Ürdün’ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki dünyanın en gizemli kentlerinden Petra, tarih ırmağının hırçın dalgaları arasında kaybolup gitmeden önce, Nebati Krallığı’nın başkentiydi. Petra Antik Kenti, milattan önce dört yüz ile milattan sonra yüz altmış yılları arasında Nebatiler’in geniş̧ ticaret krallığının merkeziydi. Nebati Krallığı, MS. 106 yılında Roma İmparatorluğuna ilhak edildi.

MS 400 yıllarından sonra deprem ve ekonomik sıkıntılardan dolayı gözden düşen Petra, zaman içerisinde unutulup gitti. İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından tekrar keşfedilinceye kadar sadece göçebe Arapların bildiği unutulmuş̧, 1400 yıllık bir kayıp şehirdi.

Petra'da Çekilen Filmler

Petra’da Çekilen filmler

11Sinbad and the Eye of the Tiger (1977)

10Terra X – Expedition ins Unbekannte (1984) TV Seri

9Indiana Jones: Son Macera (1989)

8Xin A Li Ba Ba (1989)

7Mortal Kombat: Annihilation (1997)

6Çölde Tutku (1997)

5Son of God (2001) TV Dizisi

4Mumya Geri Döndü (2001)

3Spiritual Warriors (2006)

2Digging for the Truth (2007) TV Dizisi

1Transformers: Revenge of The Fallen (2009)

Transformers: Yenilenlerin İntikamı (Transformers: Revenge of the Fallen), Türkiye’de 24 Haziran 2009 tarihinde gösterime giren bilimkurgu filmi. Transformers serisinin ikinci filmi. Filmin yönetmenliğini Michael Bay, yapımcılığını ise Steven Spielberg üstlenmiş

Decepticon ve Autobotlar’ın savaşı arasında kalan çocuk Sam Witwicky rolünü yeniden Shia LaBeouf oynuyor. Filmde birçok robot ve birçok ülke görülüyor. Bunlardan arasında Petra Antik Kenti de var.

İki bin beş yüz yıllık gizemi barındıran Petra Antik Kenti, baharat yolunun kuzeyinde, Mısır, Akdeniz ve Suriye kavşağını kontrol eden Nebatilerin ince ince işlediği, günün farklı saatlerinde aralardan sızan güneş ışıklarıyla devleşen bir sanat eseri.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz