Türkiye’nin önemli kültürel zenginlikleri arasında gösterilen yeraltı şehirleri, insanoğlunun yaşam mücadelesinin en etkileyici örneklerinden biri. Yabani hayvanlardan, düşmandan ya da iklim şartlarının olumsuz etkilerinden korunmak için oluşturulan bu yüzlerce yıllık şehirler, büyüleyici mimarileri ve etkileyici atmosferleriyle hayranlık uyandıran bir güzelliğe sahip.

Türkiye’nin En Güzel Yeraltı Şehirleri 

15. Ani Mağaraları

Ani-Magaralari

Ocaklı köyü yakınlarındaki Ani Harabeleri çevresinde yer alan Ani Mağaraları‘nda 823 yapı ve mağara var. Bostan Deresi’nin iki yakasındaki tüf kayalıklara oyulan bu mağaralar, mezar, depo ve ev gibi çok çeşitli amaçlarla kullanıldı.

14. Saratlı Yeraltı Şehri

Saratli-Yeralti-Sehri

Aksaray’a 25 kilometre uzaklıkta kurulan üç katlı bir yerleşim yeri olan Saratlı Yeraltı Şehri, ahır, mutfak, su kuyuları, tandır, ocak, ambar damları gibi alanlara sahip. Bu şehir, 2000 yılında temizlenip, bakımları tamamlandıktan sonra ziyarete açıldı.

13. Gaziemir Yeraltı Şehri

Gaziemir-Yeralti-Sehri

Dünyanın ve Kapadokya‘nın tek yeraltı kervansarayı olduğu tahmin edilen Gaziemir Yeraltı Kervansarayı ile aynı meydanda bulunan Gaziemir Yeraltı Şehri‘ni görmek isteyenler, Aksaray’ın Gaziemir köyüne uğramalı.

12. Hüyük Yeraltı Şehri

Huyuk-Yeralti-Sehri

Çankırı’da şehir merkezine 55 kilometre uzaklıkta bulunan Hüyük Yeraltı Şehri, 2005 yılında keşfedilerek tescillendi. Bu şehrin Hristiyanlığın yenin yayıldığı dönemlerde gizlice ibadet yapmak isteyen kişiler tarafından yapıldığı düşünülüyor.

11. Acıgöl Yeraltı Şehri

Acigol-Yeralti-Sehri

Nevşehir’deki Acıgöl beldesinin 10 kilometre kuzeyinde, Tatlarin kasabasının Kale tepesinde bulunan Acıgöl Yeraltı Şehri, 1975 yılında keşfedildi. Üç girişi olduğu bilinen bu şehir, bölgeye gelen turistlerin uğrak adreslerinden.

10. Mazı Yeraltı Şehri

Kapadokya’nın en önemli ve popüler yeraltı şehirlerinden biri olan Mazı Yeraltı Şehri‘ni barındıran Mazı köyü, Ürgüp’e 18 kilometre uzaklıkta. Köyde bulunan ve dört farklı girişi olduğu tespit edilen bu şehirde, odalar, kilise ve ahır gibi alanlar var.

9. Özkonak Yeraltı Şehri

Ozkonak-Yeralti-Sehri

Dört kattan oluşan ve diğer yeraltı şehirlerinden farklı olarak katlar arasında haberleşmeyi sağlayan dar ve uzun delikler barındıran Özkonak Yeraltı Şehri‘nin Milattan Önce 400’lü yıllarda yapıldığı tahmin ediliyor.

8. Çeşka Kalesi Yeraltı Şehri

Yozgat şehir merkezine üç kilometre uzaklıktaki Çeşka Kalesi Yeraltı Şehri, Bizans döneminden kalma izler ve eserlere sahip. Üç ayrı girişi olan bu şehri gezerken nişleri, galerilerler birbirine bağlanan odaları ve büyüklü küçüklü kaya mezarlarını görebilirsiniz.

7. Dulkadirli İnlimurat Yeraltı Şehri

Dulkadirli-Inlimurat

Erken Hristiyanlık döneminde sığınma alanı olarak kullanılan Dulkadirli İnlimurat Yeraltı Şehri, Kırşehir şehir merkezinin 50 kilometre kuzeyinde yer alıyor. 22 metre uzunluğunda bir tüneli geçerek ulaşabileceğiniz bu şehirde, 20 metre yüksekliğinde açık bir avlu da var.

6. Özlüce Yeraltı Şehri

Ozluce-Yeralti-Sehri

Erzak depoları, oturma odaları ve hücre tipi odalarıyla oldukça ilgi gören Özlüce Yeraltı Şehri, Nevşehir – Derinkuyu karayolu üzerindeki Kaymaklı kasabasına altı kilometre mesafede, Özlüce köy merkezinde yer alıyor.

5. Mucur Yeraltı Şehri

Kırşehir’in en önemli turistik adreslerinden biri olan Mucur Yeraltı Şehri, tüf kayaların oyulmasıyla inşa edildi. Bazı bölümleri üç kata kadar inen bu şehrin, Erken Hiristiyanlık Dönemine rastlayan Milattan Sonra 4 ya da 5. yüzyılda sığınma amaçlı yapıldığı düşünülüyor.

4. Aydıntepe Yeraltı Şehri

Aydintepe-Yeralti-Sehri

Bir inşaat çalışması esnasında tamamen tesadüf eseri bulunan Aydıntepe Yeraltı Şehri‘nin, sığınak, zindan ya da sert iklim şartlarından korunma amaçlı kullanıldığı tahmin edilse de, gerçek kullanım amacı tam olarak bilinmiyor.

3. Ağırnas Yeraltı Şehri

Agirnas-Yeralti-Sehri

Kayseri şehir merkezinden yaklaşık 35-40 dakikada ulaşılabilen Ağırnas Yeraltı Şehri, Mimar Sinan’ın doğum yeri olan tarihi Ağırnas kasabasında kurulu. Yakın zamanda restore edilerek turizme kazandırılan bu şehir, Kayseri’nin en önemli ziyaret noktalarından.

2. Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymakli-Yeralti-Sehri

Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen yeraltı yerleşimlerinden biri olan Kaymaklı Yeraltı Şehri, 1964 yılında ziyarete açıldı. Toplam 8 kattan oluşan bu şehrin yalnızca ilk dört katı ziyarete açık olduğu için seyahat programınızı ona göre ayarlayabilirsiniz.

1. Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu-Yeralti-Sehri

Nevşehir’e 30 kilometre uzaklıktaki Derinkuyu ilçesinde inşa edilmiş olan Derinkuyu Yeraltı Şehri, hem bulunduğu bölgenin hem de Türkiye’nin en önemli yeraltı şehirleri arasında. Her yıl milyonlarda turistin ziyaret ettiği bu şehir 8 kattan oluşuyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz