Büyük Set Resifi (Great Barrier Reef), Avustralya‘nın kuzeydoğusundaki Mercan Denizi’nde yer alan 2,600 km genişliğindeki alana yayılmış dünyanın en büyük resif sistemi. Queensland eyaleti boyunca, kuzeyden güneye 344,400 km² alanda yer alan Büyük Set Resifi, yaşayan bir organizma ve eşsiz canlı çeşitliliğiyle tam bir doğa harikası. Resif sistemini özel kılan bir özellik de, uzaydan görülebilen tek canlı olması. Sualtındaki bu olağanüstü ve rengarenk masal dünyasını ayrıntılarıyla keşfetmek için yalnızca dalış ve şnorkel değil, farklı birçok yöntem bulunuyor.

Büyük Set Resifi’ni Keşfetmenin 10 Yolu

büyük set resifini keşfetmenin yolları

Kendine özgü bambaşka bir yaşam çeşitliliğine sahip Büyük Set Resifi, içerisinde binlerce canlıyı barındırıyor. Minik balina, kambur balina, mavi balina ve daha birçok türde balina, dugong isimli deniz memelisi, altı çeşit deniz kaplumbağası ve bir milyondan fazla balık, mercan, köpekbalığı, vatoz, denizanası, sünger, köpekbalığı, denizanası, kabuklu deniz hayvanları, yüzlerde ada ve mercan çeşidi ile Avustralya’nın gözdesi Büyük Set Resifi, her yıl sualtı dünyasına meraklılarını dalış ve şnorkel yapmak için kendine çekiyor.

1. Şnorkel

şnorkel

Şnorkel yapmak, Büyük Set Resifi’ndeki rengarenk, capcanlı dünyayı keşfetmek için en uygun fiyatlı yöntemi. Üstelik daha önce dalış deneyimi olmayanlar için de, hiçbir zorluğu olmadan sualtı dünyasıyla tanışmanın en kolay yolu. Tek gerekenler; bir maske, palet ve şnorkel. Yeryüzünün en güzel sualtı canlılarıyla göz göze gelinebilecek şnorkel deneyimi, hayat boyunca unutulmayacak bir deneyim.

2. Seawalker

seawalker

Seawalker, astronot başlığına benzer bir başlık takarak sualtının derinliklerinde yürüyüş yapılabilen ve ‘deniz yürüyüşü’ anlamına gelen bir yöntem. Saçlar ve yüz ıslanmadan, güvenli bir şekilde sualtına inilen Seawalker, dalgaların altında yatan gizli dünyayı keşfetmek için olağandışı bir seçenek.

3. Scuba Doo

scuba doo büyük set resifi

Seawalker deneyiminin bir çıta üstü, Büyük Set Resifi’ni tek kişilik bir denizaltından keşfeder gibi deneyimlenmesini sağlayan Scuba Doo, tüplü bir araçla istenilen yöne gidilmesine imkân tanıyor. 180 derecelik görüş açısı sağlayan başlıklarla rengarenk balıkların peşine takılıp gezmek, Queensland eyaletinin kuzeyindeki popüler dalış noktası Cairns’te deneyimlenebiliyor.

4. Tüplü dalış

tüplü dalış büyük set resifi

Büyük Set Resifi’nin mucizevi mercanları ve çeşit çeşit balıkları arasında dilenilen derinliğe inme özgürlüğünü sağlayan en iyi yöntem tüplü dalış. İlk defa dalacakların dahi biraz teorik eğitim ve nefes tekniği öğrenerek kolayca alışabilecekleri tüplü dalış, yeryüzünün en özel resifine yaraşır aktivite. Büyük Set Resifi boyunca birçok noktada birkaç günlük dalış kursu sonrasında tüplü dalış sertifikası PADI alınabiliyor.

5. Tekne keşfi

tekne keşfi büyük set resifi

Tekne ile keşfe çıkmak, Büyük Set Resifi’ni derinlemesine keşfetmek isteyenler için muhteşem bir seçenek. 3 gün ile 14 gün arasında seçim sunulan turlar, sualtı aşıklarını Büyük Set Resifi’nin en özel noktalarına taşıyor ve hava durumuna göre sürekli farklı noktalarda günde birkaç kez dalış imkânı sunuyor. Aynı teknedeki dalgıçlarla tanışmak tekne keşiflerinin diğer artısı.

6. Cam tabanlı tekneler

cam tabanlı tekneler büyük set resifi

Islanmayı tercih etmeyen, sualtı korkusu olan ama yine de Büyük Set Resifi’nin mucizelerine tanık olmak isteyenler için de bir seçenek mevcut. Büyük Set Resifi’nin mercanları üzerinde tura çıkaran altı cam tabanlı teknelerinden de mercanlar, yüzeydeki çeşit çeşit balıklar, kabuklu canlılar ve kaplumbağalar görülebiliyor.

7. Denizaltı

denizaltı büyük set resifi

Cairns şehrinin açıklarındaki Fitzroy Adası, Büyük Set Resifi’ni gerçek bir denizaltından keşfetme imkânı sunuyor. Bilimkurgu filmlerinde görülen bu macerayı yaşamak ve resiflerin inanılmaz görüntülerine tanıklık etmek hayal gibi görünse de aslında hiç de zor değil.

8 Helikopter

helikopter büyük set resifi keşfet

Büyük Set Resifi dendiğinde akla yalnızca Mercan Deniz’inin derinlikleri gelse de, resifin kapladığı devasa alanı havadan görmek, uzaydan bile görünmesini ve önemini anlamak için en iyi yöntem helikopter ile resifin üzerinde bir uçuş yapmak. Büyük Set Resifini ve milyonlarca canlı çeşidi barındıran mercan adalarını bir helikopterden izlemek, kesinlikle ufuk açıcı bir deneyim.

9. Deniz Uçağı

deniz uçağı büyük set resifini keşfetmenin yolları

Whitehaven Kumsalı ile ünlenmiş Whitsunday Takımadaları hem kumsallarının güzelliği, hem de resiflere yakın konumu açısından önemli bir nokta. Whitsunday Adaları’nda meşhur kumsalları ziyaret etmek başlı başına eşsiz bir deneyim olsa da, 74 adadan oluşan takımadayı bir deniz uçağından izlemek, kumsalların birine iniş yapıp keyif yapmak ve en özeli de kalp şeklindeki mercan adası ‘Heart Reef’i’ görmek, hayat boyu yaşanabilecek en eşsiz deneyimlerden.

10. Yelken

Yelken büyük set resifi

Mercanların yanından geçerek, dalgaları ve eşsiz sahilleri izleyerek Mercan Denizi’in üzerinde yol almanın bir seçeneği de yelken turlarına katılmak.

Küresel ısınmanın etkilerinin en açık biçimde görülebileceği Avustralya kıyılarındaki Büyük Set Resifi (Great Barrier Reef), bir grup uzmanın iddialarına göre inanılmaz bir hızda değişen iklimler yüzünden artık geri dönüşü olmayan bir hale geldi. Uzmanlar, UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilen resifi kurtarmaya çalışmak yerine resifin ekolojik işlevinin korunması için önlemler alınması gerektiğini söylüyor.

1981’de Dünya Mirasları arasına alınan Büyük Set Resifi’ni görmek için en uygun aylar haziran ve kasım arası. En çok tercih edilen noktalar ise, amazon ormanları ziyareti ile Büyük Set Resifi keşfinin bir arada yapılabileceği Cairns ve dünyanın en iyi sahilleri arasında sayılan Whitehaven Sahili’nin de görülebileceği Whitsunday Takımadaları’na yakın sahil Airlie Kumsalı.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz