İngiltere gerek nüfusu gerekse de yüzölçümü açısından Birleşik Krallık’ın en büyük ülkesi. Zira günümüzde İngiltere (England), Birleşik Krallık (United Kingdom) ve Büyük Britanya (Great Britain)’nın aynı yer anlamına geldiği düşünülüyor. Diğer yandan Birleşik Krallık ve İngiltere dışındaki başka bir ülkeyi onlarla aynı kefeye koyduğunuzda da İngilizlerin alınganlaşıp çoğu zaman sinirlenmesi de bu düşüncenin yerleşmesinde büyük etkisi var.

İngiltere, Avrupa’nın batısında, Büyük Britanya adasında bulunuyor. England adı, 5. yüzyılda Saksonlarla birlikte adayı istila eden Cermen halkı Angluslardan geliyor. Üzerinde güneş batmayan imparatorluk olarak anılan İngiltere’nin tarihi oldukça eskilere dayanıyor.

Ingiltere-Gezi-Rehberi

İngiltere Gezi Rehberi

İngiltere’nin bilinen ilk yerlileri olan Keltler, Angluslardan önce Romalılar bölgeyi ele geçirdikten sonra buraya Britania adını vermişler. Daha sonra ise Anglosakson etkisi altına giren bölge bir süre Danimarkalıların egemenliği altında yaşadıktan sonra 11. Yüzyılda İngiltere olarak bağımsızlığını kazanmış. Bağımsızlığının ardından İrlanda’da ilk sömürgesini kuran İngiltere diğer yandan Fransa ile uzun süre savaşmış. Toplumsal ve siyasi kargaşalarla ve iç savaşlarla mücadele eden ülkenin, 14. Yüzyılda veba salgını ile nüfusunun büyük bölümü yok olmuş. Bir sonraki yüzyılda başa geçen Tudor Hanedanı döneminde oldukça güçlenen İngiltere, özellikle VIII. Henry döneminde bir dizi reformla nizamı sağlamış.

İngiltere’nin en ünlü kraliçesi I. Elizabeth, dönemin en güçlü donanması olan İspanyol donanmasını bozguna uğratarak Britanya İmparatorluğu’nun temellerini atan kişi olmuş. Bundan sonra elde ettiği sömürgelerle gittikçe güçlenen İngiltere, günümüzde de halen dünyanın en güçlü devletlerden biri konumunda.

İngiltere Gezilecek Yerler

Avrupa Birliği vatandaşı olanların ve Amerikalıların giriş için vizeye ihtiyacının olmadığı İngiltere, bir ada olduğu için ulaşımda feribot ya da uçak kullanmanız gerekiyor. Seyahatiniz süresince şehir içinde gezmek için en iyi yollardan olan siyah taksiler. Özellikle kadınlar için tehlikeli olduğu bilinen resmi olmayanlara dikkat edin. Son yıllarda oldukça gelişen raylı sistem ve otobüsler de sıkça bulunan güvenilir ulaşım araçları.

1. Londra

Londra-Ingiltere

Birleşik Krallık’ın en büyük şehri ve başkenti olmasının dışında hem yetişkin hem de çocukların ilgisini çekecek birçok yeri mevcut olan Londra tam anlamıyla bir galeri şehri ve hemen hemen aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir kent. En önemli müzelerden biri olan British Museum. Bu görkemli müze binası içinde tarih öncesi insanlardan dünyanın en ünlü ressamlarına kadar birçok döneme ait eser bulunduruyor. Ayrıca Parthenon Tapınağı’ndan kalan bazı heykelleri görmek isterseniz ayrıca sergiler de düzenleniyor.

Eğer Londra’yı bir dönme dolap üzerinden görmek istiyorsanız, ziyaret etmeniz gereken yer London Eye. Dünyanın tekerlek şeklindeki en yüksek gözlem noktası olan London Eye üzerinden, şehrin en meşhur 55 simgesini görebilirsiniz. Balmumundan yapılmış ünlüleri görmek etmek istiyorsanız Madame Tussaud’yu kaçırmamanız gerekiyor. Beatles’dan Beckham’a kadar birçok ünlüyle fotoğraf çektirebilirsiniz.

Dünyanın en sağlam yapılardan biri olan Londra Kulesi, tam 700 yıldır hiç aksatılmadan devam eden Anahtar Seremonisi ile çok ünlü. Tarih demişken, Buckingham Sarayı’nda kraliçeyi ziyaret etmeden Londra’ya gittim denilemez. Buckingham Sarayı kraliçenin hem ofisi hem de yaşadığı yer. Saray içindeki 19 odayı tur eşliğinde gezebilir ve hatta sarayın dışında nöbet tutan askerlerin görev değişimi seremonisini izleyebilirsiniz.

Şehri gezmek için otobüs turu ve yürüyüş turu gibi birçok farklı tur paketleri mevcut. Hangisini seçerseniz seçin emin olun ki Londra’nın en güzel yerlerini görmüş olacaksınız.

2. Manchester

Manchester-Ingiltere

Manchester, Kuzey’in Başkenti olarak bilinen ve ülkesinin en kalabalık altıncı yerleşimi olan bir şehir. Birleşik Krallık’ın en gelişmiş üçüncü ekonomisi olan kent, Londra ve Edinburgh‘dan sonra en çok ziyaret edilen üçüncü İngiliz kenti.

18’inci Yüzyılda dünyanın sanayileşmiş ilk kenti olan Manchester, mimarlık, kültür, müzik, medya, bilimsel çalışmalar, mühendislik, spor kulüpleri ve sosyal etkinlikler gibi alanlarda başarıları ile tanınıyor. Köklü bir geçmişi olsa da dünya savaşı ve ardından 1996’da yaşanan IRA bombalamasının tahrip ettiği şehirde Orta Çağ izleri neredeyse tamamen silinmiş. Yeniden yapılanan Manchester ise, Victoria dönemi yapıları ve modern binalar eski ve yeniyi bir araya getirmiş.

Tam bir bilim yuvası olan Manchester, atomun parçalandığı ilk yer. Dünyadaki ilk demiryolunun kurulduğu, Birleşik Krallık’ta kapitalizm ve komünizmin başladığı kent olan Manchester, komünizmin tarihinde önemli yeri olan Chetham Kütüphanesi‘ne de ev sahipliği yapıyor.

Müzeleri, sergileri ve festivalleri ile Manchester’ın kültürel zenginliklerini yaşayabileceğiniz kentte başlıca görülecek adresler ise şöyle: Manchester Katedrali, B of the Bang heykeli, Lowry Sanat Galerisi, Kraliyet Savaş Müzesi ve Manchester Sanat Galerisi. Diğer yandan kentin farklı dünyalarını keşfetmek isteyenler, Chinatown, Village ve Northern Quarter size göre.

3. Birmingham

Birmingham-Ingiltere

Birmingham, İngiltere’nin kalbinde, Londra’nın ardından Birleşik Krallık’ın en kalabalık ve en büyük ikinci nüfusuna sahip kenti. Tarihi 12. Yüzyıla dek uzanan Birmingham, 2. Dünya Savaşı’nda büyük zarar görse 1990’lardan itibaren hızla bir değişim ve gelişim sürecine girmiş.

İngiltere’nin en renkli, farklı stilleri ve çok kültürlülüğü ile öne çıkan kentte, sanat, kültür, tarih, alışveriş, yemek ve eğlenceyi bir arada bulabiliyorsunuz. Samimi ve hoşgörülü bir yer olan şehir sahip olduğu altı üniversite ile Londra’nın ardından Birleşik Krallık’ın en büyük yüksek eğitim merkezi.

Birleşik Krallık’ta en çok turist alan dördüncü şehir olan Birmingham’da Aston Hall, St. Philip’s Cathedral, St. Chad’s Cathedral ve Council House şehrin korunan tarihi binalarından. Birmingham Museum of Art, Thinktank (Birmingham Science Museum) ve Ikon Gallery ise kentin en önemli tarih ve sanat duraklarından. Bir açık hava müzesi olan Black Country Living Museum ise endüstriyel şehir hikâyesini anlatan ve yaşatan keyifli bir müze.

Birçok önemli kültürel kurumu uluslararası ünle tanınan kentte, bunların başında Birmingham Senfoni OrkestrasıBirmingam Kraliyet Balesi, Birmingham Repretuvar Tiyatrosu, Birmingham Kütüphanesi ve Barner Güzel Sanatlar Enstitüsü geliyor. Diğer yandan, ulusal etkilere sahip olmakla birlikte kökleri yerel halka inmiş, güzel sanatlar, popüler müzik, edebiyat eserleri üretenlerle onlarla yakından ilgilenip destekleyen önemli bir sanatsever kitlesi bulunuyor.

4. Liverpool

Liverpool-Ingiltere

Liverpool, Mersey Nehri Halici’nin doğusunda bulunan ve ünlü müzik grubu the Beatles’ın doğum yeri olan oldukça ünlü İngiliz kenti. Bir liman şehri olan ve birçok bölgesi UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan Liverpool, coğrafi konumu ile diğer İngiltere kentleri arasında en muhteşem konuma sahip. Atlantik Denizi’ndeki Gulf Stream nedeniyle epeyce ılımlı bir deniz iklimine sahip olan kent aynı zamanda, futbol denince ülkesinde ilk akla gelen isim.

Pek çok bakımdan Londra ile yarışan Liverpool, Birleşik Krallık içinde önemli bir kültürel merkez olma konumunda, ülkenin kültürel yapısına dramatik sanatlar, müzik, müzeler ve sanat galerileri, edebiyata katkılar ve gece hayatı ile önemli katkı yapıyor.

UNESCO’ya Dünya Müzik Şehri unvanını almak için müracaat eden Liverpool, halihazırda Popun Dünya Başkenti olarak biliniyor. Elbette Beatles ile Beat Müzik akımının doğum yeri olan kent, Daniel Defoe ve Charles Dickens başta olmak üzere dünyaca ünlü pek çok edebiyatçı yetiştirmiş. Sahip olduğu üniversiteleriyle de dünyanın tercih ettiği önemli bir öğrenci kenti.

Britanya’nın en büyük katedrali ve Roman Katolik Katedrali olan Anglikan Katedrali, Üç Zerafetler olarak bilinen Liver Binası, Cunard Binası ve Liverpool Liman Binası, Japon sanatçı Taro Chiezo’nun modern eseri SuperLambBanana, Beatles Müzesi, Liverpool FC’nin efsanevi ve tarihi Anfield Road Stadı, Liverpool Ulusal Müzesi, Albert Dock Bölgesi, Liverpool Milli Parkı, Knowsley Safari Parkı ise kentin gezilecek başlıca yerleri arasında.

5. Leeds

Leeds-Ingiltere

Leeds, Batı Yorkshire Bölgesi’nde yer alan Birleşik Krallık’ın üçüncü en büyük kenti. Tarihi 5. Yüzyıla dek uzanan kentin 17. ve 18. Yüzyıllarda yün üretimi ve ticaretinin merkezi konumuna gelişi, onu yüksek yüksek bir mertebeye taşımış. Sanayi Devrimi ile birlikte, yün dokuma ve ticaretinin yanı sıra, keten, mühendislik, demir döküm atölyeleri, baskı ve daha pek çok sanayi kolunun merkezi durumuna yükselen Leeds, 16. Yüzyılda Aire Nehri kenarında küçük bir ticaret kasabası haline gelmiş. 20. Yüzyılda etrafındaki yerleşim birimlerinin merkezi olan kent, halen Yorkshire Bölgesi’nin tarihi, kültürel ve ticari merkezi konumunda.

Leeds, üç üniversitesiyle İngiltere’nin en kalabalık öğrenci popülasyonunu barındıran dördüncü kenti. Kalabalık öğrenci nüfusu ve dışarıdan çalışmaya gelenler nedeniyle de gece yaşamı oldukça hareketli. Yılda ortalama 11 milyon insan tarafından ziyaret edilen Leeds’te, farklı devirlerden kalan pek çok ilginç yapılar bulunuyor. Bunlar arasına 12. Yüzyıldan kalma Kirkstall Abbey; 19. Yüzyıl Viktorya dönemi mimarisinin bir şaheseri olan Şehir Yerel İdare Konağı öne çıkıyor. Günümüzde ise birbiri ardına yükselen gökdelenlerin en önemlisi ise Bridgewater.

Kentte gezilip görülebilecek çok sayıda yerin yanı sıra, alışveriş yapmak için de çokça seçenek bulunuyor: Leeds Shopping Plaza and The Light, Victoria Quarter, Cardeldale Endüstri Müzesi, Rochdale Su Kanalı, Golden Acre Parkı, Middleton Parkı, Headrow Centre, Phoenix Dans Theatre ve Temple Newsam House başlıca gezilecek yerlerden.

6. York

York-Ingiltere

York, İngiltere’nin Kuzey Yorkshire bölgesinde yer alan ve Orta Çağ’dan kalma mimarisiyle bol yeşillikli bir kent. Stirling Köprüsü Savaşı‘ndan sonra William Wallace tarafından İskoçlar adına işgal edilen ve New York’a ismini veren kent, Ouse ve Foss Nehirleri’nin birleştiği noktada kurulu.

İngiliz kültürünün kırsal özelliklerini son derece doğal ve renkli bir şekilde yansıtan York, İngiltere’nin festival şehri olarak da biliniyor. Her yıl at yarışından caza, Viking kültüründen el işi ürünlerine uzanan farklı konularda birçok renkli festivale ev sahipliği yapan York, öğrenci nüfusunun yoğun olmasıyla gece hayatı ve kafe kültürü oldukça gelişmiş bir kent.

Önemli bir kültür sanat atmosferine ve modern bir kent imajına sahip olan York, Londra gibi büyük İngiliz metropollerinde artık gözlemlenemeyen etnik gelenekselliği ve doğal yapıyı kaybetmemiş bir yapıya da sahip.

Büyüleyici güzellikteki mimari yapılara ev sahipliği yapan önemli bir turistik gezi durağı olan York’un başlıca gezilecek yerleri ise şöyle: Howard Kalesi, Jorvik Viking Merkezi, York Katedrali, Yorkshire Müzesi, Clifford Kulesi ve Tarihi York Surları. Diğer yandan kentin çevresine de göz atmak isterseniz, Fountains Manastırı ile Studley Kraliyet Su Bahçeleri doğru adresler.

7. Oxford

Oxford-Ingiltere

Oxford, tüm dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Oxford Üniversitesi ile ünlü İngiliz kenti. Londra’ya iki saatlik mesafede bulunan küçük bir kent olan Oxford, birçok parkın yer aldığı, yeşilin tarihi bir dokuyla birleştiği büyüleyici ve huzur dolu manzaralara sahip.

Öğrenci yoğunluğu nedeniyle, oldukça hareketli bir gece hayatına sahip kent, kültürel ve tarihi açıdan önemli şehirlerinden biri. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin varlığıyla oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olan Oxford’un tarihi 8. yüzyıla dek uzanıyor.

Blackwells Kitabevi, Oxford’da turist çeken çok popüler yerlerin başında geliyor. Bu kitabevinde kitap satışları için ayrılan Avrupa’daki en büyük oda olan Norrington Odası bulunuyor. Kentin diğer ilgi çekici yerleri ise Ashmolean Müzesi, Pitt Rivers Müzesi, Bodleian Kütüphanesi, Carfax Kulesi, Oxford Botanik Bahçesi, Sheldonian Tiyatrosu ve Aziz Mary Kilisesi.

8. Cambridge

Cambridge-Ingiltere

Cambridge, İngiltere’nin kolejleri ve üniversitesiyle ünlü bir kültür şehri. Öğrenci nüfusu şehrin hareketliliğinin en büyük nedeni olmakla birlikte, tüm bu hareketliliğin yanında oldukça nezih ve yaşam standartlarının üst seviyede olduğu bir İngiliz kenti. Dünyanın en iyi beş üniversitesinden biri olan Cambridge Üniversitesi’ni barındıran Cambridge, çok sayıda küçük kasaba ve köylerle çevrili. Kent aynı zamanda, Silicon Fen Yüksek Teknoloji Bölgesi’nin de kalbi.

Londra’nın kuzeyinde, ünlü Cavendish Laboratuvarı, King’s Kolej Şapeli ve Cambridge Üniversite Kütüphanesi‘ne ev sahipliği yapan şehrin silueti, güney ucundaki Addenbrooke Hastanesi’nin bacası ve kuzeydeki Aziz John Koleji Şapel Kulesi’nden meydana geliyor.

Müthiş bir kültürel mozaiği de içinde barındıran Cambridge’te dünyanın her ülkesinden insan bulmak mümkün. Bunda Cambridge halkının da yabancılara karşı sıcak oluşunun, yabancıların şehrin can damarları olduğunun farkında oluşunun etkisi büyük.

Cam Nehri’nin çevrelediği Cambridge’in başlıca gezilecek yerleri, Orta Çağ yapılarıyla dolu Ely, Cambridge Üniversitesi’nin eşsiz Botanik Bahçesi. Bunların dışında başlıca kültürel etkinliklerin düzenlendiği Cambridge Sanat Tiyatrosu.

9. Nottingham

Nottingham-Ingiltere

Nottingham, Robin Hood efsanesinin doğduğu ve ölümsüzleştiği bir Rönesans kenti. Ünlü Sherwood Ormanları kahramanının ayrı bir gizem kattığı bu şehrin bir diğer özelliği de canlı gece hayatı. Şehre bakışın en geniş açılarla yakalanabileceği Notthingham Kalesi ve geçmişte mahkumların hapsedildiği, idamlara ev sahipliği yapmış Adalet Galerisi ziyaret edilmesi gereken diğer yapılardan.

10. Blackpool

Blackpool-Ingiltere

Blackpool, İngiltere’nin kuzeyinde Manchester ve Liverpool şehirlerine 1 saatlik mesafede bulunan ve kendine özgü dokusuyla diğer İngiliz yerleşimlerinden farklı bir çizgiye sahip kent. Blackpool, Atlantik Okyanusu’nun İrlanda ve Britanya adaları arasında bulunan bir parçası olan İrlanda Denizi kıyısında kurulu. Kuzey-Batı İngiltere’nin merkezleri olan Manchester ile Liverpool’a oldukça yakın bir konumda olan Blackpool, İngiltere’nin sahil bölgelerinden biri. Yaz mevsiminde denize girmek için upuzun bir plaja sahip Blackpool’da pek çok turistik tesis, motel ve pansiyon bulunuyor.

Yazları tatil mevsiminde nüfusu çok artan kentin gezilecek yerleri ise, Blackpool Kulesi ve Blackpool Pleasure Gardens Lunaparkı olarak sıralanabilir.

Ingilterede-Gezi-Rehberi

İngiliz olmayan birçok kişi politikaları hakkında konuşmak istese de onlar genellikle bu konulardan uzak kalmayı tercih ediyorlar. Kültürleri gereği oldukça kibar ve rahat insanlar olan İngilizler, çok ciddi bir durumda dahi mizah anlayışlarını çok yerinde ve eğlenceli bir şekilde kullanabiliyorlar. Ve emin olun kesinlikle televizyonlarda gösterildiği gibi züppe ve sıkıcı tipler değiller.

İngiltere’ye seyahat ettiğinizde günlük yaşamda kullanılan birkaç terimi öğrenmenizde fayda var çünkü İngilizce biliyor dahi olsanız bazı terimlerden hiçbir şey anlamayabilirsiniz. Açıkça ne demek istendiği belli olan “Meet me at half five” aslında “Meet me at five thirty” demek gibi. Ayrıca bazı kelimeler tamamen farklı anlamlara geliyor: Örneğin Amerikan İngilizcesi’nde ibne anlamına gelen “fag”, İngiltere’de sigara anlamına geliyor. Yine tüylü kumaş anlamına gelen “shag” İngiltere’de seks yapmak anlamına gelir.

İngiltere yeme ve içme

İngiltere yeme ve içme konusunda çeşitlilik anlamında diğer mutfaklara kıyasla daha sınırlı olsa da kendine özgü kültürüyle özel bir yere sahip. İngiliz Kahvaltısı, Beş Çayı, Fish and Chips, zengin akşam yemekleri, geleneksel pazar yemeği, dünya mutfağından seçme lezzetler, take away, pub kültürü, İngiliz pancake ve muffinleri ile alkollü içecekler bu kültürün önemli unsurlarından.

Diğer yandan İngiltere’nin her kentinde hem bu yerel kültürü yaşayabilir hem de dilediğiniz dünya mutfağına ait lezzetleri tadabilirsiniz. Bu konuda sınırsız seçeneğe sahipsiniz.

İngiltere alışveriş

İngiltere alışveriş anlamında ihtiyaç duyduğunuz duymadığınız her şeyin bulunduğu bir dünya. Özellikle Londra alışveriş konusunda da dünyanın en önemli merkezlerinden. Büyük zincir mağazalardan, küçük bağımsız butiklere dek her şeyi fazlasıyla bulabileceğiniz kentte, yalnızca Oxford Street ve Regent Street değil, lüks alışveriş için King’s Road, Marylebone High Street, Brompton Road, Bond Street ve Conduit Street’i tercih edebilirsiniz. Diğer yandan Primark, Tk Maxx ve Sports Direct kentin uygun fiyatlı adresleri.

İngiltere’ye nasıl gidilir

İngiltere Türkiye arasında direkt uçuş seferi yapan pek çok havayolu şirketi bulunuyor. En çok Londra’ya düzenlenen uçuşlarda, Türk Hava Yolları, Pegasus, Easyjet, Atlasjet, British Airways gibi pek çok seçeneğin yanında, bu havayollarından en fazla seferi Türk Hava Yolları yapıyor. Yine Türk Hava Yolları’nın Londra haricinde, Birmingham ve Manchester’a da direkt seferleri bulunuyor.

İngiltere, Avrupa’nın olduğu kadar dünyanın da merkezi denebilecek bir konuma sahip. Bu özelliğini yüzyıllardır her bakımdan koruyan ülke, doğası, kültürel varlığı, ekonomisi, bilimi, kültür ve sanatı ile en çok ziyaret edilmeyi hak eden destinasyon.

3 YORUMLAR

  1. Birleşik Krallık, İngiltere, İrlanda ve İskoçya hem kültürel olarak hem de eşsiz doğal güzelliği ile mutlaka görülmesi gereken bir ülke.

  2. İngiltere en sevdiğim ülkelerden, özellikle bütün müzelerinin ücretsiz olması harika. Londra dışında çok güzel yerleri var. Özellikle zamanınız olursa İskoçya’ya doğru yolculuk yapıp Edinburgh’u mutlaka görün. Tarih kokan sokaklarını ve yemyeşil parklarını çok seveceksiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz