Düsseldorf, Almanya’nın önemli kültür sanat şehirlerinden biri. Ren Nehri kıyısında kurulmuş moda ve fuar kenti olan Düseldorf, dünyaca ünlü sanayi fuarlarıyla tanınıyor. Barları, kafeleri ve alışveriş caddeleri ile öne çıkan bir şehir olan Düsseldorf’un eski şehir merkezi ve çevresini gezdikten sonra bira ya da kahve içerek soluklanabilirsiniz.

Scholass Benrath, Kaiserpfalz ismiyle bilinen İmparatorluk Sarayı, Schlolass Dyck Sarayı ve Lin Kalesi kentin en önemli yapıları arasında. 16. yüzyılda düzenlenen ve Düsseldorf’un ilk bahçesi olan Hofgarten, Ostpark, Bilk Rhine ve Kuzey Parkı kentin yeşil alanları arasında. Düsseldorf kent merkezinde yer alan meyhane ve birahaneleriyle ünlü Altstadt bölgesi, Die längste Theke der Welt ile dünyanın en uzun barı olarak biliniyor.

Dusseldorf-Gezilecek-Yerler

Müzeleriyle çok ünlü olan Düsseldorf’ta, 26 müze ve 100’den fazla sanat galerisi bulunuyor. Stadtmuseum, Neanderthal Müzesi, Kunst Palast Müzesi, Goethe Müzesi, Löbbecke Müzesi başlıca ziyaret edilmesi gereken müzelerden. Dusseldorf Karnavalı ve Sandal Show ise kentin yine dünyaca ünlü organizasyonlarından.

Düsseldorf Gezilecek Yerler

1. Marktplatz

Marktplatz-Dusseldorf

Marktplatz, Düsseldorf’un ana meydanı. Ortasında Jan Wellem Heykeli’nin yer aldığı meydanda, Noel zamanı pazarlar ve tezgahlar kuruluyor. Pek çok festival ve etkinliğin de düzenlendiği meydana, Bolkerstrasse’den Ren Nehri’de doğru yürüyerek ulaşabilirsiniz.

2. Altstadt

Altstadt-Dusseldorf

Altstadt, Düsseldorf’un Old Town bölgesi. Almanca eski şehir demek olan Altstadt, aynı zamanda kentin barları ile ünlü yerleşimi. Yan yana ve karşılıklı dizilmiş çok sayıda barın bulunduğu alan için ‘dünyanın en uzun barı’ denmesi de bundan kaynaklanıyor.

3. Königsallee

Konigsallee-Dusseldorf

Königsallee, Düsseldorf’ta uluslararası markaların ve lüks mağazaların yer aldığı şehrin alışveriş caddesi. Şehrin en hareketli caddelerinden biri Konigsallee, aynı zamanda çok sayıda restoran ve kafeye de ev sahipliği yapıyor. Bitiminde Hofgarten’in bulunduğu caddenin içerisinde bir de göl bulunuyor. Son 50 yılda büyük bir moda ve alışveriş merkezi olarak önem kazanan bölge, şehrin tam kalbindeki konumuyla da oldukça avantajlı. Konigsallee aynı zamanda Avrupa’nın da en önemli alışveriş merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor.

4. Rheinturm

Ren-Nehri-Dusseldorf

Rheinturm, Türkçesi ile Ren Kulesi, Ren Nehri manzarasını ve Duesseldorf’u panoramik olarak izleyebileceğiniz bir kule. Kentin simge yapılarından olan Ren Kulesi, Media Harbour Bölgesi’nde 172 metre yüksekliğe sahip. Üzerinde, radyo, televizyon ve fm verici antenlerinin bulunduğu kulenin üzerinde bir de dünyanın en büyük dijital saati olduğu söylenen dijital saat bulunuyor. Kule ger gün 10.00 ile 23.30 saatleri arasında ziyarete açık.

5. Stadttor Binası

Stadttor-Dusseldorf

Stadttor Binası, hemen Rheinturm’un yanında bulunan ve yine kentin simge yapılarından biri. Avrupa’nın en iyi ofis binası ödülünü alan Stadttor Binası, dış yüzeyi tamamen camlarla çevrili, şeffaflık esas alınarak tasarlanmış bir yapı. Yüksekliği 73 metre olan ve toplam 20 katın bulunduğu Stadttor’da, ulusal ve uluslararası birçok firmanın ofisi bulunuyor.

6. Tritonenbrunnen Çeşmesi

Tritononbrunnen-Almanya

Tritonenbrunnen Çeşmesi, Konigsallee Caddesi’ni geçtikten sonra karşınıza çıkan gölün hemen yanında yer alıyor. Düsseldorf’a özgü tarihi dokulardan biri olan Tritononbrunnen Çeşmesi, heykellerle süslü bir çeşme.

7. Benrath Sarayı

Benrath-Sarayi-Dusseldorf

Benrath Sarayı, 1756-1773 yılları arasında yapılmış bir av köşkü. 60 hektarlık bir alanı kaplayan Benrath Sarayı, Barok mimari stilde inşa edilmiş. Hofgarten Parkı’nın da mimarı olan Nicolas de Pigage’in eseri olan sarayın güzel bahçesinde bulunan 18. yüzyılın ikinci yarısına ait objeler sergileniyor.

8. Carlstadt

Carlstadt-Dusseldorf

Carlstadt, Düsseldorf’un en huzurlu bölgelerinden biri. Burada 18 ila 19’ncu yüzyıllardan kalma, Barok mimari sitilde yapılmış binaları, mağaza ve kafeleriyle şirin bir bölge. Altstadt’ın güneyindeki bir mahalle olan Carlstadt’ta yer alan Carlsplatz Market’teki taze sebze ve meyve pazarı tezgahlarından alışveriş yapabilir, yakınlarındaki Mittelstrasse, Wallstrasse, Flingerstrasse’i gezebilirsiniz.

9. St. Andreas Kilisesi

St-Andreas-Dusseldorf

St. Andreas Kilisesi, Düsseldorf’un en eski tarihi yapılarından biri olarak öne çıkıyor. Barok tarzı mimariye sahip olan kilise, Andreasstrasse 27 numarada yer alıyor. Pazar günü ziyarete kapalı olan kilise, pazartesi-cumartesi günleri arasında 09.00 ile 15.00 saatlerinde gezilebilir.

10. Messe Düsseldorf

Messe-Dusseldorf

Messe Düsseldorf, toplam sergi alanı 285 bin metrekare den oluşan ve dünyanın en büyük fuar alanı olarak kabul edilen bir fuar merkezi. Düsseldorf’a gelenlerin % 90’a yakını burada düzenlenen fuara katılmak için kenti ziyaret ediyor.

11. Düsseldorf Lunapark

Düsseldorf Lunapark, şehir merkezinden 6 dakika uzaklıktaki Luegplatz’da yer alan, Avrupa’nın en büyük eğlence fuarı olarak her yılın temmuz ayında kurulan bir alan. Buraya ulaşım, Old Town ile Lunapark arasında, Ren Nehri üzerinde çalışan feribotlar aracılığı ile oldukça keyifli. Seyahat 10 dakika sürüyor.

12. Konrad Adenauer Meydanı

Konrad-Adenauer-Dusseldorf

Konrad Adenauer Meydanı, Düsseldorf’a trenle gelenlerin ilk gördükleri yer. Meydanda, çok sayıda Türk restoranının yanı sıra Türklere ait pek çok dükkân ve mağaza bulunuyor.

13. Ratinger Kapısı

Ratinger-Tor-Dusseldorf

Ratinger Kapısı, Düsseldorf’un Pempelfort bölgesinde, Maximilian Weyne Allee’de yer alıyor. 1811-1815 yılları arasında, mimar Adolph von Vagades tarafından, klasizm mimari stilinde yapılan kapının Dor sütunları dikkat çekici.

14. Burgplatz

Burgplatz-Dusseldorf

Burgplatz yani Kale Meydanı, Ren Nehri kıyısında, keyifli ve sakin bir meydan. Almanya’nın en güzel meydanlarından biri olarak ödül kazanan Burgplatz, araç trafiğine kapalı, zira araçlar nehir kıyısına paralel, yeraltından gidiyor. Gün içinde bisiklete binenler, yürüyenler veya yeşil alanlarda güneşlenenleri görebileceğiniz Burgplatz’de nehir üzerindeki gezinti teknelerine binip, şehri kıyıdan görebilecek bir gezinti yapabilirsiniz.

15. Schiffahrt Museum

Schiffahrt-Museum-Dusseldorf

Schiffahrt Museum, yani Denizcilik Müzesi, Burgplatz’de eskiden bir saray olarak yer alan sarayın günümüze kalan tek bölümü olan Burgplatz Schlossturm Kulesi’nde bulunuyor. Müzede, Ren Nehri’nin denizcilik tarihiyle ilgili denizcilik ekipmanları ve nehirde kullanılan gemilerin ilk modelleri sergileniyor. Bir döner merdivenle, tepesine çıkabileceğinizi kuleden Düsseldorf manzarası ise enfes.

16. Rathaus ve Wilhelm II. Anıtı

Belediye Binası olarak bilinen Rathaus, Düsseldorf’un Altsdadt bölgesinde, Markplatz’de yer alıyor. 1570 ila 1961 yılları arasında H. Tussman tarafından yapılan bina, birbirinden farklı dönemleri ifade eden, 3 bölümden oluşuyor. Her Çarşamba, saat 15.00’da rehberli turlarla gezilebilen Rathaus’un önünde Prens Johann Wilhelm II. Anıtı bulunuyor. Anıt Alplerin kuzeyinde, en güzel binicilik heykellerinden biri olarak kabul ediliyor.

17. Ren Nehri

Ren Nehri kıyısındaki alanlar, trafiğe kapalı yürüyüş alanlarından oluşuyor. Boylu boyunca nehre paralel olan bu bölgede, sıralanmış birçok restoran, kafeterya ve yeşil alanlar bulunuyor. Araç trafiği ise yerin altındaki tünellerden ilerliyor. Rheinuferpromenade olarak da bilinen bu kordon boyu Rheintreppen merdivenlerine ev sahipliği yapıyor.

18. Ren Nehri Tekne Gezileri

Ren Nehri Tekne Gezileri, Ren Nehri kıyısındaki gezinti tekneleriyle, yaklaşık 1 saat süren, güzel bir Düsseldorf turu vadediyor. Genellikle fuar alanından, şehrin en modern binalarının bulunduğu Medienhafen bölgesine, yani Basın Limanı’na dek uzanan geziler, kenti farklı bir açıdan görmek için ideal.

19. Japon Mahallesi

Japon-Mahallesi-Dusseldorf

Japon Mahallesi, Paris ve Londra’dan sonra, Avrupa’da bulunan en büyük üçüncü Japon nüfusunun yaşadığı Düsseldorf’ta bulunan bir mahalle. Japon kültürüne ait ürünlerinin satıldığı süpermarketler, kitap mağazaları ve restoranlar bölgeyi oldukça ilginç hale getiriyor.

20. Mary Sütunu

Mary Sütunu, kentin Karlstadt bölgesinde yer alıyor. 1872-1873 yılları arasında, kutsal Maria (Meryem Ana) adına, dini özellikler ön planda tutularak yapılan sütun Markplatz’da bulunuyor.

Düsseldorf, küçük bir Avrupa kenti olsa da, hem Almanya’nın hem de tüm kıtanın fuar alanında en önde gelen merkezi. Gezilecek pek çok yeri bulunan kentte küçüklü büyüklü pek çok müze bulunuyor.

Önceki İçerikİtalya’nın Görülmeye Değer Güzellikteki 20 Sahil Kasabası
Sonraki İçerikEşya Depolama Hizmetinden Kimler Yararlanabilir?

1 Yorum

  1. Bu şehir isim olarak hafızamda ama gezilecek yerleri hakkında hiçbir fikrim yoktu. Şu en en azından isimleri ve içeriklerini öğrendim 🙂

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz