Manchester, İngiltere’nin kuzeybatısında, kuzeyin başkenti olarak anılan, eski ile moderni ve bir arada sunan müzeler, sergiler ve festivaller şehri. Kültürel zenginliklerinin yanı sıra üniversiteler, medya, sanat ve ticaretle anılan Manchester, aynı zamanda dünyada serbest ticaretin öncüsü olarak da biliniyor.

Dünyanın ilk sanayi kenti olan Manchester, gökdelenlerin arasında yer alan bahçeler, doğal alanlar, anıtlar ve sanayi tesisleriyle yaşamın tüm unsurlarını bir arada barındırıyor. Beethom Kulesi, CIS Kulesi, City Kulesi, Arndale Kulesi, Manchester Belediye Binası, Civil Justice (Medeni Hukuk) Merkezi şehrin en yüksek binalarından.

Manchester Gezilecek Yerler

Manchester Gezilecek Yerler

Manchester gezilecek yerler listesinde Kraliyet Savaş Müzesi, Manchester Katedrali, B of the Bang Heykeli, Lowry Sanat Galerisi ve Manchester Sanat Galerisi öncelikli olarak yer alıyor. Chinatown, Village ve Northern Quarter ise kentin farklı yaşamlara tanıklık etmek isteyenler için ideal.

Günümüzde önemli bir buluşma alanı olan Castlefield Kent Mirası Parkı ile Maitland Caddesi’nde yer alan Chorlton Su Parkı şehrin en çok ilgi gören parkları arasında. Pankhurst Parlour Müzesi, Büyük Manchester Polis Müzesi, Manchester Müzesi, İnsanlık Tarihi Müzesi, Manchester Yahudi Müzesi ve Urbis Müzesi çok sayıda müze arasında başlıca ziyaret edilmesi gerekenlerden.

1. Manchester Belediye Sarayı

Manchester Belediye Sarayı

Manchester Belediye Sarayı (Manchester Town Hall), 80 metreyi aşan görkemli saat kulesi ve eşsiz güzellikteki Neo-Gotik mimarisiyle kentin mükemmel panoramik manzarasını sunuyor. Ön cephesi Albert Meydanı’na, güney tarafıysa St. Peter’s Meydanı’na bakan saray günümüzde kentin idare konseyinin törensel merkezi olarak hizmet veriyor. Binanın görülmesi gereken kısımlarının başında Ford Madox Brown tarafından hazırlanan ve Büyük Salon’u süsleyen duvar resimleri geliyor. W.Thead Junior’ın eseri heykeller ve duvarları süsleyen resimler ise yapının en ilgi çekici özellikleri arasında.

2. Beetham Kulesi

Beetham Kulesi

Şehrin en yüksek yapısı olan ve yapımı 2006’da tamamlanan Beetham Kulesi, isimin yapımından sorumlu Beetham Organizasyonu’ndan alıyor. Manchester’a tepeden bakan 47 m yüksekliğe sahip kule, Manchester sakinlerinin ’ıslık çalan bina’ olarak tanımladığı bir yapı, zira kulenin rüzgarlı günlerde ıslık sesine benzeyen ses çıkarıyor. Beetham Kulesi aynı zamanda en iyi şehir manzarasını izleyebileceğiniz yerlerin başında geliyor.

3. Manchester Katedrali

Manchester Katedrali

Victoria Caddesi’nde yer alan Manchester Katedrali, 1215’te Victoria döneminde, gotik stille inşa edilmeye başlanan bir Anglikan katedrali. Günümüzdeki halini 1847’de alan yapıda, 19. yüzyıldan kalan ve günümüzde de halen kullanılan büyük kilise orgu ilgi çekiyor. 2.Dünya Savaşında büyük ölçüde yıkılan katedralin, çok sayıda vitray pencere, taş oymaları ve tavan süslemeleri nefis.

4. İnsanlık Tarihi Müzesi

İnsanlık Tarihi Müzesi

Geçmişine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkaran İnsanlık Tarihi Müzesi (People’s History Museum), insanlığın yaşadığı dönüşümlere tanık olmak için dünyanın en etkili müzelerinden biri. İngiliz işçi sınıfının siyasal ve sosyal geçmişine ışık tutmayı amaçlayan İnsanlık Tarihi Müzesi’nin kuruluş öyküsü 1960’lı yıllarda aktivistlerden oluşan bir grubun konu ile ilgili materyal toplamasıyla başladı. İnsanlık Tarihi Müzesi 2010’dan bu yana Bridge ve Water Caddelerinin kesiştiği köşede yer alıyor.

5. Manchester Sanat Galerisi

Manchester Sanat Galerisi

İngiltere’nin en büyük koleksiyonlarından birine sahip olan Manchester Sanat Galerisi (Manchester Art Gallery), Mosley Caddesi üzerinde yer alan birbirleriyle bağlantılı üç yapıdan oluşuyor. Bir dönem Manchester Kraliyet Enstitüsü tarafından kullanılan yapılar topluluğunda 1823 yılında kurulan sanat galerisinin 25 binden fazla parçayı barındıran koleksiyonu güzel sanatlar, zanaat ve tasarım, kostüm bölümlerinden oluşuyor. İngiltere’de ünlü Stubbs, Constable ve Turner’ın da içinde bulunduğu hemen her sanatçıdan eserler bulunuyor.

6. Bilim ve Sanayi Müzesi

Bilim ve Sanayi Müzesi

Eylül 1983’te açılan ve Castlefield‘daki dünyanın ilk tren istasyonu olan binayı da kapsayan tarihi bir alan içerisinde yer alan Bilim ve Sanayi Müzesi (M.Science and Industry Museum), konuklarına Endüstri Devrimi’nden günümüze bilimde ve sanayide yaşanan gelişmeleri aktarmayı amaçlıyor. Bilim ve Sanayi Müzesi (MOSI) dünyanın en eski demir yolu istasyonu sitesinde yer alıyor. 104 model Rolls Royce gibi Manchester yapımı klasik arabaların yanı sıra, tekstil sanayisinin altın çağına ait su ve buharla çalışan makinelerin de yer aldığı Makine Dairesi’nde 12 tane galeri bulunuyor.

7. Chinatown

Manchester Chinatown

George Caddesi ve Faulkner Caddesi arasında bulunan Chinatown, 1970’lerde kurulman ve Çin hükumeti tarafından hediye olarak gönderilen Avrupa’nın üçüncü büyük kemeri ile ilgi çekiyor. Londra’daki Chinatown’dan daha küçük fakat İngiltere’nin en büyük 2. Çin mahallesi olan bölge, turist akınına uğrayan rengarenk ve cıvıl bir kültürel yerleşim.

8. Manchester Üniversitesi

Manchester Üniversitesi

Atomun ilk parçalanması gibi birçok önemli bilimsel olaya tanıklık eden Manchester Üniversitesi (University of Manchester), The Victoria University of Manchester ile The University of Manchester Institute of Science and Technology’nin birleşmesiyle kurulan ülkenin en önemli bilim yuvası. İngiltere’nin en çok öğrenci barındıran üniversitesi olarak bilinen Manchester’da 154 ülkeden 40 bin öğrenci eğitim görüyor. Bu yerleşke içerisinde bulunan Manchester Müzesi ve John Rylands Kütüphanesi’ni de mutlaka ziyaret edin.

9. Castlefield

Castlefield

Kentsel Miras Parkı olarak tasarlanan Castlefield, kente adını veren Roma dönemi kalesinin kalıntılarının bulunduğu alan üzerine inşa edilmiş eski bir sanayi ve yerleşim kompleksi. Eski kanallar boyunca yeniden kurulmuş Roma Kalesi’ne doğru Victorian Evleri arasında yürüyüş yaptığınızda harcadığınız zamana değdiğini göreceksiniz. Castlefield’de yük taşımak için oluşturulmuş kanal ağı ve değirmen gibi tarihi kısımların yanı sıra çok sayıda bar, restoran ve konaklama seçeneği bulunuyor. Bölge Manchester’ın ilk yerleşimi hakkında bilgi edinmek ve sosyal hayatla iç içe olmak için nefis bir seçim.

10. Manchester United Stadyumu

Manchester United Stadyumu

Dünyanın en başarılı futbol kulüpleri arasında olmasının yanı sıra, kentin en önemli futbol takımı olan Manchester United maçlarının oynandığı Manchester United Stadyumu, pek çok stadyumun mimari tasarımında da örnek alınmış bir yapı. Futbol maçlarının dışında muhteşem akustiği sayesinde konser organizasyonlarına da ev sahipliği yapan stadyumda, yemek ve alışveriş alanlarının bulunduğu stadyumun müze bölümü de dâhil birçok yerini rehberli turlara katılarak gezebilirsiniz.

Manchester gezilecek yerler bunlarla sınırlı değil. Şehrin bir diğer futbol takımı Manchester City’nin maçlarına sahne olan Manchester City Stadyumu ile Picadilly Gardens bölgesinde yer alan ve şehrin dördüncü en yüksek kulesi olan City Kulesi’ni de görebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz