İngiltere, Birleşik Krallık‘ı oluşturan dört ülkeden en büyük ve en kalabalık olanı. Büyük Britanya Adası’nın büyük çoğunluğunu kaplayan ülke Avrupa‘nın batısında yer alıyor. Kendi dilinde England olarak tanınan İngiltere, tarihte Angleland ismiyle anılıyor. Ülke Anglus Diyarı anlamına gelen bu adı, 5. yüzyılda Saksonlar ile birlikte adayı istila eden Cermen halkı Angluslar’dan alıyor.

Tarihi Keltler tarafından başlayan İngiltere bozulmadan günümüze kadar gelen köyleri, kaleleri ve katedralleriyle hayranlık uyandırıcı güzellikte. Dünyada birçok konuda büyük bir etkiye sahip olan İngiltere dili, edebiyatı, okulları, sanatı, müziği, mimarisiyle ve refah düzeyiyle milyonlarca kişinin yaşamak istediği yerlerden biri.

Ingiltere-Hakkinda-Bilgiler
Londra, İngiltere

İngiltere Hakkında Bilgiler

İngiltere’nin genel yapısı

Ülkenin tarihi Keltler ile başlıyor. Romalılar tarafından Britania olarak adlandırılan adaya 5.yüzyıldan itibaren Anglus ve Saksonlar yerleşmeye başladı. Anglosakson kültürünün yavaş yavaş etkisini gösterdiği ada, Roma İmparatorluğu’nun etkisiyle 8.yüzyılda Hristiyanlığı benimsedi. 11.yüzyılda Danimarkalılar tarafından istila edilen adanın bağımsızlığını, Anglosakson hanedanından Edward sağladı. İngiltere Krallığı olarak varlığını sürdüren ülke Fransızlar ile uzun yıllar savaştı. 1215’te krala imzalatılan Magna Carta adlı belgeyle kralın halka karşı yetkileri olduğu kral kabul ettirildi ve bu belge insan haklarıyla ilgili ilk yazılı antlaşma oldu.

Tudor Hanedanı tarafından 15 ve 16. yüzyıllar arasında yönetilen ülke 16 ve 17. yüzyıllarda I. Elizabeth tarafından yönetildi. I. Elizabeth koyu Katolik olan İngiltere’ye Anglikanizmi resmi din olarak kabul ettirdi. 17. yüzyılda giderek güçlenen İngiltere Krallığı 1607’de Jamestown kolonisi ile başlayarak Kuzey Amerika’da koloniler kurdu. Birçok İngiliz yeni bir hayat yaşamak üzere Kuzey Amerika’ya yerleşti.

İngiltere ve İskoçya1707’de birleşerek Büyük Britanya Krallığı’nı kurdular. 1800 yılında da bu birliğe İrlanda da katıldı ve böylece Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı kurulmuş oldu. 1837-1901 yılları arasında hüküm süren I. Victoria Dönemi’nde Birleşik Krallık, Britanya İmparatorluğu’nu kurdu.

Birleşik Krallık günümüzde İngiltere, İskoçya, İrlanda ve Galler’den oluşuyor. İngiltere adı genel kullanımda Birleşik Krallık veya Büyük Britanya anlamında kullanılıyor.

Kuzeyde İskoçya, batıda Galler ile komşu olan İngiltere 52 km genişliğinde olan Manş Denizi ile Fransa‘dan ayrılıyor. Fransa-İngiltere sınırının ortasından geçen Manş Tüneli, ülkeyi Avrupa Kıtası’na bağlıyor.

Ingıltere-Bilgiler
Birmingham, İngiltere

1949’da kurulan NATO’nun kurucuları arasında yer alan ülke 1973’den beri Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden biriydi. 2016 yılında ise Avrupa Birliği’nden çıkma kararı aldı. Birleşik Krallık nüfusunun %85’inin yaşadığı İngiltere’de yaklaşık 64 milyon kişi yaşıyor. Nüfusun yüzde %80’i şehirde yaşıyor. Nüfusun büyük çoğunluğu Anglosakson kökenlilerden oluşuyor.

Ülkede resmi dil olarak İngilizce kullanılıyor. Ülkedeki bölgelere göre dilin aksanları değişebiliyor. İngiltere’nin dışında dünyada yaklaşık 1 milyar insan da İngilizce biliyor.

Roma Dönemi’nde Thames Nehri kıyısında kurulan ve zengin tarihi ile mimari kültürünü günümüze kadar koruyan şehirlerden biri olan Londra ülkeye başkentlik ediyor. Cambridge, Birmingham, Liverpool, Oxford ve Manchester şehirleri de ülkenin diğer önemli şehirleri arasında yer alıyor.

Halkın büyük bir kısmı Anglikan Kilisesi’ne inanıyor. Nüfusun %25’i herhangi bir dine inanmazken, %11’i farklı dinlere ait insanlardan ve %5’i de Müslümanlar’dan oluşuyor.

Birleşik Krallık’ta öğrencilerin %95’i devlet okullarında ücretsiz eğitim görüyor. Ülkede 5 ila 16 yaş arasında eğitim ise zorunlu. İngiltere’nin en eski üniversitelerinden Cambridge Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi’ne dünyanın birçok ülkesinden her yıl binlerce kişi eğitim almaya geliyor. 130 kadar üniversiteye sahip olan ülkede üniversitelerin birçoğu dünya sıralamasında ilk 100’de yer alıyor.

Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkelerinden birisi olan İngiltere’de para birimi olarak İngiliz Sterlini kullanılıyor. Britanya monarşisinin resmi ikameti olan Buckingham Sarayı Londra’da bulunuyor.

Ülkenin milli çiçeği kırmızı gül olarak biliniyor. Kırmızı gül olmasının nedeni de arması beyaz gül olan York Hanedanlığı ile arması kırmızı gül olan Lancester Hanedanlığı arasındaki savaşın galibinin Lancester Hanedanı’nın olması. Ülkenin milli simgesine gelince, üstün cesareti ve komuta kabiliyeti nedeniyle Kral I Richard’a, Aslan Yürekli Richard denildi ve böylece aslan ülkenin milli simgesi oldu.

İngiltere’nin coğrafi yapısı

İngiltere’nin büyük kısmı alçak tepelerle kaplı. Ancak kuzeye doğru gidildikçe dağlık alan artıyor. İngiltere’nin omurgası olarak bilinen Pennine Dağları ülkeyi kuzeyden güneye doğru ikiye ayırıyor. Oluşumu yaklaşık 300 milyon yıl öncesine uzanan ülkedeki en yüksek nokta 978 m ile Scafell Pike Zirvesi.

İrlanda Denizi, Kuzey Denizi ve Atlantik Okyanusu kıyılarına sahip olan İngiltere’nin Londra, Liverpool ve Newcastle limanları ülkenin önemli limanları sayılıyor.

İngiltere’nin iklimi değişken bir yapıya sahip. Gulf Stream sıcak su akıntısının iklimi oldukça etkilediği ülkede kışlar yumuşak, yazlar isen serin geçiyor. Ülkedeki doğal yaşam alanlarında genellikle küçük hayvanlar çoğunlukta, az sayıda büyük memeliler yaşamakta. Diğer adalarında ise ülke çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

İngiltere’nin kültürü

Dünyada genelinde geniş bir kültürel ve siyasi etkisi olan İngiltere Stephen Hawking, Sir İsaac Newton, Charles Darwin ve Jane Goodall gibi ünlü bilim adamlarını yetiştirmiş. Edebiyat alanında da oldukça tanınan ülkede en tanınan yazar Romeo ve Julliet, Macbeth ve Hamlet gibi klasiklerin sahibi olan William ShakespeareThe Beatles, Rolling Stones, The Sex Pistols, Pink Floyd, New order, Queen, Led Zeppelin, The Cure, Black Sabbath, The Who,The Clash, Radiohead, Coldplay, Mouse, Adele gibi popüler müzisyenler ve gruplar İngiliz topraklarından çıktı.

İngiltere’nin Brockworth köyünün Cooper’Hill tepesinde geleneksel peynir yuvarlama yarışı düzenleniyor. Her yıl Mayıs ayında düzenlenen yarışta insanlar Gloucester peynirini yuvarladıkları tepeden peynirin peşinden aşağıya koşuyorlar. Dünyanın en eski ve en prestijli şampiyonalardan biri Wimbledon Tenis Turnuvası da İngiltere’de düzenleniyor.

İngiliz geleneksel mutfağının temelini sığır, kuzu, domuz, tavuk ve balık eti oluşturuyor ve bunlar genelde patates gibi sebzelerle servis ediliyor. İngiltere’de en yaygın tüketilen yiyecekler sandviç, börek, kızartmalar, cips ve balık. İngilizler, Japonlardan 2,5 kat, Amerikalı ve Fransız’lardan ise 22 kat daha fazla çay tüketiyor.

Ülkede bira üretimi 100 yıllara dayanıyor, üretildikten sonra yer altında kurulan mahzenlerde fıçılarda özel fermantasyonla olgunlaştırılan Ale adlı bira çeşidi aynı zamanda bir İngiliz markası. 1814’te, bir bira fabrikasındaki patlama sonucunda 1,4 milyon litreden oluşan bira seli Londra sokaklarına yayılmıştı. İngiltere’de 30 binden fazla John Smith adlı kişi yaşıyor.

Diliyle, kültürüyle, yaşamıyla dünyayı etkisi altına alan İngiltere, muhteşem doğası, tarihe meydan okuyan kaleleri ve şatoları, dünyaca ünlü köyleri ve diğer güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor.

5 YORUMLAR

  1. Diliyle yaşamıyla kültürü ile dünyayı etkisi altına almadılar. Gittikleri her yeri işgal ettiler. Katliam soykırım yaptılar. Ve sömürdüler. İngiltere bugün 58 ülkenin sömürgeciliğini yapar.

    • he merak etme senin gibi vatanını satan ****çok .sömür sömür bitmez o ülkenin bayrağı yere gelmez de.bu vatanında şehidi askeri mert insanı çok vatanını senin gibilere sattırmıycak adam çok ne sanıyonuz abi ne yani bayıldığın adam seni çokmu seviyo o daa dua ediyodu sana. buldu yerde sana 1 kaşık su vermez hiç yurt dışına çıktınmı sen 🙂 adamların bi (siz türkler ) diyişi var
      sende o adamın ağzına düş aferin daha yazardımda değmezsin 🙂 cehaletine yazık git biraz tarih oku

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz