İran Körfezi’nde yer alan DohaKatar’ın başkenti ve en büyük şehri. Gökdelenleri, müzeleri, çölleri ve deniziyle turizmin yükselen destinasyonu olan Doha, yerel kültürü modern dünya ile birleştiren çok farklı bir kent. Diğer yandan da Arap Yarımadasının kültür, sanat ve ekonomi merkezi olan Doha, gerek gece hayatı, gerek farklı kültürleri kucaklayan yapısıyla ziyaretçilerini selamlıyor.

Doha Gezilecek Yerler

1. Katara Kültür Köyü

Qatar-Katara-Kultur-Koyu

Katara Kültür Köyü (Katara Cultural Village), yaklaşık 1 milyon metrekarelik bir alana kurulu, Katar’ın modern yüzü ile kültürel dokusunun birleşimi. Müzeler, sanat galerileri, 5 bin kişilik bir amfi tiyatro, dünyanın farklı mutfaklarından lezzetli yemekler sunan farklı restoranlar ve Katara Plajı’nın bulunduğu alan kentin simgesi olan Pigeon Tower’a da ev sahipliği yapıyor.

Güvercin Kuleleri

Güvercin Kuleleri (Pigeon Tower) Katarlıların kuş sevgisinin bir göstergesi. Katara Cultural Village içerisinde yer alan kuleler, geleneksel Katar mimarisi ile yapılmış. Ücretsiz mini golf araçlarıyla gezebileceğiniz Katara Cultural Village’ta bu kuleler gibi pek çok yapı bulunuyor.

Katara Camii

Katara Camii (Katara Mosque) Katara Cultural Village’ın en özel yapısı. İsfahan mimari tarzda yapılan caminin minaresi ayrı olarak inşa edilmiş. Süslemeleri ve iç tasarımıyla oldukça güzel ve zarif bir cami.

Katara Plajı

Katara Plajı (Katara Beach), Doha’ da halkın denize girebildiği tek halka açık sahil olmakla birlikte girişi ücretli. Katara, geniş meydanları ve yeşil alanlarıyla güneşin eğildiği saatlerde yürüyüş yapmak için de ideal.

2. Souq Waqif

Souq-Waqif-Doha-Qatar

Souq Waqif, Doha’nın ilk yerleşim merkezi. 19. yüzyılda Bedevilerin ticaret yaptığı bir alan olan Souq Wakif, yüzyıllardan bu yana önemini koruyan önemli bir ticaret merkezi. Mis gibi baharat kokuları, daracık geçitleri, rengarenk kumaşları ile otantik bir alışveriş mekânı. Bu bölgede aynı zamanda Katar kültüründe önemli bir yere sahip olan şahin satan dükkanlar da bulunuyor. Nargile kafelerden butik otellere, evcil hayvan satılan tezgahlardan Souq Waqif Sanat Merkezi’ne dek capcanlı bir bölge.

3. İslam Eserleri Müzesi

Qatar-Islam-Muzesi

İslam Eserleri Müzesi (Islamic Art Museum), İslam dünyasının en kapsamlı müzesi olarak nitelendiriliyor. Denizin içine doğru yapay bir yarımada üzerine kurulan İslam Sanatları Müzesi, Katar kraliyet ailesinin 1980’lerden beri İspanya, Mısır, İran, Irak, Türkiye, Hindistan, Orta Asya’dan topladığı 7 ve 19’uncu yüzyıl arasındaki el yazmaları, dokumalar, metal, cam ve seramik objelerden oluşan bir koleksiyon sergileniyor. Paris Lourve Müzesi’ndeki piramidi tasarlayan mimarın tasarımı olan müze, burka giymiş bir kadını simgeliyor.

4. Korniş

Kornis-Boat-Tour-Doha

Korniş (Al Corniche), yani Türkçesi ile kordon boyu, küçük bir körfezin ucunda ve iki yakasında kurulan Doha’nın güzelliğini göz önüne seren yaklaşık 7 kilometrelik kıyı şeridi. Kıyı boyunca yürüyüş yapabileceğiniz, tekne turlarına çıkabileceğiniz alan, Doha’nın nefes kesen siluetini zihninize kazıyor. Günün her saati kalabalık olan Corniche, palmiye ağaçlarıyla süslü iş ve alışveriş alanı. Şehrin zengin ve renkli yüzünün kanıtı.

5. West Bay

Qatar-Corniche

West Bay, Doha’nın olduğu kadar Katar’ın da siluetini oluşturan, fotoğraflardan tanınan bir bölge. 300’e yakın gökdelenin yer aldığı West Bay’da, iş merkezleri, ofisler ve uluslararası büyük kuruluşların merkezleri yer alıyor. Hemen hemen dünyaca ünlü tüm otellerin bulunduğu bölgede yapılaşma gece gündüz demeden devam ediyor.

6. İnci Adası

Qatar-Pearl

İnci Adası (The Pearl-Qatar) Doha’da yaşayan yabancıların da ev sahibi olabildiği inci şeklinde bir yapay ada. Doha’ya köprülerle bağlı, modern mimarinin yerel Katar dokunuşlarıyla süslendiği ada aynı zamanda Katar marinasını da barındırıyor. İçerisinde restoranların, uluslararası markalara ait mağazaların ve residansların bulunduğu adanın etrafında bir tur da yapabiliyorsunuz. Porto Arabia, The Pearl Qatar’ın inşaası tamamlanan bölümü. Rengârenk binaların arasında kano yaparken, renklerin ve onlarca farklı ülkeden gelen insanların bir şehrin dokusunu nasıl değiştirdiğini gözlemleme imkânı sunuyor.

7. Al Zubarah Arkeoloji Alanı

Qatar-Al-Zubarah-Fort

Al Zubarah Arkeoloji Alanı (Al Zubara Archaeological Site) 18. yüzyılın ortalarında Kuveyt’ten gelen tüccarlar tarafından kurulmuş ve 2013’te UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilerek koruma altına alınmış bir arkeolojik alan. Bir zamanlar Hürmüz Boğazı ve Basra Körfezi’nin batı kolu arasında ortada konumlandırılmış önemli bir inci avcılığı ve küresel ticaret merkezi olan Al Zubarah, bölgedeki 18. ve 19. yüzyıl yerleşimlerinin en kapsamlı ve en iyi korunmuş örneklerinden biri. 400 hektarlık bir alanı kapsamakta olup Katar’ın en önemli arkeolojik sit alanı olan Al Zubarah, Doha’dan bir saat uzaklıkta bulunuyor.

8. Sealine Çölü

Qatar-Sealine-Col

Sealine Çölü (Sealine Desert) Katar’a gelen ziyaretçilerin çöl safarisi yapabilecekleri, yarım günlük, tam günlük ya da çöldeki çadır kamplarında konaklayabilecekleri bir alan. 4×4 araçlarla çıkılan safaride kum tepelerinin bulunduğu Sealine bölgesinde, ciplerin lastik havaları indirildiğinde başlıyor. Oldukça keyifli ve adrenalin dolu olan bu etkinlikten sonra denize girebilir veya develerle çölü gezebilirsiniz.

9. Khor Al Adaid

Inland-Sea-Qatar

Khor Al Adaid, kendine özgü benzersiz ekosistemiyle muhteşem bir iç deniz. Katar’ın güneydoğusunda, Doha’dan yaklaşık olarak 60 km uzaklıkta yer alan bölge, Katar’ın en etkileyici doğa harikalarından biri. UNESCO tarafından tanınan bir doğal koruma alanı olan Khor Al Adaid, denizin çölün kalbine kadar ilerlediği dünyadaki ender yerlerden biri. Kara yoluyla erişim olmayan bu sakin su cennetine yalnızca kum tepeleri aşılarak ulaşılabiliyor.

10. Banana Island

Qatar-Banana-Island

Banana Island (Muz Adası) şeklinden dolayı bu ismi alan ve 800 metrelik sahili ile başkent Doha’nın en uzun plajına sahip olan doğal bir ada. Bembeyaz kumları, gökyüzüne yükselen palmiyeleri ve turkuaz berrak denizi ile Asya’yı aratmayan bu şirin ada üzerinde, Orta Doğu’nun en büyük spa ve wellness merkezi olma özelliğine sahip lüks bir resort otel bulunuyor. Yaklaşık 30 dakikalık bir tekne seyahati ile ulaşabileceğiniz ada, Doha’nın en güzel yerlerinden biri.

Doha’da ayrıca kentin en büyük alışveriş merkezi ve üç uluslararası otel olan Shangri-La Doha, Marriot Marquis Hotel ve Rotana Şehir Merkezi Oteli’ne bağlı olan City Centre Mall’den alışveriş yapabilirsiniz. Doha ve Katar’da yapılacak çok şey var.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz