Norveç ve Finlandiya’nın komşusu olan İsveç, çok kültürlü yapısı ve yüksek refah seviyesine sahip bir ülke. Kimi çok uzun yıllar önce kimi de oldukça yakın zamanlarda gerçekleşen bu olayları duyunca, ‘yok artık bu kadar da değil’ diyebilirsiniz ama emin olun hepsi gerçek. İşte İsveç’le ilgili şaşkınlık yaratacak bilgilerden bazıları.

İsveç ile İlgili Bilmeniz Gereken 20 İlginç Bilgi

20Çok kültürlü bir yapıya sahip olan İsveç, ülkenin büyük çoğunluğu İsveççe konuşmasına rağmen 2009’a kadar resmi bir dile sahip değildi

Önceki

18 YORUMLAR

 1. Gizli irkciligin tavan yaptigi,dunyada yalnizlik nedeniyle en yuksek intihar oranlarindan birine sahip ulkelerden biridir Isvec, cokta ozenmeyin

  • Bizdeki ırkçılık gizli bile değil, aleni yapmayı seviyor ve hatta bunla övünüyoruz, bırakın adamlar gizli ırkçı olsun, bir çok şeyde bu kadar aşmışlar. En yüksek intahar doğru, en azından isteyerek kendi hayatları hakkında karar verebiliyorlar, kıyaslamayı sevmem ama bizde inşaatta ölen sayısı onların intiharlarından fazladır.Özenmeyi tercih ederim.

 2. Isvec olaganustu guzel dogasi olan bir ulke ama turkiyedeki gibi sosyal renkli canli hayat yok .uzun sure dayanmak sabir isi .anlatilanlarin aksine rahat bir hayat yok bilakis hayat cok pahali ve zor

  • İstatistiklerde İsveç ve Amerika kimseyi yanına yaklaştırmıyor..Ayrıca Avrupa ülkelerinde tecavüz olaylarının medyaya yansıması o medyanın sonunu hazırlıyor..

  • İsveç’te tecavüz tanımı dünyanın geri kalanından biraz daha farklı. Sadece ırza geçmeyi değil bazı istismar ve özel alanlara müdahaleyi de tecavüz sınıfından saydıklarından oran bu kadar yüksek. Ayrıca yasalar tam işlediği için eldeki verileri United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC) olduğu gibi iletiyorlar, gizlemiyorlar.

   Dünyada en çok tecavüz kaydı olan yerlerin arasında İsveç, Finlandiya, Belçika ve Yeni Zelanda olmasını, kişisel bakış açımla, ben buna bağlıyorum.

  • Tecavüzlerin %72’sini nüfusun sadece %1.5 ini oluşturan müslümanlar yapıyor ve %16 sınıda diğer etnik gruplar. Gerçekleri çarpıtmakta cahillerin üzerine yok.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz