Kuzey Almanya’nın Spree ve Havel Nehirleri arasında kurulan Berlin, müzeleri, sanat galerileri ve kültürel etkinlikleriyle Almanya’nın olduğu kadar Avrupa’nın da öne çıkan kentlerinden biri. 20. yüzyılın ikinci yarısında 1961’den 1990’a kadar kenti Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayıran Berlin Duvarı ile anılsa da, günümüzde doğallığı, farklı kültürleri kucaklayan hoşgörüsü, enerjisi ve dinamizmiyle zarif bir metropol.

Almanya’nın nüfus bakımından en büyük kenti olan Berlin, çok sayıdaki tiyatro ve sinemanın 35 yaş altı genç nüfusuyla dolup taştığı, cıvıl cıvıl kafe ve barların kentin dört bir yanına yayıldığı, kendine özgü ritmini koruyan cezbedici mekânlarıyla farklı bir Almanya silueti çiziyor. Berlin aynı zamanda uluslararası mimari, güzel sanatlar ve sahne sanatları alanlarında Avrupa’nın kültür başkenti olarak da biliniyor.

Berlin Gezilecek Yerler

Berlin Gezilecek Yerler

Ülkesinde olduğu kadar dünyadaki konumlanışı da sanat, mimari ve kültürel yönüyle olan Berlin’in, Alexanderplatz, Branderburg Gate (Branderburg Kapısı) ve Charlottenburg Sarayı Berlin gezilecek yerler listesinde ilk sırada bulunuyor. 1989’a dek şehri ikiye bölen bir kapı olan Branderburg Gate (Branderburg Tor) ise birleşmeden sonraki ulusal bütünlüğün sembolü. 1500 türden oluşan 14.000 hayvana ev sahipliği yapan Zoologischer Garten, Tiergarten’in güneydoğusunda yer alan Berlin’in ilk hayvanat bahçesi.

1. Brandenburg Gate

Brandenburg Gate, Berlin

Türkçe ismi Brandenburg Kapısı olan Branderburg Gate, Berlin’in ana sembollerinden biri. Kuzeyinde Reichstag bulunduğu ve II. Dünya Savaşı’nda tahrip olan yapı, soğuk savaş boyunca Batı Berlin’de bulunan Reichstag’ın aksine, Brandenburger Kapısı Doğu Berlin’de bulunmuş.

O zamanlar şehrin bölünmüşlüğünü simgeleyen kapı, 1989’da ise barış ve özgürlüğün simgesi haline gelmiş. Her iki yanında altışar olmak üzere bir düzine kolona sahip olan kapının üzerinde doğuya dönük bir Quadriga Heykeli bulunuyor. Altı giriş kapısına ve altı çıkış kapısına sahip olan yapı, 1791’den bu yana kentin son iki yüzyıllık tarihine şahitlik ediyor.

2. Alexanderplatz

Alexanderplatz, Berlin

Berlin’in en önemli meydanlarından biri olan ve Brandenburg Kapısı ve Reichstag’ın doğusunda yer alan Alexanderplatz, Berlinlilerin Alex olarak adlandırdığı bir meydan. Yıkılan Berlin Duvarı’ndan sonra, pek çok restorasyon işleminden geçirilen yapılarıyla günümüzde oldukça estetik ve turistik bir görünüme kavuşan Alexanderplatz’da ulaşım bakımından yapılan birçok değişiklikler de kendini gösteriyor. Az da olsa halen sosyalizm döneminin izlerini taşıyan meydanın simgesi ise 368 metre yüksekliğine sahip Fernsehturm, yani Televizyon Kulesi. Kentin en yüksek binası olan kuleyi yılda yaklaşık 1 milyon kişi ziyaret ediyor.

3. Mitte

Mitte, Berlin

Berlin’in en önemli turistik yeri ve kalbi olan Mitte bölgesi, aynı zamanda Berlin Katedrali’nden başlayarak etrafı kanallarla çevrili Müzeler Adası’na da ev sahipliği yapıyor. Müzeler Adası’nda Bergama Müzesi (Pergamonmuseum), Bode, Neues, Alta Nationalgalarie ve Altes’ten oluşan 5 büyük müze ve Berlin Katedrali, hemen bitişiğinde ise Contemporary Fine Arts ve meraklıları için Alman Tarihi Müzesi bulunuyor. 1999’da UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Müzeler Adası, kültür forumları, operalar, tiyatro ve konser salonları ile kütüphanelerden oluşuyor.

4. Tiergarten

Tiergarten

Berlin’in neredeyse en canlı bölgesi diyebileceğimiz Tiergarten, merkez ilçe olan Mitte’de yer alıyor. Tiergarten Parkı (Großer Tiergarten) ile ünlü olan bölgede pek çok kamu binası, başbakanlık köşkü, Zafer Sütunu (Siegessäule), Bismarck Anıtı ve Prusyalı generallerin heykelleri gibi birçok anıt bulunuyor. Tiergarten Parkı ise 210 hektarlık alanıyla Berlin’in en büyük şehir parkı konumunda.

5. Potsdamer Platz

Potsdamer Platz, Berlin

Berlin’in en işlek meydanı olan Potsdamer Platz, ünlü Brandenburg Kapısı ile Reichstag olarak bilinen Parlamento Binası’nın güneyinde, Tiergarten Parkı’nın ise güneydoğusunda bulunuyor. Duvarın yıkılmasıyla iş, eğlence ve alışveriş merkezlerinin birbiri ardına açılarak renklendirdiği meydan, özellikle geceleri bir yıldız gibi ışıl ışıl parlıyor. Meydanın en ünlü yapısı ise hiç kuşkusuz Berlin’in de simgelerinden biri haline gelen Sony Center.

6. Schloss Charlottenburg

Schloss Charlottenburg, Berlin

Berlin’in en eski sarayı olan Schloss Charlottenburg, Tiergarten’in batısında, Charlottenburg Semti’ne yer alıyor. 17. yüzyılın sonlarında inşa edilen ve Hohenzollern Hanedanı’nın Berlin’deki tek mirası olan saray, barok ve rokoko tarzı mimarisiyle, bahçe, sera, mozole, tiyatro ve köşkten oluşuyor. Özellikle bahçesiyle Berlin’in en çok turist çeken yapısı olan sarayda, Queen Luise Anıtı, Belvedere, Schinkel Köşkü, Romantizm Galerisi, Berggruen Koleksiyonu ve Mısır Müzesi bulunuyor. Berlin’in en büyük parkları arasında gösterilen Schlosspark, kentin oksijen deposu.

7. Berliner Dom

Berliner Dom, Berlin

Berlin’in en önemli Protestan Kilisesi olan ve Kaiser II. Wilhelm tarafından yaptırılan Berliner Dom (Berlin Katedrali), 15. yüzyıldan beri ayakta kalsa da II. Dünya Savaşı’ndan ciddi hasar görmüş. Yenileme çalışmalarıyla 1993’te tekrar açılan yapıda, Hohenzollern Hanedanı ile Prusya krallarına ait lahitler yer alıyor. 270 basamaklı bir merdiven vasıtası ile ulaşılan 114 m yükseklikteki kubbesinden muazzam Berlin manzarası izlenebiliyor. Günümüzde konser ve sergi gibi etkinliklere ev sahipliği yapan kilise, Neptunbrunnen’in batısında bulunuyor.

8. Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie, Berlin

Duvar henüz yıkılmamışken Doğu Berlin’den Batı Berlin’e geçiş noktası olan Checkpoint Charlie, Amerikan ve Sovyet askerlerinin bulunduğu sınır geçiş ve kontrol bölgesi. Günümüzde ise 1989’de yıkılan Berlin Duvarı’nın saklanmış parçalarını görebileceğiniz, Museum Haus am Checkpoint Charlie’i gezerken insanların yaşadıklarına tanık olabileceğiniz, halen kaldırılmamış olan “Amerikan bölgesini terk ediyorsunuz” yazan tabelayı bulabileceğiniz ve Soğuk Savaş’ın kalıntıları olan bariyerleri, sinyal sistemlerini inceleyebileceğiniz adeta tarihi yeni baştan yaşatan bir yer.

9. Sachsenhausen

Sachsenhausen

Berlin’e 35 kilometre mesafede yer alan Sachsenhausen, Nazi toplama kamplarının idari merkezi ve SS subaylarının eğitim merkezi olarak kullanılmış. 1936 yılında kurulan ve 1945’e kadar 200 binden fazla insanın esir tutulduğu kampta, halen ziyaretçilere kapalı tutulan “İndustie Zentrum” bölümündeki gaz odasının yanı sıra, çeşitli ameliyatların yapıldığı bir patoloji laboratuvarı da bulunuyor.

10. Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt

Almanya’nın ve Avrupa’nın en etkileyici meydanlarından biri olarak kabul edilen Gendarmenmarkt, açık havada müzik konserlerinin yapıldığı, etkinliği eksik olmayan ve şirin kafelerle dolu bir meydan. Französischer Dom (Fransız Katedrali), Deutscher Dom (Alman Katedrali) ve Konzerthaus’a ev sahipliği yapan meydanın tam ortasında mimar Friedrich Schiller’in heykeli bulunuyor. 17. yüzyılın sonundan bu yana Berlin’i süsleyen meydan, Opera Binası ile Oranienburger Caddesi  Berlin’in gece hayatının ve kültür sanatının kalbi. Etrafında restoranların ve hediyelik eşya dükkânlarının bulunduğu Gendarmenmarkt, Berlin’in en zarif meydanı.

UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler listesinde yer alan Berlin’i meydanları, müzeleri, tarihi dokuları ve yeşil alanlarıyla gezmek; uluslararası festivallerine, tiyatro buluşmalarına, kültür karnavalları ve sayısız etkinliğine katılmak için şehirde en az 3-4 gün geçirmek gerekiyor.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here