Soğuk kış günlerini eğlenceli anlara dönüştürmek için en keyifli alternatiflerden biri kayak merkezleri. İlk kar yağışının ardından etkileyici bir görünüme bürünen bu kayak merkezlerinde, temiz havanın ve bembeyaz manzaranın tadını çıkardıktan sonra, birbirinden heyecanlı kayak sporlarını ve outdoor aktiviteleri deneyimleme şansı bulabilirsiniz. İşte, Türkiye‘nin en iyi kayak merkezlerinden bazı.

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

1. Sarıkamış Kayak Merkezi 

Sarıkamış Kayak Merkezi

Alp Dağları’nda görülen ve kristal kar olarak adlandırılan özel bir kar türüne sahip olan Sarıkamış Kayak Merkezi, göz alıcı manzaraları ve muhteşem doğasıyla son yılların en popüler kayak noktalarından biri. Kar yoğunluğunun yüksek olduğu aralık ve mart ayları arasında en yoğun sezonunu yaşayan tesiste, telesiyej, konaklama, ekipman kiralama ve restoran gibi hizmetler bulunuyor.

2. Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi

Dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında gösterilen Palandöken Kayak Merkezi’nde, 7 kolay, 8 orta, profesyonel (zor) ve 4 doğal pist yer alıyor. Yamaç paraşütü, dağcılık, snowtube, paintball gibi farklı aktivitelerinde yapılabildiği bu merkezde, Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescilli iki pist de hizmet veriyor. Konaklama ve restoran gibi işletmelerin de olduğu bu merkez şehir merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

3. Kandilli Kayak Merkezi 

Kandilli Kayak Merkezi

  1. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na da ev sahipliği yapan Kandilli Kayak Merkezi, Erzurum’da 160 hektarlık bir alan üzerinde yer alıyor. Yılın 12 ayı çok amaçlı olarak kullanıma açık olan bu alan, profesyonel kayakçıların bir numaralı adreslerinden biri. Kandilli Kayak Merkezi’nde bulunan pistlerin rakımları ise bin 713 ile bin 767 metre arasında değişiyor.

4. Erciyes Kayak Merkezi 

Erciyes Kayak Merkezi

Türkiye’deki en uzun telesiyejlerden birine sahip olan Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri’deki Erciyes Dağı üzerinde yer alıyor. Şehir merkezine ortalama 29 kilometre uzaklıkta bulunan bu tesiste, malzeme kiralama ve kayak eğitimi gibi hizmetler de sunuluyor. Tesisin en yoğun olduğu zaman ise kar kalınlığının arttığı aralık ve mart ayları arasındaki dönem.

5. Uludağ Kayak Merkezi 

Uludağ Kayak Merkezi

Kayak sporuna elverişli yapısının yanı sıra eğlenceli atmosferiyle de öne çıkan Uludağ Kayak Merkezi, konforlu konaklama tesisleri ve restoranlarıyla konuklarına hizmet sunuyor. Toplam 11 adet ana pistin yer aldığı Uludağ Kayak Merkezi’nde, alpin usulü, snowboard, cross country, heli skiing stillerinde kayak yapılan pistler bulunuyor. Bu pistlerin en uzunu yaklaşık iki kilometre uzunluğa sahip.

6. Kartepe Kayak Merkezi 

Kartepe Kayak Merkezi

Şehir merkezine yakınlığı ve sakin ortamıyla huzurlu bir haftasonu geçirmek isteyen tatilcilerin kaçamak noktası olan Kartepe Kayak Merkezi’nde; telesiyej, otel, restoran gibi hizmetlerden faydalanılabiliyor. Doğal güzelliği ve Sapanca Gölü manzarasıyla da hayranlık uyandıran Kartepe Kayak Merkezi, İstanbul’a yaklaşık iki saat, Kartepe ilçe merkezine de, 20 dakika uzaklıkta konumlanıyor.

7. Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Kayak Merkezi

Kastamonu ve Çankırı arasında bulunan 2 bin 850 metre yüksekliğindeki Ilgaz Dağı, kayak tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan Ilgaz Kayak Merkezi‘ne de ev sahipliği yapıyor. Aralık ve nisan aylarını kapsayan dönemde, kayak sezonunun devam ettiği bu merkezde, iki adet pist yer alıyor. Ilgaz Kayak Merkezi’nde, konaklama ve yeme-içme tesisleri de bulunuyor.

8. Zigana Kayak Merkezi

Zigana Kayak Merkezi

Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki tek kayak merkezi olan Zigana Kayak Merkezi, Gümüşhane’nin Torul ilçesinde yer alan Zigana Dağı üzerinde bulunuyor. Özellikle haftasonları karın tadını çıkarmak ve eğlenmek isteyenlerin adresi haline gelen bu tesiste, kayak sporunun yanı sıra kar motoru ve kızak gibi çeşitli aktivitelerle de eğlenmek mümkün.

9. Bolkar Kayak Merkezi

Bolkar Kayak Merkezi

İsmini, üzerinde bulunduğu Bolkar Dağlarından alan Bolkar Kayak Merkezi, Erzincan’a 40 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Kayak sezonunun devam ettiği aralık ve nisan ayları arasında yoğun bir ziyaretçi popülasyonu olan bu merkezde, sürekli kar yağışı görülüyor. Bir kayak evi, 1050 metre uzunluğunda 1200 kişilik bir teleski tesisi ve 300 metre uzunluğunda baby-lift tesisi olan kayak merkezinde, orta ve zor düzeyde 110 metrelik bir pist de yer alıyor.

10. Yolçatı Kayak Merkezi

Yolçatı Kayak Merkezi

Bingöl’de yer alan Yolçatı Kayak Merkezi, şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta kalıyor. Aralık ve mart ayları ayları arasında kayak sezonunun devam ettiği bu merkezde, acemi ve ileri düzey kayakçılar için güzergâhları bulunan bin metrelik bir pist yer alıyor. Aynı anda 500 kişinin kayak yapabildiği Yolçatı Kayak Merkezi’nde 50 yatak kapasiteli bir kayak evi de var.

Büyüleyici güzellikleri ile kardan bir cenneti andıran bu eşsiz kayak merkezlerinde eğlencenin, doğanın ve maceranın tadını çıkarmak gerek.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here