Hüküm sürdüğü yıllarda, pek çok medeniyete ev sahipliği yapan geniş bir coğrafyaya yayılan Osmanlı Devleti, sınırlarına kattığı topraklarda mimari ve kültürel izlerini bıraktı. Bu nedenle, Türkiye‘nin çoğu bölgesinde rastlanan 18 ve 19. yüzyıl Osmanlı evlerine yakın çevredeki ülkelerde de rastlamak mümkün.

Anadolu ve Balkanlar başta olmak üzere Osmanlı’nın hüküm sürdüğü topraklarda mimari benzerlikleriyle dikkat çeken yerleşim yerleri ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Mimari Benzerlikleri ile Dikkat Çeken 10 Yer

10Hamamönü, Ankara

Görenlerde, hala eski dönemlerde yaşıyor hissi uyandıran Ankara Hamamönü, 19. yüzyıl sivil mimarisini en iyi yansıtan yerleşim yerlerinden biri. İsmini bir Türk boyu olan Oğuzların Bayındır Boyu Beyi Karacabey tarafından inşa ettirilen Karacabey Hamamı’ndan alan Hamamönü, belediye tarafından yapılan tarihi dokuyu koruma ve restorasyon çalışmalarının ardından daha etkileyici bir görünüme kavuştu. Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Hamamönü, muhteşem mimarisi ile ünlü yapılarıyla Ankara’ya gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği tarihi yerler arasında bulunuyor.

Önceki
Önceki İçerikEn Uygun Otel Rezervasyonu Nasıl, Nereden Yapılır?
Sonraki İçerikFinlandiya’da Gezilecek Yerler

9 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz