcak olarak servis edilen gravyer peynirli fondü de bir diğer popüler yiyecek.

Şarap dışında İsviçre’de popüler olan diğer alkollü içecekler ise absynth, damassine likörü ve 1864’ten bu yana ülkede üretilen ünlü Gurten birası. Alkolsüz yerel bir içecek denemek isterseniz de, kesilmiş süt suyu, şeker, laktoz, karbonat ve meyve ekstratları ile yapılan İsviçre’ye özgü bir meşrubat türü olan rivella, İsviçre’nin en popüler alkolsüz içeceği.

İsviçre konaklama

Grand-Hotel-Zermatterhof-Isvicre
Grand Hotel Zermatterhof

İsviçre, genel olarak pahalı bir ülke olduğundan konaklama ücretlerinin de yüksek olduğunu söylemekte fayda var. Ancak ülkenin genelinde lüks veya uygun fiyatlı tüm konaklama mekânları, Avrupa standartlarının oldukça üzerinde bir kalite ve hizmet anlayışına sahip. Mart, haziran, eylül ve aralık ayları festival, kongre ve spor etkinliklerinin yoğun olarak gerçekleştirildiği aylar olduğundan, bu dönemlerde ülkedeki otellerde yer bulabilmek oldukça zor oluyor.

Başkent Bern’de her bütçeye ve zevke uygun bir konaklama seçeneği bulabilmek, diğer kentlere göre mümkün. Kuzey Aare, Güney Bern, Eski Şehir, Altenberg ve şehir merkezi neredeyse şehirdeki tüm otel ve pansiyonların kümelendiği bölgeler. Bern’in en güzel manzaraya sahip en göz alıcı otelleri Old Town bölgesindeki Kochergasse ve Zeughausgasse Caddeleri üzerinde yer alıyor. Orta bütçelilere hitap eden otel, apart daire, konuk evi ve butik oteller ise Zeughausgasse caddesinin sonlarında ve Zieglerstrasse Caddesi üzerinde bulmak mümkünken, konaklama bütçesini düşük tutmak isterseniz Altenbergstrasse, Rathausgasse, Weihergasse Caddelerine bakabilirsiniz.

Montreux küçük bir şehir olduğu için konaklama için nehir kıyısına yakın otelleri ve merkezdeki konaklama alternatiflerini tercih edebilirsiniz. Lugano’da ise hem resort tipi lüks oteller hem de daha uygun fiyatlı konaklama seçenekleri bulmak mümkün.

İsviçre alışveriş

Isvicre-Alisveris
Cenevre, İsviçre

İsviçre, alışveriş bakımından tam bir cennet. Ancak bir o kadar da pahalı. Diğer yandan ülkenin dört bir yanında göreceğiniz gibi kalite yine üst düzeyde olacak. Fiyatların kantonlar arasında değişmediği ülkedeki alışveriş merkezleri ve mağazalar 08.00-18.30 arasında hizmet verirken, pazar günleri ise, yiyecek satan yerler haricinde, bütün mağazalar kapalı.

İsviçre’de şık mağaza vitrinlerini süsleyen, saat, mücevher ve kürk gibi lüks ürünler almanız mümkünken, bütçeniz uygun değilse, büyük alışveriş merkezlerini deneyebilirsiniz. İsviçre’de nereden ne alırım diyorsanız, şık butiklerin çok öne çıktığı lüks alışveriş için bakmanız gereken başlıca şehirler Zürih, Cenevre, Bern, Basel, Gstaad ve Sankt Moritz.

İsviçre’den başlıca alınabilecekler denince akla ilk olarak, peynir, çikolata ve saat geliyor. Meyve konyakları, peynir ve çikolata çeşitleri, İsviçre ordu çakısı ile Victorinox çakıları, Rolex, Audemars, Piguet ve Blancpain ile daha uygun fiyatlı Swatch gibi kol ve duvar saatleri de alabileceğiniz hediyelikler arasında. Diğer yandan ülkeye özgü inek çanları, bebekler, ahşap oyuncaklar, kâse ve tabaklar, müzik kutuları, bakır ürünler, Paskalya yumurtaları ve kağıt üzerine manzara panoları da alabilirsiniz.

İsviçre’ye nasıl gidilir

İsviçre’ye Türkiye’den ulaşım, İstanbul ve İzmir şehirleri üzerinden, direkt uçuşlarla sağlanıyor. Cenevre şehrine, İstanbul’dan direkt uçuş var. İstanbul-Cenevre arası havayolu uçuş süresi, yaklaşık 2 saat.

İsviçre’ye ulaştığınızda, kusursuz demiryolu ulaşımını kullanarak bir yere gitmek istediğinizde, trenden indiğinizde ihtiyacınız olan toplu ulaşım aracının biletini bile, tren biletiyle birlikte satın alabiliyorsunuz. Büyük şehirler arasında, her saat başı trenler çalışıyor. Kalkış ve varış saatleri, her istasyonda asılı. Listede yer alan aktarmalar, güncel ve dakik. Taksi ücretleri ise genellikle yüksek. Trenlerin gidemediği yerlere şehirlerarası sarı renkli otobüslerle, dağ yollarını geçerek, en ücra köylere dek gidebilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Merhaba. Nisan 2019’da Zürich ve çevresinde bulunan Alplere gitmek istiyorum. 1 gece zurih 2 gece Alpler ve sonrasında Almanya’ya geçeceğim.
    Eğer İsviçre’ye gittiyseniz deneyimlerinizi, sehir ici ve dişi ulasim vs bilgi verirseniz sevinirim. Tskler.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz