Berlin, modern mimarisiyle birleşen restore edilmiş eski binaları, canlı sanat galerileri ve dolup taşan barları inanılmaz heyecanlı bir şehir çizgisi yaratıyor. Doğu Berlin, moda ve gece hayatının en yoğun olduğu yer olsa da Berlin’in geri kalanı Avrupa’nın diğer başkentlerine göre daha sakin ve turizmden biraz daha uzak bir atmosfere sahip.

Yıl boyunca pek çok turist ağırlayan Berlin’de, kentin bugüne kadarki mimari gelişim sürecine tanıklık eden bir rota çizmek isterseniz, mimari ve sanat çizgisinin izini sürebilirsiniz. Berlin’deki mimari turunuza başlamadan önce derin bir nefes alın. Dünyanın ileri gelen mimarları, eşyalara yeni bir görünüş kazandırdıkları yalın meydanları, yormayan ancak zarif yapıları yeni perspektiflerle şekillendirmişler.

Berlin Gezilecek Yerler

Eğer özel ilginiz varsa, Mimarlık kültürü ve şehir tasarımı üzerine odaklanan Aedes Architecture Galerie ve düzenli olarak sergiler, çalıştaylar ve kamuya açık etkinlikler düzenlendiği Platoon Kunsthalle gibi mimarlık galerileri de tam size göre.

1. Berlin Duvarı

berliner-mauer

1961’de Batı Almanya Meclisi kararıyla örülen, kırk altı kilometre uzunluğundaki Berlin Duvarı (Berliner Mauer), Doğu ile Batı Almanya arasında, yıllarca “Utanç duvarı” (Schandmauer) olarak anıldı. 1989’da yıkılan duvarın yeri yeşillendirilerek park haline getirilmişse de, temsili olarak anıtsal amaçlı birkaç metrelik duvar halen bulunuyor.

Mitte aynı zamanda butik otellerin, şık butiklerin, sanat galerilerinin, konsept kafe ve barların, restoranların ve Berlin gece hayatı ile eğlence merkezlerinin bulunduğu yer.

2. Mitte

Mitte Bölgesi, Berlin

Mitte; Berlin’in Mitte bölgesi New York’un SoHo bölgesini andırıyor. Harika mimarideki tarihi binaların arasına serpiştirilen tasarım oteller, şık ve özgün butikler, sanat galerileri ve hip kafe-barlar ile Mitte, Berlin’in nabzını tutan bir kültür ve eğlence merkezi haline gelmiş durumda.

Bir kültür sanat kenti olan Berlin’de gezilecek önemli yerler Unter Der Linden Caddesi, Reichstag, Berlin Belediye Sarayı, Oranienburg Caddesi, Schönhauser Caddesi, Alte Schönhauser Caddesi gibi dokusunu oluşturan mekânların bulunduğu özel bir bölge burası. Mitte ayrıca birçok müzenin yer aladığı Müze Adasına ve de Brandenburg Kapısı en önemli noktaları

3. Brandenburg Kapısı

brandenburg-berlin

Brandenburger Kapısı (Brandenburger Tor), Berlin’de ayakta kalmayı başarabilmiş nadir yapılardan biri olarak başkentin en önemli simgelerinden. Berlin’in ana şehir sembolü olan ve 12 sütuna, 6 giriş kapısına ve 6 çıkış kapısına sahip Brandenburg Kapısı , soğuk savaş boyunca, Batı Berlin’de Reichstag’ın aksine Doğu Berlin’de bulunmuş. Kapı 1961’e, Berlin Duvarı yapılana kadar açılmamış.

4. Reichstag

reichstag-berlin

Tarihte Reichstag Yangını olarak bilinen olayların yaşandığı, günümüzde de halen Almanya Parlamentosu‘nun bulunduğu ve Adolf Hitler’in Almanya’nın başına geçişine kadar Almanya Parlamentosu’nun toplandığı yerin ismi.

5. Berlin Katedrali

berliner-dom

İtalyan olgun Rönesans ve Barok stillerinin ön planda olduğu görkemli kubbelere sahip Berlin Katedrali (Berliner Dom), içinde hiçbir zaman bir piskopos yaşamadığı için gerçek anlamda bir katedral olarak kabul edilmiyor.

Kilise bölümünün üzerindeki Katedral Müzesi’ni (Dommuseum) gezebilir, kubbesinden benzersiz Berlin manzarasını izleyebilirsiniz. Berlin gezilecek yerler rotasında olması gereken bir kilise.

6. PotsDamer Platz

potsdamer-platz

Potsdamer Platz, Berlin’in pek çok açıdan en önemli meydanı, tarihi kent merkezinin de kalbi. Brandenburg Kapısı ile Reichstag’ın bir kilometre güneyinde ve Tiergarten Parkı’nın hemen yakınlarında yer alan Potsdamer Meydanı, Almanya’nın tekrar birleşmesini de temsil ediyor.

Bir zamanlar Avrupa’nın en işlek meydanlarından biri olan Potsdamer Platz, o günlerin en popüler siyasi, sosyal ve kültürel buluşma noktasıyken, 30 yıl arayla iki dünya savaşı geçiren Berlin’in defalarca yıkılıp yeniden yapılışının da simgesi. Almanya’nın yeniden birleşmesinden bu yana birçok kentsel dönüşüm projesinin merkezi olan Potsdamer Platz, adını Potsdam olarak anılıyor alıyor.

Sekizgen olan Leipziger Meydanı’nın hemen ardındaki Potsdam’a bağlana kapının dışında kurulan Potsdamer Meydanı, daha çok kırsal bölge yolların birleşim noktasında yer almış. Kentin doğusunda eski şehirle yeni Batı Berlin arasında bir trafik düğüm noktası olan ve II. Dünya Savaşı’na kadar çok sayıda birbiriyle kesişen tramvay ile otobüs hattına sahip bir yer burası.

Meydanın en ünlü yapısı ise hiç kuşkusuz Berlin’in de simgelerinden biri haline gelen Sony Center. 2000’de epey yüklü bir bütçeyle faaliyete geçen merkez, içerisinde pek çok mağaza, restoran, ofis ve müze barındırıyor. Meydandaki Beisheim Center ve oldukça heybetli bir yapı olan Delbrück-Haus da Berlin’in önemli yapıları arasında.

7. Alexanderplatz

alexanderplatz-berlin-germany

Alexanderplatz, Berlin’in merkezi olan Mitte Bölgesinde Spree Nehri ile Berlin Katedrali yakınlarında yer alıyor. Brandenburg Kapısı ile Reichstag’ın doğusunda yer alan meydan adını Rus İmparatoru I. Aleksander’dan alıyor.

19. yüzyılın sonlarında yapılan tren garı ile önem kazanmaya başlayan meydan 1989’da Doğu Almanya’nın en büyük rejim protestosunun yapıldığı meydan oldu. En ışıltılı zamanlarını 1920’lerde Potsdamer Platz’da gece hayatı mekanlarının başlamasıyla yaşayan Alexanderplatz, sıkça değiştirilen mimarisi ile biliniyor.

Halen sosyalizmin simgelerinin de yer aldığı Alexanderplatz, Berlin’in en merkezi meydanı. Mitte sınırları içerisinde yer alan meydan Spree Nehri ile Berlin Katedrali’nin yakınlarında bulunan canlı bir bölge. Meydanın hemen yanında, ilk yapıldığı dönemde Avrupa’nın ikinci en yüksek binası olan Fernsehturm yer alıyor. Kentin en yüksek binası olan kuleyi yılda yaklaşık bir milyon kişi ziyaret ediyor.

Alexanderplatz’ın yakınlarında ise dünyanın çeşitli şehirlerindeki saatleri gösteren ve Weltzeituhr adı verilen Dünya Saati ile Dostluk Çeşmesi ve Park Inn Berlin bulunuyor. Meydan, aynı zamanda Dünya Saati ile Dostluk Çeşmesi gibi sembollere de ev sahipliği yapıyor.

8. Friedrichstrasse

friedrichstrasse-berlin

Berlin’in en ünlü ve hareketli caddesi olan Friedrichstrasse, aynı zamanda pek çok ünlü mağazanın da bulunduğu alışveriş caddesi. Bu bölgenin bir ucu Chechpoint Charlie’ye, bir ucu Unter den Linden’e uzanıyor.

9. Televizyon Kulesi

fernsehturm-berlin

Berlin kent merkezinde yer alan Televizyon Kulesi (Fernsehturm), Berlin’in sembollerinden. Alexanderplatz’a oldukça yakın olan kule, 368 metrelik uzunluğuyla, Almanya’nın en uzun yapısı.

10. Berliner Funktrum

berliner-funkturm

Berlin’in uluslararası fuar merkez alanının içerisinde yer alan Berliner Funkturm, televizyon ve radyo baz istasyonu. Diğer adı “Langer Lulatsch” olan ve yüksekliği 146,78 metre olan yapının içerisindeki restorandan kuş bakışı Berlin’in manzarası izlenebiliyor.

11. Potsdam

potsdam-berlin

Berlin’in güneybatısındaki Havel Nehri üzerinde bulunan Potsdam, Prusya krallarının eski rezidansı olarak biliniyor. Birbirleriyle birleşen gölleri ve kültürel manzaralarıyla büyüleyen Potsdam, Almanya’nın aristokrat sayfiyesi haline gelmiş. Kendine özgü mimarisi, tarihi ve kültürüyle mutlaka görülmeli.

12. Sachsenhausen

Sachsenhausen, Berlin’e yaklaşık 35 kilometre uzaklıktaki Oranienburg Bölgesi’nde 1936-1945 yılları arasında faaliyet göstermiş bir Nazi toplama kampı. Bir yandan da Nazi toplama kamplarının idari ve SS eğitim merkezi olarak da kullanılan geniş alana yapılmış kampın ön kapısında “Arbeit Macht Frei” yani “Çalışma özgürlük getirir” yazıyor.

Fazlasıyla etkileyici olan Sachsenhausen’de, Yahudiler başta olmak üzere, homoseksüeller, sendika üyeleri, Polonya vatandaşları, evsizler, öğretmen, doktor, papaz, kamu görevlisi Yahudiler, Alman işgaline karşı çıkan lider konumundaki diğer Polonyalılar, Sovyet Kızılordu mensubu yaklaşık 18.000 savaş esiri ve 200 binden fazla kadın bulunmuş.

1945’te Sovyet Kızıl Ordusu tarafından özgürlüğe kavuşturulan Sachsenhausen’de, günümüzde bile halen ziyaretçilere kapalı tutulan “Industie Zentrum” bölümündeki gaz odası ile çeşitli ameliyatların yapıldığı bir patoloji laboratuvarı yer alıyor. Berlin gezilecek yerler rotasında olması gereken önemli bir yer.

Berlin’de mimari, sanatın bir dalı olarak değil, sanki tamamı ile kendisi olarak kentte vücut buluyor. Kaldı ki kentin sanat rotası da mimariyle birbirini tamamlıyor.

1 Yorum

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz