Akdeniz sahili boyunca uzanan Antalya, tarihi mirası, doğal güzellikleri, uçsuz bucaksız sahilleri ve eşsiz koylarıyla Türkiye’nin turizm cenneti. Türkiye’de en fazla antik kente sahip şehir olan, deniz, güneş ve kum birlikteliğinin en güzel yaşandığı, doğal güzellikleriyle büyüleyen Antalya, yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da önemli bir tatil destinasyonu.

Dünyanın en çok ziyaret destinasyonlarından Antalya’da kültür turizminin ağırlıklı olarak yapılacağı yerler, onlarca antik kent, tarihi yapı, tarihi cami ve kilisenin bulunduğu Kaş ile Gazipaşa’ya dek uzayan kıyı şeridinde yer alıyor. Yine aynı bölgede kıyı turizmiyle birlikte deniz turları da yapılıyor. Deniz turizminin en bilinen noktaları ise Kleopatra, Konyaaltı ve Lara plajları.

Antalyada-Denize-Girilecek-Yerler

Konyaaltı, Lara, Karpuzkaldıran ve Topçam plajlarında güneşin ve Akdeniz’in tadını çıkarırken, merkeze 50 km mesafedeki Saklıkent Kayak Merkezinde kayak yapabilirsiniz.

Antalya Plajları

Mavi Bayrak ödüllü çok sayıda plajı bulunan, kıyılarının uzunluğu 500 km olan Antalya’da Kemer, Tekirova, Kumluca, Finike, Demre ve Kaş kıyılarında doğal plajlar bulunuyor. Ayrıca Beldibi Plajları, Göynük Sahilleri, Olympos ve Kolindonya Burnundan Ksantos’a kadar olan sahiller ile batıdaki Konyaaltı ve Reşat Adası plajları da yüzmek için oldukça güzel bölgeler.

Antalya-Denize-Girilecek-Yerler

Antalya’daki ince kumlu doğal plajlar ve güzel manzaralı koyların yanı sıra mart-aralık aylarında iklimin ve deniz suyu sıcaklığının uygun olmasıyla devam eden deniz mevsimi bölgenin turizm potansiyelini artırıyor. Lara, Karpuzkaldıran, Belek, Kundu Plajları ise Antalya’nın ince kumlu plajlarından en popüler olanları.

Kentin en popüler plajları ise Delik Deniz ve Kral Koyu, Kaputaş Plajı, Damlataş ve Kleopatra Plajı, Koru Plajı, Olimpos Plajı, Patara Plajı, Phaselis Plajları, Tersane Koyu ve İncekum Plajı olarak sayılabilir.

El değmemiş koylar, milli parklar ve antik kentlerle çevrelenen Antalya kıyı şeridinde doğayla baş başa, huzurlu bir tatili deniz keyfiyle taçlandırmak mümkün. Kültür, tarih ve doğa Antalya tatilinde akla gelen ilk kelimeler.

Antalya-En-Iyi-Plajlar

Antalya’da ne zaman denize girilir

Antalya’da yılın güneş gören gün sayısının 300’ü aşması nedeniyle neredeyse mart ayından aralık sonuna kadar denize girilebiliyor. Özellikle kenti ziyaret eden ve soğuk iklime alışkın turistler kentin ılıman havasından dolayı sonbahar ve kış aylarında da denize giriyor.

Yaz aylarında sıcaklık değerlerinin bir hayli yüksek olduğu kentte tatil yapmayı ve denize girmeyi düşünenler için en iyi dönem nisan-haziran arasındaki dönem ile eylül ve ekim ayları.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz