Günümüzde yaşayan en eski krallıklardan biri olan Danimarka’da başkent Kopenhag, Avrupa’nın en turistik şehirleri arasında yer alıyor. Geçmişi Vikinglere dek uzanan Kopenhag, önemli bir ticaret limanı özelliği gösteriyor.

İskandinavya’nın en kalabalık şehri olan Kopenhag, kültür, sanat, mimari, gastronomi, tarih ve doğal güzellikleriyle öne çıkıyor. 2014 yılında Avrupa’nın Yeşil başkenti Ödülü’nü alan şehirde bisiklet yolları, kanal kıyısındaki yeşil alanlar, büyük park ve bahçeler ilgi çekici yerlerden. Şehir, dünyanın yaşanılabilir en iyi şehirleri arasında yer alıyor, Ancak Avrupa’nın bir çok başkentinde olduğu gibi Kopenhag’ın da biraz pahalı olduğunu akılda tutmakta fayda var.

İskandinav Tarzı ve Büyüsü: Kopenhag

İskandinav Tarzı ve Büyüsü: Kopenhag

Dünyanın en uzun araç trafiğine kapalı alışveriş caddesi Stroget, dünyanın en eski lunaparkının bulunduğu Tivoli Meydanı, tarih ve mimari özellikleri ile dikkat çeken Amalienborg Sarayı, 6. Christiansborg Sarayı, Parlamento Binası, çocuklu ailelerin tercihi dev Lego müzesi Legoland, eski liman bölgesi Nyhavn, Frederiksberg Sarayı, Tivoli Bahçeleri, Gefion Çeşmesi mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında.

Kopenhag Gezi Rehberi

İskandinavya’nın en kozmopolit şehri her listede yaşam standartları konusunda en üstte yer alıyor ve sebebini gidince kendi gözlerinizle göreceksiniz. Ulaşım kusursuz, Stroget tartışmasız dünyada yayalar için yapılmış en güzel bölge, her yerde bisiklet kullanmak mümkün ve her taraf renkli Nyhavn kanallarıyla dolu, muhteşem mimari tasarım, modern kafeler ve restoranlar ve samimi atmosferi kuzey ikliminin soğuğunu saf dışı bırakıyor ve Kopenhag’ı Avrupa’nın en keyifli başkentlerinden biri yapıyor.

Nyhavn, Kopenhag
Nyhavn, Kopenhag

Tivoli Bahçeleri ve Hans Christian Andersen’in Küçük Denizkızı sevimli ve masalvari bir atmosfer katıyor ancak şehrin dinamik ve modern tarafı da Kopenhag’ı çok çekici bir destinasyon yapıyor. Küçük olması sebebiyle her yere yürümek, alışveriş yapmak ve sayısız kültürel güzelliğini doya doya yaşamak mümkün.

Kopenhag Gezilecek Yerler

1. Rosenborg Kalesi

Rosenborg Kalesi, Kopenhag

Rosenborg Kalesinin bahçeleri ve kraliyet koleksiyonları görülmeye değer. Bahçesi sayesinde en popüler turist bölgesi ünvanını elinde tutuyor ve içerisinde taç ve mücevherlerin de bulunduğu bir kraliyet sergisi var. 1606 yılında Danimarka Rönesans tarzında bir yazlık olarak yapılmıştı ve 18. yüzyılın başlarına kadar kraliyet evi olarak kullanıldı.

2. Küçük Denizkızı Heykeli

Küçük Deniz Kızı, Kopenhag

Yakından bakıldığında dünyanın en hayal kırıklığı yaratan simgelerinden biri olan Küçük Denizkızı’nın yine de kendine has bir çekiciliği var.

3. Stroget

Stroget'te Yürüyüş ve Alışveriş

Stroget’de yürüyüş ve alışveriş

4. Nyhavn

Nyhavn, Kopenhag

Rengarenk Nyhavn’ın kenarında oturmak

5. Tivoli Bahçeleri

Tivoli Bahceleri, Kopenhag

Tivoli Bahçelerinde eski moda eğlence.

6. Amalienborg Saray Müzesi

Amalienborg Sarayı, Kopenhag

17. yüzyılda Kraliçe Sophie Amalie tarafından yaptırılan ve ismini de ondan alan Amalienborg, Rosenborg kalesinden gelen kraliyet eşyalarına ev sahipliği yapıyor. İç bahçenin tam ortasında ata binen bir kral heykeli var ve sokak onun içinden geçerek büyük bir kubbesi bulunan Marble Kilisesine gidiyor. Roma’da ki St. Peter’s Bazilikasından ilham alınarak yapılan dev kubbe İskandinavya’da ki en büyük kubbe ve 18.yy’a ait.

7. Ny Carlsberg Glyptotek

Ny Carlsberg Glyptotek, Kopenhag

Carlsberg bira fabrikasını kuran kişinin oğlu olan Carl Jakobsen bir sanat koleksiyoncusuydu. Bu koleksiyonlar şimdi Ny Carlsberg Glyptotek’de bir araya geliyor ve klasik Mısır, Roma ve Yunan antikalarının yanısıra Danimarka sanatının altın çağını oluşturan eserler ile birlikte sergileniyor. Burada bulunan Rodin heykelleri Fransa dışındaki en önemli heykellerdir ve ayrıca Monet, Renoir ve Degas gibi önemli isimlerin de eserleri yine burada sergileniyor.

8. Arken Modern Sanat Müzesi

Arken Modern Sanat Müzesi, Kopenhag

Danimarkalı, İskandinavyalı ve uluslararası sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan Arken Modern Sanat Müzesi Kopenhag’ın hemen dışında bulunuyor. Websitesine girip hangi sergilerin olduğunu görebilirsiniz.

Şehrin 35 km kuzeyinde Louisiana Modern Sanat Müzesi adında bir başka yer daha var. Andy Warhol, Roy Lichtenstein ve Pablo Picasso’nun eserlerinin bulunmasının yanısıra Danimarka’nın en popüler kültürel etkinliklerinin bulunduğu ve modern sanat sevenlerin mutlaka görmek isteyeceği bir yer.

9. Kopenhag Opera Evi

Kopenhag Opera House

Kopenhag’ın en modern ikonu hemen deniz kıyısında bulunan ihtişamlı Operası. 2005 yılında açılan bu operanın yapımında 500 milyon dolardan fazla harcanmış ve dünyanın yapılan en pahalı operası.

10. Ulusal Müze

Danimarka Ulusal Muzesi, Kopenhag

Danimarka’nın kültürel tarihini görebileceğiniz Ulusal Müze de görülmeye değer bir yer. Aslında burası 18.yy’da Kraliyet ailesine aitti fakat sonraları ülkenin tarih öncesi çağından bugüne kadar uzanan kültürüne ışık tutan bir müzeye dönüştürüldü.

Müzeleri gezmek dışında Kopenhag yine güzel bir şehir. Çoğunlukla yağmurlu ve kapalı havası olduğu için size biraz garip gelebilir ancak bu kadar eğlenceli bir sokak hayatına sahip pek az şehir var.

Kraliyet Kütüphanesinin devamı olan Black Diamond (Kara Elmas) binası da gözünüzden kaçmayacaktır. 1999 yılında açılan bu cam bina boyutları ve tasarımıyla çok fazla eleştirilmişti ancak artık herkes alışmış ve kabul etmiş görünüyor.

Tivoli Gardens, Copenhagen

Kopea alışveriş

En yoğun sokaklardan olan Stroget Avrupa’nın en uzun alışveriş sokağı. Hemen kıyıda bulunan ve rengarenk evleriyle, barlarıyla ve restoranlarıyla Nyhavn hemen yine çok yakın ve yürüme mesafesinde. Meşhur Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen’de bu bölgede yaşamıştır. 19.yy’da eğlence parkı olarak yapılan Tivoli Bahçeleri Walt Disney’in Disneyland’ı yaratmasına ilham olmuştur. 1914’de yapılan ahşap Roller Coaster halen kullanılıyor.

Kopenhag’ın özellikle ev eşyaları konusunda dünyanın en meşhur yerlerinden biri olduğu aşikar. En son modayı mutlaka takip etmek isteyenler Gothersgade Caddesindeki butiklerde vakit geçirebilir. Dükkan sahipleri her zaman çok kaliteli ürünler satıyorlar ve verdiğiniz paranın hakkını alacağınıza emin olabilirsiniz. Ana alışveriş caddesi Stroget, turistik ama yine de görülmeye değer. Birçok mağaza zincirlerinin dükkanlarını bulabileceğiniz gibi az da olsa Danimarka’ya özel mağazalar da bulunuyor. Kronprinsensgade ve çevresindeki sokaklar birbirinden güzel ünlü dükkanlarla dolup taşıyor.

Ayrıca eğer antika tutkunuz varsa Ravnsborggade ve çevresinde bulunan dükkanlarda ilginizi çekebilir. Mobilyalar, bardaklar gümüş ve diğer otantik eşyaları arıyorsanız şayet burası tam size göre olabilir. Unutmayın Kopenghag’da alışeriş günlük hayatın parçalarından biri, bu yüzden siz de o hayatın bir parçası olmadan dönmeyin.

Kopenhag havaalanı ve ulaşım

Metro ile havaalanından Kopenhang merkez istasyonuna yada şehrin kalbinde bulunan Kongens Nytorv’a ulaşım sadece 15 dakika sürüyor.

Otelinize vardıktan sonra toplu taşımaya gerek kalmaksızın tüm şehri yürüyerek gezebilirsiniz. Ancak illa ayaklarınızı dinlendirmek isterseniz metroyu kullanın.

Kopenhag yeme ve içme

Danimarka mutfağı, en iyi şeflerinin Fransız tekniklerini taze yerel malzemeler ile birleştirmesinin ardından yükselişe geçmeye başladı. Günün istediğiniz her anında en lezzetli yemeklere ulaşmanız mümkün ve bir Kuzey şehri olmasına rağmen Kopenhag’ın Güney Avrupa gibi geç yemek yeme alışkanlığı bulunuyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz