Moskova, tarihi sokakları, büyülü katedralleri, yemyeşil parkları, paha biçilemez eserlerle dolu müzeleri, göz alıcı devlet binaları ve saraylarıyla dünyanın en büyük ülkesi Rusya’nın başkenti. Tarih, mimari ve sanat meraklıları için cennet gibi bir tatil mekânı olan Rusya, doğal güzelliklerinin yanı sıra gece hayatı ve kış aktiviteleriyle de nefis bir destinasyon. Ziyaretinizin mevsimine göre, Buzlar Şehri Moskova’da kar turlarına çıkabilir, yakınlardaki kayak merkezlerini ziyaret edebilir ya da yemyeşil parklarda eğlenceli piknik aktivitelerine katılabilirsiniz.

Moskova Gezilecek Yerler

Moskova’nın gezilecek yerleri saymakla bitmiyor ancak, Avrupa’nın İstanbul’dan sonra en büyük şehri olan Moskova dünyanın en iyi metro sistemine sahip. Gece 01.00’e dek çalışan metrolar çok temiz ve güvenli. Diğer yandan Sovyet döneminden kalma her bir istasyon başlı başına bir sanat eseri. Metroya tek binişlik bilet fiyatı 60 Ruble. Kentin mutlaka görülmesi gereken yerleri Kremlin Sarayı, Aziz Basil Katedrali, Kızıl Meydan ve Lenin Mozolesi, Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi, Gorki’nin Evi, Bolşoy Tiyatrosu olarak sıralansa da, emin olun Moskova bunda çok daha fazlası!

1. Kızıl Meydan

Kizil-Meydan-Moskova

Kızıl Meydan, Moskova’nın en ünlü meydanı. Tarih boyunca gösterilere, geçit törenlerine ve mitinglere ev sahipliği yapan Kızıl Meydan, hem şehir hem de ülke tarihinde büyük bir önem taşıyor. Tarihi yapılarıyla kartpostalı andıran geniş meydanda Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir İlyiç Lenin’in mumyasının bulunduğu mozele yer alıyor.

2. Kremlin Sarayı

Kremlin-Sarayi-Moskova

Kremlin Sarayı, Ortaçağ Rus mimarisi ve Bizans mimarisinin izlerini taşıyan dış cephesi ile daha sarayın içerisine girmeden ziyaretçileri büyüleyen bir yapı. Devrimden önce Rus çarlarının ikametgâhı olan Kremlin Sarayı, altın varaklı sütunları, duvar işlemeleri, gösterişli dekorasyonu ile 20 kuleli devasa bir kale.

3. Aziz Basil Katedrali

St-Basil-Katedrali-Moskova

Aziz Basil Katedrali, Kızıl Meydan’da, Rus Devleti’nin Kazan ve Astrahan hanlıklarına karşı kazanılan zaferini kutlamak için yaptırılan ve renkli kubbeleri ile ünlü. Moskova’nın sembollerinden biri olan Aziz Basil 8 farklı zaferi simgelemek için 8 kubbeli inşa edilmiş.

4. Bolşoy Tiyatrosu

Bolsoy-Tiyatrosu-Moskova

Bolşoy Tiyatrosu, Milano’daki La Skala ve Paris’teki Grand Opera gibi, dünyanın en ünlü tiyatrolarından biri. Rus Neo-Klasik mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan tiyatronun dış cephesi, düğün pastası şeklinde, pembe-beyaz renkli tasarlanmış. Yurt dışı turneleri, daima kapalı gişe oynayan Bolşoy Tiyatrosu, tarih boyunca en ünlü opera ve bale eserlerinin dünya prömiyerlerine sahne oldu.

5. Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi

Puskin-Guzel-Sanatlar-Moskova

Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi (Muzej İzobrazitel’nykh İskusstv İmeni Pushkina), Moskova’nın en büyük Avrupa sanat müzesi. Güzel Sanatlar, Arkeoloji ve Numizmatik koleksiyonları olmak üzere üç büyük koleksiyonun bulunduğu müze, Van Gogh, Gauguin, Picasso, Dufrenoy ve Matisse gibi ünlü ressamların değerli çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.

6. Aleksandr Puşkin Müzesi

Puskin-Muzesi-Moskova

Aleksandr Puşkin Müzesi’nde (Muzej Pushkina), Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi’nden farklı olarak, Rus şair Puşkin’in el yazmaları ile kişisel eşyalarından oluşan bir koleksiyon sergileniyor. 1814’te yapılan kereste, alçı bezekli binada yer alan müze, her gün, 10.00 ila 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. İki bölümden oluşan müzenin ikinci kısmını Tretyakov Sanat Galerisi’nde görebilirsiniz.

7. Devrim Meydanı

Revolution-Meydani-Moskova

Devrim Meydanı, 1917 Ekim devrimi sırasında, korkunç sokak dövüşlerine sahne olmuş bir meydan. Çarpışmada hayatını kaybedenler meydanın üzerinde yer alan metro istasyonundaki platformu süsleyen, muhteşem bronz heykellerle hatırlanıyor.

8. Tretyakov Sanat Galerisi

Tretyakov-Galerisi-Moskova

Tretyakov Sanat Galerisi, 19 ve 20’nci yüzyıllara ait, Rus güzel sanatlar çalışmalarının sergilendiği milli müze. Tümü Rus sanatçılara ait, 130 bin eserin sergilendiği galeride, Kutsal Bakire, İsa’nın insanlara Görünüşü, Kutsal Üçleme, Korkunç İvan Grozni ve Oğlu İvan Surikov, Streslilerin İdam Sabahı, Tolstoy’un Portresi ve Dostoyevski’nin Portresi gibi Rus sanatının en iyi örneklerini görebilirsiniz.

9. Kurtarıcı İsa Katedrali

Kurtarici-Isa-KAtedrali-Rusya

Kurtarıcı İsa Katedrali, beyaz cephesi, altın varak kubbeleri ile dikkat çeken 1839 tarihli bir yapı. Dünyadaki en uzun Ortodoks kilisesi olma özelliğine sahip olan katedral, 1931’de savaş nedeniyle bombalanarak ağır hasar aldı. Savaşın ardından inşasına yeniden başlanan ve 2000’de tamamlanan altın kubbeli katedral, Kropotkinskaya bölgesinde yer alıyor.

10. Lenin Müzesi

Lenin-Muzesi-Rusya

Lenin Müzesi, eskiden Belediye Binası olarak kullanılan ancak günümüzde Lenin’e ithaf edilmiş, birkaç odadan oluşan bir müze. Sergilere de ev sahipliği yapan Lenin Müzesi’nin en ilgi çeken bölümü ise, Sovyet liderinin Rolls-Royce Silver Ghost arabası.

11. Arkhangelsky Sarayı ve Bahçesi

Arkhangelsky-Bahcesi

Arkhangelsky Sarayı ve Bahçesi, yalnızca 18 ve 19’ncu yüzyıla ait yapıları ile değil, görkemli bahçesi ile de ziyaretçileri büyüleyen bir adres. 1780’lerde Prens Nikolay Golitsin için yapılan sarayda, sanat koleksiyonunun yanı sıra, mobilyalar, giysiler ve eşyalar da sergileniyor. 18’nci yüzyılda düzenlenen ve bu dönemlere ait klasik heykelleriyle süslenen saray bahçesinin en etkileyici yapısı ise 1667’de yapılan Başmelek Mikail Kilisesi.

12. Puşkin Meydanı ve Puşkin Heykeli

Pushkin-Square-Moskova

Puşkin Meydanı, Rusya’nın Picadilly Circus’u olarak biliniyor. Rusya’nın en ünlü şairi Puşkin’in adını taşıyan meydanda yer alan metro istasyonu da Puşkin Metrosu (Puşkinskaya) ismiyle biliniyor. Puşkin Metrosu karşısındaki 1880’de yapılan Puşkin Heykeli, önce şairin yaşadığı St. Petersburg’a konulmak istense de günümüzde Moskovalıların popüler buluşma yerlerinden biri. 

13. Moskova metroları

Moskova-Metrolar

Moskova metroları, dünyanın en güzel metrolarından biri olarak kabul ediliyor. Moskova metroları, turistik bir yer olarak görülen çok az kentten biri. Baş döndüren uzun merdivenler, kahramanların heykelleri, resimler ve parıltılı süslemelerle bilinen Moskova metroları Sovyet döneminde, dönemin sanatının sergilediği bir yer olduğu gibi, İkinci Dünya Savaşı’nda da sığınak olarak kullanılmış. 1935’te yapılan ve günümüzde bile, hala geliştirilmekte olan metro ağlarının Mayakovskaya, Novoslobodskaya, Kievskaya, Ploshad Revolutsii (Revolotion Square), Komsoloskaya ve Belarusskaya istasyonlarını görmeden dönmeyin.

14. Eski Arbat Sokağı

Old-Arbat-Sokagi

Eski Arbat Sokağı, Moskova’nın en turistik sokaklarından. Sokak üzerinde hediyelik eşya tezgâhları, mağazalar, restoranlar ve kafeler bulunuyor. Dört bir yanın sokak sanatçılarıyla dolu, canlı, renkli ve hareketli bir sokak olan Eski Arbat üzerinde rastlayacağınız kafe, restoran ve mağazalarda pazarlık yapmak oldukça normal kabul ediliyor

15. Ostankino Televizyon Kulesi

Ostankino-Tower

Ostankino Televizyon Kulesi, 539 metrelik yüksekliği ile Kanada’nın Toronto kentindeki Televizyon Kulesi’ni geçen bir kule. Teknik hizmetler veren Ostankino, ekseni etrafında dönen bir halka görünümündeki restorana da sahip. Buradan Moskova’yı panoramik olarak izlemek mümkün.

16. Ostankino Sarayı

Ostankino-Sarayi

Ostankino Sarayı, Ostankino Televizyon Merkezi ve VVT Fuar Alanı arasında yer alan 18. yüzyıl dönemine ait Ostankino Parkı içerisinde yer alıyor. Neoklasik mimarisiyle göz kamaştıran saray binası içerisinde Rusya’nın iki ünlü ailesi Sheremetev ve Cherkassky’lerden kalma sanat eserleri ve eşyalar yer alıyor. Park içerisinde birçok klasik heykel, İtalyan ve Mısır dönemine ait heykeller, açık hava tiyatrosu ve küçük bir kilise bulunuyor.

17. Sokolniki Parkı

Sokolniki-Park

Sokolniki Parkı, adını geçmişteki büyük şahin avlarından alan ve Londra’daki Hyde Park’tan 4 kat büyük olan bir şehir parkı. Moskova’nın en eski parklarından biri olan Sokolniki kayın, akağaç ve karaağaçlarıyla süslü sokakların göllerin, yeşil patikaların yer aldığı güzel bir park.

18. Novodevichy Manastırı

Novodevichy-Manastiri-Moskova

Novodevichy Manastırı, Moskova’daki en iyi korunmuş tarihi yapıların başında geliyor. 1500’lerde göz alıcı dev bir kale olarak inşa edilen, birçok kiliseyi içerisinde barındıran Novodevichy içerisinde Nazım Hikmet, Anton Chekhov, Nickolai Gogol, Konstantine Stanislavski, Nikita Khrushchev, Raisa Gorbachev ve Boris Yeltsin gibi dünyaca ünlü kişilerin mezarları bulunuyor.

19. Romanov Boyars Sarayı

Romanov-Boyars-Sarayi-

Romanov Boyars Sarayı, Romanov ailesinin Rusya yönetiminin başına geçmeden önce yaşadıkları konut. 16. yüzyılda yapılan saray, 19. Yüzyıldan bu yana müze olarak kullanılıyor. Çarlık dönemi Rusya’sında aristokrat yaşamını ve son dönem çarların hayatını yansıtan müze 2 kattan oluşuyor.

20. İsa’nın Göğe Yükselişi Kilisesi

İsa’nın Göğe Yükselişi Kilisesi, Miraç Kilisesi olarak da biliniyor. Rus Çarı Korkunç İvan’ın doğumunu kutlamak amacıyla yapılan kilise, Rus kilise mimarisinin Bizans mimarisiyle sentezlenmesiyle ortaya çıkmış. 70 metrelik, zarif bir külahı, güneyden saldıran Moğollara karşı, bir gözlem kulesi olarak kullanılan kilise, 1994’ten bu yana UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

21. Neskuchny Bahçesi

Neskuchny-Parki-Moskova

Neskuchny Bahçesi, Moskova’nın en eski parkı. Aynı zamanda da Avrupa’nın da en büyük açık hava tiyatrolarından biri olan ve 15 bin kişi kapasiteli Green Theatre’a da ev sahipliği yapıyor. Kenti gezerken soluklanmak için şahane bir yer.

22. Moskova Hayvanat Bahçesi

Moskova-Hayvanat-Bahcesi

Moskova Hayvanat Bahçesi, dünyada sayga besleyen tek hayvanat bahçesi. Hayvan çeşitliliği ile tanınan ve nesli tükenme tehlikesi bulunan 6500’den fazla hayvana ve binlerce türe ev sahipliği yapan Moskova Hayvanat Bahçesi, her yıl 1.2 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. 1864’te kurulan bahçeye Barikadnaya ve Krasnopresnenskaya metro istasyonları ile ulaşabilirsiniz.

23. Tverskaya Caddesi ve Yelisev Yiyecek Pazarı

Tverskaya-Street

Tverskaya Caddesi, Moskova’nın ana alışveriş caddesi. Oldukça işlek olan caddede tüm uluslararası markaların mağazaları, fast-food dükkanları ve restoranlar yer alıyor. Burada aynı zamanda, devrim öncesinden bu yana, orijinal haliyle korunan Yelisev Yiyecek Pazarı da yer alıyor.

24. Lenin Mozolesi

Lenin Mozolesi, gri, siyah ve kırmızı granit taşlarla inşa edilen piramit şeklinde bir yapı. 1924’ten bu yana Kızıl Meydan’da bulunan mozolede 1924’te ölen Lenin’in mumyalanmış naaşı bulunuyor. Kızıl Meydan üzerinde ayrıca Stalin ve Maksim Gorki gibi önde gelen Rus düşünür, sanatçı, bilim ve devlet adamlarının da anıt mezarları bulunuyor.

25. Büyük Petro’nun Kulübesi

Büyük Petro’nun Kulübesi, Rus ahşap mimarisinin en güzel örneklerinden. Ahşap mimari müzesi haline getirilen Kolomenskoe’nin en önemli parçası olan Büyük Petro’nun Kulübesi, küçük ahşap bir ev. Rus Çarı Petro’nun 1702’de bir süre kaldığı ev buraya, kuzey kıyılarındaki Arhangelsk’ten taşınmış.

Rusya’nın tarihi, politik, ekonomik, kültürel ve manevi merkezi olan Moskova’nın gezilecek yerleri elbette bunlarla sınırlı değil, zira 11 milyonluk nüfusu ile, Rusya’nın en büyük kenti. Modern başkent Moskova’yı keşfedin!

3 YORUMLAR

  1. Moskova denildiğinde ilk aklıma gelen yerler Bolşoy Tiyatrosu ve Devrim Medyanı oluyor. O tiyatroda bir oyun izlemek isterdim.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz