Hırvatistan’ın başkenti Zagreb, Sava Nehri üzerinde Adriyatik Denizi ile Avrupa’yı birbirine bağlayan koridor üzerinde yer alıyor. Ülkenin en kalabalık şehri olan Zagreb, kiliseleri, sanat galerileri ve müzeleriyle sanatseverlerin ilgisinde. Parkları, yeşil alanları, düzenli yaşamı ve sakinliğiyle ziyaretçilerini etkileyen şehir, gezilecek yerleriyle de göz dolduruyor.

Gotik mimari tarzıyla inşa edilen Zagreb Katedrali, Avrupa’nın en özgün dini yapılarından biri olan St. Mark Kilisesi, şehrin sanat tarihini yansıtan Zagreb Müzesi, yeşil dokusuyla Botanik Bahçesi ve Zagreb’in kuzeyinde yer alan Medvednica Doğa Parkı mutlaka görülmeli.  Zagreb’i gezmek için şehrin en büyük meydanı olan Trg Bana Jelacica başlangıç olarak seçilebilir.

Zagreb Gezilecek Yerler

Zagreb’in her yerini saran tramvay hattı yürümekten sıkıldığınız an imdadınıza yetişiyor. Kafe ve kahve kültürünün yerleşik olduğu Zagreb’de butik ve kafelerin sıralandığı Tkalciceva Caddesi ile sebzeden çiçeğe, antikadan ev eşyasına her şeyin bulunabildiği Dolac Market de halka karışmak için iyi bir fırsat.

1. Gornji Grad

Gornji Grad Zagreb Gezilecek Yerler

Gornji Grad (Yukarı Şehir/Medveščak), Zagreb’in Orta Çağ eserlerinin yoğun olarak bulunduğu bölgesi. Kaptol ve Gradec bölgelerini içine alan Gornji Grad’ı gezmeye kent merkezinde bulunan Trg Ban Jelacica Meydanı’ndan başlayabilirsiniz. Kentin orta kesiminde, tam kalbinde yer alan Gornji Grad, çok sayıda tarihi ve turistik mekâna, Zagreb Katedrali, St. Mark Kilisesi ve Hırvat Parlamentosu’na ev sahipliği yapıyor. Bunların yanı sıra, popüler yaya cafe caddesi Tkalčićeva’nın bulunduğu bölgede 1876’da yapılan anıtsal mezarlık Mirogoj da yer alıyor.

2. Zagreb Katedrali

Zagreb Katedrali

12’inci yüzyılda Gotik tarzda yapılan Zagreb Katedrali (Zagrebačka Katedrala), kentin sembolü olduğu kadar en önemli turistik mekânı. Hırvatistan’ın kültürel mirasını yansıtan en değerli yapılardan olan katedralin 105 m yüksekliğe sahip Gotik kuleleri ve hemen önünde, altın renkli, melek ve Meryem Ana sütunları bulunuyor. Şehir merkezindeki Kaptol bölgesinde yer alan katedral Anıtsal yapı olarak koruma altında bulunuyor.

3. Trg Bana Jelacica Meydanı

Trg Bana Jelacica Meydanı Zagreb

Zagreb’in merkez meydanı ve Downtown yaya bölgesinin merkezi olan Trg Bana Jelacica Meydanı (Ban Jelačić Square), eski kent merkezi Gradec ve Kaptol’un ve Dolac Market’in güneyinde yer alıyor. İlk adı Harmica olan ve 17. yüzyıldan beri var olan meydanın ortasında Ban Josip Jelacic Heykeli bulunuyor. Zagreblilerin buluşma yeri olan Jelačić Meydanı, yaya bölgesinin bir parçası olsa da şehir tramvaylarının ana merkezi. Günümüzde 17 ve 18. yüzyıl yapılarının yanı sıra modernizmi temsil eden binaları da barındıran meydanın doğusunda Manduševac Çeşmesi bulunuyor.

4. Dolac Pazarı

Dolac Pazarı Zagreb Gezi Rehberi

Zagreb gezilecek yerler arasındaki Gornji Grad-Medveščak ilçesinde bulunan Dolac Pazarı (Dolac Market), Zagreb’in en renkli ve hareketli bölgesi. Ban Jelačić Meydanı’ndan yalnızca birkaç metre uzaklıktaki, Jelačić’ten kalma merdivenlerden çıkılan kaldırımlı bir meydandaki günlük pazar, kentin 1926’dan bu yana başlıca ticaret merkezi. Çevredeki köylerden çiftçilerin taze meyve ve sebzeleri satmak için geldikleri, ev yapımı yiyeceklerin yer aldığı Dolac Pazarı’nın alt katındaki kapalı alanda ise balık tutkunları ve yerel peynirlerin satıldığı bölüm bulunuyor. Hediyelik eşyalardan, yöresel el yapımı işlemelere dek Hırvat kültürüne dair pek çok şey bulabileceğiniz pazarı mutlaka gezin.

5. Maksimir Park

Maksimir Park Zagreb

Zagreb’in en eski şehir parkı olan ve kentin kültürel mirasının bir parçasını oluşturan Maksimir Park (Maksimirirski Perivoj), kurulduğu 1787’den bu yana birçok farklı bitki ve hayvan türünü barındırıyor. Şehir merkezinin doğusunda yer alan bu uçsuz bucaksız yemyeşil parkın güney kesiminde Zagreb Hayvanat Bahçesi ile yapay göller yer alıyor. 4, 5, 7, 11 ve 12 No’lu ZET tramvay hatlarıyla Bukovačka durağına dek geldiğinizde, parkın ana girişine ulaşmış olacaksınız.

6. Mirogoj Mezarlığı

Mirogoj Mezarlığı Zagreb

Medvednica Dağı’nın eteklerinde yer alan Mirogoj Mezarlığı (Mirogoj Cemetery), Avrupa’nın en güzel mezarlıklarından biri olarak biliniyor. Katolik, Ortodoks, Müslüman, Yahudi, Protestan, Aziz ve dinsizlerin mezarlarının bulunduğu Mirogoj, ayrıca park alanı ve açık hava sanat galerisi olarak da büyüleyici güzelliğe sahip. Önemli Hırvat şahsiyetlerinin mezarlarının bulunduğu bu park alanı Zagreb ve çevresinde çok sayıda eser yaratan Avusturyalı Mimar Hermann Bolle tarafından 1876’da tasarlandı. Zagreb gezilecek yerler listenize ekleyin.

7. Markos Kilisesi

Markos Kilisesi Zagreb

St. Mark Meydanı’nda bulunan Markos Kilisesi (The Church of St. Mark/Crkva sv. Marka), Zagreb’in en eski kilisesi. Renkli kiremitlerle döşenmiş çatısı, barındırdığı heykel ve freskleriyle Zagreb’in en güzel kiliselerinden olan Markos Kilisesi, 13 ve 14. Yüzyılda Romanesk ve Gotik mimari stilde inşa edildi. Kilisenin çatısında ise Zagreb ve Hırvatistan amblemleri bulunuyor.

8. Zagreb Arkeoloji Müzesi

Zagreb Arkeoloji Müzesi

Yunan, Mısır ve Roma dönemlerine ait 400 bin parçalık bir koleksiyonuyla eserlerin sergilendiği Zagreb Arkeoloji Müzesi (Arheološki Muzej), gizemli Zagreb mumyasına da ev sahipliği yapıyor. Mısır’ın Teba adlı bölgesinde bulunan bir kadın mumyası ketenden yapılmış uzun bir kitaba sarılı bulunuyor. Kitabın üzerinde ise halen deşifre edilmeyen Etrüskler dilinde yazılar yer alıyor.

9. Lotrscak Kulesi

Lotrscak Kulesi Zagreb

Gornji Grad’da yer alan Lotrscak Kulesi (Lotrščak Tover/Kula Lotrščak), güney şehir kapısını korumak amacıyla 13’üncü yüzyılda yapıldı. Her gün öğlen saatlerinde top atışı yapıldığı kuleye ziyaretinizi bu saatlere denk getirirseniz, hem kenti kuşbakışı izleyebilir hem de yüzyıllardır çalan Griç Topu’nun sesini dinleyebilirsiniz.

10. Plitvice Gölleri Ulusal Parkı

Plitvice Gölleri Ulusal Parkı

Hırvatistan’ın doğa harikası Plitvice Gölleri Ulusal Parkı (Plitvicka Jezera), UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Sırf bu ulusal parkı görmek için bile Zagreb’e gidilmeli. Zagreb’e yaklaşık 2 saat uzaklıkta Bosna Hersek sınırı yakınlarında bulunan milli parkta, turkuaz, mavi ve yeşilin çeşitli tonlarını taşıyan, birbirleriyle bağlantılı olağanüstü güzellikte 16 göl, çarpıcı doğal güzellikleriyle irili ufaklı 300’den fazla şelale ve zümrüt yeşili ormanlarının yanı sıra ilginç sarkıt ve dikitlerin yer aldığı mağaralar da bulunuyor.

Flora ve fauna zenginliğiyle de dikkat çeken park, boz ayıların yanı sıra 156 kuş, 321 kelebek ve 20 farklı türden de yarasaya ev sahipliği yapıyor. Tur otobüsleriyle rahatlıkla gezilebilen milli parkta, trekking yapmak ya da birbirinden güzel kafelerde dinlenmek mümkünken çevrede her bütçeye uygun otel de bulunuyor.

Zagreb’e nasıl gidilir

Zagreb Nasıl Gidilir

Zagreb’e Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Zagreb arasında direkt uçuş seferleri bulunuyor. Sık sık uygun uçak bileti kampanyaları düzenleniyor. Seyahat süresinin yaklaşık 2 saat sürdüğü uçuşlarla, şehir merkezine 17 km mesafede bulunan Zagreb Havalimanı’na inebilirsiniz. Havalimanından ise kente otobüs ve taksi ile ulaşım 20-25 dakikada mümkün.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’deki Ban Jelačić Meydanı’na bakan Ilıca Caddesi üzerindeki Neboder (Gökdelen) adlı bir yapının 16’ıncı katı Zagreb Eye (Zagreb’in Gözü) olarak biliniyor.  İlk olarak 1957-1958 yılları arasında inşa edilen ve yıllar içerisinde pek çok onarımdan geçerek en son 2013’te Zagreb Eye ismiyle yeniden açılan bina, pek çok ofis ve iş merkezine ev sahipliği yapıyor. Neboder’in 16. katına çıkıp kentin muazzam panoramik manzarasını izleyebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz