Kaymaklı Yeraltı Şehri, Kapadokya bölgesinde bulunan yaklaşık iki yüze yakın yeraltı şehrinin en önemlilerinden biri. Nevşehir’e yirmi kilometre mesafede yer alan Kaymaklı Kasabası’nda bulunan şehrin tarihi MÖ 3000 yılına dek uzanıyor.

Kapadokya bölgesinde gezilebilen 36 adet yeraltı şehrinin beş bin kişilik kapasitesiyle en büyüklerinden olan Kaymaklı Yeraltı Şehri, 1984’ten bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesinde yer alıyor.

yeralti sehri kaymakli

Sekiz katlı olup günümüzde ilk dört katı ziyarete açık olan şehrin dar koridorlarla birbirlerine bağlanan oda ve salonları, şarap mahzenleri, su depoları, mutfak ve erzak depoları, havalandırma bacaları, kilise, su kuyuları, oluşacak dış tehditlere karşı kapılarda büyük sürgü taşları bulunuyor.

Tüf kayalıkların oyulması ile Hititler Dönemi’nde yapılan, Roma ve Bizans dönemlerinde genişletilerek yeraltı şehrine dönüştürülen Kaymaklı’nın ilk katı diğer yeraltı şehirlerinde de olduğu gibi ahırlara ayrılmış.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

kapadokya kaymakli

Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin ilk katı hayvan barınağı olarak ahırlardan oluşuyor. Girişteki ahırlar aynı zamanda birçok koridorla kilise ve yaşam alanları olan diğer bölümlere geçişi sağlıyor. Bu koridorlardaki sürgü taşlarıyla kapanabilen bir pasajla ikinci kattaki kiliseye geçiliyor.

İkinci katta, tek nefli ve iki apsisli olan kilise apsislerinin önünde ise vaftiz taşı, kenarlarda ise oturmaya yarayan bölümler bulunuyor. Kilisenin bitişiğinde ise önemli kişilerin veya kilise görevlilerinin olduğu düşünülen mezarlık var. İkinci katta yine tehlikelere karşı 200-500 kilo ağırlığındaki sürgü taşları bulunuyor. Yuvarlak ve ortası delikli olan bu taşların gelenlerin kim olduğunu görmek ve şayet düşman ise mızraklarla uzaklaştırılmasını sağlamak için kullanıldığı düşünülüyor.

kaymakli yeralti sehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin üçüncü katı, erzak deposu, şırahane, mutfak ve oturma alanları gibi bölümlerin yanı sıra bir de bakır işleme atölyesi bulunuyor. Çok sayıda andezit taşına da rastlanan atölyenin tabanına açılmış çok miktardaki çukur, tarih öncesi çağlardan beri bilinen bakır işleme yöntemlerinin burada da aynen kullanıldığının bir kanıtı olarak gösteriliyor.

Savunma amaçlı oyulduğu düşünülen oldukça dar tünellerden geçerek ulaşılabilen dördüncü ve son kattaki bu dar tüneller gelebilecek saldırıların önüne geçmek için tasarlanmış. Bu katta da yine erzak deposu, mutfak, tandır yeri gibi bölümler bulunuyor. Diğer yandan dördüncü kattaki, üretim, işleme ve depolama mekânlarının çokluğu ve genişliği, yeraltı şehri sakinlerinin yer üstündeki gündelik mesailerini aynen yeraltında da sürdürdüklerinin kanıtı olarak gösteriliyor.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Adres: Kaymaklı/NEVŞEHİR Tel: +90 (384) 213 42 60

Ziyaret günleri ve saatleri
Nisan-Ekim: 08.00-19.00
Kasım-Mart: 08.00-17.00
Tatil Günü: Sadece dini bayramların ilk günü saat 13.00’e kadar kapalı.
Giriş Ücreti: 30 TL, Müzekart geçerli

Kaymaklı Yeraltı Şehri nasıl gidilir

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir’e 20 kilometre mesafedeki Kaymaklı Kasabası’nda yer alıyor.

Kapadokya’ya havayolu ile gelmek isterseniz, Türk Hava Yolları’nın her gün İstanbul-Nevşehir arasında karşılıklı uçak seferleri bulunuyor. Nevşehir merkezine 30 kilometre mesafede olan Tuzköy Havaalanı’ndan 20 dakikalık yolculukla herhangi bir Nevşehir yerleşim yerinde olabilirsiniz. Diğer alternatif olan Kayseri Havaalanı’na inmeyi düşünürseniz Türk Hava Yolları gibi Onur Air, Pegasus ve SunExpress havayolu şirketlerinin de Kayseri Havaalanı’na uçuşları var. Nevşehir merkeze 100 kilometre uzaklıkta olan havalimanından 45 dakika içerisinde Nevşehir ilçelerinde olmanız mümkün.

Yeraltı şehrine ulaşım için araç kiralayabilir veya taksi ile gelmeyi düşünebilirsiniz. Ancak Nevşehir Meteris Meydanı’ndan hareket eden Derinkuyu ve Niğde dolmuşları ile de Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin tüm katları henüz tümüyle ortaya çıkarılamamış olsa da, temizlenen bölümlerinin zenginliği onu Kapadokya’nın en geniş ve en çok nüfusu barındıran yeraltı şehirlerinden biri olduğunu ortaya koyuyor. Bir mühendislik harikası olarak oyulan şehirde savunma amaçlı olarak, çıkışı olmayan tüneller, tuzaklı bölümler, Derinkuyu Yer altı Şehri’ne bağlanan 10 kilometrelik bir tünel gibi zekâ gerektiren tedbirler alınmış.

2 YORUMLAR

  1. Buraları çok küçükken görmüştüm. Beni fena etkilemişti. Yeraltındaki devasa şehirler, labirent gibi koridorlar. Mutlaka görmeli, gezmeli.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here