Girne, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin turizmde öne çıkan, en popüler şehri. Ercan Havalimanı’na 40 km uzaklıkta, Beşparmak Dağları’nın eteklerinde yer alan şehir, at nalı şeklindeki limanıyla etkileyici bir manzaraya sahip. Dalış turizmi, deniz-kum-güneş gibi seçenekleriyle öne çıkan Girne, adanın en lüks otel ve casinolarının da yer aldığı bir merkez konumunda.

Kral mezarlarının ve 2 bin 300 yıllık gemi batığının görülebildiği kale, Girne’nin en önemli turistik yerlerinden. Özellikle yaz döneminde turistlerin ziyaret ettiği şehirde gezmeye Girne Kalesi’nden başlayabilirsiniz. Girne Kalesi’nde yer alan müzede batık gemi koleksiyonu, St. George Kilisesi, Akdeniz Mezar Kazı Alanı, Luzinyan Kulesi, zindan ve sarnıç bulunuyor.

Girne Kıbrıs Gezilecek Yerler

Girne Gezilecek Yerler

Beylerbeyi adını alan Bellapais Köyü, orta çağ izlerini yansıtan manastırı ile adaya gelenlerin gözdesi. Her yıl uluslararası klasik müzik festivalinin düzenlendiği manastırda geçmişte önemli dini törenler yapılıyordu. Beşparmak Dağları üzerinde yer alan üç kaleden en büyüğü olan St. Hilarion, enfes manzarasıyla Girne’yi izlemek için en güzel noktalardan. St. Hillarion aynı zamanda Disney Kalesi’ne benzetildiğinden dünyada bu yönüyle de tanınıyor. Kuzey Kıbrıs’ın incisi Girne gezilecek yerler bakımından harika bir destinasyon.

1. Girne Limanı

Girne Limanı

Kuzey Kıbrıs’ta ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden olan Girne Limanı, yöresel yemeklerin tadına bakabileceğiniz çok sayıda restoran, kafe ve barı barındırıyor. Girne Limanı, şehrin özellikle akşam saatlerinden itibaren en hareketli yerlerinden olan liman bölgesi, sahil yolu boyunca sıralanan şirin balıkçı tekneleriyle rengarenk oluyor. Gün batımında bu restoranların birinde Akdeniz’in en leziz balıklarından oluşan deniz ürünlerini deneyebilirsiniz.

2. Girne Kalesi

Girne Kalesi

Girne Limanı’nın sonunda tüm heybetiyle ziyaretçileri karşılayan Girne Kalesi, Girne’nin sembolü ve Kıbrıs’ın en görkemli yapılarından biri. Günümüzdeki halini alıncaya dek birçok değişikliğe uğrayan Girne Kalesi içerisinde 1100’lerde inşa edildiği düşünülen ve bir Bizans kilisesi olan St. George Kilisesi bulunuyor. Aynı zamanda 1570’te Osmanlının Kıbrıs fethi sırasında şehit düşen Osmanlı Amirali Cezayirli Sadık Paşa’nın lahdi de kalenin giriş bölümündeki rampanın hemen kenarında yer alıyor. Kalenin içerisindeki sergi salonlarından biri olan Batık Gemi Müzesi’nde Girne açıklarında ele geçen batık gemi, elde edilen buluntular ve arkeolojik kalıntılar sergileniyor. Bununla birlikte kalenin birçok noktasında, kalenin geçirdiği tarihsel süreci ziyaretçilere aktarmayı hedefleyen çeşitli canlandırmalar da yer alıyor.

3. Bellapais Manastırı

Bellapais Manastırı

Beylerbeyi Köyü’nde yüzyıllardır süre gelen tüm görkemiyle ayakta duran Bellapais Manastırı, Girne’ye 5 km mesafede Beşparmak Dağlarının eteklerinde şahane bir doğanın kucağında ve deniz manzarasına hakim bir kayalık üzerine kurulu. Narenciye ağaçlarıyla çevrelenmiş harika sokaklarda yürüyerek ulaşabileceğiniz manastırın içerisinde yer alan kilise yapının en sağlam yerlerinden. Bellapais Manastırı’nın hemen yanında restoran ve oteller bulunuyor.

4. Aziz Hilarion Kalesi

Aziz Hilarion Kalesi

Beşparmak Dağları üzerinde kurulan üç kaleden biri olan Aziz Hilaryon Kalesi (St.Hilarion), adanın batısında yer alıyor. Ada halkını olası Arap akınlarına karşı korumak ve muhtemel saldırılara karşı uyarmak amacıyla inşa edilen kale, denizden 700 m yükseklikte oldukça sarp iki tepe üzerine kurulu. Kale, bugünkü adını Kudüs’ün Araplar tarafından fethinden sonra Kıbrıs’a göç eden ve ömrünün son yıllarını burada ibadetle geçiren bir keşişten alıyor. Bizans döneminde onarımdan geçen kale, 1489’da Venediklilerin adayı ele geçirmesiyle boşaltılmış ve kaderine terk edilmiş. Girne’ye 10 km uzaklıkta bulunan kalenin mükemmel bir manzarası var.

5. Yavuz Çıkarma Plajı

Yavuz Çıkarma Plajı

Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında Türk askerlerinin adaya çıktığı nokta olan Yavuz Çıkarma Plajı, ismini buradan alıyor. Yaz aylarında Girne’nin en popüler plajlarından biri haline gelen ve Girne’ye 5 km mesafede bulunan Çıkarma Plajı, Kıbrıs’ın en güzel olduğu kadar, scuba diving, kano veya deniz bisikleti, jet ski, muz ve pedallı botun yer aldığı farklı türlerde su sporu seçeneklerine de sahip. Kulüp, restoran ve barı da bulunan ve girişi ücretli olan plaj Escape Plajı olarak da biliniyor.

6. Mavi Köşk

Mavi Köşk Girne

1956’da Girne-Güzelyurt dağ yolu üzerine yapılmış 2 katlı ve 16 bölümden oluşan ve Kaçakçının Köşkü olarak da bilinen Mavi Köşk, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurucusu Baş Piskopos Makarios’un avukatı İtalyan asıllı Rum Pablo Pavilides’e ait. Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında terk edilen köşk, Türk askeri tarafından müzeye çevrildi. Girne’nin dört bir yanının görülebildiği konuma sahip olan ve bir rehber asker eşliğinde gezebileceğiniz müzede, bir zamanlar ünlü sanatçı Sophia Loren’in bile süt banyosu yaptığı iddia ediliyor. Sıradan köşklere benzemeyen bu köşk o zamanın şartlarına göre üst düzey konforlu ve son derece teknolojik olarak döşenmiş. Neredeyse köşkün her bölümünde şaşırtan özelliklerle dolu.

7. Karaman

Karaman Karmi Köyü

Karmi olarak bilinen Karaman, halk arasında İngiliz köyü olarak biliniyor. Girne’nin kuzeybatısında, dağın yamacında, Akdeniz’in tam karşısında süzülen bir köy olan Karaman, mutlaka gezilmesi gereken harika bir manzaraya ve bakir doğaya sahip. Daracık sokaklarda sıra sıra bahçeli evler ve bahçelerden sokağa karışan rengarenk çiçekler, fotoğraf meraklılarını bekliyor.

8. Soli Harabeleri

Soli Harabeleri

MÖ 700’lere ait ve Asurluların haraç aldıkları kentleri içeren bir listeye kadar izlenebilen tarihi ile Soli Harabeleri, en parlak yıllarını Roma döneminde yaşayan bir antik kent. Lefke bölgesinde yer alan ve verimli topraklar üzerinde yer alan Soli, bölgede bulunan bakır yatakları ve limanıyla, adada önemli bir konuma sahipti. Bugün, koruma altına alınıp ziyaretçilere açılan bu yerleşim yerinin en önemli yapıları Soli Bazilikası ve sonrada restore edilmiş bulunan Soli Tiyatrosu. Soli’den çıkarılan çok değerli buluntular ise, günümüzde Güney Kıbrıs’taki Kıbrıs Müzesi ve Viyana Tarih Müzesi’nde sergileniyor.

9. Karaoğlanoğlu Şehitliği ve Barış ve Özgürlük Müzesi

Karaoğlanoğlu Şehitliği
Karaoğlanoğlu Şehitliği

1974’teki Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında şehit düşen subay, astsubay, erbaş ile erlerin anısına inşa edilen Karaoğlanoğlu Şehitliği, ismini şehit alay komutanı albay İbrahim Karaoğlanoğlu’ndan alıyor. Projesini Prof. Dr. Muammer Onat’ın yaptığı şehitlikte, 5 astsubay, 8 subay, 58 erbaş ile erin mezarı yer alıyor. Şehitlik girişinde bulanan iki adet sütun, anavatana açılan kapıyı, sağındaki heykel grubu ise Türkiye Cumhuriyeti’ni, solundaki grup ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yansıtıyor. 50. Piyade komutanı Albay İbrahim Karaoğlanoğlu ve adı hava alanına verilen Pilot Binbaşı Fehmi Ercan’nın Öldüğü ev de Barış ve Özgürlük Müzesi olarak şehitliğin hemen yanında bulunuyor.

10. Alagadi Plajı

Alagadi Plajı

Girne’nin doğusundaki Gözübüyük’te yer alan Alagadi Plajı, harika altın sarısı kumuyla ve berrak deniziyle Girne’nin en favori plajlarından birisi. Ancak plaj, mayıs ayı boyunca ve haziran ayının ilk yarısında kuzey kıyılarında çiftleşen yeşil deniz kaplumbağalarını görmek için en ideal bölge. Kıyı yolu Esentepe istikametinde izlendiğinde Girne’nin 10 mil doğusunda yer alan kumsalda, her yıl düzenli olarak kaplumbağa gözlem gezileri düzenleniyor. Kaplumbağalarla ilgili daha fazla bilgi edinmek ve yumurtalarını bırakan yetişkin kaplumbağaları veya yavru kaplumbağaların denize bırakılışını gözlemlemek için erken rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Girne gezilecek yerlerin yanı sıra, Türk mutfağı kültürlerle yoğrulmuş yapısıyla farklı damak tatlarına hitap etme özelliği taşıyan Kıbrıs lezzetlerini tatmayı da ihmal etmeyin. Türk mutfağının zeytinyağlı çeşitlerinin yanı sıra şiş kebap, fırın kebap, bumbar, humus, kızartılmış hellim, patates salatası, ekmek kadayıfı, lokma, simit helvası, samsi, paluze ve fırın kameri Kıbrıs mutfağının temsilcilerinden.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz