Türkiye‘ye en uzak uçuş mesafesinde yer alan ülkelerden biri olan Yeni Zelanda, muhteşem doğası, yaban hayatı, yüksek yaşam kalitesi ile Okyanusya coğrafyasında en huzurlu ve güvenli yerleşim yerlerinden.

Büyük Okyanus’ta yer alan ada ülkesi Yeni Zelanda, Avustralya‘nın bin 500 km güneydoğusunda konumlanan iki büyük ve birçok küçük adadan oluşuyor. Başkenti Wellington olan bu güzel ülkede görülecek, gezilecek onlarca yer var.

Yeni Zelanda’da Görmeniz Gereken Yerler

1. Milford Sound

Yeni-Zelanda-Gorulecek-Yerler-Milford-Sound

Milford Sound, Yeni Zelanda’daki en ünlü turistik yerlerden biri. Milford Sound, Fiordland Ulusal Parkı’nın en kuzey ve erişilebilir ucunda yer alırken, enfes zirveleri ve koyu mavi sularıyla dünyanın en şaşırtıcı sahil manzaralarını sunuyor. Bölge sık sık sağanak yağış aldığı için suların şelaleye dönüşüp falezlerin altından akması ile seyrine doyum olmaz bir manzara oluşuyor.

2. Adalar Koyu

Yeni-Zelanda-Gorulecek-Yerler-Adalar-Koyu

Adalar Koyu, Yeni Zelanda’daki en popüler tatil yerleri arasında. Bölge, 144 ada, çok sayıda tenha koy ve harika kumsallardan oluşuyor. Bu güzel koy, balinalar, penguenler, yunuslar ve büyük kılıç balığı da dahil olmak üzere deniz hayatının çeşitliliğine tanık olabileceğiniz bir bölge. Koy aynı zamanda dünya yolculuğundaki ve uluslararası spor balıkçılığındaki yelkenli yatlar için popüler bir alan.

3. Tongariro Alpin Geçişi

Yeni-Zelanda-Gorulecek-Yerler-Tongariro

Kuzey Adası’nın merkezinde bulunan Tongariro Ulusal Parkı, Tongariro Alpin geçişi olarak adlandırılıyor. Bu geçiş, Tongariro Dağı’nı kaplayan ve Ngauruhoe Dağı’nın tabanından geçen bir günlük yürüyüş rotası. Yüzüklerin Efendisi’nden sahnelerin çekilmiş olması nedeniyle, film meraklılarına tanıdık gelen bölgede Blue ve Emerald gölleri, yol boyunca dikkat çeken doğal oluşumlardan ikisi.

4. Wai-o-tapu

Yeni-Zelanda-Gorulecek-Yerler-Woiotapu

Wai-o-tapu hemen Rotorua’nın dışında, Kuzey Adası’nda bulunan Yeni Zelanda’nın el değmemiş doğasını yansıtan bir bölge. Bu park, jeotermal aktivite ile dolu ve Yeni Zelanda’nın geri kalanından daha fazla uzaya benzeyen volkanik manzaralarla yürüyüş yapma fırsatına sahip. Wai-o-tapu’da öne çıkan olaylardan biri, her gün bir gösteri gibi havaya düzgün şekilde patlayan Lady Knox Gayzeri. Yakınlardaki jeotermal kaplıcalar, Wai-o-tapu’nun volkanik yürüyüş yollarında geçen bir günün ardından dinlenmek için mükemmel bir yer.

5. Franz Josef Buzulu

Yeni-Zelanda-Gorulecek-Yerler-Franz-Josef

Ülkenin güneybatısındaki Westland Milli Parkı’nda bulunan bu buzul, dünyanın en erişilebilir buzulları arasında. Ziyaretçiler masif buzulun eteklerine kadar yürüyebilir ya da göz kamaştırıcı Buz Devri kalıntılarının üzerinden bir helikopterle turlayabilir. Burası Fox Glacier ile birlikte, South Westland’ın turistler için önemli merkezlerinden biri.

6. Kaikoura

Yeni-Zelanda-Gorulecek-Yerler-Kaiokura

Güney Adası’ndaki bu küçük sahil kasabası, deniz severler için tam anlamıyla bir cennet. Sahilden kürklü fokları, yunusları, ispermeçet balinalarını ve albatrosları görebilir, daha sonra yemekte taze kerevit, midye, mavi morina ile kendinizi şımartabilirsiniz. Doğa tutkunları, el değmemiş Kaikoura Ormanı boyunca vahşi doğa yürüyüşü yaparken kendini film sahnelerinde hissediyor.

7. Napier Art Deco

Yeni-Zelanda-Gorulecek-Yerler-Napier

Kuzey Adası’nın doğu kıyısındaki Hawke Körfezi’ndeki küçük bir şehir olan Napier, göz alıcı art deco mimarisi ile ünlü. Napier’in büyük kısmı 1931’deki bir depremin ardından inşa edildi. Yeniden inşa etme süreci kısa ömürlü Art Deco dönemiyle çakıştı ve sonuç olarak Napier’in mimarisi dünyanın diğer şehirlerinden daha çarpıcı oldu. Art Deco Weekend için her şubatta binlerce turist Napier’i ziyaret ediyor. Bu etkinlik tarz, klasik otomobiller, piknik ve Soapbox derbisiyle tanınıyor.

8. Sky Tower

Yeni-Zelanda-Gorulecek-Yerler-Sky-Tower

Sky Tower, Yeni Zelanda’nın en büyük şehrinde bulunan bir gözlem ve telekomünikasyon kulesi. 328 metre yükseklikteki Sky Tower, güney yarımküredeki en uzun ayaklı yapı. Sky Tower, Auckland’ın siluetinde simgesel bir yapı olarak kabul ediliyor. Kulede, 80 km’ye kadar uzanan manzaraları görmek ve Orbit dönen restoranda kaliteli yemekler bulmak mümkün.

9. Abel Tasman Doğal Parkı

Yeni-Zelanda-Gorulecek-Yerler-Abel-Tasman

Ülkenin Güney adasının kuzey ucunda yer alan bu engin milli park, tırmanışçıların hayalini süslüyor. Araçlara kapalı parka, tekne, yaya veya küçük uçakla girilebiliyor. Dağlık araziyi geçerken, mavi penguenler, wekalar, istiridye avcıları, tahtalı güvercinler ve diğer nadir kuşlar görülebiliyor.

10. Coromandel Yarımadası

Yeni-Zelanda-Gorulecek-Yerler-Coromandel

Bu kuzey-doğu yarımadası, altın kumlu plajların muhteşem manzaraları, keşif için mükemmel ormanları ve diğer doğal güzellikleri ile ünlü. Zengin bir altın madenciliği geçmişi olan küçük fakat göz alıcı bir şehir olan Thames ile ziyaretinize başlayın. Misafirlerin kumun altında kendi sıcak havuzlarını kazabileceği Hot Water Plajı’na ziyareti atlamayın.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz