Ülkemiz tarihinin en özel anlarına tanık olması nedeniyle çok sayıda tarihi önemi olan yapıya da ev sahipliği yapıyor. İsmi Frig dilinde ‘gemi çapası’ anlamına gelen Ankara, zengin bir tarih ve kültür birikimine sahip. binlerce yıllık tarihi mirasın kalbinde, ağırbaşlı görünümünün altında oldukça canlı kültürel hayatı ve otantik duraklara sahip.

Ankara, Türkiye’nin başkenti olmanın ötesinde, kendine has bir cazibesi ve sıcaklığı olan bir şehir. Burada, büyükşehirlerin koşturmacasıyla Anadolu’nun huzurlu ve samimi havası iç içe geçmiş durumda. Ankara’ya adım attığınızda, geniş caddeleri, düzenli parkları ve etkileyici anıtlarıyla modern bir şehir görüntüsüyle karşılaşırsınız. Ancak, bu modernliğin yanında derin bir tarih ve kültürel zenginlik hissi de hemen fark edilir.

Ankara

Ankara, Türkiye’nin başkenti olmasının yanı sıra, derin tarihi kökleri ve zengin kültürel mirasıyla da dikkat çekici. Aile ile gezilerde herkesin ortak bir noktada buluşması bazen zor görünse de her bir şehrin size sunduğu imkanlar ile bunu kolaylıkla çözebilirsiniz.

Ankara’da Ailecek Gezilecek Yerler

Ankara, tarihi zenginlikleriyle her adımda geçmişe dokunabileceğiniz, kültürel bir hazine sunuyor. Türkiye’nin başkenti ve ikinci büyük kenti Ankara, sahip olduğu kültürel, doğal ve tarihi mekanları ile ailecek yaptığınız gezilerin keyifli geçmesini sağlayabilecek birçok lokasyona sahip. Ailenizle Ankara’daki gezilecek yerleri sizler için derledik. 

1. Anıtkabir

Türkiye’nin ulu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir, özellikle çocuklarınıza milli duyguları hissetirmek ve Cumhuriyet’in kurucusu Atatürk’e olan şükran borcunu sunmak için doğru yerlerin başında yer alıyor. Gerek özel aracınız gerek toplu taşıma ile ulaşabileceğiniz Anıtkabir’de Atatürk’ün mozolesi dışında müze de yer alıyor. Müzeyi gezerek Cumhuriyet tarihi ile alakalı birçok bilgiyi de edinebilirsiniz. 

2. Atatürk Orman Çiftliği 

Ankara’nın yeşillendirilmesi için atılan adımların en büyüğü olan Atatürk Orman Çiftliği, şehrin merkezine yakın bir konumda yer alıyor. Oldukça geniş bir yerde konumlanan bu doğal yaşam parkında birçok evcil hayvan, süt ürünleri ile ünlü çiftlik mağazaları, restoranlar ve piknik yapabileceğiniz geniş yeşil alanlar bulunuyor. Çocuklar için pony ata binme, doğal yaşamı gözlemleme merkezi ve çeşitli eğitici etkinlikler de mevcut.

3. CerModern

Ankara, Cumhuriyet’in ilk yıllarından bu yana sanata önem verilen bir şehir olarak biliniyor. Şehirdeki önemli sanat galerilerinden biri olan CerModern, Altındağ ilçesinde konumlanıyor.  Buradaki sergiler, çocuklar ve yetişkinler için interaktif etkinlikler sunuyor. Ayrıca, sanat atölyeleri ve yaratıcı çalışmalar, çocukların sanatı keşfetmeleri ve kendi yeteneklerini geliştirmeleri için fırsatlar sunuyor. CerModern’deki sanat galerisinin yanı sıra farklı koleksiyonların yer aldığı sergiler de yıl boyunca mevcut. 

4. Eymir Gölü

Ankara’nın merkeze biraz uzak noktasında yer alan Eymir Gölü, ailecek piknik yapmak ve doğayla başbaşa kalmak için ideal bir alan. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında oldukça dinlendirici bir alan sunan Eymir Gölü ve piknik alanı, adrenalin isteyenler için de kano imkanı sunuyor. Ayrıca göl çevresinde ailecek bir doğa yürüyüşü yaparak şehrin stresini üzerinizden atabilirsiniz.

5. Harikalar Diyarı

Başkent Ankara’nın hem çocuklara hem de yetişkinlere sunduğu nadide alanlardan biri olan Harikalar Diyarı, Ankara Sincan’da yer alıyor. Avrupa’nın en büyük parkları arasında sayılan Harikalar Diyarı, hem eğlenmenizi hem de doğayla başbaşa kalmanızı sağlıyor. Park, masal kahramanlarının heykelleri, geniş oyun alanları ve bir artik tema içeriyor. Aileler burada gün boyu eğlenebiliyor ve park içindeki gölet etrafında gezintiye çıkabiliyor. Ayrıca çeşitli spor alanları da bu alanda mevcut.

6. Seğmenler Parkı

Ankara Kavaklıdere’de yer alan Seğmenler Parkı, Ankara’nın önemli parklarından biri olarak sayılıyor. Hafta sonu oldukça yoğun olan Seğmenler Parkı, geniş yeşil alanları ile dikkat çekiyor. Ailenizle burada uzun bir yürüyüş yapabilir, çevredeki bitkileri gözlemleyebilir veya piknik yapabilirsiniz. 

7. Aqua Vega Akvaryum

Ankara’nın Mamak ilçesinde yer alan Aqua Vega Akvaryum, Avrupa’nın en büyük tünel akvaryumu olarak biliniyor. Köpekbalıkları, dev vatozlar ve rengarenk tropikal balıklar dahil olmak üzere yüzlerce deniz canlısını gözlemleyebileceğiniz bu yer hem sizin hem de çocuklarınız için oldukça ilgi çekici olabilir. Ayrıca AVM içinde yer alan bu noktada gezi sonrasında alışveriş yapabilir veya yemek yiyebilirsiniz. 

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz