Dünyanın sayılı güzelliklerinden Maldivler, yükseklikleri 2.5 metreyi aşmayan adaları ile dünyanın en alçak ülkesi. Masmavi denizi, turkuaz renkli adaları, kar beyazı kumsalları ve elbette palmiye ağaçlarıyla dertsiz tasasız tatillerin ve balayı günlerinin dingin mekânı. Adeta cennetten ödünç alınmış eşsiz bir coğrafyada bulunan bölge, 850 km boyunca uzanan 26 mercan takımadasında yer alan 1192 adaya sahip.

Hindistan‘ın güneyinde ve Sri Lanka‘nın güneybatısında yer alan, Hint Okyanusu’nun cömert güzelliklerini doyasıya yaşamak isteyenler için şahane bir rota olan Maldivler adalarının 200’ünde yaşam bulunurken, yalnızca 99’unda çeşitli konaklama olanakları var.

Maldivler Gezilecek Yerler

İkinci büyük şehri Addu City olan ülkenin başkenti Male ise en kalabalık ve en geniş yerleşim bölgesi. Dhagathi ve Himmafushi balıkçı adaları haricindeki adalarda ise yaşam, turizm amacı ile otellere gelen turistler için oluşturuluyor. Doğal lagünlerle çevrili bu küçük adaların her birinde yalnızca tek bir otel yer alıyor. Bu lagünler, adaları şiddetli rüzgarlardan ve dalgalardan koruduğu gibi aynı zamanda da turkuaz sularıyla cennet bir görüntüye sahip. Sular Ülkesi olarak da anılan Maldivler, okyanus manzarası, palmiye ağaçları ve berrak denizi hiçbir şey yapmamanın dayanılmaz keyfini yaşatan, şahane bir yer.

Maldivler Gezi Rehberi

Maldivler Gezi Rehberi

Mercan bolluğu zamanında, çimentonun yerine her türlü inşaat malzemesi olarak mercanların kullanıldığı ülkede, son 10 yıldır nesli tükenmek üzere olan mercanlar koruma altına alındı. Günümüzde doğal ortamlarından çıkarılmayan ve yalnızca balıklara ev sahipliği yapan mercan resifleri, sayıları 26’yı bulan mercan adalarıyla, tıpkı bir halka gibi dizilerek bu doğa harikasını ortaya çıkarıyor.

Balıkçılık ve turizmin iki ana geçim kaynağı olduğu ülkede, adalarda yerleşim binlerce yıl öncesine dayanıyor. Daha önce Budist olan ada halkı, daha sonra Müslümanlığı kabul etti. Portekiz ve Hollandalıların saldırıları ve kısa süreli hakimiyetleriyle boğuşan Maldivliler, 75 sene İngiliz himayesinde kalmasının ardından, 1965’te bağımsızlığını kazandı. 1968’den bu yana cumhuriyetle yönetilen ülke ekonomisi yüzyıllardır bütünüyle balıkçılık ve diğer deniz ürünleri üzerine kurulu.

Maldivler Gezilecek Yerler

Berrak denizi, bembeyaz kumsalları ve romantik otelleriyle adeta bir cennet olan Maldivler’de yer alan oteller ‘Atoll’ denilen adacıkta bulunuyor. Ülke yüz ölçümünün yalnızca %4‘ünü oluşturan bu adacıklarda denize, kuma ve güneşe doyarken, ülkede gezilecek yerler olmadığını düşünmeyin.

1. Dhagathi ve Himmafushi

Dhagathi Maldivler Gezilecek Yerler

Denizin ve deniz ürünlerinin girmediği bir alanın olmadığı bu güzel ülkede, yerel yaşamı görmek isterseniz, yalnızca devletin girilmesine izin verdiği yerleri rehber eşliğinde ziyaret edebiliyorsunuz. Zira ülke, geleneksel yaşamı turist akınlarından korumak istiyor. Ancak Dhagathi ve Himmafushi balıkçı köylerine tekne ile yapılan bir yolculuk, günlük yaşamın atmosferini hissetmek için doğru adresler. Çok içten ve misafirperver olan halkın yanı sıra, bu köylerde mercan resiflerinde yapılmış evlerle karşılaşmak ise çok daha şaşırtıcı bir deneyim!

2. Banana Reef ve Sun Island Beach

Sun Island Beach Maldivler

En popüler Maldivler duraklarından biri olan Banana Reef, barındırdığı çok çeşitli deniz canlısı türleriyle doğal bir koruma alanı. Muazzam güzellikteki büyüleyici bir bölge olan Banana Reef, uzun yürüyüşler için de eşsiz. Maldivler’in en sevilen plajı olan Sun Island Beach, Hint Okyanusu’nun uçuk mavi rengine ve bembeyaz kumlarına sahip rüya gibi bir bölge.

3. Hukuru Miskiiy

Hukuru Miskiiy Camii Maldivler

1656’te dönemin Sultanı İbrahim İskender tarafından yaptırılan Hukuru Miskiiy Camii, Maldivler’in adanın en eski camisi. Ahşap ve deniz kabuklarıyla inşa edilen ve oldukça farklı bir mimariye sahip caminin minaresi ise sonradan eklendi.

4. Ulusal Müze

Ulusal Müze Maldivler

Küçük ve sevimli bir yapı olan Ulusal Müze, ülkenin İslam öncesi ve sonrasına ait önemli eserleri barındırıyor. Cuma günleri haricinde hafta içi her gün 09.00-15.00 arasında ziyaret edilen müzede, pek çok tarihi eser de sergileniyor.

5. Mulee Aage Sarayı

Mulee Aage Sarayı Maldivler

Male’de bulunan Mulee Aage Sarayı, günümüzde Maldivler Başkanlık Sarayı olarak hizmet veriyor. or. 1906’da dönemin sultanı Muhammed Shamsuddeen tarafından yapılan Mulee Aage Sarayı, oldukça görkemli bir yapı. Yapıldığı dönemden bu yana görkemini koruan yapının ilginç bir mimarisi var.

6. Esjehi Sanat Galerisi

Esjehi Sanat Galerisi Maldivler

Male’nin en eski yapılarından Esjehi Sanat Galerisi çağdaş ve geleneksel Maldiv sanatçılarının çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. Maldiv kültürü ve sanatının yakından tanımak için doğru bir adres.

7. Cocoa Adası

Cocoa Adası Maldivler

Cocoa Adası, kumsalda mercanların bembeyaz kumlar eşliğinde bungalovlara ev sahipliği yapan, sessizliği ve sakinliğiyle ünlü bir Maldivler adası. Ülkenin en iyi dalış yapılan bölgelerinden biri olan adada, özel bir dalış merkezi ve resifi bulunuyor.

8. Masjidul Sultan Mohammed Camii

Masjidul Sultan Mohammed Camii Maldivler

İslami Merkez Camii olarak da bilinen Masjidul Sultan Mohammed Camii 5000 kişinin aynı anda ibadet edebilmesine imkân sunuyor. 1984’ten bu yana hizmet veren camii aynı zamanda konferans salonu ve İslam Müzesi görevi görüyor.

9. Bağımsızlık Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı

Bağımsızlık Meydanı Maldivler

Maldivler’in en büyük meydanı olan Bağımsızlık Meydanı (Jumhooree Maidhaan) ve Male’nin merkezinde bulunan Cumhuriyet Meydanı, ülkenin en önemli meydanları olarak öne çıkıyor. Politik gösterilere sahne olan ve polis merkezinin de bulunduğu Cumhuriyet Meydanı’nda günün her saati polisleri görmek mümkün.

10. Kaafu Atoll

Kaafu Atoll Maldivler

Kaafu Atoll, kristal berrak denizinin ışığında, hayatın hızını biraz yavaşlatıp, koşar adım gittiğimiz yerlere aheste adımlarla keyifle yürüme hissini yaşatıyor. Okyanus’un dinginliğini yaşayacağınız bembeyaz plajlarda güneşlenebilir, cam tabanlı özel dalış tekneleri ile yapılan dalış turlarına katılabilirsiniz.

Maldivler Yapılacak Şeyler

Maldivler’de çevre gezintileri sırasında adaları ve denizin altını keşfedebilir, su altı güzellikleriyle tüm dünyayı büyüleyen fotoğraflar çekebilirsiniz. Yüzme, rüzgâr sörfü, su kayağı başta olmak üzere denize doyabilir, deniz uçağıyla kilometrelerce gezebilir, varsa olta balıkçığı hobinizi geliştirebilirsiniz.

1. Su Altı Sporları

Sualtı Sporları Maldivler

Denizin 50 m kadar derinlerini rahatlıkla görülebildiği Maldivler, yılın tamamında hem sıcak hem de berrak olması sayesinde su altı sporları için oldukça uygun. Sayısı 3 bini bulan mercan kayaları ve muson akıntılar bölgeyi dünyanın en zengin dalış noktalarından biri yapmaya yetiyor. Bu yüzden Maldivler, snorkel ve scuba yapanlar için tam bir dalış cenneti.

Daha önce bir dalış tecrübesi olanları burada yüzlerce farklı balık ve su kaplumbağası bekliyor. Her otelde mutlaka bir dalış merkezinin yer aldığı ülkede, yalnızca şnorkel yapanlar için de çok keyifli seçenekler var. Ne de olsa odadan denize adım atar atmaz, ayaklarınızın arasında yüzlerce balık dolaşmaya başlıyor!

Hint Okyanusu’ndan gelen muson akıntılarının etkisiyle Maldivler’de, mikroskobik olanlarından en büyüklerine kadar 1000’i aşkın deniz canlısı türü yaşıyor. Dalış yapılacak yere ise, tam donanımlı teknelerle, 15 ile 60 dakikalık bir yolculukla ulaşılabiliyor. Akvaryumu andıran su altında belki de ilginç dalış duraklarını batık gemiler oluşturuyor. Zira, Maldivler’de dünyaca ünlü gemi batıkları var.

2. Tekne Turu

Tekne Turu Maldivler

Pek çok adadan oluşan Maldivler’de katılabileceğiniz en güzel etkinliklerden biri de adalar turuna katılmak. Sizi alı büyülü bir yolculuğa çıkaran teknelerle hiç kimselerin bulunmadığı ıssız adalara gidebilir, plajlarda deniz molası verebilir ve barbekü yapabilirsiniz.

3. Rüzgâr Sörfü ve Su Kayağı

Rüzgar Sörfü Su Kayağı Maldivler

Karadan çok denizi olan bir ülkede, su eğlencelerinin de sonu yok. Yüzme, rüzgâr sörfü, su kayağı başta olmak üzere neredeyse bütün su sporlarını yapmak mümkün. Özellikle hazirandan başlayarak eylül ayının sonuna kadar musonla gelen dalgalar sörf sezonunu da belirliyor.

4. Fotoğraf Turu

Fotoğraf Turu Maldivler

Maldivler seyahatinde yapabileceğiniz bir başka etkinlik de deniz uçağıyla fotoğraf turlarına katılmak. Denize inebilen küçük uçaklarla adaların ve bu eşsiz coğrafyanın şahane manzarasının fotoğraflarını çekebilirsiniz.

5. Olta Balıkçılığı 

Olta Balıkçılığı Maldivler

Adada tüm gün güneşlenmenin ve dinlenmenin dışında yapılacak en iyi aktivitelerden biri de olta balıkçılığı. Hatta birçok otelin bu aktivite için ayrılmış iskeleye benzer bölümleri bulunuyor. Diğer alternatif de teknelerle yapılan balıkçılık turlarına da katılmak. Tuttuğunuz balıkları, restoranlarda hazırlatıp yiyebiliyorsunuz da.

6. Köpekbalıklarıyla Yüzme

Köpekbalıklarıyla Yüzme Maldivler

Maldivler’de su altı dalış su sporlarının yanı sıra daha adrenaline doyma isteyenler için bir başka alternatif de, köpekbalıklarıyla yüzmek. Özel giysiler giyerek, köpekbalıklarının yoğun olarak yaşadığı bölgelerde dalmak oldukça heyecan verici bir deneyim!

7. Spa Keyfi

Spa Maldivler Yapılacak Şeyler

Maldivler’e gitmişken kendinizi şımartmadan olmaz! Ülkedeki oteller özellikle spa olanaklarıyla da öne çıkan hizmetler sunuyor. Otellerin pek çoğunda spa merkezi var ve de genelde size özel bir uşak da veriliyor.

Maldivler yeme ve içme

Yeme İçme Maldivler

Yemeklerin genelde soslu servis edildiği Maldiv mutfağında doğal olarak büyük oranda Hint ve Sri Lanka etkisi hissediliyor. Özellikle balık ve diğer bütün deniz mahsulleri önemli yer tutuyor. Maldivcedeki adıyla ‘mas’ yani balık birçok yemekte kullanılıyor. ‘Riha’ denen körü sosu ise hemen her yemekte yer alıyor. İthal edilen bir ürün olmasına karşın kırmızı et, yemekler de oldukça yaygın tüketiliyor. Sebze yemekleri ise Maldiv mutfağında görece azınlıkta.

Balığı çeşitli şekillerde pişiren Maldiv halkı serviste de son derece usta. Bu yörenin ana yemeği kesinlikle tütsülenmiş, haşlanmış veya güneşte kurutulmuş ton balığı yanında, pirinç pilavı olarak biliniyor. Ülkede domuz eti ve alkollü içeceklerin yasak olduğunu aklınızda bulundurun.

Maldivler’e nasıl gidilir

Male Maldivler Nasıl Gidilir

Maldivler’e Türkiye’den direkt uçuşlar haftanın 5 günü Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Male Ibrahim Nasir Havalimanı‘na yapılıyor. Direkt 7 saat 45 dakika süren uçuşların yanı sıra, dilerseniz Dubai veya Bankok üzerinden aktarmayla, yaklaşık 8-9 saatte Male Ibrahim Nasir Havalimanı’nda olabilirsiniz. Male’den ‘Atoll’ adı verilen adacıklar üzerine kurulu otelinize sürat teknesi ve deniz uçağıyla gidebilirsiniz.

Doğa mucizesi bir coğrafyada bulunan Maldivler, dünyanın en düz ve engebesiz alanları olan takımadalara sahip. İnsan ve araç kalabalığının bulunmadığı, sessizlik ve sakinlik, huzur düşleyenler için gerçek bir cennet keşfetmek isterseniz yapmanız gereken tek şey bir Maldivler uçak bileti alıp turkuaz renkli bir tatil planlamak.

3 YORUMLAR

  1. Yemin ederim Maldivlere gitmiş kadar oldum. Yazı çok detaylı. 👍 Ek olarak Ada halkı Müslüman olduğu için turistik adalar dışında içki yasak. Adalarda da yalnızca turistlerin alkol kullanmasına izin var. Yanlış anlama olmasın.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz