Deyrulzafarân ManastırıMardin‘in 5 km doğusunda, 5. yüzyılda yapılan Süryanilerin en önemli manastırlarından biri. Muhteşem mimarisinin yanı sıra Süryani Kilisesi’nin önemli merkezlerinden olan ve 1932’ye dek 640 yıl boyunca Süryani Ortodoks patriklerinin ikametgahı olarak faaliyet gösteren yapı, ovalara nazır yamaçlar üzerinde Mardin’in en değerli manastır topluluğu. 4500 yıllık bir yerleşim yerinin üzerine inşa edildiği düşünülen manastır, Mardin kent merkezinden 15 dakikalık bir mesafede.

İçerisinde tarihi bir Süryanice İncil ve kutsal taş barındıran Deyrulzafarân Manastırı’nın en önemli yapılarını Mor Hananyo Kilisesi (Kubbeli Kilise), Azizler Evi (Beth Kadişe), Meryem Ana Kilisesi ve Güneş Tapınağı oluşturuyor. Kurulduğu dönemden kalma mozaiklerin iyi şekilde korunduğu, capcanlı bir tarihi doku olan manastırın en büyük özelliklerinden biri de içerisinde yer alan 52 Süryani patriğinin mezarları.

Deyrulzafaran Manastırı Nerede

Deyrulzafarân Manastırı Nerede Nasıl Gidilir

Yukarı Mezopotamya bölgesinin bilinen en ünlü yapıtlarından olan Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaret etmek için önce Mardin kent merkezine gelmeniz gerekiyor. Anadolu’nun kadim ve eşsiz güzellikteki kenti Mardin’e İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerin birçoğundan havayolu ve karayolu ile ulaşım mümkün.

Orta Doğu ülkelerini, Şanlıurfa ve Gaziantep üzerinden Adana‘ya bağlayan E-90 karayolu üzerinde bulunan Mardin’e Türkiye’nin pek çok şehrinden otobüs seferleri düzenleniyor. Asya Tur, Batman Midyat Koç Turizm, Lüks Haber Tur, Mardin Ekspres, Midyat Seyyidoğlu, MST Güneydoğu Turizm, Öz Habur Tur, Özlem Bingöl Seyahat, Özlem Cizre Nuh ve Metro Turizm ile Mardin Otogarı’ndan taksi ile manastıra geçebilirsiniz.

Deyrulzafaran Masantırı Nasıl Gidilir

Mardin kent merkezine araçla 20 km uzaklıktaki Kızıltepe ilçesinde yer alan Mardin Havalimanı’ndan havayolu şirketlerinin sağladığı servislerle veya minibüse binerek merkeze gelebilir buradan manastıra geçebilirsiniz. Mardin’in merkez ilçesine bağlı Alımlı Mahallesi’nde yer alan manastır, taksiyle 15 dakika uzaklıkta. Geniş bir otoparkının da bulunduğu manastıra araç kiralayarak da ulaşabilirsiniz.

Havayolu ile ulaşım imkânının olmadığı şehirlerin hemen hepsinden ise Mardin’e karayolu ile ulaşım mümkün.

Mardin’de bir mimari harikası olan Deyrulzafarân Manastırı’nı haftanın her günü ziyaret etmek mümkün. Yaz aylarında 09.00-11.30 ile 14.00-17.30, kış aylarında ise 08.00-13.30 ile 13.30-16.00 saatleri arasında gezebileceğiniz manastır, tarihin derinliklerinden günümüze sesleniyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz