Frankfurt, Main Nehri kıyısında kurulu, Almanya’nın Berlin, Hamburg, Münih ve Köln‘den sonra Almanya’nın 5’inci büyük şehri. Main üzerindeki Frankfurt anlamındaki Frankfurt am Main unvanıyla bilinen kent, Orta Çağ’dan bu yana yalnızca Almanya’nın değil Avrupa’nın da önemli finans, fuar ve de hizmet merkezi. Yıllara meydan okuyan tarihi dokularının yanı sıra, kulelerin ve gökdelenlerin çevresindeki dinamik şehir yaşamına da hayran bırakan Frankfurt, yeşilin her tonunu barındıran parklarıyla ziyaretçilerine nefes aldırıyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın burada olmasıyla bir ticaret kenti olan Frankfurt, ardı arkası kesilmeyen fuar, konferans, seminer ve sergi gibi sayısız organizasyonla renkli ve geniş bir kültür yelpazesine de sahip. Zengin ve özgün yaşamıyla kendine özgü atmosfere sahip kentin Goethe Museum, Stadel Museum ve Museum für Angewandte Kunst en değerli, dünyaca ünlü müzeleri.

Frankfurt Gezilecek Yerler

Frankfurt Gezilecek Yerler

Kalabalık, hareketli caddeleri, yüksek binaları ile bir metropolün ortasındayken bir dakika sonra devasa milli parklarında doğaya dokunabileceğinizi Frankfurt’ta, hemen tüm gezilecek yerler tarihi şehir merkezi ve etrafında toplanıyor. Metro sistemi oldukça gelişmiş Frankfurt’ta şehir içi ulaşım için raylı sistemlerden S-Bahn, U-Bahn trenlerini veya tramı kullanabilirsiniz. Bilet fiyatları duraklara göre değişebilen ve neredeyse her mahallede ayrı bir metro durağının bulunduğu kentin ana istasyonu Hauptbahnhof.

Brober Hirschgraben’de yer alan ve Goethe’nin ailesiyle yaşadığı ev ile Commerzbank Kulesi şehrin sembolleri. Frankfurt’un 600 yıllık belediye binası olan Römer, kentte Orta Çağ mimarisini yansıtan en hoş yapılardan biri. Kaiserdom Katedrali, bir zamanlar Avrupa’nın en büyük hükümet binası olan IG Farben-Haus kentin tarihi yapılarından. Diğer yandan gökdelenleri ve kuleleri ile ünlü olan Frankfurt’un mutlaka görmeniz gereken kuleleri arasında, Main Kulesi, Messeturm, Silver Kule yer alıyor. Main Nehri’nin iki yakası ise Giersch Müzesi, Museum of Applied Art, Museum of World Cultures, Museum of Communication ve Liebieghaus gibi Avrupa’nın en önemli müzelerine ev sahipliği yapıyor.

1. Römerberg Meydanı

Römerberg Meydanı Frankfurt

Frankfurt’un simgesi Belediye Binası’na (Altes Rathaus) ev sahipliği yapmasının yanı sıra 14. ve 18. yüzyıllar arasında yapılmış birbirinden güzel yapılarıyla kentin ana meydanı ve kalbi olan Römereberg Meydanı, Orta Çağ’dan bu yana Frankfurt’un idari merkezi. Kentin ana katedrali Frankfurt Katedrali ile Aziz Leonhard Gotik Kilisesi ve Tarih Müzesi’ni de barındıran meydan, sivri çatılı şirin yapılarıyla kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanlarıyla tam bir turistik merkez aynı zamanda.

2. Goethe Müzesi

Goethe Müzesi Frankfurt

Frankfurt’ta dünyaca ünlü Alman edebiyatçı Wolfgang von Goethe’nin doğup 16 yıl boyunca yaşadığı ev Goethe Müzesi (Goethe Museum) olarak düzenlendi. Goethe’nin Main Irmağının sağ yakasındaki evde, Genç Werther’in Acıları’nı tamamladığı ve Faust yorumunun temellerini attığı biliniyor. 14 odası bulunan müzede, Goethe’nin, aralarında başyapıtlarının da yer aldığı çok sayıda eserinin yanı sıra, kullandığı eşyalar ve Almanca konuşan ülkelerin önemli ressamlarına ait eserler de sergileniyor.

3. Frankfurt Katedrali

Frankfurt Katedrali

Saint Bartholomew İmparatorluk Katedrali olarak bilinen Frankfurt Katedrali (Frankfurter Dom), kentin en büyük dini yapı ve eski bir üniversite kilisesi. Frankfurt gezilecek yerler arasında yer alan Römer Meydanı’nda yer alan ve Roma Katolik Gotik kilisesi olan katedral, Frankfurt’un eski şehrinin genel tarihiyle yakından bağlantılı bir 14.yüzyıl yapısı. Tarihte kralların taç giyme törenlerine de ev sahipliği yapan katedralin 95 m yüksekliğindeki kulesinden muazzam şehir manzarasını izleyebilirsiniz.

4. Museumsufer

Museumsufer Frankfurt

Main Nehri’nin güneyinde, müzelerin yoğun bulunduğu Museumsufer ya da Museum Riverbank olarak bilinen bölge, 16-20.yüzyıl dönemlerine ait ünlü sanatçıların eserlerinin yer aldığı dünyaca ünlü Städel Müzesi’nin yanı sıra, pek çok önemli Frankfurt müzesine ev sahipliği yapıyor.

Orta Çağ’dan günümüze Uzakdoğu, Ortadoğu ve Avrupa’dan gelen 30.000 üzerinde eşyanın sergilendiği Uygulamalı Sanatlar Müzesi’nde (Museum für Angewandte Kunst) Alman Rokoko mobilyaları, Venedik yapımı cam işleri ve yüz yıllık İran halılarını görebilirsiniz. Alman Mimarlık Müzesi (Deutsches Architekturmuseum), sinema tarihine ait geniş koleksiyonu ile Alman Film Müzesi (Deutsches Filmmuseum), Antik Yunan’dan Rönesans Dönemi’ne uzanan heykellerin sergilendiği Liebieghaus da bölgenin diğer önemli müzeleri.

5. Palmengarten

Kentin Westend bölgesinde yer alan ve Frankfurt’un en büyük parklarından biri olan Grüneburgpark‘a komşu devasa bir botanik bahçesi olan Palmengarten, 1871’den bu yana Frankfurt’un en büyük yeşil alanlarından biri. Dünyanın her yerinden getirilmiş özel ağaçlar ve bitkilerin bulunduğu, oldukça büyük bir gölün de yer aldığı bahçede, çeşit çeşit ağaç gölgelerinde huzur bulabilir, gölünde kürek çekebilirsiniz.

6. Aziz Paul Kilisesi

Aziz Paul Kilisesi Frankfurt

Paulsplatz’da yer alan Aziz Paul Kilisesi (St. Paul Kilisesi – Paulskirche), Almanya’nın siyasi sembolizme sahip dini yapısı. Yapımına 1789’da başlanan ve Fransız Devrimi’ne denk geldiği için 40 yılda tamamlanan St. Paul Kilisesi, günümüzde önemli davet ve organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Bir Lüteryen kilisesi olan St. Paul, aynı zamanda Alman parlamentosunun ilk buluşma yeri ve ilk anayasasının oluşturduğu yer.

7. Opera Binası

Opera Meydanı’nda (Opernplatz) yer alan Opera Binası (Alte Oper), 1880’de Rönesanas mimarisi ile yapıldıysa da, 2.Dünya Savaşı sırasında zarar gördüğünden pek çok onarımdan geçti. 1981’den bu yana da kentin en önemli konser salonlarından biri olduğu kadar Frankfut’un simgesi konumuna gelen bina, Frankfurt Tiyatrosu’nun merkezi ve Frankfurt Operası’na da ev sahipliği yapıyor.

8. Eschenheimer Kulesi ve Main Kulesi

Eschenheimer Kulesi Frankfurt
Eschenheimer Kulesi

Frankfurt’un eski şehir duvarlarından günümüze dek ulaşan Eschenheimer Kulesi (Eschenheimer Turm), 15.yüzyılın başlarında inşa edilen 47 m yüksekliğiyle Eschenheimer Geçit bölgesine hâkim bir konumda. Günümüzde kule, toplantı salonlarına ve bir kafeye ev sahipliği yapıyor.

2000’de açılan ve 200 m yüksekliği ile kentin en yüksek binası olan Main Kulesi (Main Tower) ise, panoramik kent manzarasını en iyi şekilde görebileceğiniz teras ve gözetleme kulesine sahip. Frankfurt’ta ayrıca, Goethe anısına yapılan, 43 m yüksekliğinde şehir manzaralı ahşap bir kule de bulunuyor.

9. Senckenberg Müzesi

1904 -1907 yılları arasında inşa edilen ve Frankfut’un en büyük doğa müzesi olan Senckenberg Müzesi (Senckenberg Natural History Museum), geniş bir dinozor iskeleti koleksiyonu ile ziyaretçilerini karşılıyor. 1914’te kurulan ve Avrupa’nın en büyük dinozor sergisine sahip olan doğa müzesinde, dünya çapından 2000 çeşit doldurulmuş kuşların sergilendiği bir bölümü de bulunuyor.

10. Frankfurt Hayvanat Bahçesi

Friedberger Tor bölgesinde yer alan Frankfurt Hayvanat Bahçesi (Frankfurter Zoo), 450 türe ait 4.500 hayvana ev sahipliği yapan 32 dönümlük bir alan üzerine kurulu. 1858’de açılan ve Almanya’nın en eski 2.hayvanat bahçesi unvanına sahip bahçenin Exotarium ve Grzimek House gibi pek çok farklı bölümü bulunuyor.

Frankfurt’a nasıl gidilir

Frankfurt Nasıl Gidilir

Frankfurt’a Türkiye’den Türk Hava Yolları, Pegasus ve Lufthansa ile haftanın her günü, yaklaşık 3 buçuk saat süren direkt uçuşlarla ulaşım mümkün. Şehir merkezinden 12 km uzaklıkta bulunan Frankfurt Havalimanı‘ndan taksi, tren ve otobüsle merkeze ulaşabilirsiniz.

Almanya’nın olduğu kadar Avrupa’nın da en önemli finans merkezi olan Frankfurt, tarihi dokuları, gökdelen ve kuleleri, yemyeşil park ve bahçeleriyle oldukça hoş bir kent. Sahip olduğu dünyaca ünlü müzeleri ise kesinlikle görülmeli. Keşfedin!

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here