Kassel, Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde bulunan meşhur documenta Çağdaş ve Modern Sanatlar etkinliğinin ev sahibi, Alman Masal Diyarı’nın da başkenti olan bir şehir.

Olağanüstü parkları, müzeleri, tarihi anıtları ve kültürel farklılıkları nedeniyle her sene milyonlarca gezgin Fulda Nehri’nin etrafındaki bu görülmeye değer şehri tercih ediyor. Almanya içerisinde merkezi bir konumda olması da ulaşım açısından büyük kolaylık sağlıyor.

Bergpark Wilhelmshohec, Almanya
Bergpark Wilhelmshohec, Almanya

Yüzde 65’i yeşil alan olan bu şehirde Unesco tarafından koruma altına alınan Bergpark Wilhelmshöhe gibi Avrupa’da da ön plana çıkmış harika parklar bulunuyor. Kış aylarında kayak turizmi, bahar aylarında yürüyüş parkurları ve yaz aylarında su sporları, golf, kaplıca gibi seçenekleriyle de yaşanılabilir bir şehir.

Kassel Gezilecek Yerler

Fulda Nehri kıyısında şahane bir doğa içine ve eşi benzeri olmayan bir coğrafyaya kurulan Kassel; turistlerin uğrak bir noktası. Bu nedenle şehir turistlerin her yere kolayca ulaşabileceği bir ulaşım ağına sahip olduğu gibi; anlaşılır ve görülmeye değer kültürel değerlere de sahip.

1. Bergpark-Wilhelmshöhe

Bergpark-Wilhelmshöhe, Kassel

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci en büyük parkı. 2013’te UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edildi. Wilhelmshöhe Sarayı, Herkules Anıtı ve Löwenburg bu parkta ön plana çıkan ve mutlaka görmeniz, yaşamanız gereken yerler.

Wilhelmshöhe Sarayı

Bergpark-Wilhelmshöhe, Kassel

1786’de 9. Wilhelm tarafında kurulmuş. Saray şu anda müze olarak kullanılmakta ve Grek-Roman eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Herkules

Bergpark-Wilhelmshöhe Herkules, Kassel

Şehre tepeden bakan ve şehrin her noktasından görülebilen Herkules Anıtı, açık ara Kassel’in simgesi durumunda. Kassel’in her köşesinde; ya da buradan alacağınız her hediyelik eşya üzerinde anıtı görebilirsiniz.

Löwenburg

Löwenburg, Kassel

Löwenburg ya da Türkçesiyle Aslanlar Kalesi; yine 9. Wilhelm döneminde inşa edilen tarihi kalenin replikası. Orijinali Prusya tarafından bombalanmadan önce 3. Napolyon’un bile mahkum edildiği meşhur bir kale.

2. Staatspark Karlsaue

Staatspark Karlsaue, Kasel

Kassel’in tam merkezinde oluşu ve yürüyerek ulaşım imkanı nedeniyle hafta sonu tüm halkın akın ettiği parkların başında gelir. Auepark; doğal yaşamıyla ünlü olduğu kadar içerisindeki Orangerie Müzesi’yle de biliniyor. Documenta etkinlikleri boyunca pek çok sergiye ev sahipliği yapan Orangerie, aslında 1710’dan günümüze uzanan bir saray ve Kassel’in zarar görmeyen nadir tarihi yapılarından biri.

3. Fridericianum

Fridericianum, Kassel

Avrupa’nın ilk halka açık müzesi olan Fridericianum 1779’da inşa edilmiş büyük bir yapı. 19. Yüzyıl’a kadar dünyanın en fazla çeşide sahip saatlerinden oluşan koleksiyona ev sahipliği yapmış. Şehrin tam merkezinde Friderichsplatz’ta yer alıyor.

4. Bruder Grimm Museum

Grimm Kardeşler’in uzun yıllar Kassel’de yaşamış olması ve bir çok eserini burada yazmış olmaları nedeniyle; yaşadıkları ev müzeye dönüştürülmüş. Şehrin en güzel ve sakin bölgelerinden birinde, Wilhelmshöhe Bulvarı’nın hemen girişinde yer alıyor.

Kassel Yapılacak Şeyler

1. Königsplatz ve Königsstraße

Königsstraße, Kassel

Kassel’in tam kalbi olan bu cadde boyunca alış veriş yapabilir ve gündelik rutinleri gözlemleyebilirsiniz. Cadde üzerinde Alex Cafe’de bir kahve molası verebilirsiniz.

2. Kurhessen-Therme

Kurhessen-Therme, Kassel

Wilhelmshöhe Caddesi üzerinde yer alıyor; Wilhelmshöhe parka da yakın bir konumda. Kassel, ılıcaları ve kaplıcalarıyla da meşhur.

3. Freizeitzentrum Fuldaue

Freizeitzentrum Fuldaue, Kassel

Fulda Nehri Kenarı’nda Orangerie’yi de içine alan uzun bir orman alanı burası. Hava güneşliyse şehirdeki insanlar nereye kayboldu diye düşünmeyin, emin olun herkes burada, ben de dahil! Mangalınızı ve arkadaşlarınızı alıp, nehir kenarında güneşin tadını çıkarın. Hatta hava çok sıcaksa, nehirde yüzebilirsiniz.

4. Fulda Nehri

Fulda Nehri, Kassel

Fulda Nehri üzerinde düzenlenen bot turlarına da katılabilir ve hemen yakınlardaki Hann. Münden’ı ziyaret edebilirsiniz.

5. Uni-Kassel

Uni-Kassel, Almanya

Şehrin tek üniversitesi ve diğer Alman şehirlerindeki gibi dağınık değil, kampüs içinde yer alıyor. Kampüse ve tüm seminerlere özgürce girebilirsiniz. Kampüs içerisindeki binaların eski tank fabrikaları onarılarak yapıldığını belirtmek; burayı görmeniz için bir neden olabilir.

6. Schöne-Aussicht

Schöne-Aussicht, Kassel

Türkçe karşılığı Güzel Manzara. Gerçekten de öyle. Kassel tepelik bir şehir; ve bu bölgede Orangerie, Auepark gibi alanların tam tepesinde yer alıyorsunuz. Harika bir manzara sizi bekliyor.

7. Bugasee

Bugasee, Kassel

Şehrin en bilinen gölü. Yaz aylarında buraya gelerek yüzebilir, güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Göl yaz aylarında çok kalabalık olabiliyor. Bu zamanlarda suyun çok temiz olmadığı söyleniyor.

8. Dönche

Donche, Kassel

Kassel’in yakınlarında yer alan Dönche; aslında koruma altına alınmış doğal bir bölge. Burada her hangi bir yapı yapılmasına izin verilmiyor. Upuzun bir arazi ve doğa yürüyüşleri, bisiklet gezileri için muazzam bir yer.

9. Documenta

Documenta, Kassel

Documenta Kassel’in medar-ı iftiharı. Her  5 senede 1 kez düzenlenen bu 100 günlük modern ve çağdaş sanat festivaline dünyanın dört bir yanında sanatçılar; ressamlar, heykeltıraşlar ve  karikatüristler katılıyorlar.

Kassel Ulaşım Rehberi

Almanya’nın merkezinde oluşu ve demir yolu ağının çok gelişmiş olması nedeniyle Kassel’e rahatça ulaşabilirsiniz. Kassel’de Calden Havalimanı bulunuyor ancak henüz buraya uçuşlar başlamadı. Bu yüzden Hanover ya da Frankfurt havalimanlarına ulaşarak; buradan trenle ya da otobüsle Kassel’e geçebilirsiniz. THY, Pegasus, SunExpress, Germanwings ve Lufthansa neredeyse haftanın her günü bu iki hava limanına da İstanbul üzerinden uçuşlar düzenliyor.

Daha fazla bilgi: Kassel Ulaşım Rehberi

Kassel Gece Hayatı

Kassel Gece Hayatı

Kassel; Hessen Eyaleti’nin öğrenci şehri olması ve etrafında pek çok büyük şehir yer alması nedeniyle hareketli bir eğlence hayatına sahip. Gündüzleri şehirde pek çok festivale ve aktiviteye katılabileceğiniz gibi; Cinestar ya da Cineplex’te sinemaya gidebilir; Staatstheater’da tiyatro etkinliklerine katılabilirsiniz. Sinemalarda ne yazık ki İngilizce alt yazı seçeneği bulunmuyor, filmler de dublajlı.

Sakin ve lounge tarzı mekanlar için Mundo, Alex, Maya Coba, Enchilada gibi restoran ve barlar favori yerler.  Hareketli ve dans etmeyi seven biriyseniz; Arm, A7, Lolita, K19, Mutter gibi gece kulüpleri ilginizi çekebilir.

Daha fazla bilgi: Kassel Gece Hayatı

Kassel Yeme İçme

Kassel; kendine özgü yemekler barındıran bir şehir olmadığı için; restoranların çoğu İtalyan, Meksikalı ve Türk. Bu yüzden kokusu ilginizi çeken bir restorana oturarak afiyetle yemeğinizi yiyebilirsiniz Kassel’de yemek yemek için pek çok seçenek bulunuyor. Özellikle Königstraße ve çevresinde çok fazla restoran, kafe ve sokak satıcısı mevcut.

Almanlar’ın meşhur Bratwurst, Kochwurst ve Currywurst’unu deneyebilirsiniz. Currywurst’u özellikle tavsiye ederiz. Yine Kassel’e özgü olarak sunulan ve satılan Ahle Wurst ya da diğer adıyla Wurschd; tercih edebileceğiniz yöresel ve çiğ yenen bir yemek. Kassel’in yerli biraları Hütt ve Kasseler Pilsner’de biraseverlere leziz tatlar sunuyor.

Königstraße üzerinde harika pastaneler bulunuyor. Buralarda leziz Alman Ekmekleri’nden yapılan sandviçler hem bütçenize uygun hem de doyurucu. Untere Königstraße‘ye doğru ilerlerseniz; bir düzine Türk Restoranı göreceksiniz. Buraya Küçük Türkiye de diyorlar. Canınız bir Alman Döneri çektiyse Wesertor Caddesi üzerindeki Weserspitze tramvay durağına doğru yürüyün ve buradaki Öz Antalya Imbiss’i bulun.

Daha fazla bilgi: Kassel Yeme İçme

Kassel’e Ne Zaman Gidilir?

Almanya’da genellikle soğuk bir hava var, Kassel’de de öyle. Kış aylarındaki yoğun kar yağışı ve buzlanma gezilerinizde zorluk çıkarabilir. Bahar aylarında Kassel’de hava ılık oluyor, fakat kararsız. Yanınızda ceket, şemsiye bulundurarak gezilerinizi tam da ağaçlar yeni yeni yeşillenmişken keyifle yapabilirsiniz; ancak polenlere dikkat! Yaz ayları ise Kassel gezileriniz için en uygun zamanlar. Işıl ışıl ama yakmayan güneşin altında, hafif esen rüzgarın ahengiyle güneşlenebilir; Kassel’in dillere destan havuzlarında ya da göllerinde keyif yapabilirsiniz.

Kassel Konaklama Rehberi

Kassel’de en uygun konaklama seçeneğiniz Almanya’nın neredeyse her şehrinde bulunan Jugendherberge Kassel. Oldukça bakımlı odaları, yatakları ve sağladığı imkanlarla tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak nitelikte. Bunlar haricinde Ramada Hotel, Best Western Hotel, B&B ve InterCity Hotel de Kassel içerisinde yüksek fiyatlı turistik oteller olarak hizmet veriyor.

Kassel’e ilk gittiğimizde buz gibi bir havada kalacak yer aramıştık kendimize. Şans eseri denk gelen bir Türk Taksici bize Jugendherberge’yi önermişti. Tereddütlerle gittiğimiz bu Gençlik Barınağı (tercümesi ne yazık ki bu şekilde) beni ve kız arkadaşımı oldukça memnun etmişti. Büyük fakat bakımlı bir binada yer alıyor ve Kassel’in diğer semtlerine göre oldukça nezih bir bölgede. Açık büfe kahvaltı dahil kişi başı €15’ya 2 kişilik bir odada konaklamıştık. Jugendherberge Kassel’in hemen yakınında Goethestraße tramvay durağı yer alıyor. Bu yüzden buraya ulaşım oldukça kolay.

Almanya Vizesi

Almanya için vize işlemlerini iData firması yürütüyor. Firmanın internet sitesinden randevu alarak vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Erasmus öğrencisi olarak gidiyorsanız, çok rahat bir şekilde vize alabilirsiniz. Ancak bireysel olarak Almanya üzerinden Schengen’e başvuracaksanız; taahhütname, maaş bordrosu, mal varlığınız gibi belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Daha detaylı bilgiye iData’nın internet sayfalarından ulaşabilirsiniz.

www.bosgezeninboskalfasi.com

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here