Yunanistan‘ın güneyinde yer alan Santorini Adası, Ege Denizi’nin incisi. Mikonos ve Rodos’la birlikte gemi turlarının en çok ziyaret edilen ve balayı destinasyonlarının vazgeçilmezi olan Santorini Adası, daracık sokakları, birbirinden lezzetli yemekleri, muazzam doğal güzellikleri ve geleneksel Yunan kültürünün misafirperverliği ile yaz mevsimi deyince akla ilk gelen adreslerden.

Denizin içinde gibi hissettiren romantik terasları ve şirin köyleriyle insanı büyüleyen bu güzel Ege adası, masmavi ufka ve volkanik kayalara tutunmuş beyaz evlere bakan eşsiz manzarasıyla bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor. Ege Denizi’ne tepeden bakan, kayalıklar üzerine inşa edilen otellerinden salınarak volkanik siyah kumuyla ünlü plajlarına yürüyeceğiniz Santorini’de, Oia Köyü, Amoudi Koyu, Perivolos Plajı, Arkeoloji Müzesi ve Prehistorik Thira Müzesi de adanın gezilmesi gereken yerlerinden.

Santorini Gezilecek Yerler

Santorini Gezilecek Yerler

Santorini’yi 13. yüzyılda fetheden Venediklilerin, Azize İrene’ye ithafen Santorini adını verdikleri bu güzel ada, volkanik hareketlilik nedeniyle kızıl ve siyah kumlu plajları, günümüzde adanın turistler tarafından en çok tercih edilen adresleri. Muhteşem günbatımı manzarasıyla romantik bir atmosfer sunan Oia, Kamari ve Perissa’nın göz alabildiğine uzanan siyah kumsalları, Red Beach’in kızıl kumları ile birleşen berrak suları ve daha fazlası Santorini’de hayal değil.

Motosiklet kiralayarak baştan başa gezebileceğiniz Santorini Adası’nda, şirin bir balıkçı kasabası olan Amoudi’de koyuda sıralanmış tavernalarında, tazecik deniz ürünlerini tadabilir, meşhur mavi damlı Agiou Mina Kilisesi’ni ziyaret edebilir, Kameni Volkanı’nda çamur banyosu da yapabilir, kendinizi şımartabilirsiniz. Santorini’ye bağlı küçük adaları gezmek için tekne turuna çıkabilir, adalıların el yapımı göz nuru yeren ürün pazarlarını gezebilirsiniz.

1. Fira Köyü

Fira Köyü Santorini Gezi Rehberi

Uçurumun tepesinde, çarpıcı güzelliği, inanılmaz manzaraları, müzesi, barları ve kulüpleriyle Fira Köyü, Santorini’nin başkenti. Tüm adanın en güzel yeri olmakla övünen Fira’nın, beyaz küp şeker şeklindeki binaları, Ege Denizi’ni izleyebileceğiniz inanılmaz manzaraları, altın rengindeki büyüleyici günbatımıyla tüm övgüleri hak ediyor. Fira’nın merkezi dar sokakları, mağazaları, restoran, kafe ve barları ile yüksek sezonda ziyaretçi akınına uğruyor.

2. Oia Köyü

Oia Köyü Santorini Seyahat Rehberi

Adanın batı kesiminde yer alan pitoresk bir köy olan Oia Köyü, hem turistler ve sanatçılar tarafından sevilen, tüm yolcu gemileri ile Avrupa’nın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin gözdesi. Etkileyici bir uçurumun tepesinde yer alan Oia, dar sokaklardaki büyüleyici evlere, mavi kubbeli kiliselere ve güneşle yıkanan verandalara sahip. Birbiri üzerine sıralanmış bembeyaz evleri, renkli kapıları ve sevimli sokaklarıyla Oia’da, çok sayıda kilise, eski bir yel değirmeni bulunuyor. Santorini’nin 2. büyük yerleşimi olan Oia’da yer alan Caldera, adada günbatımının en güzel izlendiği noktalardan.

3. Nea Kameni

Nea Kameni Santorini Nerede

Yaklaşık 3.700 yıl önce meydana gelen volkanik kökenli küçük bir bölge olan Nea Kameni, Palea Kameni ile birlikte Kaldera ortasındaki iki küçük volkanik adalardan biri. Yaz boyunca turistik turların gözdesi olan Nea Kameni’ye ulaşmak için 130 metre yükseklikteki volkanik bir krateri tırmanmak gerekiyor. Ancak yukarıya ulaştığınızda göreceğiniz manzara muazzam.

4. Perissa Plajı

Adanın volkanik siyah kumuyla ünlü bölgesi Perissa Plajı (Perivolos/Perissa Beach), dünyanın en güzel plajlarından biri olarak kabul ediliyor. Perissa Köyü’nde bulunan dalış merkezinde şnorkel ve tüple dalış turlarının da düzenlendiği bölgenin kum sahilinde uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Sıra sıra beach clubları ve kafe bar tavernaları ile tam bir sahil eğlence bölgesi olan Perissa, adanın en güzel yerlerinden.

5. Akrotiri Antik Kenti

Akrotiri Antik Kenti Santorini

Minos yerleşimlerinden biri olan Akrotiri Antik Kenti’nde ilk yerleşimin MÖ 5000 yıllarında olduğu tahmin ediliyor. Her köşesi tarih dolu Santori’nin sur duvarlarıyla çevrili antik Akrotiri kenti, aynı zamanda Yunanistan’ın en önemli arkeolojik alanlarından biri. Fira’dan 15 km uzaklıkta bulunan Akrotiri’de, Neolitik dönemden kalma muhteşem duvar resimlerini görebilirsiniz.

6. Kamari Plajı

Santorini’nin en büyük ve en popüler plajı olan Kamari Plajı (Kamari Beach), Kameri Köyü sahili boyunca uzanıyor. Uçurumlar arasında bulunan Kameri, diğer popüler plajlara göre daha sessiz ve sakin bir gün geçirmek isteyenlerin gözdesi. Fira’dan Kamari’ye hareket eden belediye otobüslerine binerek Kamari Sahili’ne ve Mavri Paralia Plajı’na ulaşabilirsiniz.

7. Prehistorik Thera Müzesi

Prehistorik Thera Müzesi Santorini

Santorini’nin tarih öncesi çağlara uzanan antik dönemlerini keşfetmek için ziyaret edebileceğiniz Prehistorik Thera Müzesi (Museum of Prehistoric Thera), Santorini’nin en önemli müzesi. 2000’de faaliyete geçen ve Fira’da yer alan müze, MÖ 3300’e dek uzanan Akrotiri kentinin, kazı alanında ortaya çıkarılan eserleri içeriyor. Kronolojik bir sırayla seramik, heykel, takı, duvar resimleri ile ritüel objelerin sergilendiği müzede, anıtsal buluntular da yer alıyor.

8. Pyrgos Köyü

Santorini’nin başkenti Fira’dan sonra, adanın en muazzam manzarasını sunan Pyrgos Köyü, adanın Orta Çağ mimarisinin en güzel örneklerini sunuyor. Fira’nın güneyinde yer alan Pyrgos’ta köy merkezinden yukarıya doğru merdivenlerden çıkıp geleneksel Yunan köylerinin ara sokaklarında dolaşabilir ve köyü çevreleyen kale duvarlarının içinde yer alan ve 10. yüzyıl tarihli köyün kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Pyrgos aynı zamanda, burada üretilen ve Yunanistan’ın en iyilerinden biri olarak kabul edilen vinsanto olarak bilinen tatlı şarabıyla da çok ünlü. Pyrgos’a kadar gelmişken hemen yakınlarındaki Megalochori Köyü’nü de ziyaret edebilirsiniz.

9. Amoudi Koyu

Amoudi Koyu Santorini

Oia’nın sonundaki yaklaşık 300 basamaklı merdivenlerden, dik yamaç boyunca aşağıya indiğinizde karşınıza çıkan Amoudi Koyu, Santorini’nin en güzel koylarından biri. Koyu kenarları salaş ve lezzetli deniz ürünleri sunan balıkçılarla dolu. Adanın pek bilinmeyen bakir bölgesi olan koy mutlaka görülmeli.

10. Kırmızı Plaj

Adanın güney ucunda yer alan Kırmızı Plaj (Kokini Paralia/Red Beach), Santorini’nin tartışmasız en ünlü ve güzel plajlarından biri. Kırmızı ve siyah volkanik kumlardan oluşan sahiliyle görenleri büyüleyen Kırmızı Plaj’da şnorkel ile daldığınızda, son derece ilginç kaya oluşumlarını görebilirsiniz. Aynı zamanda Kırmızı Plaj’dan güneye doğru devam ederseniz adanın en güney uç noktası olan Deniz Feneri’ne ulaşabilirsiniz. Deniz Feneri de yine adanın muhteşem gün batımı seyir adreslerinden biri.

Santorini’ye nasıl gidilir

Santorini Nasıl Gidilir

Santorini’ye Türkiye’den direkt uçuş bulunmasa da, Atina aktarmalı olarak Santorini’ye uçabilirsiniz. Fira Köyü’ne 6 km uzaklıkta bulunan havalimanından taksiyle, adanın dilediğiniz yerine gidebilirsiniz. Santorini’ye gitmenin diğer bir yolu da Mykonos’a uçarak buradan feribotla Santorini’ye geçmek.

Santorini öylesine güzel bir ada ki, gezilecek yerler bunlarla bitmiyor. Dora, Bizans ve Roma kalıntıları dolu adanın en eski yerleşim birimi olan Thira Antik Kenti’ni gezebilir, Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Günübirlik bir gezi için yakındaki Thirasia Adası’na gidebilir, Megalochori’deki, Antoniou ve Boutari üzüm bağlarında bir gezinti yapabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Muhteşem bir yer. Çok merak ediyorum ama insan yakında olan yerleri hep sonraya saklar ya, İspanya’yı bile gördüm şuraya daha gidemedim. Harika bir yazı ilham veriyor. Teşekkürler.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz