Yellowstone Ulusal Parkı, Amerika Birleşik Devletleri‘nin Idaho, Montana ve Wyoming Eyaletlerinde yer alan, sadece Amerika’nın değil dünyanın da ilk ulusal parkı. Dünyadaki en eşsiz parklardan biri olan Yellowstone, bir süper-volkanın üzerindeki konumuyla inanılmaz jeotermal enerjiye sahip. Aynı zamanda tüm Amerika Kıtasında yaşayan, memeli, kuş, balık ve sürüngen gibi yüzlerce hayvan türüne ev sahipliği yapan parkta, çok az sayıda bulunan Kuzey Amerika boz ayısı, Amerikan kara ayısı, bizon, Kanada geyiği, antilop, çakal ve vaşak gibi canlıları da sıkça görmek mümkün.

Dünyadaki sıcak su kaynaklarının yarısını barındıran Yellowstone’da 300’den fazla gayzer, 290’dan fazla da irili ufaklı şelale bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kabul edilen ve yılda 3 milyonu aşkın ziyaretçi ağırlayan Yellowstone, önemli jeolojik olayları ve süreçleri sergileyen korunan bir alan. Aynı zamanda, parkın ekolojik toplulukları, dünyanın kuzey ılıman iklim bölgelerinde bulunan az miktarda kalan büyük ekosistemin bir alanı olan büyük ölçekli vahşi ekosistem süreçlerinin korunması, incelenmesi ve tadil edilmesi için eşsiz fırsatlar sunuyor.

Yellowstone Ulusal Parkı Gezilecek Yerler

Yellowstone Gezilecek Yerler

Yellowstone Ulusal Parkı’nda gezilecek yerlerden Yellowstone Gölü ve Yellowstone Nehri Büyük Kanyonu ilk sıralarda bulunsa da Büyük Prizmatik Kaplıcaları etrafındaki Old Faithful gayzeri parkın ikonik adreslerinden biri. Diğer yandan parkın içindeki Gayzer Havzası Alanında çok çeşitli gayzerleri ve daha da önemlisi, gökkuşağının bütün renklerini görmek mümkün.

Yellowstone Milli Parkı, dünyanın evrim tarihinin incelenmesi ve değerlendirilmesi için de dünyanın en önde gelen yerlerinden biri. Parkın flora ve faunasının korunması ve nüfus ve dağılımını etkileyen doğal süreçler, biyolojik evrimin insanın çok az etkisi ile ilerlemesine izin veriliyor. Parkta rafting yapmak ve balık tutmak oldukça tercih edilen aktivitelerden.

1. Yukarı Gayzer Havzası

Yukarı Gayzer Havzası

Yukarı Gayzer Havzası (Upper Geyser Basin), Yellowstone’da gidilebilecek tartışmasız en iyi yer. En geniş gayzer havzası olmasının yanı sıra dünyadaki en fazla kaplıcaya sahip havzada, Old Faithful yani Vefakâr Yaşlı adı verilen dünyanın en meşhur gayzeri de bulunuyor. Bu gayzerin bu deli ünlü olmasının nedeni ise yaklaşık olarak ne zaman patlayacağının kestirilebiliyor oluşu. İki patlama arasındaki sürenin 60 ila 110 dakika arasında, yani oldukça kısa ve görülür olması da ziyaretçileri büyülüyor. Yaşlı Vefakâr dışında sadece bu havza içinde 150’den fazla gayzer, termal kaplıca ve fümerol bulunuyor.

2. Yellowstone Büyük Kanyonu

Yellowstone Büyük Kanyonu

Binlerce yıllık süreçte Yellowstone Nehri’nin gücüne dayanamayarak oluşan Yellowstone Büyük Kanyonu’nda renkler tam anlamıyla enfes! Kanyonun en görülmeye değer yeri ise 2 muhteşem şelalesi. Biri, Niagara Şelalesi’nin 90 m ile neredeyse 2 katı uzunluktayken, diğeri 33 m uzunluğa sahip. Birçok kaplıca ve buhar deliklerini de görebileceğiniz bu bölgede kalmak isterseniz Canyon Village’a gidebilirsiniz. Otel, karavan ve çadır gibi seçeneklerin hepsi burada mevcut.

3. Lamar Vadisi

Lamar Vadisi

Amerika’nın Serengeti’si olarak da bilinen Lamar Vadisi, bufalo sürülerinin ve kurtların sıkça görüldüğü Yellowstone’daki en iyi vahşi yaşam alanlarından biri. Parkın kuzeydoğu köşesindeki Lamar Vadisi‘nde en azından bir ya da iki kurt sürüsünü sürekli görmek mümkün. Aslında Lamar Vadisi bir zamanlar Druid sürülerinin yaşadığı ve parkın en meşhur bölgelerindendi. Diğer birçok canlıyı da sabahın erken ve akşamın geç saatlerinde sık sık görmek mümkün.

4. Midway Gayzer Havzası

Midway Gayzer Havzası

İsminden de anlaşılabileceği gibi üst ve alt gayzer havzalarının tam ortasında bulunan ve Yellowstone’daki en küçük havzalardan biri olan Midway Gayzer Havzası içerisinde Grand Prismatic Kaplıcası’nı bulunduruyor oluşu ise en büyük özelliği. Bu kaplıca, tüm ulusal parkta en fazla fotoğrafı çekilen yer olarak biliniyor. 37 m derinlikteki kaplıca sürreal, canlı renkleri ve ortasındaki gök mavisi tonuyla başlı başına inanılmaz bir doğal güzellik oluşturuyor. Ama mavi renk elbette tek başına değil, onu çevreleyen kırmızı, sonra sarı ve sonra turuncu renkler insanın ağzını açık bırakıyor. Gayzer havzası bir zamanlar dünyanın en büyük gayzeri olarak da biliniyordu. 1880’den beri patlamamış olsa da halen aktif bir termal kaplıca.

5. Mammoth Kaplıcaları

Mammoth Kaplıcaları

Mammoth Kaplıcaları’ndaki travertenler akan sıcak sularıyla muhteşem güzellikte, dünya dışı bir görsellik oluşturuyor! Zaman zaman içi, dışına çıkmış bir mağara olarak da tanımlanabilen Mammoth Kaplıcaları, her biri sayısız kaplıca ve çok ilginç kaya oluşumlarına sahip alt ev üst teras olarak ikiye ayrılıyor. Parkın bu bölgesinde Kanada geyiklerine de sıkça rastlamak mümkün. Çok sakin ve evcil gibi görünmelerine rağmen, özellikle sonbahar döneminde erkekler çok tehlikeli olabildiğinden dikkatli olmakta ve mutlak suretle uzak durmakta fayda var. Yavruları olan dişilerin de koruma içgüdüsüyle insanlara saldırdığı biliniyor.

6. Hayden Vadisi

Hayden Vadisi

Yellowstone’un tam ortasında olması nedeniyle vahşi yaşamı görmek için parkta gidilebilecek en iyi yerlerden biri olan Hayden Vadisi’nde, büyük bufalo sürülerini vadinin yeşil çayırlarında görmek mümkün. Ayrıca Kanada geyikleri, çatal boynuzlu antiloplar, ayılar da sıkça görülebilen canlılar arasında. Neyse ki vadide bulunan çok sayıda sığınak sayesinde ziyaretçiler vahşi yaşamın ve muhteşem manzaranın tadını rahatça çıkarabiliyorlar. Hayden Vadisi aynı zamanda 2 yürüyüş yoluna da sahip. Bu yolları kullanarak vadinin tepesinden muhteşem manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Yellowstone Gölü’nden başlayan yol, Yellowstone Nehri boyunca Büyük Kanyon’a kadar devam ediyor.

7. Norris Gayzer Havzası

Norris Gayzer Havzası

Norris Gayzer Havzası, en sıcak ve en az görülen asit gayzerlerine sahip Yellowstone’un en eski gayzer havzası. Porselen Havzası ve Arka Havza olmak üzere iki bölgeye ayrılan Norris Gayzer Havzası, aşırı dinamik bir yer olduğundan burada değişim çok sıradan bir norm. Örneğin Echinus Gayzeri bir zamanlar sık sık aktif oluyordu ve her 35-75 dakikada bir görülebiliyordu ancak şu anda çok ender görülüyor. Porselen Havzası’nda yüzlerce jeotermal hareket tek bir bölgenin içinde oluşuyor. Arka Havza’da ise en etkileyici doğa olayı Buharlı Gayzerler. Ne zaman patlayacağı kesinlikle bilinmeyen ve dünyanın en yüksek noktaya ulaşan buharlı gayzeri suyu 120 m yüksekliğe kadar buharla birlikte püskürtebiliyor.

8. Washburn Dağı

Washburn Dağı

İsmini 1870’te çıktığı keşif esnasında Yellowstone Park’ını bulan kişi olan Henry D. Washburn’den alan Washburn Dağı’na çıkan iki farklı yol bulunuyor. Biri Dunraven Geçidi’nden, diğeri de Chittenden Park alanından başlıyor. İkisi de tüm bölgenin nefes kesen güzellikteki manzaralarına sahip ancak turist sezonu geldiğinde çok kalabalık olduğunu aklınızda bulundurun. Genel olarak kolay bir yürüyüş rotası olmasına rağmen rakımdan dolayı bazı yürüyüşçüler sıkıntı yaşıyor. Aralarında dağ keçileri ve dağ ayılarının da bulunduğu vahşi hayvanları yürüyüş boyunca görmek mümkün.

9. Yellowstone Gölü

Yellowstone Gölü

2,100 m uzunluğunda çok geniş bir göl olan Yellowstone Gölü, Kuzey Amerika’nın en büyük gölü ve en ilginç gölü. Yukarıdan bakıldığında Amerika’nın diğer göllerinden çok farklı durmasa da, 120 m derinlikteki tabanında sıcak su kaynakları ve gayzerler yer alıyor. Öyle ki gölün Mary Bay bölgesinde su sıcaklığı 121 dereceye kadar yükseliyor. Yellowstone Gölü’nde botla gezinti ve balıkçılık izne tabi.  Burada konaklamayı düşünürseniz, Yellowstone Hotel ya da Lake Lodge Cabins gibi yerlerden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

10. West Thumb Gayzer Havzası

West Thumb Gayzer Havzası

Yellowstone’un en küçük havzası olan ve Yellowstone Gölü’nün kıyısında yer alan West Thumb Geyser Havzası’nda, olta balıkçıları 1911’den önce Yellowstone Gölü’nde yakaladıkları balıkları koni şeklindeki yerlerin içinden çıkan kaynar suya getirip hemen orada pişiriyorlardı. Ancak yine 1911’de bu uygulama yasaklandı. Bu tür sıcak su kaynaklarının bolca bulunduğu West Thumb Havzası, ayrıca fokurdayan çamur çukurları, kaynak suları ve parkın en derin havuzu olan Abyss Havuzu’na da ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın ilk ve en eski ulusal parkı olma özelliğine sahip Yellowstone Ulusal Parkı’nda yaklaşık 1100 çeşit yerli bitki ve 200’den fazla egzotik bitki yer alıyor. Giderken fotoğraf makinenizin şarjını yanınıza almayı ihmal etmeyin.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz