Brisbane, Avustralya’nın Queensland Eyaletinin başkenti. Ülkenin en büyük üçüncü şehri olan Brisbane, Sydney ve Melburn’den sonra Avustralya’nın turizm açısından en gelişmiş yerleşimi. Altın kumlu sahilleri, yemyeşil parkları, sportif aktivitelerin merkezi konumundaki Brisbane Nehri, mimari yapıları ve canlı kültür ve sanat atmosferiyle ideal bir tatil merkezi. Avusturya’nın kıyı şeridinde yer alan şehir iş kuleleri ve yemyeşil şehir parklarının uyumu ile ziyaretçilerine olağanüstü manzaralar sunuyor.

Yemyeşil parkları, modern mimari yapıları, canlı ve renkli kültürel atmosferiyle ülkesinin en büyük üçüncü şehri olan Brisbane, Avustralya’nın denizi ve kumuyla ünlü Altın Sahil Şeridi’nin yakınında yer alan, deniz turizmi açısından oldukça popüler bir rota. Sokak sanatçıları, rengarenk dönme dolapları, bira fabrikaları ve nehir çevresindeki gölleri, mimari şaheseri olan köprüleri ile seçeneklerle dolu ve huzurlu bir Avustralya şehri.

Brisbane Gezi Rehberi Avustralya

Brisbane, Avustralya’nın doğusundaki Queensland Eyaletinin başkenti. 1824’te kurulan Brisbane, Brisbane Irmağı’nın kıvrımında kurulan ticaret merkezi, evler ve göz alabildiğince uzanan banliyölerle çevrili. Yeşil alanları, modern mimari yapıları, canlı ve renkli kültürüyle Brisbane, dönme dolaplarından, ırmak üzerindeki köprülerine, göllerine dek keyifli ve huzurlu bir Avustralya şehri. Ülkesinin en büyük 3. şehri olan Brisbane, Avustralya’nın denizi ve kumuyla ünlü Altın Sahil Şeridi’nin yakınında yer aldığından deniz turizmi açısından oldukça popüler bir rota.

Sunshine Coast ve Gold Coast Kumsallarına yakınlığı, Brisbane’ı lokasyon olarak elverişli kılsa da birçok kişi şehir ziyaretini atlayarak kent çevresindeki kumsallara gitmeyi tercih ediyor. Kendine has samimi ruhuyla Brisbane’ın modern yüzü, ziyaretçileri için harika olanaklar sunuyor.

Brisbane Gezi Rehberi

Yüzyıllar boyu Aborjin kabilelerinin yaşam alanı olan Brisbane, İngiliz kaptan Matthew Flinders tarafından 1799’da keşfedilerek 1824’te kuruldu. Queensland’in birçok popüler noktası için geçiş noktasında yer almasıyla, hızla büyüyen şehir, dünyanın en uzun kumsalına sahip Fraser Adası’nın da yakınlarında bulunuyor.

Canlı gece hayatı ve eğlence parklarıyla meşhur Gold Coast Kumsalı, doğanın bir şaheseri olan Whitsunday Adaları ve Büyük Resif’e dalış imkanını aynı anda sunan Cairns, Brisbane’de görülebilecek en güzel yerler.

Yüksek sezonu dışında kalan dönemde, oldukça yağışlı ve rüzgârlı olan Brisbane’ı ziyaret etmek için en uygun dönem bizim için ocak, şubat ve mart ayları.

Brisbane Gezilecek Yerler

Brisbane Gezilecek Yerler Avustralya

Tüm Avustralya’da olduğu gibi, Brisbane’de de toplu taşıma bir miktar pahalı. Ancak 10 Dolar karşılığında satın alınabilecek ve seyahat sonrasında iade edilmesi gereken Go Card, tren ve otobüslerde % 30 indirim sağlıyor.

Özelikle güneşli günlerde, şehrin muhteşem manzaralarına tanık olmak ve şehri nehirden izlemek için Brisbane Nehri üzerinde yapılacak bir gemi turu, Brisbane’ı keşfe başlamak için en uygun aktivitelerden. Şehrin kuzeyinde yer alan Glasshouse Dağları, şehir ziyaretine bir de doğa aktivitesi eklemek isteyenler için farklı etaptaki zorluklarda yürüyüş ve tırmanış olanaklarına sahip.

South Bank Park Alanı ise, yeşilliklerin içinde piknik ve barbekü yapma imkânı, capcanlı mağazaların keşfetme, dönme dolaptan şehri tepeden izleme keyfi, ilginç cafelerde Avustralya lezzetlerini deneme fırsatı sunuyor.

1. South Bank

South Bank Brisbane Avustralya

Brisbane’nin Southbank olarak adlandırılan bölgesi, İş Kuleleri’nin buluğu Central Business District çevresinin karşısında, yürüyerek ya da vapurla ulaşılabilen piknik, barbekü yapılabilecek yeşil alanlara, çocuk parklarına, restoran ve kafelere, havuzlara ve kendi kumsalına sahip canlı bir bölge. Southbank’te ayrıca düzenli olarak etkinlikler ve festivaller düzenleniyor.

Şehir merkezine nazır, nehrin hemen karşı kıyısında yer alan büyük bir park olan South Bank, Brisbane’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden. South Bank Şehir Plajı’nda ise masmavi bir kumsalda yüzme şansınız var. Sıcak iklimiyle bilinen Brisbane’de, şehrin göbeğinde denize girilebiliyor. İnsan eliyle yapılmış bir kumsal olsa da South Beach Kumsalı, Queensland’in popüler, yumuşacık kum tanelerine sahip.

Bölgede ayrıca piknik alanları, hepsi birer mimari harika olan çeşmeler, Queensland Müzesi, Queensland Sanat Galerisi ve Queensland Devlet Kütüphanesi’ni içerisinde barındıran dev kültür kompleksi Queensland Kültür Merkezi bulunuyor. Brisbane’in kültürel bölgesi olarak bilinen The Cultural Precinct (Brisbane’s Cultural Precinct), Southbank Parklarının arka bölgesinde, birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Etkinliklerin bir kısmı ücretli olsa da Modern Sanat Galerisi GOMA ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Yürüyüş zorluğunun seviyesi epey düşük bir rota olan Clem Jones Yolu, muhteşem manzaralar vadediyor. 1 km’lik bir yürüyüş esnasında en güzel şehir silueti manzaralarını cömertçe sunan bu yol boyunca manzarayı izleyen diğer insanlarla tanışıp, arkadaş da edinebilirsiniz.

2. Brisbane City Hall

Brisbane Müzesi Avustralya

Brisbane City Hall (Brisbane Belediye Binası), Brisbane Müzesi’ni de içerisinde barındıran mimari harikası tarihi bir yapı. King George Meydanı’nda bulunan ve 1930’da inşa edilen Belediye Binası, Avustralya’ya göre ‘eski’ bir mimari yapı olsa da Avustralya’nın kısa tarihi göz önüne alındığında pek de eski sayılmaz. Şehrin tarihini ve kültürel gelişimini anlatan çok sayıda belge, fotoğraf ve sanat eserini barındıran müze, hafta içi her gün 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Queen Street Açıkhava Alışveriş Merkezi’ne kısa bir mesafede yer alan Belediye Binası ve hemen yanı başındaki müzede, yıl boyunca yapılan etkinlikler ve açılan sergilere göz atmak ve King George Meydanı’nda genellikle hafta sonu düzenlenen festivallere katılmak, Brisbane’de ücretsiz olarak yapılabilecekler arasında.

Queen Street Mall, Brisbane’ın kalbinde yer alan bir alışveriş, yeme içme ve eğlence bölgesi. Otobüs terminali ve tren istasyonun yakınlığı, güne Queens Street’te başlayıp devamında toplu taşıma araçlarıyla farklı rotalar izlemeyi kolaylaştırıyor. Açıkhava Alışveriş Merkezi’nin yer aldığı Queens Caddesi ve çevresindeki sokaklarda birçok restoran ve şık cafe bulunuyor. 700’den fazla mağazanın gezilebileceği bölge, yılda yaklaşık 26 milyon ziyaretçi alıyor.

3. Eagle Caddesi İskelesi

Eagle Street İskelesi, Brisbane’ın ortasından geçen Brisbane Nehri’nin batı kısmında yer alıyor. Her bütçeye uygun restoranları, hafta sonu açılan pazar stantları ile renkli bir bölge olan iskelenin en cazip yanı, City Hopper isimli ücretsiz vapur hizmeti. Eagle Street İskelesi’nden başlayıp, nehir boyunca devam eden vapur turu duraklarından seçtiğiniz duraklarda inip, istediğiniz kadar gezip daha sonra vapur turuna devam edebilir ve Brisbane’in önemli noktalarına ücretsiz ulaşım sağlayabilirsiniz.

Brisbane Nehri’nin çevresindeki bu rota üzerinde görülecek birçok yer bulunuyor. Yürüyüş rotası, Kangoroo Point Kayalıkları’ndan başlıyor ve Story Köprüsü, Eagle Caddesi İskelesi, Botanik Bahçesi, Kurilpa Köprüsü ve Brisbane’in restoran ve eğlence yerlerinin merkezi, yaşam alanı olarak kabul edilen South Bank ve Brisbane İş Kuleleri bölgesini kapsıyor. Yol üzerinde ufak bir sanat molası için GOMA Modern Sanatlar Galerisi’ni ziyaret edebilir ve şehrin göbeğindeki plaj Streets Beach’te serinleme molası verebilirsiniz!

4. Story Bridge

Hikaye Köprüsü Brisbane Avustralya

Avustralya’nın en eski köprülerinden Story Bridge (Hikâye Köprüsü), şehrin bir ucundan diğer bir ucuna uzanan görkemli bir yapı. Brisbane Nehri üzerinde Fortitude Vadisi’nden başlayıp Kangaroo Point’de sona eren köprünün özelliği, baş dönmesinden şikâyet etmeyenler için köprünün en üstüne kadar tırmanabilme olanağına sahip olması.

5. Kangoroo Point Kayalıkları

Kangoroo Point Kayalıkları Brisbane

Kangoroo Point Kayalıkları, şehrin içerisinde, şehirden doğaya bir kaçış. Brisbane Nehri’nin kıyısında, İş Kuleleri’nin yer aldığı bölgenin tam karşısında yer alan kayalıklar boyunca yapılacak bir yürüyüş, olağanüstü şehir ve nehir manzarasıyla ödüllendiriyor.

Brisbane’de şehrin siluetinin gerçek güzelliği, Kangaroo Point Cliff Kayalıklarının tepesinde durup, Brisbane İş Kuleleri’nin camlı gökdelenleri seyredince anlaşılıyor. Holman Caddesi’ndeki vapur istasyonundan Brisbane Nehri boyunca muhteşem şehir manzarası sunan 1.6 km’lik yolu yürümesi, rotanın düz alanda olması sayesinde oldukça kolay. Yolun sonunda ise olağanüstü bir manzara ve Kangaroo Point Kayalıklarının ilginç oluşumları bekliyor.

6. Coot-tha Dağı

Coot-tha Dağı Brisbane

Merkeze 6 km mesafedeki Coot-tha, Brisbane’in en yüksek dağı. Turrball Aborjin kabilesine ev sahipliği yapan dağlık alan içerisinde, Sir Thomas Brisbane Gökyüzü Gözlem Evi, Brisbane Botanik Bahçeleri, Halk Rekreasyon Merkezi, çok sayıda yürüyüş parkuru ve doruk noktasında muhteşem bir manzaraya sahip restoran ve kafeler bulunuyor.

Brisbane’de gezilebilecek iki botanik bahçe bulunuyor. Birisi 1855’te açılan ve nehir kıyısında bulunan botanik bahçesi, diğeri ise 1976’dan bu yana ziyarete açık, Brisbane şehir merkezine 6 km uzaklıktaki, kentin en yüksek noktasına sahip Coot-Tha Tepesi’nde yer alan botanik bahçesi. Olağanüstü yeşillikteki botanik bahçelerde huzurla gezmek tamamen ücretsiz.

7. Gabba Stadyumu

Gabba Stadyumu Brisbane

Spor turizmi bir hayli geliştiği Brisbane’de, birçok yerel ve uluslararası spor etkinliği düzenleniyor.  Brisbane’in en büyük spor kompleksi olan Gabba Stadyumu, kriket karşılaşmalarının haricinde, futbol maçları, konserler, festival kutlamalarına ait gösteriler, beysbol ve rugby maçları ve tazı yarışları da düzenleniyor.

8. Lone Pine Koala Koruma ve Bakımevi

Lone Pine Koala Koruma Bakımevi Brisbane

Lone Pine Koala Koruma ve Bakım Evi’nde Avustralya’ya özgü bir hayvan türlerinden koalaları ve kanguruları sevebilir ve hatta besleyebilirsiniz. Merkezde koala ve kanguruların yanı sıra Avustralya ekosistemine özgü birçok papağan ve sürüngen türü de bulunuyor. Bakımevi, her gün 08.30-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

9. Lamington Ulusal Parkı

Lamington Ulusal Parkı Brisbane

UNESCO’nun 1986’dan bu yana Dünya Miras Listesi’nde bulunan Gondwana Yağmur Ormanları bünyesinde yer alan Lamington Ulusal Parkı, şehir merkezinden 100 km uzaklıkta bulunuyor. Nesli tükenmekte olan birçok hayvan ve bitkiye ev sahipliği yapan, dünyanın en eski yağmur ormanlarından biri olarak kabul edilen Gondwana Yağmur Ormanı, dünya üzerindeki cennet olarak tanımlanıyor.

Lamington Milli Parkı içerisinden geçerek devam eden parkurun uzunluğu 17.4 km. En az 6 saatlik bir süre ayırmayı gerektiren rotada, büyüleyici bir şelale, Avustralya’nın eşsiz bitki çeşitliliği ve yeşilin her bir tonunu görebilirsiniz.

10. Moreton Adası

Moreton Adası Brisbane

Şehir merkezinin güneyindeki Moreton Koyu’nun 35 km ilerisinde yer alan Moreton Adası, Brisbane sınırları içerisinde yer alan doğal hayatın en iyi biçimde korunduğu adalardan biri. Avustralya’nın en büyük kumsala sahip adalarından biri olan Moreton Adası, ulusal park kapsamında koruma altında bulunuyor. Scarborough Limanı’ndan hareket eden gemilerle 2 saatlik bir yolculuk sonunda bu cennet adaya ulaşabilirsiniz.

11. Stradbroke Adası

Stradbroke Adası Brisbane Avustralya

Brisbane’ın hemen karşısında bulunan Stradbroke Adası’na, Cleveland Vapur İstasyonu’ndan kalkan vapurlarla kolaylıkla ulaşılabiliyor. Sunshine Coast’a oranla daha az kalabalık olan adada hostellerin yanı sıra, kamp alanları da yer alıyor.

North Gorge Burnu Rotası, sahil kenarında, Kuzey Stradbroke Adası dahil olmak üzere enfes doğal manzaralar sunan 1,5 km’lik bir yürüyüş rotası. Manzarasına dayanamayıp adanın kendisini ziyaret etmek de seçenekler arasında. Bu bölgede aynı zamanda balinaları izleme şansını da var.

12. Surfer’s Paradise, Gold Coast

Gold Coast Bölgesindeki Surfer’s Paradise (Sörfçü Cenneti) adı üzerinde, yeryüzünde bir cennet. Avustralya’nın Queensland eyaletinde, Brisbane şehrine 70 km mesafede yer alan Surfer’s Paradise güneşin altında kumları altın gibi parlayan tam 3km’lik bir kumsal.

Dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri ve sörf meraklılarını çeken Surfer’s Paradise’ı özel kılan yalnızca olağanüstü kumsalı değil, kumsalın hemen yanı başında yükselen gökdelenleriyle ortaya çıkan modern ve ilginç şehir silüeti. İsmi sebebiyle yalnızca sörfçüler ve sörfle tanışmak isteyenler için bir cennetmiş algısı oluşsa da, Surfer’s Paradise’ın tadını çıkarmak için birçok seçenek bulunuyor.

Surfer’s Paradise’ın anacaddesi Cavill Avenue’nun hemen yanıbaşındaki ‘Surfer’s Paradise’ işaretinin bulunduğu nokta, dünyaca ünlü sahille tanışmak için en uygun nokta. Anacaddede yer alan birbirinden güzel cafe ve restoranlara yalnızca yürüme mesafesinde olan gösterişli kumsal, dünyanın en özel kumsallarından birinde yaşayan şanslı Gold Coast sakinleri, yeryüzünün her bir yanından gelmiş turistler ve cankurtaranlarla capcanlı ve her daim hareketli.

Q1 Binası, 320 metre yüksekliği ile Güney Yarımküre’nin en yüksek gökdeleni. Manzara izleme binası olan SkyPoint Deck Q1’in 77. katında yer alıyor. Dünyanın en hızlı asansörlerinden biriyle Surfer’s Paradise’ın Pasifik Okyanusu kıyısındaki dillere destan kumsalı ve hemen yanıbaşındaki kusursuz modernlikteki gökdelenleri aynı anda izlemek, tüm Gold Coast’ta yaşanabilecek en özel deneyimlerden. 2012’de bu yana, adrenalin tutkunları için binanın dış cephesinde tırmanış aktivitesini hizmete sokan Q1’in tepesinden Byron Bay ve Brisbane arasındaki tüm bölge görülebiliyor.

Surfer’s Paradise’a dair en şaşırtıcı gerçeklerden biri de, şehirdeki nehir ve kanalların Amsterdam ve Venedik’teki kanalların toplamından daha uzun olması. Farklı operatörlerin düzenlediği kanal turlarıyla, şehrin kıyı şeridinden görünmeyen çok başka, kanallar ve kıyılarındaki birbirinden güzel evlerin oluşturduğu yüzü görülebiliyor. Kanal turları, istenirse günlük tur şeklinde ayarlanabiliyor ve kanal turu sonrasında çevredeki South Stradbroke gibi adalar da ziyaret edilebiliyor.

Surfer’s Paradise, güneşin altındaki kumsallarıyla ünlü olduğu kadar, güneş battıktan sonra kendini gösteren hareketli gece hayatı ile de biliniyor. Her yaşa ve her müzik zevkine hitap eden barları ve gece klüplerinin büyük çoğunluğu Cavill ve Orchid Avenues civarlarında bulunuyor.

Haziran ve kasım aylarında Gold Coast’ta  mutlaka yapılması gereken bir şey varsa, o da balinaları izlemek. Kambur balinalarının göç sezonuna rastgelen bu aylarda, balinaların geçiş için kullandıkları Gold Coast’u dev balinaları yakından izlemek için en uygun bölgelerden biri haline getiriyor.

Balina izlemek için düzenlenen turlar ile okyanusa açılıp hem balinaları beklerken manzaranın tadı çıkarılabiliyor, hem de tur teknelerinin özel izleme platformlarından dünyanın en büyük canlılarından olan balinalar doğal ortamlarında gözlemlenebiliyor.

Surfer’s Paradise, Brisbane şehri ziyareti ile birleştirilebilecek, birbirinden güzel manzaralar, aktiviteler ve çok özel bir kumsal sunan bölge olmasıyla Avustralya’yı seyahat edenlerin gözde bölgelerinden.

Brisbane yeme ve içme

Brisbane’in West End bölgesi, farklı yemek seçeneklerini bir arada bulmak isteyenlere makul fiyatlara enfes lezzetler sunuyor. Restoranların yoğun olarak bulunduğu New Farm ve Paddington bölgelerinin yanı sıra, hem fast food zincirlerinin hem de daha şık restoranların yer aldığı South Bank Park Alanı’nı da tercih edebilirsiniz. South Bank’e gelirken süpermarketten alışveriş yapıp, kumsal kenarında yeşillikler arasında piknik yapmak da hoş ve düşük bütçeli bir seçenek.

Brisbane’de iş çıkışlarında toplanan kalabalığa kapılıp gitmek için Brisbane Nehri’nin kuzeyindeki Eagle Caddesi ve butik birahaneler ve farklı tarzlarda kokteylleri denemek için West End Bölgesi hayli keyifli. South Bank yakınlarındaki Woolloongabba bölgesinde yer alan ve küçük bir bar olan Canvas, ziyaretçilerine ilginç kokteyl alternatifleri sunuyor.

Brisbane’deki Fortitude Vadisi olarak adlandırılan bölge ise, Brisbane’de gece hayatına bakış atmak isteyenlere The Family Nightclub ve The Met gibi birçok bar seçeneği sunan tam bir parti bölgesi.

Brisbane alışveriş

Brisbane’de kurulan en iyi el sanatları stantları, South Bank Park Alanı’nda bulunuyor. Yılın farklı zamanlarında değişse de, genellikle haftanın üç günü açık olan stantlar, harika hediyelik eşyaların bulunabileceği yerlerden.

Queen Street Açıkhava Alışveriş Merkezi’ndeki meydanda çarşamba günleri oldukça büyük bir kalabalık tarafından ziyaret edilen bir yiyecek pazarı kuruluyor. Şehirde gezinirken yiyecek alıp ardından South Bank’te piknik yapabilirsiniz. Merkez ayrıca, yüzlerce mağazanın, cafe ve restoranların yer aldığı trafiğe kapalı, başlı başına bir şehir merkezi sayılabilecek yerlerden.

Brisbane konaklama

Roma Caddesi Brisbane Konaklama

Brisbane’de hostellerin yoğun olarak yer aldığı yer, Roma Caddesi. Uzun mesafeden gelen otobüslerin çıkış ve varış noktası olan bu bölge, ulaşımı da kolaylaştırıyor. Restoran seçeneklerinin çokça bulunduğu Paddington’a da yakın olan Roma Caddesi dışında daha lüks otellerin yoğunlaştığı West End de birçok konaklama seçeneği sunuyor.

Brisbane’e nasıl gidilir

Brisbane Nasıl Gidilir

Brisbane’e Türkiye’den Emirates ile Dubai, Singapur Havayolları ile Singapur, Malezya Havayolları ile Kuala Lumpur, Ethiad Airways ile de önce Abu Dabi daha sonra ise Sydney aktarmalı olarak ulaşmanız mümkün. Uçuş süresinin yaklaşık olarak 22 saat sürdüğü kentin, 20 km kuzeyinde yer alan Brisbane Havalimanı, şehrin uluslararası ve iç hat uçuşlarına ev sahipliği yapan tek havalimanı. Brisbane Havalimanı’ndan merkeze, tren, taksi, Shuttle servisleri ve araç kiralama seçenekleriyle ulaşabilirsiniz.

Brisbane’de havalimanının bulunması, hem Avustralya içinden hem de diğer ülkelerden Brisbane’e ulaşımı kolaylaştırıyor. Ayrıca, Avustralya’nın farklı şehirlerinden Brisbane’e geçmek için Greyhound Otobüsleri de seçenekler arasında.

Brisbane, modern şehir silueti ve yeşili bir arada uyumla taşıyan, en yaşanılabilir şehirleri arasında sıkça gezen ve bütçe dostu imkanlarını da sunan, Avustralya’nın görülmesi gereken şehirleri arasında.

1 Yorum

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz