Hindistan resmi ismiyle Hindistan Cumhuriyeti, güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi ve doğusunda Bengal Körfezi ile çevrili, Güney Asya‘da yer alan dünyanın en büyük demokrasisi. Batısında Pakistan, kuzeydoğusunda Çin Halk Cumhuriyeti, Nepal ve Bhutan; doğusunda Bangladeş ve Myanmar ülkeleri ile sınırı bulunan Hindistan, Sri Lanka, Maldivler ve Endonezya’ya çok yakın bir konumda yer alıyor.

Himalayalardan çöllere, tropikal plajlardan egzotik kültürüne dek farklı coğrafyaları, iklimleri, kültürleri, dilleri, dinleri bir araya getiren; dünyadan bağımsız apayrı bir dünya olan Hindistan, gezginlerin ve seyahat severlerin ömürleri boyunca birkaç kez ziyaret ettikleri rengarenk bir destinasyon. Başkenti Yeni Delhi olan ülke, turistler için en kuzeyinden en güneyine pek çok farklı cazibe noktasına, keşfedilmeyi bekleyen renklere, seslere, kokulara sahip.

Hindistan-Gezi-Rehberi

Dünyanın en büyük 7. coğrafi alanı ve Çin’den sonra en büyük 2. nüfusuna sahip olan Hindistan, Endonezya’dan sonra sayıca en kalabalık Müslüman nüfusa sahip. Hindistan ayrıca, dünyanın en önemli dinlerinden olan Hinduizm, Budizm, Jainizm ve Sihizmin de doğum yeri. Zerdüştlük, Yahudilik ve Hristiyanlık ise MS 1’inci yüzyıldan itibaren bölge kültürünün şekillendirmesinde etkili olan dinler arasında. Tarih boyu ticari ve kültürel zenginliğiyle bilinen tarihi ticaret yolları ve büyük imparatorlukların yer aldığı bölge olan Hint Yarımadası, Hindistan ile günümüzde de dünyanın en büyük on ikinci ekonomisine ve dünyanın en büyük dördüncü satın alma gücüme sahip.

28 eyalet ve birlik bölgesinden oluşan ve parlamenter demokrasi olan bir cumhuriyet olan Hindistan, kaotik kentleri, mistik havası ile her daim yoksulluk ve ihtişam, karmaşa ve sadelikle dolu egzotik bir ülke. Bu ilginç coğrafyada bulunmak bir süre sonra sizi de kendi atmosferine hapsediyor, yoga, meditasyon ve zen felsefesine yaklaşıyor onlarca karakteristik tarihi ve mimari esere hayran kalıyorsunuz. Hindistan deyince, tarihi ve mimari eserleriyle büyüleyen Golden Triangle, Taj Mahal ve Jaipur Sarayı akla gelse de, ülke bundan kat be kat fazla ziyaret edilecek yere sahip.

Hindistan Gezi Rehberi

Hindistan tarihi, ülkenin çevresinin Antik Çağ’dan günümüze dek uzanan olayları içeriyor. Birleşik Krallık‘tan bağımsızlığını 15 Ağustos 1947’de ilân eden Hindistan Cumhuriyeti, bir ülke olarak birlik ve bütünlük içinde olmaktan çok, farklı ırk, kültür ve dinlerin bir arada yaşamaya çalıştığı bir mozaik.

Tarihi özelliklerinin yanı sıra Hindistan’ı önemli kılan bir etken de Hinduizm ve Budizm gibi iki büyük dinin bu topraklarda doğarak gelişmiş olması. Eski çağlarda Mısırlılar ve Romalılar, deniz yoluyla Güney Hindistan’a gelmişler ve daha da ilerleyerek Güney Doğu Asya’ya kadar ulaşmışlar. MS 52’de ilk Hristiyan, MS 630’da ise ilk İslami faaliyetlerin yayılma gösterdiği ülkede, İslam güçleri bölgede ilk etkilerini Gazneli Sultan Mahmut’un seferleriyle göstermiş. 1500’lere dek bölgeyi elinde tutan Timur’un ardından Hindistan’da Moğol dönemi başlamış.

Hindistan-Gezilecek-Yerler-Rehberi

Moğollar sayesinde tam bir altın çağ dönemi yaşanan Hindistan’da, dünyanın en güzel mimari anıtlarından biri olan Tac Mahal, Şah Cihan’ın eseri olarak tarihe yazılmış. Sanat, edebiyat ve adalet sisteminin dönemin Avrupa’sından çok daha ileride olduğu Moğol imparatorluk geleneği İngilizlerin son imparatoru ve onun oğullarını tümüyle idam etmeleriyle son bulmuş.

Hindistan’ı işgal eden ilk Avrupalı güç olan Portekizliler coğrafyadaki ticareti ele geçirmişler. İngilizlerin Hindistan’dan ayrılmasından 14 yıl sonrasına dek buradaki sömürge faaliyetlerini sürdürmüşler. Pencap bölgesi dışında bütün Hindistan, İngiliz yönetimi altına girmiş durumdaydı ki bu durum Mahatma Gandi’nin İngiliz yönetimine karşı pasif direniş uygulamasına dek sürdü. 1947’de bağımsızlığını kazanan ülkeyi bir yıl sonra ayrılan İngilizler’den sonra tamamen Müslüman bir ülke olan Pakistan ayrıldı. 1948’de ise Mahatma Gandi öldürüldü.

Hindistan, bağımsızlığa kavuştuktan sonra öteki üçüncü dünya ülkeleri gibi diktatörlüklere, askeri yönetimlere veya yabancı işgallerine sürüklenmedi ve Hindistan’ın ilk başbakanı olan Javaharlal Nehru ve onun kızı olan İndira Gandi ile kendini toparladı. Hindistan günümüzde, laik cumhuriyet yapısı ile dinler arasında uyumlu bir beraberlik olduğunu kanıtlamış bir ülke.

Hint-Kulturu

Hindistan Gezilecek Yerler

Hindistan nüfus ve yüzölçümü olarak dünyanın en büyük ülkelerinden biri. 28 eyalet ve 7 birlik bölgesinden oluşan Hindistan, Hinduizm kültürünün şekillendirdiği tapınakları, sarayları ve tarihi eserleriyle etkileyici bir ülke. Diğer yandan Himalaya Dağları, Ganj Nehri, plajlar, tatil yöreleri dünyanın başka yerinde göremeyeceğiniz hayvan türleri ve ulusal parkları ile Hindistan gerçekten muazzam bir coğrafyaya sahip.

 

Hindistan’da mutlaka görülmesi gereken kentler, zıtlıkları şehri Mumbai; deniz, güneş ve kum keyfinde açık ara muazzam bir yer olan Goa; sırf Tac Mahal için bile gidilesi Agra; başkent Yeni Delhi; Ganj Nehri’ne merhaba demek için kutsal kent Varanasi sayılabilir. Ülkenin nefis mimari dokusuna tanıklık etmek için Jaipur, tapınaklara hayran kalmak için Khajuraho ve Altın Tapınak’ı görmek için Amritsat kesinlikle ziyaret edilmeli.

1. Mumbai

Mumbai-Hindistan

Mumbai, yedi çorak adanın üç asırlık bir değişim sonucu birleşerek oluşan ve köprülerle ana karaya bağlanmış Hindistan’ın en büyük şehri. Gökdelenleri, göz alıcı köşkleri, ışıltılı sahil şeridi ve havalandırmalı alışveriş merkezleriyle Mumbai aynı zamanda Hindistan’ın Maharaştra Eyaleti’nin de başkenti. Salsette Adası üzerine kurulu derin bir doğal limana sahip olan kent, Hindistan’ın ticaret, finans ve kültür başkenti. Bollywood olarak da adlandırılan Hint Sinema endüstrisini barındıran Mumbai, Hindistan’ın diğer bölümlerinden yoğun göç alıyor. Bu nedenle birçok farklı dil ve kültürle harmanlanan kentte, geleneksellikle modernizm, lüks ve sefalet, İngiliz ve Hindu kültürü, İslam, Budizm ve Hinduizm’i bir arada yaşıyorsunuz.

Mumbai’de mutlaka görmeniz gereken yerler ise, Hindistan Geçit Yolu, Galler Prensi Müzesi, Gandhi Müzesi, Flora Dağı, Kilise Geçidi, Viktorya Terminali, Chowpatty Plajı, Hacı Ali Camii ve Fil Mağaraları olarak sıralanabilir.

2. Delhi

Delhi-Hindistan

Delhi, Mumbai’den sonra Hindistan’ın en büyük ikinci şehri. Delhi ve Yeni Delhi olmak üzere iki bölümden oluşan kent, uçları yaşayan; zenginliği ve fakirliği, tamamlanan ile eksik kalanı, dünyevi ile manevi değerleri bir arada yaşatan tanımı zor, çekici ve kesinlikle merak uyandıran bir şehir. Adeta ülkesinin bir minyatürü olan Delhi, Yamuna Nehri’nin kıyısına kurulu, MÖ 6. yüzyıldan bu yana yerleşimin olduğu bir şehir. Sokaklarında yürüdüğünüzde, egzotik ve gizemli bir atmosferde olduğunuzu iliklerinize dek hissettiğiniz kentte, kaotik fakat tuhaf bir huzurla doluyorsunuz.

Delhi’de mutlaka görülmesi gereken yerler ise, Hindistan Kapısı, Jama Masjid, Chandni Chowk Pazarı, Başkanlık Sarayı, Hümayun Türbesi, Qutab Minar Kulesi, Swaminarayan Akshardham Tapınağı ve eski kale Purana Qila.

3. Jaipur

Jaipur-Hindistan

Jaipur, ülkenin kuzeybatısında yer alan Rajastan Eyaleti’nde bulunan ve masalsı, gizemli, kaotik, romantik ve muazzam mimarisiyle büyüleyici Hindistan kenti. Turistik ismi ile Pembe Şehir Jaipur, krallar şehri anlamına geliyor.

Pembeye boyanmış görkemli mimarisiyle Hindistan seyahatinin vazgeçilmez durağı olan Jaipur’daki ilk adres muhteşem mimarisiyle Amber Kalesi olmalı. Kaleyi çevreleyen Charbagh Bahçesi, bal peteğine benzeyen Hawa Mahal Sarayı, astronomik gözlemevi olan Jantar Mantar, Man Sagar Gölü ortasında konumlanan Jal Mahal Sarayı ve 17. Yüzyıl tarihli City Palace (Jaipur Şehir Sarayı) kentin mutlaka görülmesi gereken yerleri. Maymun Tapınağı ise belgesel kanallarından aşina olduğunuz ancak görünce epeyce heyecanlandığınız bir adres olacak. Bunlar haricinde, Albert Hall Müzesi, Royal Gaitor Tumbas, Nahargarh fort, Kanak Vrindavan Mahal görülmeyi hak eden yerler arasında. Ayrıca Elefantastic’te fillerle dost olacağınız inanılmaz bir gün geçirebilirsiniz.

4. Agra

Agra-Hindistan

Agra, Hindistan’ın en popüler turizm rotası olan ve Delhi, Agra, Jaipur’dan oluşan Altın Üçgen’de yer alıyor. Hindistan’ın sembolü olan ve turistler tarafından en çok ziyaret edilen tarihi mekânı olan Taj Mahal’i barındırması bakımından Agra, ülkenin en turistik kenti. Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan ve Şah Cihan’ın ölen karısı anısına yaptırdığı Tac Mahal, 17. yüzyıldan bu yana tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini karşılıyor.

16’ıncı yüzyılda Moğol hükümdarlığı hakimiyetindeki Agra, Babür Şah ve Hümayun Şah ile birlikte erken Babür tarzı mimari örneklerini, kırmızı kumtaşı ve beyaz mermerden yapılan binaları ve sokakları renklendiren antika arabalarıyla Moğol mimarisini yansıtıyor. Agra Kalesi, Babür İmparatoru Akbar tarafından yaptırılan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Fatehpur Sikri, I’timad-Ud-Daulah Türbesi ve Mankameshwar Tapınağı Agra’da mutlaka görülmesi gereken yerler.

5. Chennai

Chennai-Hindistan

Chennai, Hindistan’ın en büyük üçüncü şehri ve ülkenin güneyinde bulunan Tamil Nadu Eyaleti’nin başkenti. Hindistan’ın güneydoğusundaki Bengal Körfezi’nin Coromandel Sahili’nde yer alan 368 yıllık bu tarihi şehir, aynı zamanda ülkenin en büyük üçüncü ticaret merkezi. Göz alıcı mimari dokusuyla büyüleyici bir atmosfer yaratan tarihi tapınakları, kültürel sanatsal aktivitelerin tüm canlılığıyla yaşandığı Chennai, Güney Hindistan’a özgü klasik müzik ve dans gösterilerinin beşiği.

Tamil gelenekleri ve tarihi tapınaklar eşliğinde doyurucu bir etnik deneyim yaşatan Chennai, deniz kıyısında yer alması nedeniyle ülkenin başlıca turizm merkezlerinden. Tropikal iklimin hüküm sürdüğü Chennai’de mutlaka görülmesi gereken yerler ise, Aziz Thomas Mabedi, Büyük Cami, Kapaleeswarar Tapınağı, Aziz George Kalesi, Azize Mary Kilisesi, Hükümet Müzesi, Ulusal Sanat Galerisi, Arinjar Anna Zooloji Parkı, Valluvar Kottam ve Parthasarathy Tapınağı. Ayıca kente50 km güneyinde yer alan Mahabalipuram hem kentin en gözde tatil merkezi hem de, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan göz alıcı tapınak ve tarihi kalıntılara sahip. Doğunun Fransız Rivierası olarak ünlenen Pondicherry‘de de pek çok tarihi kilise ile Pondicherry Fransız Enstitüsü ve Botanik Bahçeleri de kentte vaktiniz sınırlı değilse görülmeyi hak eden adresler.

6. Goa

Goa-Hindistan

Goa, Hindistan’ın batı kıyısında, romantik sahilleri, iklimi ve renkli gece hayatı ile ülkenin enerjisini ve modern dünya düzenini yansıtıyor. Özel plajları, şık butik otelleri, sanat galerileri ve müzeleri, restoran ve barları ile Goa’da alışılagelmiş Hint geleneğinden uzak bir yaşam hâkim.

450 yıl Portekiz sömürgesi olan Goa’da hem Katoliklerin hem de Hinduların kültürel ve mimari etkilerini hissedebiliyorsunuz. Nüfusun büyük çoğunluğunun Hristiyan olduğu kentte, tapınakları, maneviyatı, inanç algıları ile aklımızda yer eden Hindistan’ın farklı bir resmini görmek mümkün. Hintli gençlerin, atmosferi ile ilham kaynağı olan Hintli tasarımcıların, sakinlik arayan Hollywood yıldızlarının tercihi Goa koşuşturmayla geçen oldukça cazip geliyor. Baharat Çiftliği, Bragança House, Sahakari Spice Farms, Archaeological Museum and Portrait Gallery, St. Francis of Assisi Kilisesi, Museum of Christian Art, Ayurma Merkezi ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Old Town ve Bom Jesus Bazilikası, kentte Goa Plajı dışında ziyaret edilebilecek adresler.

7. Udaipur

Udaipur-Hindistan

Udaipur, Hindistan’ın kaosundan uzakta, küçük şirin sokaklarıyla sizi kendine özgü hayatının içine çeken bir kent. Tarihi dokusu ve pitoresk manzarasıyla ve masmavi Pichola Gölü kıyısında yeşil tepelerin ortasında yer alan Udaipur, Hindistan’ın en romantik, Orta Çağ şövalyelerinin efsaneleriyle yaşayan şehri. Göl üzerindeki küçük adacıkları ve üzerlerinde yükselen mermer saraylarıyla otantik bir karaktere sahip olan Bijay Niwas Palace, Udaipur City Palace ve Crystal Gallery, Jagdish Tapınağı, Pichola Gölü’nde yapacağınız tekne turu, gölün üzerinde yer alan mimari eser Jag Mandir, Udaipur’un başlıca simgeleri.

8. Varanasi

Varanasi-Hindistan

Varanasi, Hindistan’ın mistik havasını deneyimlemek isteyenler için ülkenin kutsal adreslerinden biri. Benares olarak da bilinen kent, Hindistan’ın Uttar Pradeş Eyaleti’nde Hindularca kutsal kabul edilen Ganj Nehri’nin yanında yer alıyor. 2.500 yıldır burada ibadet etmek için ülkenin dört bir yanından gelenleri ağırlayan kent, ölü yakma gibi pek ritüelin gerçekleştirildiği bir adres. Varanasi’nin koruyucusu olarak kabul edilen Tanrı Şiva Vishwanat’ın şehri olarak bilinen Varanasi, geleneksel Hindu kültür ve hac merkezi.

Hindular, Budistler ve Jainsler için kutsal kabul edilen şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler, Assi Ghats, Shamshan Ghats, Dasaswamedh Gat, Ganj Nehri, Man Mandir Gat, Scindia Gat, Panchganga Gat, Altın Tapınak (Kashi Vishwanath), Gyanvapi Camii, Varanasi Hindu Üniversitesi, Ramnagar Fort, Sankat Mochan Hanuman Tapınağı, Durga Tapınağı, Tulsi Manas Tapınağı ve Bharat Kala Bhavan-Arkeoloji Müzesi.

Hindistan yeme ve içme

Hint-Mutfagi

Hindistan, çok geniş bir yemek kültürüne sahip Hint mutfağı ile tüm dünyayı etkilemiş bir ülke. En dikkat çekici özelliği baharatları olan mutfağın, kuzu, koyun ve keçi eti; buğday unu, pirinç, bakliyat gibi besinler ile acı biber, hardal, sarımsak, zencefil, safran, kimyon ve kişniş gibi baharatlarla yapılan yemeklerini deneyimlemek ayrı bir keyif. Hindular inek, Müslümanların da domuz eti yemediği ülkede, et yemeklerinin ana malzemesi çoğunlukla tavuk, kuzu, koyun veya keçi eti. Diğer yandan Hindistan’da yemek elle yeniyor ve çatal kaşık kullanmak kabalık olarak kabul ediliyor.

Baharat kadar soslarıyla da ünlü olan Hint mutfağında en ünlüsü şüphesiz köri sosu. Taş ocaklarında pişirilen ve Tandoori olarak bilinen yemekler, baharatlarla terbiye edilerek yüksek ısılarda pişirilir ve limon ile servis ediliyor. Kahvaltılarda ise, idli, dosa ve hoppers olarak adlandırılan lezzetler tüketiliyor. Dünyanın en sağlıklı yiyeceklerinden biri olarak kabul edilen idli, siyah mercimek ve pirinçle yapılarak kurabiye şekli verilen bir yemek. Dosa ise idlinin krep şeklinde ince bir yaprak gibi sunulan şekli. Hint gözlemesi olarak da bilinen dosanın dışında, hoppers olarak da bilinen appam, kahvaltıyı zenginleştiren bir başka doyurucu hamurişi.

Çorbalar söz konusu olduğunda, ülkenin milli çorbası kabul edilen mulligatawny, mercimek, baharat, et (koyun veya tavuk) ve sebzelerle hazırlanıyor. Biryani, Hint mutfağında pirinçle yapılan yemeklere en iyi örnek. Baharatlar, pirinç, et ve sebze ile hazırlanan yemek; haşlanmış yumurta ile servis edilir. İçerisinde yer alan soğan, sarımsak, safran, tarçın, kişniş ve zencefil bu pilava acımsı bir tat katıyor. Ras malai ise Hindistan’da tatlı deyince ilk akla gelen lezzet. Tatlı peynir topları olarak oldukça hafif olan bu tatlının dışında, sütten yapılan, dondurmaya olan benzerliğiyle dikkat çeken bir Hint tatlısı olan Kulfi de oldukça lezzetli.

Türkiye’deki kadar olmasa da çay, ülkede en çok tüketilen içereceklerin başında geliyor. Darciling ve Assam çayları gibi pek çok çeşidi demlenen çaya baharat ve süt eklenebiliyor. Çennay kahvesi ile taze sıkılmış tropik meyve sularını da mutlaka deneyin.

Hindistan konaklama

Hindistan’da turistik bölgelerde ve etrafında ucuz ya da pahalı birçok konaklama alternatifi bulunuyor. Özellikle hosteller, düşük bütçeli gezginler tarafından çok tercih ediliyor.

Merkezi konumu, alışveriş imkânları ve pek çok otelin bulunduğu bölge olan Başkent Delhi’deki Connaught Place, oldukça fazla tercih edilen bir konaklama noktası. Burada beş yıldızlı otellerin yanı sıra, daha uygun fiyatlı oteller de bulunuyor. Delhi’nin lüks konaklama, gelişmiş altyapı, ünlü mağaza ve en renkli gece hayatının yaşandığı bölge olan Güney Delhi, şehrin en pahalı konaklama alternatiflerini sunan bölge. Konaklama ücretlerinin epey yüksek olduğunu hatırlatalım.

Yine Delhi’deki Connaught Place’in kuzeybatısındaki Paharganj bölgesi ise, düşük bütçeli konaklamaya olanak sağlıyor. Pek çok pansiyon ve öğrenci yurdunun bulunduğu bölge şehir merkezine çok yakın bir konumda olması nedeniyle biraz gürültülü.

Mumbai’deki yoğun trafik ve gezilecek yerlerin birbirine uzaklığı bakımından havalimanı ulaşımı kolay bir otel tercih edebilirsiniz. Mumbai’deki konaklama fiyatları Hindistan’ın diğer kentlerine göre daha pahalı. Ülkenin turistik veya iş seyahatlerinde tercih edilen, iş merkezlerine ve turistik bölgelere yakın olan Güney Mumbai yakasında dünyaca ünlü birçok otelin şubelerinin bulunduğu adres.

Indian-Ocean-Hotel
Indian Ocean Hotel

Uygun fiyatlı konaklama için Batı Mumbai bölgesindeki banliyöleri tercih edebilirsiniz. Colaba, Mumbai Central, Andheri ve CBD Belapur Branches semtlerinde yabancı turistlerin tercih ettikleri, orta bütçeli konuk evleri yer alıyor. Tren yolu üzerinde bulunan Dadar ve Santa Cruz bölgelerinde ise daha çok ucuz ve bakımsız oteller mevcut.

Chennai‘de ise her zevke ve bütçeye uygun bir konaklama seçeneği bulmak mümkün. Gökdelenleriyle olduğu kadar tarihi binalarıyla da ünlü olan şehirde tercihinize göre ışıltılı, lüks ve modern ya da nostaljik, otantik ve büyülü bir konaklama deneyimi yaşamanız mümkün. Şehrin en modern ve lüks konaklama alternatifleri, Chetty, Nagar, Montieth, Cathedral, Binny ve Mahatma Gandhi Caddeleri üzerinde yer alıyor. Egmore, Nardanam, Guindy, Kodambakkam, Radhakrishna Salai, Mylapore, Gopalapuram ve Vadapalani bölgeleri ise konaklama için orta dereceli bir bütçe ayırmak isteyenlere hitap eden güvenilir seçeneklere ev sahipliği yapıyor. Konaklama için düşük bir bütçe ayırmak isterseniz Güney Mada, Subathral, Gandhi Irwin, Chetpet ve Triplicane Caddeleri üzerinde bulunan konaklama seçenekleri doğru adresler.

Hindistan alışveriş

Hindistan-Alisveris

Hindistan, tam bir egzotik alışveriş cenneti! Hintliler, el sanatları ve dekoratif sanatlarda oldukça iyiler, öyle ki rengarenk tekstil ürünlerinden, zevk ürünü mücevherlere; el yapımı çanak çömleklerden, baharatlar ve şifalı otlara kadar büyük bir keyifle alışveriş yapabilirsiniz.

Capcanlı renklerdeki kumaşlardan yapılan ve “sari” adı verilen uzun ve geleneksel Hindu elbisesi, ülkede turistlerin en çok ilgi gösterdiği hediyelikler arasında. Bambu ve şeker kamışından yapılmış çanta, vazo, sepet ve daha birçok farklı tasarıma sahip dekoratif eşyalar alabilirsiniz. Hindistan şifalı otlar, sağlık ve güzellik ürünleri bakımından da çok zengin. Tabii baharatlar unutulmamalı! Sokaklarda, dükkânlarda, kapalı çarşılardaki baharatçılarda yükselen rayihalı kokular ve çeşitli renkler arasında kendinizi kaybedebilirsiniz. Şifalı olduğuna inanılan bitkilerden sabun, şampuan, losyon, mum ve çok çeşitli vücut Hindistan çarşılarında çok popüler.

Elbette Hindistan’ın kaliteli ipek ve kaşmir ürünleri ülkenin pazarlarında bir renk cümbüşüne dönüşüyor: ipek şallar, eşarplar, fularlar, yastık kılıfları ve kıyafetler ile kaşmir şapka, eldiven, atkı ve şallardan satın alabilirsiniz.

Hindistan’a nasıl gidilir

Hindistan ile Türkiye arasında Türk Hava Yolları’nın İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan haftanın yedi günü, yaklaşık altı saat süren direkt uçuş seferleri bulunuyor. Kent merkezine 16 km uzaklıkta bulunan Delhi Indira Gandhi Havalimanı’ndan taksiyle yaklaşık yarım saatte, Delhi’de olmanız mümkün.

Mumbai’ye direkt uçuşların bulunmadığı İstanbul’dan, aktarmalı olarak Hindistan’daki en işlek havalimanı olan Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Buradan Mumbai kent merkezine tren, taksi veya otobüs ile geçebilirsiniz.

İstanbul’dan direkt uçuşun bulunmadığı Jaipur’a, Yeni Delhi veya Maskat aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Kente 11 km uzaklıkta bulunan Jaipur Uluslararası Havalimanı‘ndan taksiye binerek 20 dakikada Jaipur merkezde olabilirsiniz.

Türkiye’den direkt uçuşların bulunmadığı Agra’ya İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 2 veya daha fazla aktarma yaparak, şehir merkezine 6 km uzaklıkta bulunan Agra Havalimanı‘na uçabilirsiniz. Havalimanından ise taksiyle 15 dakikada merkezde olabilirsiniz.

Goa’ya gitmek için ise İstanbul’dan aktarmalı olarak Panjim şehir merkezine 30 km uzaklıkta bulunan Goa Havalimanı‘na uçabilirsiniz. Kent merkezine gitmek taksiyle yaklaşık 45 dakika sürüyor.

Hindistan, yüzyıllar boyunca birçok kültürün hüküm sürdüğü, egzotik, mistik ve masalsı bir ülke. Rengarenk ve hareketli günlük yaşamı, eşsiz coğrafyası ve karma kültürüyle dünyanın en çekici turistik destinasyonlarından biri.

Önceki İçerikScott Monument, Edinburgh
Sonraki İçerikOdessa Gezilecek Yerler

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz