Tel Aviv, muhtemelen dünyanın en ilginç şehirlerinden biri. Bahar tepesi anlamına gelen Tel Aviv, denize bakan, beklenenden çok daha modern, gelişmiş, hiç uyumayan, harika iklimi ve güzel şehir yapısıyla kendinizi sokaklarına bırakmak isteyeceğiniz bir yer.

İsrail’in Akdeniz kıyılarındaki sahilleriyle ünlü olan şehri Tel Aviv, kendine münhasır mimarisinden atmosferine kadar her köşe başında modern, eğlence düşkünü, şaşırtıcı bir şehir. Etkileyici modern sanat koleksiyonları, zengin eğlence ortamı, ünlü gece hayatı ile çağdaş kültürle beslenen bir kent burası. Tel Aviv hızlı ve genç bir şehir.

Kudüs ve Yafa gibi tarihi şehirlere bir saat uzakta olmasıyla da misafirlerinin beklentilerden çok daha fazlasını sumayı bilen yerlerden. Yaratıcı restoran ve mağazaları, plaj barları, gece kulüpleri ve ayağınızı ısıtan ılık Akdeniz sularıyla şehrin o tatlı enerjisini hemen hissedeceksiniz. Ülkenin politik ve kültürel problemlerini göz önüne aldığınızda muhtemelen en son düşüneceğiniz şey bu şehirde eğlence olmasıdır ancak emin olun ki var ve bunu çok iyi yapıyorlar.

Tel Aviv Gezi Rehberi

Tel Aviv Gezi Rehberi

Hem kültürel hemde ticari olarak bir merkez olan şehir aynı zamanda çok kültürlü ve açık fikirli genç insanların yaratıcılıklarını ve tarzlarını sergiledikleri bir yer. Sokaklardaki evlerin hepsi çok seçkin yapılar ve eski yapıların hepsi koruma altında.

Tel Aviv, yakın geçmişi içinde doğal olarak oluşan dokuz semte ayrılmış. Bunlardan en önemlisi, eski liman olan ve kentten çok önceleri de bir yerleşme bölgesi olan Yafa’nın nüfusu geleneksel olarak Araplardan oluşuyor. Ancak eski binaların, yeni ve çağdaş yapılarla değiştirilmesiyle beraber Arapların dışında yeni bir dinamik nüfus kente yerleşmeye başladı. Bu durum günümüzde eski bir Yahudi kenti olan Neve Tzedek’te de yaşanıyor.

Tarihi olarak, Ramat Aviv gibi kentin kuzey semtleri Avrupa kökenli Musevileri barındırırken; Neve Tzedek ve Florentin gibi güney semtler, genel olarak Sefarad ve Mizrahi kökenli Yahudilere ev sahipliği yapıyor.

Tel Aviv’in kuzeyinde yer alan eski liman bölgesi de, 1965’te kapatılmasının ardından keyifli bir yaşam alana dönüştü.

Şehrin en güzel yerlerinden biri dev modern yapılarla çevrili olan HaBimah Meydanı. Birkaç basamakla inilen bahçesini de görmeye değer. Meydana çıkan Rothschild Bulvarı, akıllıca yerleştirilmiş ahşap kioskları ve tabletlerine dalmış orada takılan Tel Avivlileriyle görülmesi gereken yerlerden.

Bulvardan aşağıya doğru indiğinizde şehrin UNESCO Dünya Mirası listesine alınan Bauhaus binalarına varıyorsunuz. Dünya Mirası Bauhaus mimarisi ve ultra modern gökdelenlerin arasında şehirde çok güçlü bir kafe ve kulüp kültürü hakim. Burası dükkan ve restoranlarıyla takılıp dinlenebileceğiniz bir nokta.

Tel Aviv biraz New York biraz da Miami tadında eşsiz bir deneyim sunuyor. Kaçıp gitmek isteyeceğiniz ve tadını çıkartmak isteyeceğiniz bir şehir. Kim tahmin edebilirdi ki?

Tel Aviv Gezilecek Yerler

1. Tarihi Old Jaffa

Old Jaffa, Tel Aviv

Tel Aviv çok modern bir metropol gibi gözükse de sahil kıyısından yürüyünce Old Jaffa’ya ulaşacaksınız. Bu tarihi Akdeniz limanı, Tel Aviv’lilerin haftasonları gelmeyi çok sevdikleri bir kaçamak yeri. Rahat atmosferi ve deniz manzarasının tadını çıkartın.

2. Dünya Mirası Bauhaus Mimarili Beyaz Şehir (White City)

White City, Tel Aviv

Beyaz Şehir (White City) dünyanın en fazla Bauhaus yapılarına sahip bölgesi ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı olarak ilan edildi. 1930’lardan 1950’li yıllara ait yaklaşık 4,000 kadar yapı çok iyi bir şekilde korunuyor. Eğer ilginizi çekiyorsa Bauhaus Merkezine gidip sadece hediyelik eşyalar almakla kalmayıp tur organizasyonu bile yapabilirsiniz.

3. Tel Aviv Limanı

Tel Aviv Limanı

4. Tel Aviv Museum of Art

Tel Aviv Sanat Muzesi

Tel Aviv Sanat müzesinin koleksiyonları arasında muhteşem eserler de bulunuyor.Şehirde kapılarını 2011’de açan modern sanat müzesi Herta and Paul Amir binası ise başlı başına bir sanat eseri. Ülkenin ana müzelerinden birinde lokal ve yabancı sanatçıların eserler bir arada sergileniyor. 20.yy sanatçılarından Dali, Monet, Picasso, Matisse, Miro ve Pollock gibi isimlerin ve İsrail sanatının önde gelen isimlerinin de sergileri bulunuyor. Her yıl yarım milyon ziyaretçi çeken müzenin performans mekanı da bulunuyor. Ron Arad’s Holon Design Museum’u da rotanıza ekleyin.

27 Shaul Hamelech Boulevard; +972 3 607 7020; tamuseum.com

5. Eretz Israel Müzesi

Eretz Israel Muzesi, Tel Aviv

Şehrin antik bölgesinde yer alan müze çağı yakalayan sergilerle İsrail tarihini ve kültürünü anlatıyor. Eretz İsrail Müzesinin cam, seramik ve folklor gibi farklı konularda ayrı ayrı bölümleri bulunuyor ve her şey İsrail’in kültürü ve tarihi üzerine yoğunlaşmış durumda. Etnolojik sergileri ve özel müze turlarını kaçırmayın.

2 Haim Levanon Street, Ramat Aviv; +972 3 641 5244; eretzmuseum.org.il

6. Sheinkin Caddesi

Sheinkin Caddesi, Tel Aviv

Sheinkin Caddesi, Tel Aviv’in kafeler, restoranlar ve butiklerle donatılmış en popüler yer. En çok tercih edilen sokak Sheinkin, genç nüfusun sıkça tercih ettiği ve bolca kafe ve mağazanın bulunduğu bir yer.

7. Nahalat Binyamin ve Carmel Market

Nahalay Binyamin, Tel Aviv

Nahalat Binyamin sokağında gezip yenilenmiş caddenin trend kafelerinde ve gösterişli dükkanlarında dolaşabilirsiniz. Sadece yayaların girebildiği bölgede taze meyve, sebze ve giysileri bulabileceğiniz Carmel Market (Shuck HaCarmel) bulunuyor. Halk Pazarı’nın bir yan sokağında sadece salıları ve cumaları kurulan Nahalat Binyamin Sokak Pazarı’na da uğrayın.

8. Dizengoff Bölgesi

Dizengof, Tel Aviv

Daha fazla alışveriş için şehrin ana alışveriş bölgesinde bulunan Dizengoff’a gidilebilir.

9. Tayelet’de ve Akdeniz sahilleri

Tayelet, Tel Aviv

Sahilin hemen arkasında Tayelet, turistlerin ve yerlilerin gece gündüz tercih ettikleri bir yürüyüş bölgesi bulunuyor. Buradan 2002’de yenilenen Tel Aviv Limanı’na kadar yürüyebilirsiniz. Şimdilerde en üst düzey restoranlara ev sahipliği yapıyor.

10. Kudüs

Kudüs, Tel Aviv

Gelen ziyaretçilerin çoğu Kudüs’e gitmeden İsrail’i terketmiyor. Araba kiralayıp gidebilir yada Sherut adı verilen dolmuşları kullanabilirsiniz. 13 kişi kapasiteli minivan otobüslerden daha hızlı. Otobüs terminalinin dışından sık sık seferler düzenliyorlar. Tel Aviv’e geri dönüş için ise Harav Kook Caddesi ile Jaffa Yolu’nun köşesine gidin ve geri dönüş Sherut’unuzu bulun.

Plajlar

Şehre gelmeyi planlıyorsanız yapmanız gerekenlerden biri de mayonuzu bavulunuza atmak. Tel Aviv 2013’de National Geographic’in ‘top 10 şehir plajı listesi’nde yer almış bir şehir. Hava sıcak olduğunda (yılın çoğu zamanı olduğu gibi) Akdeniz güneşi altında güneşlenen tenlere siz de katılın.

Tel Aviv’in plajları temiz, güvenli ve duş için temiz su ile soyunma kabinleri bulunuyor. Yüzmek için harika bir yer ancak bayraklara dikkat edin (siyah yüzmek yasak, kırmızı riskli, beyaz risksiz anlamına geliyor). Shabbat zamanı aşırı kalabalık oluyor ve geceleri deniz kenarındaki barlar takılmak için oldukça popüler yerler.

Tel Aviv, Plajlar

Yeme ve İçme

Tel Aviv’in çok rahat bir kafe kültürü var. Öyle ki artık resmen ikinci ev olmuş gibiler. Dışarıda oturup güzel havanın tadını çıkartmak, arkadaşlarla buluşmak yada gazete okumak gibi aktivitelerin hepsi kafelerde yapılıyor. Yiyecek olarak sahile birkaç adım uzaklıkta çok hafif yemekler yapan yerlerin yanında daha doyurucu ve falafel yada humus dışında çok daha fazla şeyler tadabileceğiniz mekanlar da bulunuyor. Diğerleri sürekli taklit edip onlara benzemeye çalışsalar da, Tel Avivliler bu yeni ve sofistike restoranlarıyla gurur duyarlar.

Şık, rustik tasarımıyla sahile konuşlanmış, deniz ürünleri servis eden bir adres Manta Ray; birbirine avlularla bağlanan 19. yüzyıl evlerini mesken edinen açık hava barıyla kek cenneti olarak geçen ödüllü fırın/pastane Dallal; Neve Tzedek’in güzeller güzeli avlusunda şık bir bistro-bar Nana leziz lezzetler tatmak isteyenlerin rotalarını çevirebilecekleri yerlerden.

Alışveriş

Dizengoff Center, Tel Aviv
Dizengoff Center, Tel Aviv

Tel Aviv’de bir çok alışveriş bölgesi bulunuyor ve hepsinde sokak dükkanları ve son moda butikleri görebilirsiniz. Alışveriş, şehrin sokak hayatını ve canlı atmosferini tatmak için en iyi yollardan biri. Ayrıca kapalı alışveriş merkezleri de hemen hemen sokak alışverişleri kadar popüler olarak Tel Avivliler tarafından tercih ediliyor. 

Dizengoff Center en popüler alışveriş merkezi. Şehrin ana alışveriş bölgesinde bulunan merkez ülkenin bir çok markasının dükkanlarına ev sahipliği yapıyor. Bir başka şık alışveriş merkezi ise Opera Tower Mall. Birçok mağaza bulunuyor ve çok merkezi bir bölgede.

Alışveriş sevenlerin Old Jaffa ve Carmel Market’de ki bit pazarını ve oradaki ucuz kıyafetleri kaçırmamalarını öneririz.

Nahalat Binyamin, Tel Aviv, Israil
Nahalat Binyamin, Tel Aviv, Israil

Tel Aviv’in en güzel ve renkli semtlerinden bir olan Neve Tzedek, parlak renklere boyanmış binaları, Orit Ivshin ve Shabazi 54 gibi artizan mücevhercileri, Sigal Dekel ve Shabazi 26 gibi şehrin genç moda tasarımcılarının üsleri ve çok sayıdaki kafe, restoranıyla görülesi bir yer. Anita ve 42 Shabazi gibi leziz dondurmacılara uğrayın. Küçük butik dükkanları ve kafeleri ile ünlü Neve Tzedek bölgesi yeme içme için doğru adres.

Havalimanı ve Ulaşım

Türk Hava Yolları her gün İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Tel Aviv’e karşılıklı uçuşlar düzenliyor. Pegasus’un her gün İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Tel Aviv’e seferler yapıyor. Rezervasyon ve bilet almak için flypgs.com. Aegean Airlines’ın İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Atina aktarmalı uçuşları da akılda tutmakta fayda var.

Havalimanından tren yada taksi ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Ardından Jaffa’dan deniz kıyısına kadar yürünebilir. Merkez’den uzak yerlere ulaşım için sherut (dolmuş) kullanmanızı öneriyoruz.

Çoğu ziyaretçi Kudüs’e de gittiği için araba kiralamak mantıklı bir seçim olabilir.

İsrail’in Akdeniz kıyılarındaki sahilleriyle ünlü olan güzel şehri Tel Aviv, bazı yazarlarca Akdeniz’in yeni başkenti olarak tanımlıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz