Kharkiv (Harkiv, Kharkov veya Harkov), Ukrayna‘nın ikinci büyük şehri. Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan ve Kharkiv Oblastı’nın idari merkezi olan Kharkiv, Ukrayna’nın temel endüstri, eğitim ve kültür merkezlerinden biri. Avrupa‘nın üçüncü büyük şehir meydanı olan Özgürlük Meydanı’na ev sahipliği yapan kentte, gezmeye başlayacağınız ilk adres de burası.

Kharkiv Gezilecek Yerler

Gezmeye başlayacağınız ilk adres 1923 yılında kurulan, Avrupa’nın en büyük 3. dünyanınsa en büyük 7. meydanı olan Özgürlük Meydanı’nda Kharkiv Ulusal Üniversitesi, Otel Kharkiv, Kharkiv Palace ve Lenin Anıtı yer alıyor. Meydanda, ülkesinin ilk 5 yıldızlı oteli olarak neo-klasizm stilinde 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası için inşa edilen Kharkiv Palace’ı; 1937’de Paris’te yapılan Dünya Fuarında, mimari bir başyapıt olarak en yüksek puanı alan Otel Kharkiv’i; yüzen formlar olarak inşa edilmiş, beton bir tek parçadan oluşan Derzhprom’u ziyaret edebilirsiniz.

Kharkiv-Gezilecek-Yerler

Şehir merkezinde mağaza, kafeler ve restoranların çoğunun bulunduğu Harkiv’in en hareketli yerlerinden olan Sumkaya Caddesi; Rusya’nın ve Ukrayna’nın en eski hayvanat bahçelerinden olan 385 türden, 6810 hayvanın barındığı Kharkiv Zoo; Kharkov bölgesinin en iyi maden suyunun çıkarıldığı Bahar-Maden Suyu Sahası; 1910 yılında yapılan ve “Dünyanın Çatısı” olarak adlandırılan Teatralniy Yapısı; aşıkların üzerinde kendi isimleri yazılı asma kilit koymaları ve anahtarını nehre atarak, ömür boyu birliktelik diledikleri Wedding Bridge; Pioshad Konstitutsi bölgesinde yer alan ve yaklaşık 109 yıllık bir şekerlemeci olarak günümüzde 110 mağazaya ulaşan Vedmedyk ziyaret edebileceğiniz adresler arasında.

Kharkiv-Gezi-Ukrayna

Bunun dışında savaş sırasında kurtarılan hayvanat bahçesi sakinleri anısına yapılan Üç Maymun Anıtı;
Ukrayna bağımsızlık gününün 10. Yıldönümünde açılan ve açılışta Ukraynalı futbolcu Oleg Blokhin’in imzaladığı Futbol Topu Anıtı; Ukraynalı şair Taras Shevchenko adına Shevchenko Parkı içerisine yapılan Taras Shevchenko Anıtı; 1926’de kurularak “Traktör” ismiyle bilinen ve Avrupa’nın en iyi stadyumlarından birisi olarak kabul edilen Stadyum Metalist; Unesco tarafından koruma altına alınan ve “Zerkalnaya Struya” yani “Mirror Stream” olarak bilinen şehirdeki en seçkin mimari yapı Mirror Stream Harkiv, şehrin yapıları arasında bulunuyor.

Kharkov-Gezilecek-Yerler

Harkiv’de gezilecek en ilginç yerlerden biri olan Dünya Cinsel Kültürleri Müzesi, dünyada cinsel kültüre dayalı, cinsellik alanındaki eğitim ve öğretim faaliyetlerini sağlayan, Ukrayna topraklarındaki tek müze olma unvanını taşıyor. Bir astronomi ve uzay merkezi olan Yuriy Gagarin Planetaryum; ilkel toplum, feodalizm, kapitalizm ve Sovyet dönemi bölümlerinin bulunduğu Tarih Müzesi; Ukrayna ve dünya resim, heykel, grafik, sanat ve el sanatları dalında, 20 binden fazla eserin yer aldığı Sanat Müzesi; Galeri Avec; Ukrayna’nın bu en eski sirki olan Circus; içerisinde sinema, çocuk demiryolu, teleferik, tenis kortları ve yürüyüş yollarının bulunduğu Maxim Gorky Parkı; deniz hayvanları ile tiyatro gösterilerinin düzenlendiği ve hasta çocuklar için rehabilitasyon terapilerinin yapıldığı Dolphinarium Nemo ve ülkesinin ilk akademik tiyatrosu Opera ve Bale Tiyatrosu kentte görülebilecek diğer yerler arasında bulunuyor.

1. Özgürlük Meydanı

Ozgurluk-Meydani-Kharkiv

Özgürlük Meydanı (Ploshcha Svobody/Dzerzhinskogo), 1923’te kurulan, Avrupa’nın en büyük üçüncü, dünyanınsa en büyük yedinci meydanı. Meydanın merkezinde, 130 metre çapında bir daire bulunuyor. Moskova’daki Kızıl Meydan’dan büyük olan Özgürlük Meydanı’nda, Kharkiv Ulusal Üniversitesi, Otel Kharkiv, Kharkiv Palas ve Lenin Anıtı yer alıyor. 1996’ya dek Dzerjinski Meydanı olarak anılan meydan batıda Lenin Anıtı, doğuda Sumskaya, kuzeyde Hotel Kharkiv, güneyde ise Şevçenko Parkı ile çevrili.

Kharkiv Palace

Ukrayna’nın ilk 5 yıldızlı oteli olarak Neo-Klasizm mimari stilinde 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası için inşa edilen Kharkiv Palace, 11 katlı ve 180 odalı bir yapı. Işlevsellik ve yapı teknolojilerini birleştiren Kharkiv Palace, Özgürlük Meydanı’nın en önemli yapısı.

Hotel Kharkiv

Hotel Kharkiv, 1936’da yapılan Hotel Kharkiv 1937’de Paris’te yapılan Dünya Fuarında, mimari bir başyapıt olarak en yüksek puanı alan bir yapı. Günümüzde 4 yıldızlı bir otel olarak hizmet veren yapı, beyaz ziyafet salonları ile tarihi bir ortamda konaklamak isteyenler için ideal.

Devlet Sanayi Evi

Devlet Sanayi Evi (Derzhprom-Gosprom) Özgürlük Meydanı’nda yer alan ve Sovyet Rusya döneminde devlet eliyle yapıldığı dönemde, ülkenin en yüksek binası olarak tescillenmiş bir yapı. O zamanın tekniğiyle yüzen formlar olarak ve yekpare betondan inşa edilen yapıyı İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar havaya uçurmaya çalışmış. Ancak oldukça sağlam olan Derzhprom’da tek bir çatlak bile oluşmamış.

2. Shevchenko Parkı

Shevchenko-Parki-Kharkiv

Shevchenko Parkı, Özgürlük Meydanı’nın güneyinde, meydanla içi içe olan bir şehir parkı. Gorky Parkı gibi, kentin en geniş yeşil alanlarından birisini oluşturan bu park içerisinde, yunus gösterilerinin yapıldığı bir merkez ve Kharkiv Hayvanat Bahçesi bulunuyor.

Kharkiv Hayvanat Bahçesi

Kharkiv Hayvanat Bahçesi (Kharkiv Zoo), Shevchenko Parkı içerisinde yer alıyor. 1896’da açılan Hayvanat Bahçesi, Ukrayna’nın en eski, Rusya’nın en eski üçüncü hayvanat bahçesi olarak biliniyor. Haftanın yedi günü ziyaret edebileceğiniz Kharkiv Zoo, 385 türden, 6810 hayvan barındırdığı gibi, nadir ve nesli tükenme tehlikesi altında olan 103 hayvana da ev sahipliği yapıyor.

Taras Shevchenko Anıtı

Shevchenko Parkı içerisinde yer alan Taras Shevchenko Anıtı, seçkin bir Ukraynalı şaire ait. 1935’te açılan, hak ve özgürlükleri için mücadele eden halkı temsil eden, hareketli 16 heykel figürü ile çevrili bulunuyor. Bölge şehrin turistik çekim merkezlerinden biri.

Futbol Topu Anıtı

Futbol Topu Anıtı, Shevchenko Parkı’nda yer alan ve Ukrayna’nın onuncu bağımsızlık gününü kutlamak için yapılmış bir anıt. Açılış törenine, Ukraynalı futbolcu Oleg Blokhin’in katılarak imzaladığı anıtın granit kaide üzerindeki topu, bronzdan yapılmış.

3. Sumskaya Caddesi

Sumskaya-Caddesi-Kharkiv

Sumskaya Caddesi, şehir merkezinde mağaza, kafeler ve restoranların çoğunun bulunduğu Kharkiv’in en hareketli yerlerinden biri. Kharkivin en işlek ve ünlü caddesi olan Sumskaya’da yer alan estetik yapılar, Rus şehirlerinden birindeymişsiniz hissini veriyor.

Galeri Avec

Galeri Avec, Sumskaya Caddesi üzerinde bulunan, farklı kültürleri ve sanatı teşvik eden bir kurum. Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz galeri, aynı zamanda Kharkiv’in en önemli özel sergi alanı olarak kabul ediliyor.

4. Sanat Müzesi

Kharkov-Art-Museum

Sanat Müzesi, Kharkiv’in en eski müzelerinden biri. Ukrayna ve dünyadan resim, heykel, grafik, sanat ve el sanatlarını kapsayan 20 binden fazla eserin sergilendiği müzede, 19 ve 20’inci yüzyıl Ukraynalı ve Rus sanatçıların 250’den fazla eseri bulunuyor. Aynı zamanda Türkiye’den de ressam Ayvazovskiy’nin çalışmalarının da yer aldığı müzeyi, salı günleri dışında her gün 10.00 ila 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

5. Tarih Müzesi

Kharkov-Tarih-Muzesi

Tarih Müzesi, 1920’den bu yana hizmet veren önemli bir müze. İlkel Toplum, Feodalizm, Kapitalizm ve Sovyet Rusya olmak üzere ört bölümden oluşan Tarih Müzesi’nde, etnografya koleksiyonu ile silah ve bayrak koleksiyonu da bulunuyor. Kızıl Ordu tarafından kullanılan topların da sergilendiği müzeyi, pazartesi günleri dışında her gün 10.00 ila 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

6. Cinsel Kültürler Müzesi

Kharkiv-Seks-Muzesi

Cinsel Kültürler Müzesi, Kharkiv’in Mironositskaya bölgesinde yer alıyor. Dünyada cinsel kültüre dayalı, cinsellik alanındaki eğitim ve öğretim faaliyetlerini sağlayan, Ukrayna topraklarındaki tek müze olan müze, 1999’da, Kharkiv Tıp Akademisi Seksoloji Bölümü çalışanları tarafından açılmış. Müzede bulunan 10 odada, Yunanistan, Roma, Hindistan, Japonya, Çin, Avrupa, Amerika ve Afrika cinsel kültürlerini temsil ediliyor. Her bir odada ülkenin cinsel kültürü yansıtılıyor. Ziyaret için 18 yaş sınırı bulunan müzede, evlenmek isteyen gençlere ve evli çiftlere eğitim hizmeti veriliyor.

7. Yuri Gagarin Planetaryum

Yuri-Gagarin-Planetaryum

Yuri Gagarin Planetaryum, 1975’te kurulan, Kahrkiv’in astronomi merkezi. Güneş sistemi, galaksiler, kuyruklu yıldızlar ve gezegenler hakkında bilgi ve üç boyutlu modeller içeren merkezde, Yıldız Salonu gibi özel bölümlerde hem kuzey ve hem de güney yarımkürenin görüntülerine tanıklık edebilirsiniz.

8. Metallist Stadyumu

Metallist-Stadyumu

Metallist Stadyumu (Stadyum Metallist) ilk kurulduğu 1926’dan sonra İkinci Dünya Savaşı’nda yıkılmış ve sonra birkaç kez değiştirilerek yapılmış, ülkenin en önemli stadyumu. 40 bin seyirci kapasiteli olan Stadyum Metallist, Avrupa’nın en iyi stadyumlarından birisi olarak kabul ediliyor. Müzesini de gezebileceğiniz stadyumda, uygun bir tarihe denk getirirseniz heyecanlı bir maç da izleyebilirsiniz.

9. Maxim Gorky Parkı

Maxim-Gorky-Park

Maxim Gorky Parkı, 1895’te 130 hektarlık bir alan üzerine kurulan, içerisinde sinema, çocuk demiryolu, teleferik, tenis kortları ve yürüyüş yollarının bulunduğu, kentin en önemli parkı. Maxim Gorky’nin 2006’da yapılmış bir anıtının da bulunduğu parkta bir de 1971’den bu yana hizmet veren teleferik yer alıyor. Yaklaşık 20 dakika süren yolculuk sırasında yeşil alanların muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

10. Kharkiv Opera ve Balesi

Kharkiv-Opera

Kharkiv Opera ve Balesi, Ukrayna’nın ilk akademik tiyatrosu. Fransızca, İtalyanca, Ukraynaca ve Rusça gösterilerin sunulduğu yapı ilk olarak 1925’te açılmışsa da, 1991’de yeniden inşa edilmiş. 1500 ve 400 kişi kapasiteli iki salondan oluşan tiyatronun repertuarında 50 opera ve bale eseri bulunuyor.

11. Kharkiv Sirki

Kharkiv-Circus

Kharkiv Sirki (Kharkiv Circus), Iriny Bugrimovoy Meydanı’nda yer alıyor. Kharkivlilerin ve turistlerin ilgi gösterdiği bir yer olan sirkte, baş döndürücü akrobatik hareketler ile ilginç gösteriler sergileniyor. Ukrayna’nın en eski sirki, çocuklu ailelerin de gözdesi.

12. Annunciation Katedrali

Annunciation-Katedrali-Kharkiv

Annunciation Katedrali (Annunciation Cathedral), dünyanın en büyük Ortodoks katedrallerinden biri. Kharkiv’in en güzel kiliselerinden biri olan Annunciation, özgün formu ve şeritli desenleriyle dikkat çekiyor. Rus ve Bizans stilinde inşa edilen yapı, 20. yüzyılın en güzel mimari anıtlarından biri olarak kabul ediliyor.

13. Mirror Stream Çeşmesi

Mirror-Stream-Kharkiv

Mirror Stream Çeşmesi (Zerkalnaya Struya), Pobedy Bahçesi’nde, Opera Tiyatrosu’nun karşısında yer alan çeşme. Kentin en tanınmış sembollerinden biri olan Mirror Stream, Kharkiv Ulusal Akademisi Opera Binası ve Bale Tiyatrosu önünde bulunuyor. 1947’de yapılan çeşmenin hemen arkasındaki parkta soluklanabilirsiniz.

14. Krasnokutsk Arboretumu

Krasnokutsk-Kharkiv

Krasnokutsk Arboretumu, manzara sanatının bir anıtı olarak tanınan eşsiz arboretum. 200 yılı aşkın bir süre önce kurulmuş olup Ukrayna’nın en eski arboretumlarından biri olarak kabul edilen Krasnokutsk, yüzlerce çeşit bitki barındırıyor. Arboretum içerisindeki gölet üzerinde, söğütlerle çevrili küçük bir ada bulunuyor. Aşk Adası adı verilen bu adada bulunan ginkgo biloba’nın altında dilek tutarsanız gerçek olacağına inanılıyor.

15. Chimeras’lı Kharkiv Evi

Chimeras-Evi-Kharkov

Chimeras’lı Kharkiv Evi (House with Chimeras), İngiliz Gotik unsurlarıyla Art-Nouveau tarzında yapılan ilginç bir yapı. 1912-1914 yılları arasında inşa edilen yapının, cephesinde şövalyeler, hayvan figürleri ve fantastik yaratıkların bulunuyor. Bu farklı yapıyı Chernyshevskaya Caddesi 79 numarada ziyaret edebilirsiniz.

Kharkiv’e nasıl gidilir

İstanbul-Kharkiv arasında Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları’nın direkt uçuş seferleri bulunuyor. Yaklaşık 2 saat süren yolculuk sonunda şehir merkezine 15 km mesafede yer alan Kharkiv Uluslararası Havalimanı’ndan taksi ile 20 dakikada veya otobüsle metro istasyonuna, oradan da metro ile şehir merkezine geçebilirsiniz.

Kharkiv’in alışveriş için en ideal bölgesi olan Özgürlük Meydanı ve çevresindeki hediyelik eşya dükkânlarından, yöresel yapım votkalar, Yuri Gagarin baskılı t-shirtler, matruşkalar alabilirsiniz. Bu güzel Ukrayna kentini keşfedin!

1 Yorum

  1. Yazınız Ve Anlatımınız Çok Güzel Olmuş Teşekürler Kısa Bir Süre Sonra Gitme Fırsatım Olucak Bu Yazı Çok İyi Oldu Tekrar Teşekürler Başarılar Dillerim…

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz