Katar, dünyanın en zengin ve hızlı gelişen bölgelerinden birinde, stratejik bir konuma sahip. Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan Katar, Kuzeybatıda Bahreyn, batı ve güneyde Suudi Arabistan ve doğuda Birleşik Arap Emirlikleri’yle çevrili.

Katar, bembeyaz temiz kumlu plajları, adaları, uçsuz bucaksız çölleri, kültürel dokusu, müzeleri ve gökdelenleriyle keşfedilmeyi hak ediyor. Başkent Doha başta olmak üzere görülecek pek çok yeri olan Katar, modern lüks otelleri, aristokrat mekanları, heyecan verici maceraları ile cıvıl cıvıl bir kültür, ticaret ve turizm merkezi.

Katar’da Görülecek Yerler

1. İslam Eserleri Müzesi

ISlam-Muzesi-Katar

İslam Eserleri Müzesi (Islamic Art Museum), Doha Limanı’nda, I.M. Pei tarafından tasarlanan eşsiz binasında bulunuyor. Müzede, tüm Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Asya’daki İslam eserleri, Al-Thani hanedanına ait el yazmaları, dokumalar, metal, cam ve seramik objelerden oluşan bir koleksiyon sergileniyor. Katar’ın en önemli müzesi olan İslam Eserleri Müzesi’nde Doha’nın gökdelenlerle dolu West Bay bölgesinin manzaralı kafesinde bir fincan kahve içebilirsiniz.

2. Al-Zubarah Arkeolojik Alanı

Al-Zubarah-Fort-Katar

Al-Zubarah Arkeolojik Alanı (Al Zubarah Archaeological Site), Doha’nın 100 kilometre kuzey batısında yer alan, Katar’ın en önemli arkeolojik bölgesi. Al-Zubarah 1938’de yakınlarındaki kale kalıntılarının üzerine inşa edilmiş kuleleriyle birlikte, etrafı kalın duvarlarla çevrili kaleden oluşuyor. 2013’te UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilen alan, 18. yüzyılın ortalarında Kuveyt’ten gelen tüccarlar tarafından kurulmuş. Dilerseniz alanda develerle de bir tur atabilirsiniz.

3. Korniş

Kornis-Katar

Korniş (Corniche), Doha’da Arap Körfezi’ne yukarıdan bakan, şehirdeki gökdelenlerin çarpıcı manzarasını sunan bir gezinti alanı. Burada deniz manzarası boyunca temiz hava ve hafif deniz melteminin tadını çıkartarak yürüyebilir, spor yapabilir ve yakın çevredeki müzeleri, parkları ve anıtları ziyaret edebilirsiniz. Orry Heykeli, Oryx Heykeli ve İnci Anıtı‘nın da yer aldığı Korniş’te, kafelerin dükkanların ve restoranların tadını çıkarabilir, çiçekler ve hurma ağaçlarının olduğu yeşil çimenlik alanlarında kentin eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz.

4. Katara Kültür Köyü

Katara-Kultur-Koyu-Katar

Katara Kültür Köy (Katara Cultural Village), Doha’nın geleneksel mimari tarzında bir kültür ve sanat yerleşkesi. Katara Kültür Köyü, kültür ile rekreasyonu birleştiren çok sayıdaki tiyatrosu, galerisi ve performans mekânıyla yıl boyu çeşitli konserlere, gösterilere ve sergilere sahne oluyor. Dinlenme olanakları arasında çok çeşitli restoran seçenekleri ve su sporlarının yapılabildiği bir halk plajının (Katara Beach) yer aldığı köy, Katar’da görülecek en güzel alanlardan biri. Dünya mutfaklarının da buluşma yeri olan Katara’da, enfes lezzetleri keşfetmeyi unutmayın.

5. Souq Waqif

Souk-Wakif-Katar

Souq Waqif, Katar’ın ve başkent Doha’nın en egzotik bölgesi. Kentin eski yerleşim yeri olan Souq Waqif’te, Arap kültürünün vazgeçilmezlerinden, meşhur ‘souq’ denen çarşılarını görebilirsiniz. Baharat kokularının arasında Souq Waqif’tan aşağı doğru, yerel eşyaları ve yöresel lezzetleri bulabileceğiniz, Türk Kahvesi ve nargile ile yorgunluğunuzu atabileceğiniz küçük pazarlara doğru ilerleyin. Karşınıza çıkacak şahin satan dükkanları ve geleneksel el işlerini, dokumaları, parfüm ve tütsü satan şirin dükkanları keşfedin. Bu bölgede atlı polislere rastlayabilir, Al Rayyan Tiyatrosu’nda bir oyun izleyebilir, Souq Waqif Sanat Merkezi’ndeki güncel sergileri gezebilirsiniz.

6. İnci Adası

Inci-Adasi-Katar

İnci Adası (The Pearl-Qatar), Doha’nın kuzeyinde yer alan bir yapay ada. Yaklaşık 20 bin konut ile 50 bin kişinin yaşadığı lüks bir bölge olan ada, yabancıların Katar’da konut sahibi olabildiği tek bölge olma özelliğine sahip. İnci Adası yerleşkesinde, uluslararası markaların mağazaları ile restoranlar, spor merkezleri ve daha pek çok yaşam alanı bulunuyor. Şimdilik yalnızca Porto Arabia bölgesinin tamamlandığı ada, adı gibi inci şeklinde tasarlanmış. Katar’ın lüks yüzüne tanıklık etmek için ideal olduğu gibi teknelerle adayı keşfe çıkabilir, restoranlarında dünya lezzetlerini tadabilir, kafelerinde soluklanabilirsiniz.

7. Muz Adası

Muz-Adasi-Katar

Muz Adası (Banana Island), şeklinden dolayı bu ismi alan, bembeyaz kumları ve turkuaz deniziyle Maldivleri aratmayan, Katar’ın doğal adası. 700 metrelik sahili ile başkent Doha’nın en uzun plajına sahip olan Muz Adası, gerek doğal güzelliği, gerekse de üzerinde kurulu wellness-spa merkezi ile lükse oteliyle tüm dünyadan ziyaretçi ağırlıyor. Doha Limanı’ndan teknelerle yaklaşık yarım saatte ulaşılabilen adayı görmeden kesinlikle Katar’dan ayrılmayın.

8. Sealine Çölü

Sealine-Col-Katar

Sealine Çölü (Sealine Desert), Katar’da cip safari ve deve ile gezi aktivitelerinin yapıldığı en popüler çöl alanı. Özellikle gün batımında pek çok turistin uğrak adresi olan Sealine’da uçsuz bucaksız çölün denizle birleştiği noktada yüzebilir, gece çadırlı kamp deneyimini yaşayabilirsiniz. Başkent Doha’ya bir saat uzaklıktaki Sealine Çölü’nde ayrıca paramotor aktivitesi yapmak da mümkün. Bu adrenalin dolu deneyimlere mesafeli olsanız da güneş batarken mutlaka çölün ufuk çizgisiyle birleştiği anlara tanık olun.

9. Khor Al Adaid

Khor-Al-Adaid-Katar

Khor Al Adaid, Katar’da yalnızca dört tekerlekli sürüş araçlarıyla ulaşılabilen bir bölge. ‘Sabkha’ adı verilen kum ve kireç çökeltileriyle kaplı olan bölge, denizi kucaklayan ve kum tepelerinden oluşan büyülü bir manzaraya sahip. Doha’nın 50 km kuzeyinde bulunan Al Khor’da bir korniş, bir müze, birkaç gözetleme kulesi, plajlar, tarihi kuleler, camiler ve balıkçı tekneleri ve küçük teknelerinin bulunduğu bir liman da bulunuyor. Berrak denizi ve uzun incecik kumlu sahiliyle mutlaka görülmesi gereken bir bölge.

10. Katar İslam Kültür Merkezi

Islamic-Cultural-Center-Katar

Katar İslam Kültür Merkezi (Islamic Cultural Center), başkent Doha’nın ve hatta Katar’ın en şık, en zarif yapılarından biri. Doha’nın eski kent merkezindeki Souq Waqif’te yer alan Katar İslam Kültür Merkezi, bulunduğu konum ve mimari yapısı nedeniyle Katar’ın en güzel karelerini verebilecek bir adres.

11. Sheikh Faisal Koleksiyonu

Sheikh-Faisal-Museum-Katar

Sheikh Faisal Koleksiyonu (Sheikh Faisal Collection), 5 bin metrekarelik bir alanda sergileniyor. Sheikh Faisal Koleksiyonu içerisinde el yazmaları, metal nesneler, önemli arkeolojik bulgular, nakış, tekstil, halı ve antika mobilyalar dahil, 3 binden fazla eşsiz parça barındırıyor. Babası Şeyh Qassim bin Faisal tarafından H.H. Sheikh Faisal bin Qassim Al-Thani’ye verilmiş bu özel koleksiyonun yanı sıra müzede tarihi araba koleksiyonu ile 19. yüzyıla ait buharlı araçları da görebilirsiniz. 

12. Shahaniya

Shahaniya-Katar-Doha

Shahaniya, deve yarışlarıyla ünlü olan bir bölge. Özellikle deve yarışı için büyük bir pistin de bulunduğu Shahaniya, Doha’nın Al Rayyan yolu boyunca 60 km ilerisinde bulunuyor. Ayrıca, safkan Arap atlarının gösterilerini de izleyebileceğiniz Shahaniya, Oryx Çiftliği ile de ünlü.

13. Oriks Çiftliği

Oriks-Ciftligi-Katar

Oriks Çiftliği (Oryx Farm), Katar’ın milli hayvanı olan ve hatta ulusal hava yolu firması Qatar Airways’in de logosu olan oriksleri görebileceğiniz çiftlik. Bu coğrafyaya özgü ve soyu tehlike altında olan oriksleri görmek, farklı bir deneyim yaşamak isterseniz, Shahaniya’daki Oriks çiftliğinde çok sayıda oriks görebilirsiniz.

14. Alışveriş merkezleri

Katar’da en büyüğü başkent Doha’da bulunmak üzere üç alışveriş merkezi bulunuyor. Villagio, Aspire Centre’ın yanında bulunan ve gondolları, kanal üzerindeki köprüleri ve her iki yandaki rahat sandalyeleriyle beraber ortasından kanal geçen Venedik’e benzer şekilde tasarlanmış bir merkez.

70 binden fazla ziyaretçi ağırlayan City Center Mall ise, Hamad Uluslararası Havaalanı’ndan 25 dakika uzaklıkta olan ve West Bay’daki Doha ekonomisinin merkezinde yer alıyor. 14 sinema kompleksi, bowling salonu ve buz pateni pisti, 38 restoran ve bir aile eğlence merkezi içeren bir dizi aile odaklı ürün yelpazesine sahip. Katarlılar tarafından en çok ziyaret edilen Landmark ise, pek çok mağaza ve restoranın haricinde tam bir yaşam kompleksi.

15. Al Rumaila Parkı

Al-Rumaila-Parki-Katar

Al Rumaila Parkı (Al Rumalia Park), Doha’nın Korniş bölgesinde yer alan ve içeresinde çeşitli dükkanlar, kafeteryalar, restoranlar ve yeşil alanlar bulunduran bir park. Tüm gün cıvıl cıvıl olan Al Rumelia’da, çocuklar için bazı eğlence ve gezinti yerleri, açık hava tiyatrosu, sanat galerisi, kay kay ve paten rampaları bulunuyor. Çocuğunuz yoksa bile, soluklanmak ve bir şeyler içmek için, sanat galerilerini gezmek için çok hoş bir park burası.

Katar, başkenti Doha ile birlikte, dinamik ve modern toplumun tüm ihtiyaçlarını karşılayan mekanları, kökü çok eskilere uzanan kültürünü zarafetle birleştiriyor.

1 Yorum

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz