Córdoba (Kurtuba), İspanya‘nın Endülüs eyaletinde yer alan ve uzun süre Endülüs Emevilerinin egemenliğinde kalan, Kahire ve Bağdat ile birlikte döneminin en önemli 3 bilim merkezinden biriydi. Bu engin anıtsal geçmişinin gölgesinde yaşayan Cordoba, 10. Yüzyıl boyunca akademik, mimari ve sanatsal başarılarıyla Paris ve Roma’yı geride bırakarak Avrupa’nın en büyük başkenti oldu.

Córdoba (Kurtuba), İspanya‘nın Endülüs eyaletinde yer alan ve uzun süre Endülüs Emevilerinin egemenliğinde kalan, Kahire ve Bağdat ile birlikte döneminin en önemli 3 bilim merkezinden biriydi.

Cordoba Gezilecek Yerler

Bu engin anıtsal geçmişinin gölgesinde yaşayan Cordoba, 10. yüzyıl boyunca akademik, mimari ve sanatsal başarılarıyla Paris ve Roma’yı geride bırakarak Avrupa’nın en büyük başkenti oldu.

Gezilecek yerler bakımından oldukça zengin ve etkileyici Endülüs şehri Avrupa’nın en güzel İslami yapılarından olan ve UNESCO listesine girmiş cami La Mezquita sayesinde, bir bakıma halen batının Mekke’si konumunda.

Tarihi merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan, Cordoba’nın ilgi çekici özelliklerinden biri de Fas’ı andıran eski yerleşimi ve tarihi Yahudi Mahallesi. Dar ve dolambaçlı sokaklardan, sakin meydanlardan oluşan Yahudi Mahallesi (Judería), renkli çiçeklerle donanmış taraçalara sahip beyaz evlerden oluşan şirin bir labirente benziyor.

Cordoba Gezilecek Yerler

Cordoba gezilecek yerler, Rönesans Dönemi’nde inşa edilen Palacio de Viana, dünyanın 3. büyük camisi olan Mezquita, Alcazar Sarayı, Musevi Mahallesi, Medina Azahara Harabeleri ve antik Roma şehir surları olarak sıralanıyor. Ancak mutlaka görülmesi gereken pek çok yeri bulunan kenti, kendi başınıza keşfetmek gibisi yok.

Kültürel zenginliğinin temeli atılan ve 13. yüzyılda Hristiyanlar tarafından ele geçirildiğinde bu sağlam altyapının üzerine farklı renkler, farklı tatlar eklendi. Günümüze gelinceye dek birbirinden özel kültürel miras biriktiren bu kadim kent, ziyaretçilerini şaşırtan bir mimariye, tarihe ve mutfağa sahip.

1. Büyük Camii

Cordoba Büyük Cami

Bir İslam mimarisi şaheseri Büyük Camii (La Mezquita), UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kabul ediliyor. Endülüs Krallığı döneminde Cordoba halifesi için inşa edilmiş büyük bir camii olan La Mezquita, 8. Yüzyıl tarihli bir yapı. İslami mimarisinin bir şaheseri olarak kabul edilen Büyük Cami’ye hoş kokulu portakal ağaçları ve palmiyelerin bulunduğu son derece güzel Patio de los Naranjos’a (Portakal Avlusu) açılan Puerta del Perdón kapısından giriliyor.

Patio de los Naranjos’tan Mudejar tarzındaki Puerta de las Palmas’a ve hareme geçip caminin içerisine geçiyorsunuz. Yapının içi sonsuz bir ormanı andıran 856 kolon ve etkileyici kemerlerden oluşuyor. Mermer ve donuk akikten yapılmış sütunları kırmızı beyaz kemerler bağlıyor. Bu büyük salondaki mihraplar Mekke’yi işaret ediyor. Mihrab Nuevo yani Yeni Mihrap’ta İslami süsleme sanatının eşsiz eserlerinden ulan bir Kur’an sergileniyor. Tek blok mermere işlenmiş rahle çiçekli ve geometrik desenlerin yanında Kur’an’dan Arapça ayetlerle süslü.

1523’de katedrale çevrilen camiinin Gotik koro alanıyla ibadethanesi, İslami mimarinin temel yapısı bozulmadan caminin tam ortasına yerleştirildi. Cesur bir tasarım anlayışıyla katedrale dönüşen yapı, aynı zamanda Cordoba’nın çok kültürlü mirasını hatırlatıyor.

2. Eski Yahudi Mahallesi

Eski Yahudi Mahallesi Cordoba

Cordoba da keşfedilecek en keyifli yerlerden Eski Yahudi Mahallesi (Judería), dar sokakları, beyaz evleri, çiçeklerle dolu taraçaları ve küçük sessiz meydanları ile bu bölge kendine has bir atmosfere sahip. Büyüleyici Endülüs ambiyansı dışında bu tarihi mahalle iki önemli Yahudi Anıtı barındırıyor.

15.yüzyıldan kalma mahallenin merkezinde, her ikisi de Calle Judíos’ta bulunan Mudejar stili ile inşa edilmiş sinagog ve Casa de Sefarad (İspanyol Yahudilerinin Evi/Sefarad Müzesi) yer alıyor. 14.yüzyıldaki eski görkemli haline restore edilen ve ayrı temalardan oluşan Sefarad Müzesi, İspanyol Yahudilerinin (Sephardi)) tarihi ve kültürünü sergileyen 5 ayrı odaya sahip.

Bir diğer ilginç turistik cazibesi ise Plaza Don Jerónimo Paez’de bulunan Arkeoloji Müzesi. Almodóvar del Río’ya ait, bir geyik avını anlatan kabartmalar ve aslan heykelleri gibi antik İberya eserlerinin yer aldığı Arkeoloji Müzesi’nde, Roma ve erken dönem Hristiyan antikaları, 10. yüzyıldan kalma bronz bir geyik heykeli de dâhil olmak üzere geniş bir Fas sanatı koleksiyonu sergileniyor. Medina Azahara’dan çıkarılan arkeolojik bulguları da burada görmek mümkün.

3. Viana Sarayı

Viana Sarayı Cordoba

Viana Sarayı (Palacio de Viana/Palacio de los Marqueses de Viana), dekoratif fıskiyeler ve harika bir çevre düzenlemesine sahip Endülüs tarzı 12 taraçası ile meşhur olmuş bir aristokrat sarayı. Sarayda aynı zamanda antika mobilya, deri işçiliği koleksiyonu ve doğanla avlanma gösterisi var.

Sarayın içini ve taraçalarını gezdikten sonra Viana ailesinin kollarını temsil eden süslü taş geçitten bahçeye geçip bu güzel yerde biraz zaman geçirebilirsiniz. Verimli topraklardaki bahçede fıskiyeler, son derece muntazam çiçeklikler, çakıl patikalar ve zarif sıra kemerler bulunuyor. Bahçenin her yerine hurma ağaçları, gür begonviller, tatlı yaseminler ve hoş kokulu turunç ağaçları ekili.

4. Hristiyan Kraliyet Sarayı

Hristiyan Kraliyet Sarayı Cordoba

Cordoba’nın çok kültürlü mirasını biraz daha keşfetmek için Puente Romano Köprüsü’nün karşısındaki Roma ve Vizigot harabelerinin bulunduğu Hristiyan Kraliyet Sarayı’ndan (Alcázar de los Reyes Cristianos) daha iyi bir adres olamaz. 1236’da Katolik Kral III. Fernando tarafından ele geçirilene dek Faslı hükümdarların konutu olarak kullanılan bir hilafet sarayı olan Alcázar’ın önünde Camposanto de los Mártires olarak bilinen meydanda Hristiyanlar infaz ediliyordu.

Kalenin bazı savunma duvarları ve kuleleri Faslıların dönemine dek uzanıyor, ancak Engizisyon Kulesi de dâhil olmak üzere büyük bir çoğunluğu Hıristiyan krallığı tarafından kalenin hisarı geliştirilirken inşa edildi. Tipik Endülüs mimarisine sahip olan Alcázar egzotik çiçekler, ağaçlar ve kokulu bitkilerle dolu bahçelerin etrafındaki çeşitli konaklardan oluşuyor.

Sarayda eşsiz Roma mozaiklerinden ve Mozaik Salonu’nda bulunan geniş bir antika koleksiyonu bulunuyor. Alcázar’ın antik duvarları arasında süslemeli havuzlar, çitler ve dekoratif fıskiyelerin bulunduğu Arap tarzı güzel bahçeler uzanıyor. Yaz akşamlarında fıskiyeler aydınlatılıyor.

5. Taraça Festivali

Taraça Festivali

Taraça Festivali (Concurso de Patios), her yıl mayıs ayında düzenlenen ve Cordoba’yı ziyaret etmek için en güzel zaman. Bu popüler festival Cordoba sakinleri arasında düzenlenen ve en güzel taraçaya ödül verilen bir yarışma. Yerli ve yabancı birçok ziyaretçi şarkıların, dans ve lezzetli tapasların olduğu bu enerjik festival için geliyorlar.

Rengârenk çiçeklerin açtığı bu muhteşem çaları görmek için Santa Marina civarındaki Alcázar ve Iglesia de San Basilio, Iglesia de San Lorenzo, Iglesia de la Magdalena bölgeleri arasında kalan Alcázar Viejo’da dolaşabilirsiniz.

Yahudi Mahallesi’nde bulunan Calleja de las Flores (Çiçek Sokakları) de dâhil olmak üzere sayısız zarif taraça görmeniz mümkün. Cordoba’nın en muhteşem dekore edilmiş tarihi taraçaları 12 avludan oluşan Palacio de Viana’da.

6. Iglesia de San Lorenzo

Iglesia de San Lorenzo

Camiden dönüştürülen bir 13. yüzyıl kilisesi olan Iglesia de San Lorenzo, aynı zamanda Cordoba’nın en güzel Orta Çağ mimari dokularından yapılarından biri. Son restorasyonlar binanın orijinal görünüşünün büyük bir çoğunluğunu geri getirdi.

Kilisenin ana girişinde üç kemerden oluşan etkileyici bir sütunlu girişi var. Göze çarpan bir diğer özelliği ise Sevilla’da bulunan Giralda Kulesi’ne öncülük eden estetik detaylarıyla caminin eski minaresi üzerine inşa edilen kulesi. İbadethanenin içinde bizi en çok etkileyen gül penceresi, Barok altar panosu ile ana sunak ve İtalyan tablolarının bolluğu oldu.

7. Güzel Sanatlar Müzesi

Güzel Sanatlar Müzesi Cordoba

Eskiden Hayır Hastanesi olan Cordoba Güzel Sanatlar Müzesi (Museo de Bellas Artes), Julio Romero de Torres Müzesi’nin yanında bulunuyor. Müzenin 15. ve 19. yüzyıldan kalma harika bir İspanyol resimleri koleksiyonu mevcut.

Zurbarán, Alejo Fernandez, Antonio del Castillo, Valdés Leal veJulio Romero de Torres’e Ait eserler ise en dikkat çekici olanları. Aynı zamanda sergilenen 17. ve 19. yüzyıldan kalma ve çağdaş dönem heykeller de şaşırtıcı derecede güzel.

8. Botanik Bahçesi

Cordoba Botanik Bahçesi

Şehrin kalbinde, doğaya kaçamak yapabileceğiniz Cordoba Botanik Bahçesi (Jardín Botánico de Córdoba), gür bitkiler, ferah meydanlar ve çeşmelerle dolu. Bahçede biberiye ve çitlembik gibi tipik Akdeniz türleri olan yerel bitkiler ekili. Bir bölüm tamamen aromatik, şifalı bitkiler, sebzeler ve meyve ağaçları gibi tarımsal bitkilere ayrılıyor.

Parkın merkezindeki meydanda bir sera bulunuyor. Bu canlı kapalı bölge Kanarya Adaları, Belarik Adaları ve Endülüsya bölgelerine ait özel türleri barındıran 3 ayrı bölüme ayrılıyor. Bahçede aynı zamanda hoş bir gölgeli geçiş yolu ve geniş çeşitliliğe sahip ağaçların ve çalıların bulunduğu bir ağaç parkı bulunuyor.

9. Roma Köprüsü

Roma Köprüsü Cordoba

Antik Roma döneminin izlerini taşıyan Roma Köprüsü (Puente Romano), Río Guadalquivir’in üzerinde bulunan 16 kemerli bir köprü. Köprü ilk olarak Sezar’ın büyük Pompei zaferinden sonra inşa edildi. Daha sonra Roma köprüsünün temelleri üzerine Fas tarzı köprü yapıldı.

10. Iglesia de San Miguel

Iglesia de San Miguel

Cordoba’nın yeniden fethinin ardından inşa edilen 14 papaz kilisesinden oluşan bir gruba ait Iglesia de San Miguel gibi kiliselere Fernandinas adı veriliyor. Birçoğu camiden kiliseye dönüştürülen Fernandinaslar’ın büyük bir çoğunluğu yeniden kullanılan materyallerden inşa edildi.

Bu da neden Roma ve Fas sütunlarının bir arada olduğunu açıklıyor. San Miguel Kilisesi, Hilafet dönemi ve Mudéjar detaylarının yanı sıra Roma dönemi parçalarına da sahip. Vaftiz şapelinde ve Risale tarafındaki kapı girişinde belirgin mimari tarzlar görünüyor. Sütunların bazıları İbranice karakterler içeriyor.

11. Julio Romero de Torres Müzesi

Julio Romero de Torres Müzesi

Cordoba’da doğan Julio Romero de Torres tanınmış bir Sembolist ressam ve yetenekli bir portre sanatçısı idi. Kariyeri boyunca, çoğunluğu kadınlardan oluşan 500’den fazla portresi bulunuyor.

Aristokratlardan halka kadar toplumun her kesimi ile ilgilenen sanatçının eserlerine ait en büyük koleksiyona sahip olan Julio Romero de Torres Müzesi (Museo Julio Romero de Torres), yenilenmiş bir 19. yüzyıl müze binasında bulunuyor. Koleksiyon sanatçının erken dönemlerinden en başarılı portrelerine kadar tüm kariyerinin eserlerine sahip.

12. Madinat al-Zahra

Madinat al-Zahra

Cordoba şehir merkezinin 10 kilometre batısında bulunan Madinat al-Zahra (Moorish Palace and Medina), III. Abdurrahman tarafından inşa edilen ve adını Abdurrahman’ın en sevdiği eşi olan Zahara’dan alan bir Fas Sarayı ve kasabası. Orijinal sarayın 30 bin kişi barındıracak kadar büyük olduğu söyleniyor. Saray 1010’da Murabıtlar tarafından yok edildi ve günümüzde çoğunlukla harabe halinde.

13. Almodóvar del Río Kalesi

Almodóvar del Río Kalesi

Cordoba’dan 22 km uzaklıkta ve aynı adı taşıyan kasabada yer alan Almodóvar del Río Kalesi (Castillo de Almodóvar del Río), 740’a tarihlenen büyük bir antik Fas askeri hisarı.

Tepenin zirvesinde ki avantajlı bir konuma inşa edilen kale 5000 metrekarelik bir alanı kaplayan surlarla çevrili. Stratejik konumu sayesinde kale Cordoba şehrinin savunmasını sağlıyordu. Kalede eski savunma duvarlarını, kuleleri, zindanları ve yeraltı geçitlerini gezebilirsiniz.

14. Cardeña-Montoro Dağları Tabiat Parkı

Cardeña-Montoro Dağları Tabiat Parkı

Cordoba’nın dışındaki dramatik kireçtaşı dağlarında bulunan Cardeña-Montoro Dağları Tabiat Parkı (Parque Natural Sierra de Cardeña-Montoro), engebeli topraklarında meşe ve zeytin ağaçları gibi tipik Akdeniz bitki örtüsünü barındırıyor.

Kartalların, akbabaların, ala doğanların ve leyleklerin görülebildiği park kuş gözlemcileri için adeta bir cennet. Tabiat Parkı aynı zamanda tepelere serpilmiş birkaç küçük kırsal kasabaya da sahip. Son derece güzel beyaz badanalı evleri ile bu antik Pueblos Blancos (Beyaz Köyler) Endülüs kırsalının cazibesi ile dolu.

15. Endülüs Zaviyeleri

Endülüs Zaviyeleri

Endülüs’ten geçen keyifli bir güzergâh 4. yüzyıldan günümüze kadar keşişler tarafından kullanılan 13 zaviyeden oluşan bir grubu da içeriyor. Cordoba’da Plaza de Colón’dan ayrılıp Ronda de los Tejares’in kuzeydoğu ucunda Carretera del Brillante Yolu’na çıktığınızda, Cordoba Dağları’nın kuzey yamaçlarında 7 km ilerledikten sonra Endülüs Zaviyeleri’ne (Las Ermitas) ulaşabilirsiniz.

Bu zaviyeler Las Ermitas’ta Brethren of Our Lady of Bethlehem cemaatine ait. Cemaatin 18. yüzyıldan kalma kilisesi panoramik muhteşem bir dağ manzarasına sahip.

Cordoba gezilecek yerlerin büyük bir çoğunluğu UNESCO Dünya Mirası alanı olan Mezquita’dan (Büyük Cami) yürüme mesafesinde yer alıyor. Hemen yanında dar ve dolambaçlı sokakları ile Eski Yahudi Mahallesi ve nehre yukarıdan bakan Alcazar, Mezquita’dan bir mahalle ötede. Keşfedin!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz