Münih, diğer büyük şehirler Berlin ve Hamburg‘dan sonra Almanya‘nın en büyük üçüncü kenti. Bavyera Alplerinin kuzeyinde ve İsar Nehri kıyısında kurulu, yüksek yaşam standartlarına sahip Alman kenti Münih, dünyanın dört bir yanından milyonlarca turist ağırlıyor. Münih’te her yıl eylül ayının son haftası ile ekimin ilk haftası düzenlenen Oktoberfest bira festivali ise tanınan dünyanın en büyük 10 festivali arasında yer alıyor.

‘Yürekli Dünya Şehri’ olarak tanınan, kraliyet ve modern dönem mimarisinin hayat verdiği Münih, müzeleri, kaleleri, sayısız huzur veren parkları, görkemli gotik kiliseleri, renkli yerel pazarları ve festivalleriyle dünya şehri kimliğine sahip. Avrupa’nın önemli kültür başkentlerinden Münih, Alplere yakın oluşu, muhteşem manzaraları, Barok ve Rokoko tarzı harika mimarisi, kültürel zenginliği ve ulaşım sistemiyle, Almanların yaşamak için en çok tercih ettikleri şehir.

Münih Gezilecek Yerler

Münih Gezilecek Yerler

Oldukça düzenli bir metro sistemine sahip Münih’te yollar bilinçli olarak şehrin çevresini dolanırken, şehir içinde yaya olarak gezmeyi daha kolay ve keyifli hâle getiriyor. Münih gezilecek yerler rotasına başlamak için ideal olan ve her biri anıt niteliğindeki yapılarıyla kentin merkezi Marienplatz, yeni ve eski belediye binaları ile şehrin en eski kilisesi olan Peterskirche’e de ev sahipliği yapıyor. Yeşil miğferli kuleleri ile Frauenkirche, 91 m’lik yüksekliği ile insanı kendine hayran bırakıyor. Marienplatz ve Stachus arasında sadece yayalara açık olan bölgede Münih’in en iyi restoranları ile alışveriş için mağazalar bulunuyor.

Şehrin birçok yanına dağılan parklarıyla herkesin soluklanabildiği Münih’te, Prinzregenten Caddesi ve Freimann arasında bulunan İngiliz Bahçesi, en çok ilgi gören yerlerden.

1. Meryem Ana Meydanı

Meryem Ana Meydanı Münih

Meryem Ana Meydanı (Marienplatz), kenti koruduğuna inanılan ihtişamlı Meryem Ana Sütunu (Mariensäüle) ile bilinen kentin ana meydanı. Günümüzde Oktoberfest katılımcıları ve fanatik futbol taraftarlarının Fischbrunnen Anıtı’nın altındaki ünlü havuz da bu meydanda yer alıyor. Marienplatz’ın doğusunda, zarif kubbeleri, renkli çan kulesi ve kumru rengi cephesiyle etkileyici Gotik bir yapı olan Eski Belediye Sarayı (Altes Rathaus) bulunuyor. Günümüzde Yeni Belediye Sarayı olarak hizmet veren Neues Rathaus’un 80 m’lik kulesinden ise kentin panoramik manzarasını izleyebilirsiniz. Kuleden aynı zamanda Glockenspiel’i de görebilirsiniz. Meryem Ana Meydanı’nda görebileceğiniz diğer önemli yapılar ise, Meryem Ana Kilisesi (Frauenkirche), Isator Kapısı ve Peterkirsche.

2. Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi Münih

Meryem Ana Kilisesi (Frauenkirche), kubbeleriyle ünlü kentin simgesi. Yüce Leydi’mizin Katedrali anlamına gelen ve 15. Yüzyıl tarihli yapının, 100 m’lik kubbelerinden şahane bir Münih manzarası izleniyor. Kilisenin bahçesindeki Barış Meleği Heykeli (Friedensengel) ise, 1871’de Alman-Fransız savaşından sonra yapılan, içindeyse Bavyera Kralı Ludwig’in altın mezarı da dâhil olmak üzere onlarca hazineye sahip.

3. Isartor Kapısı

Isartor Kapısı Münih

Isartor Kapısı, 2. Dünya Savaşı’nda tahribata uğrayan şehir kapısı. 14. yüzyıldaki orijinal ölçülerinin korunarak restore edilen Isartor Kapısı üzerinde tarihi olayların betimlendiği freskler bulunuyor. Sendlinger Tor ve Kalstor ile birlikte şehrin 3 kapısından biri olan Isartor Kapısı’nın dışında kalanlar günümüze dek ulaşamamış.

4. St. Peter Kilisesi

St Peter Kilisesi Münih

Meryem Ana Meydanı’nda yer alan Münih’in en eski kilisesi St. Peter Kilisesi (Peterkirsche), Rönesans mimarisi, kulelerindeki asimetrik saatleriyle oldukça ilginç bir yapı. Saat Kulesi’nden Marienplatz manzarasını izleyebileceğiniz kilisenin içinde Erasmus Grasser ve Aziz Petrus gibi önemli isimlerin altın kaplama heykelleri bulunuyor. Barok stilinin görkemini yansıttığı iç mimarisiyle St. Peter Kilisesi gerçek bir sanat eseri.

5. Ulusal Bavyera Müzesi

Ulusal Bavyera Müzesi Münih

Ulusal Bavyera Müzesi (Bayerisches National Museum), Orta Çağ’dan 19. yüzyıla uzanan muhteşem koleksiyonuyla, müze binasında çoktan yok olmuş kilise, manastır ve kule gibi yerlere ait olan Gotik taş yontuları, ahşap heykeller ve tablolar bulunuyor. Heilbron Manastırı’ndan getirilen ürpertici saat ile Bavyera Dükalığı’na ait 16. yüzyıl kentlerinin Münih, Ingolstadt ve Landhut maketlerini de görebilirsiniz. Müze pazartesileri hariç, 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

6. BMW Müzesi

BMW Müzesi Münih

Bavyera Motor Fabrikaları tarihçesiyle ilgili tüm eserleri barındıran BMW Müzesi (BMV Museum), BMW’yi dünyaya tanıtan tüm klasik tasarımların orijinallerini sergiliyor. BMW’nin en klasik otomobilleri, motosikletleri ve uçak motorlarının yanı sıra, bu gelişimlere paralel olarak dünyada gerçekleşen önemli olaylar da anlatılıyor. Müze haftanın her günü 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

7. Alman Müzesi

Alman Müzesi Münih

Münih’in en büyük müzesi olan Alman Müzesi (Deutsches Museum) aynı zamanda dünyadaki en geniş ve en büyük bilim ve teknoloji koleksiyonu yer alıyor. Yıl boyu 1.5 milyon ziyaretçi ağırlayan müze, 50 farklı bilim ve teknoloji dalına ait 28 bin obje sergileniyor. 60 m uzunluğundaki 19. yüzyıl Alman yelkenlisi gibi pek çok deniz taşıtının yanı sıra, müzedeki en dikkat çekici eserlerden biri de dünyada ilk uçuş yapan jet olan Dornier Do 31. Müze haftanın her günü 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

8. Nymphenburg Sarayı

Nymphenburg Sarayı Münih

17’inci yüzyılda inşa edilen ve Barok mimarisinin Almanya’daki en güzel örneklerinden biri olan Nymphenburg Sarayı, geçmişte kraliyet yazlığı olarak hizmet vermiş. Daha sonra büyütülerek saray halini alan Wittelsbach ailesinin yazlık konutunun bahçesi, havuzu ve fıskiyeleri görülmeye değer. Tavan ve duvarlarındaki 18. Yüzyıl süslemeleri ise büyüleyici.

9. Schwabing

Kentin en popüler mahallelerinden Schwabing, Odeonsplatz’in kuzeyinde, Ludwig Maximilian Üniversitesi’nin bulunduğu bölgede yer alıyor. Adalbertstrasse, Schellingstrasse ve Turkenstrasse boyunca güzel kitapçılar, antika dükkânları, popüler kafe ve pub’ların bulunduğu Schwabing’de, ayrıca Eski Belediye Sarayı’nın yerine yapılan, Avrupa ve ABD’den toplanmış antika oyuncaklardan oluşan Oyuncak Müzesi’ni de gezebilirsiniz.

10. Pinakothek der Moderne Müzesi

Pinakothek der Moderne Müzesi

Pinakothek der Moderne Müzesi (Pinakothek der Moderne), Rönesans ve Barok ile Orta Çağ’dan Rococo döneminin sonuna dek sanatın gelişimini izleyebileceğiniz, sanat, tasarım, mimari, çizimler ve baskılar bölümlerini barındıran çok değerli bir müze. Salvador Dali, Picasso ve Marx Ernst, Manet, Cezanne ve Van Gogh gibi sanatçıların eserlerini görebileceğiniz müze pazartesileri hariç her gün 10:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Almanya’nın kültür-sanat merkezi ve tam bir müzeler şehri olan Münih’te ziyaret edebileceğiniz pek çok müze var. Münih’in farklı karakterini yansıtan Müncher Stadtmuseum, 15. yy’dan 18. yy tablolarına kadar birçok tablonun yer aldığı Alte Pinakotek, 112 oda, 6 salon ve 4 galeriden oluşan ve kraliyet ailesine ait eşyaların sergilendiği Residenzmuseum, Alfred Hitchcock’un ilk filmini yaptığı stüdyo Bavaria Film Studios ve 18. yy’dan günümüz resim ve heykeline uzanan geniş bir koleksiyona sahip Neue Pinakothek bunlardan bazıları.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz