Odessa, Ukrayna’nın üçüncü büyük kenti. Asya’yı ve Doğu Avrupa’yı Akdeniz’e bağlayan önemli bir liman kenti olan Odessa, Ukrayna’nın güneybatısında yer alıyor. Önemli bir ticaret ve sanayi merkezi olmasının yanı sıra, sahip olduğu üniversitelerle dinamik günlük yaşamın hüküm sürdüğü Odessa’da gezilecek yerler tarihi bulvar ve meydanların yanı sıra yeraltı labirentleri, plajlar, müzeler, kültür-sanat merkezleri, dini yapılar, tren garı ve limandan oluşuyor.

Odessa Gezilecek Yerler

1. Deribasovskaya Caddesi ve
Richelieu Dükü Anıtı

Deribasovskaya-Caddesi-Odessa

Deribasovskaya Caddesi, şehrin en kalabalık caddesi. Kendine özgü mimarisi olan binaları, çok sayıda kafe, bar ve restoranları, büyük ve görkemli ağaçları ile araç trafiğine kapalı olan Deribasovskaya’da yer alan hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz. Deribasovskaya Caddesi, Odessa’nın enerjisi hiç tükenmeyen caddesi aynı zamanda şehrin en ünlü parklarından Garden of Life’a da ev sahipliği yapıyor. Odessa Opera ve Balesi, Dük Richelieu Anıtı, Odessa Limanı, Arkeoloji Müzesi, Puşkin Anıtı ve Potemkin Merdivenleri’ne de Deribasovskaya Caddesi’nde yer alan önemli adresler.

Primorsky Bulvarı ile Potemkin Merdivenleri arasında yer alan Richelieu Dükü Anıtı, kentin ilk başkanı Duke de Richelieu adına yapılan, Odessa’nın ilk anıtı. Şehrin gelişimine büyük emek harcayan Richelieu Dükü’nün anısına yapılan anıtın para çantasına dokunulduğunda zengin olunacağına inanılıyor.

2. Potemkin Merdivenleri

Potemkin-Merdivenleri-Odessa

Potemkin Merdivenleri, Odessa’nın en önemli simgesi. Avrupa’nın en dikkat çekici 10 merdiveni arasında bulunan ve 192 basamaktan oluşan Potemkin Merdivenleri, Primorskaya Caddesi‘ni marinaya bağlıyor. Kente deniz yolu ile ulaşım ile gelenleri karşılayan 142 metre uzunluğundaki merdivenler, aynı zamanda sinema tarihinin en önemli filmlerinden olan Potemkin Zırhlısı’nın da sinema tarihine geçen sahnelerinin çekildiği yer.

3. Primorsky Bulvarı

Primorsky-Bulvari-Odessa

Primorsky Bulvarı, yeşil ve mavinin bir arada olduğu Odessa’da özellikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Sıra sıra kestane ağaçlarının yer aldığı, araç trafiğine kapalı ve eşsiz bir güzelliği olan bu caddede yer alan kafelerden birine oturup denizi izlemek apayrı bir keyif.

4. Odessa Opera Binası

Odessa-Opera-Binasi

Odessa Opera Binası, Odessa’nın merkezinde yer alan kentin en eski yapılarından biri. İlk olarak 1810’da inşa edilen, 1873’te çıkan yangında zarar görmesiyle 1887’de yeniden yapılan bina, at nalı şeklindeki tasarımıyla Neo-Barok akımının en ihtişamlı örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Çaykovski, Rahmaninof, Isadora Duncan gibi dünyaca ünlü isimlerin yeteneklerini sergiledikleri eşsiz bir mekân olan Odessa Opera Binası, iki bine yakın izleyici kapasitesiyle Ukrayna’nın da en büyük opera binası.

5. Puşkin Müzesi

Puskin-Muzesi-Odessa

Puşkin Müzesi, Rus şair ve yazar Aleksandr Puşkin’e ait çalışma ve eşyalara ev sahipliği yapıyor. 1820’de yazdığı şiirlerinden dolayı Çar I. Alexandr tarafından Moskova’dan Odessa’ya sürgüne gönderilen Puşkin, 1820-1824 yılları arasında Odessa’da yaşadığı dönemde şimdi müze olan bu evde yaşamıştı. Kafkas Esiri ve Bahçesaray adlı eserlerini bu dönemde yazdı. Puşkin’in Odessa’da yaşadığı bu evde, sanatçıya ait pek çok obje özellikle de sanat ve edebiyat tutkunlarına hitap ediyor.

6. Odessa Katakombları

Odessa-Katakomblari

Odessa Katakombları, Avrupa’nın en büyük yer altı labirenti. 100 kilometre karelik alana yayılan ve başlangıç noktası Odessa’ya 70 km uzaklıktaki Nerubayskoye’de bulunan Odessa Katakombları, İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyet partizanlarının sığınak olarak kullandıkları bir yer. İlk olarak taş madenciliği için inşa edilen ve deniz seviyesin 60 metre kadar altına uzanan bu labirentlerin ziyarete açık olan küçük bir kısmı turlarla gezilebiliyor. Odessa’nın yakın geçmişine dair pek çok buluntuyu da içerisinde barındıran katakomblar farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için doğru adres.

7. Arkadia Plajı

Arkadia-Plaji-Odessa

Arkadia Plajı, kentin en popüler bölgesi. Gündüz denize girip akşam çılgınca eğlenebileceğiniz Arcadia Plajı, deniz kum ve güneş üçlüsüne renkli gece hayatını da ekliyor. Odessa’nın kuzeyinde yer alan kentin olduğu kadar ülkenin de en popüler plajı olan Arkadia Plajı, geniş kumsalında beach club’ların, bar ve restoranların hizmet verdiği, sabaha dek diskolardan müzik seslerinin yükseldiği bir bölge. Ünlü açık hava diskoları olan İbiza ve İtaka ise Arkadia Bölgesi’nin en popüler mekanları.

8. Odessa Arkeoloji Müzesi

Odessa-Arkeoloji-Muzesi

Odessa Arkeoloji Müzesi, 1825’te kurulan Ukrayna’nın en eski müzelerinden biri. Kuzey Karadeniz bölgesinin antik tarihine dair 160 binden fazla esere ev sahipliği yapan müzede, Roma, Bizans, Mısır, İskit, Hazar, Polovtsy, Peçenekler ve Slavlara ait buluntular, heykeller, yazıtlar, el sanatları ve objeler yer alıyor.

9. Odessa Batı ve Doğu Sanat Müzesi

Odessa-Sanat-Muzesi

Odessa Batı ve Doğu Sanat Müzesi, iki binden fazla eserin bulunduğu koleksiyonuyla Ukrayna’nın en iyisi olarak kabul ediliyor. 1920’de temelleri atılan müze, Rönesans Dönemi dahil batı sanatıyla ilgili birçok heykele ve resme; doğu sanatıyla ilgili ise Japon silahlarına, Budist figürlere ve aksesuarlara ev sahipliği yapıyor. Müzede, Teniers, Del Piombe, Mignard, Michelangelo, Rubens, Pierre Minjara gibi sanatçıların eserlerini görme şansınız var.

10. Shevchenko Parkı

Shevchenko-Park-Odessa

Shevchenko Parkı, Karadeniz’in büyüleyici manzarasına sahip Odessa parkı. 1874’te İmparator Alexander II onuruna dizayn edilen ve Alexander Parkı olarak da bilinen Shevchenko Parkı, 700 bin metre karelik alanı kapsıyor. Kentin en eski parkı olan Shevchenko Parkı, kalabalıktan uzaklaşıp, doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler için ideal bir adres. Aynı zamanda Victory ve Preobrazhensky Parkları da Odessa’nın güzel şehir parkları arasında.

11. Odessa Limanı

Odessa-Limani

Odessa Limanı, Potemkin Merdivenleri’nden inince karşınıza çıkan Ukrayna’nın ticaret kalbi. Odesa Körfezi’nin kuzeybatı kesimi boyunca Karadeniz kıyısında uzanan ve Potemkin Merdivenleri’nden sonra Odessa’nın bir başka sembolü olan limanın kıyı şeridi uzunluğu 7.24 km. Şehrin göz bebeği olan 141 hektarlık alana kurulu Odessa limanı, 54 rıhtıma sahip. Odessa Limanı, günümüzde, Karadeniz’in doğu batı ticaretini sağlamasındaki önemli rolünü koruyor. Yolcu, kuru yük ve petrol ürünleri kapasitesiyle devasa bir liman olan Odessa Limanı’ndan ülkenin diğer şehirlerine de ulaşım sağlanıyor.

12. Odessa Güzel Sanatlar Müzesi ve Odessa Devlet Edebiyat Müzesi

Odessa-Edebiyat-Muzesi

Odessa Güzel Sanatlar Müzesi, Sofievskaya Caddesi’nde yer alıyor. Rus, Ukrayna ve Sovyet Rusya’nın başyapıtlarının sergilendiği resim ve heykellerden oluşan muhteşem bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Müze, 15 ila 18. Yüzyıllar arasındaki 300 yıllık sanat tarihini gözler önüne seriyor.

Prens Gagarin Sarayı’nda, Lastochkina Caddesi’nde yer alan Odessa Devlet Edebiyat Müzesi, 19. yüzyıl mimarisini modern dizayn ile birleştiriyor. Bu müzede birbirinden ilginç eserlerle Odessa’nın edebi mirasını tanıyabilirsiniz.

13. Belvedere Kolonları ve
Tyoschin Köprüsü

Belvedere-Sutunlari-Odessa

Belvedere Kolonları, Odessa Limanı ve Potemkin Merdivenleri arasında yer alan ve Helenistik mimariyi yansıtan bir yapı. Ancak kolonların yapılış tarihi 19. yüzyıl.

Tyoschin Köprüsü, Promorsky Bulvarı’nın sonunda yer alan ve tüm Avrupa’da rastladığımız kilitli köprülerden biri. Sevgililerin isimleri yazıp astıkları kilitlerden dolayı yıkılma tehlikesi yaşayan köprüye bir çözüm bulunmuş. Günümüzde çiftler sonuna yapılan kalp şeklindeki anıta kilitleri asıyorlar.

14. Odessa Tren Garı

Odessa-Tren-Gari

Odessa Tren Garı’nın yapım tarihi 1944 olsa da, İkinci Dünya Savaşı’nda yıkılarak 1952’de yeniden yapılmış. Ülkenin en önemli ulaşım aracı olan trenlerin son durağı olan Odessa Garı, her gün binlerce insanın yolculuk ettiği oldukça hareketli bir yer. Potempkin Zırhı’nın ve Lenin’in desteğiyle ayaklanmaya devam ettikleri nokta olan Odessa Tren Garı, Ukraynalılar için önem atfedilen bir nokta. Sovyet döneminden kalma yataklı trenlerle Odessa’dan başka şehirlere nostaljik bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

15. Odessa Pasajı ve Saraybosna Kilisesi

Odessa-Pasaji

Odessa Pasajı, Odessa’nın merkezinde yer alıyor. Etkileyici mimarisiyle tarihi bir merkez olan Odessa Pasajı, içerisine hediyelik eşya dükkanların bulunduğu nostaljik bir yapı.

Saraybosna Kilisesi, Odessa’nın en görkemli kiliselerinden olduğu kadar, turistik bakımdan da kente gelen ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği dini yapı.

Odessa, Ukrayna’nın Karadeniz kıyısında yer alan, müzeleri, plajları, katakombları ve tarihi dokularıyla ön plana çıkan, ülkenin tatil, deniz ve eğlence adresi. Keşfedin!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz