Geçmişi insanlık tarihi kadar eski olan şarap kültürü, binlerce yıldır dünyanın farklı yerlerinde insan yaşamının içinde yer alıyor. Tatil deneyiminin çeşitlenmesiyle gastronomi turizmi birçok insanın ilgi alanına girmeye başladı. Şarap tadımı da gastronomi turizminin parçası. Şarap bağlarıyla ünlü bölgeler, çevrelerindeki arkeolojik ve kültürel değerleriyle birlikte birer çekim merkezi. Dünyada şarap bağlarıyla ünlü vadiler, seyahat planını şarap kültürüne göre şekillendirenlerin ilk tercihi.

Şaraplık Üzüm Bağlarıyla Ünlü Vadiler

Napa Vadisi

Napa Vadisi

Amerika Birleşik Devletleri‘nin (ABD) Kaliforniya eyaletindeki Napa Vadisi, dünyada şaraplık üzüm bağlarıyla en çok tanınan bölgeler arasında. 1800’lü yılların ikinci yarısından itibaren hızla artan üzüm üretimi, günümüzde tam anlamıyla bir markaya dönüşmüş durumda. Üzümün yetiştirilmesinden, şarap olup şişeye girişine kadar her aşamanın anlatıldığı; kör tadım ve dalından üzüm tadımının yapıldığı vadide, astronomik rakamların konuşulduğu restoranlar ve şarap üretim merkezleri bulunuyor.

Bordo

Bordo Fransa

Dünyada şarap denildiğinde ilk akla gelen şehirlerden biri olan Bordo, Fransa’nın en büyük şarap üretim merkezi. Ağırlıklı olarak kırmızı şarap üretimi yapılan bölgede üretimin %70’i Fransa içinde satılıyor; geri kalan bölüm ise yurt dışına gönderiliyor. Bölgedeki iklim özelliklerinin etkisi ve şarap üreticilerin üzüm yetiştirme tekniğinin kattığı hava, Bordo şarabını dünyanın her yerinden ayırıyor. Bordo, birbirinden güzel butik atölyeleri ve etkileyici mimari yapılarıyla şarap severlerin tercih ettiği bir destinasyon.

Toskana

Toskana Italya

Yuvarlak tepelerin aralarına dizilmiş kalem gibi ağaçlar ve yemyeşil üzüm bağlarının eşsiz manzarasının insana huzur verdiği Toskana, İtalya’nın en meşhur şarap bağlarına sahip. Orta Çağ kasabalarını andıran mimari yapıların aralarına yerleştiği üzüm bağları, birbirinden leziz şaraplara hayat veriyor. Üst segmentteki restoranlar ve lüks butik oteller Toskana seyahatinin tamamlayıcıları arasında.

Itria Vadisi

Itria Vadisi

İtalya’nın güneydoğusunda Puglia bölgesinin kalbinde yer alan Itria Vadisi, alabildiğine uzayan üzüm bağlarıyla tanınıyor. Özellikle beyaz şarap üretimiyle öne çıkan bölgede her yıl bağbozumu dönemi birer festivale dönüşüyor. Gelecekte adı en az Toskana kadar duyulacak yerler arasında gösterilen Itria Vadisi, küçük kasabaları, zeytinlikleri ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen meşhur turilli evleriyle kapsamlı bir seyahat haritasına sahip.

Barossa Vadisi

ünlü şarap bağları

Güney Avustralya’da tarıma uygun toprağı ve iklimiyle önemli bir üzüm üretim merkezine dönüşen Barossa Vadisi, 30 km uzunluğu ve 8 km genişliğiyle çok büyük bir yüzölçümüne sahip. Avustralya’nın sofralık şaraplarının büyük bir bölümünün üretildiği vadide her yıl şarap festivali de düzenleniyor. Vadi, çevredeki Tanunda, Nuriootpa ve Angasto kentleriyle birlikte şarap tutkunlarının rotasında.

Urla Yarımadası

Urla bağyolu

Tarihi MÖ 3.000’li yıllara uzanan şarapçılık geleneğiyle Anadolu’nun en eski şarap üretim merkezlerinden biri olan Urla Yarımadası, bu geleneği günümüzde başarıyla uygulayan noktalardan. Urla Bağ Yolu Projesi ile yarımadada şarap üreten Urla Şarapçılık, Urlice-Şatomet-Mozaik ve USCA markalarının isim yapmış ürünleri ve yarımadanın doğal güzellikleri keşfediliyor. İzmir‘de bulunan Urla Yarımadası, şarap turizmi ve gastronomi seyahati için büyük bir potansiyel taşıyor.

Hunter Vadisi

Hunter vadisi şarap bağları

Hunter Vadisi, Avustralya’nın doğusunda, Sidney’in kuzeyinde şaraplık üzüm üretimiyle ünlü olan bir bölge. Farklı şarap türlerinin üretiminin yapıldığı çok sayıda şaraphanenin bulunduğu bölgede, turistik aktiviteler konusunda köklü bir altyapı var. Vadide, festival ve eğlencelerle renklendirilen bağbozumu ve yılın diğer dönemlerinde şarap tadımından hoşlanan gruplar için çok sayıda etkinlik bulmak mümkün.

Loire Vadisi

en güzel şarap bağları

Görkemli şatoları ve yemyeşil üzüm bağlarıyla Loire Nehri’nin suladığı bereketli topraklarda yer alan Loire Vadisi, Fransa’nın Bordo’dan sonra en çok tanınan şarap üretim merkezi. Zamanın adeta Orta Çağ’da durduğu vadi, leziz şarapları ve muhteşem peynirleriyle gurmelerin bulunmaktan keyif aldığı bir yer.

Üretimi, servisi ve sunumuyla başlı başına bir kültür olan şarap; üzüm meyvesinin hayat bulduğu yemyeşil bağlarıyla seyahat severlerin rotasına giriyor. Şarabın keyifli yolculuğuna tanık olunan üzüm bağları, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz