Türkiye’nin en gözde illerinden biri olan Muğla, Ege Bölgesi’nin incisi. Kuzeyinde Aydın, güneyinde Antalya, doğusunda Denizli bulunan il, birbirinden turistik 13 ilçeden oluşuyor. Bilinen ilk yerleşim faaliyetlerinin Karyalılar tarafından gerçekleştirildiği Muğla Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden izler taşıyor. Tarihi zenginlik bakımından ülkemizdeki pek çok ilden önde olan kentte toplam 103 ören yeri bulunuyor.

Dalaman, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris, Milas, Datça ve Bodrum gibi birbirinden güzel ilçeleriyle bütün dünya tanınan Muğla yılda yaklaşık 3 milyon insanı ağırlıyor. Eşsiz doğal güzellikleri, masmavi denizi, uçsuz bucaksız orman alanları, her bütçeye uygun otelleri, restoranları ve eğlence merkezileriyle Muğla yerli ve yabancı çok sayıda turistin en çok tercih ettiği tatil merkezleri arasında yer alıyor.

Muğla’da Görülecek Yerler

1. Milas

Gümüşkesen Anıtı Muğla Gezilecek Yerler

Muğla’nın en önemli ilçelerinden biri olan Milas, merkeze yaklaşık 1 saatlik mesafede bulunuyor. Geçmişte Karya Uygarlığı’na ve Menteşe Beyliği’ne başkentlik yapmış olan ilçe, tarihi eserleri, her daim canlı çarşısı, antik kalıntıları ve ünü dünyaya yayılan Midas halılarıyla tanınıyor. Köklü bir tarihe geçmişe sahip olan Milas’ta Augustus (Uzunyuva) Tapınağı, eski surlardan bugüne ulaşan Baltalıkapı, Halikarnas Mozolesi’nin küçük bir modeli olan Gümüşkesen Anıtı, Osmanlı Dönemi’nden kalan Çöllüoğlu Hanı gezilecek yerler arasında bulunuyor.

2. Bodrum

Bodrum Kalesi Muğla Gezi Rehberi

Bodrum, Türkiye’nin en popüler tatil merkezlerinden biri. Üç tarafı Ege Denizi ile çevrili olan kent, Bitez, Gümüşlük, Turgutreis, Yalıkavak, Akyarlar, Karaincir gibi birbirinden güzel tatil beldeleriyle her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Antik çağda Halikarnassos adıyla anılan Bodrum’da yine aynı dönemde inşa edilen ve Dünya’nın Yedi Harikası’nın arasında yer alan Halikarnas Mozolesi (Mausoleum Halikarnassos) bulunuyor. Masmavi denizi, bembeyaz evlerin ve ertemiz plajlarının yanında Bodrum’da Rodos Şövalyeleri tarafından yapılan ve günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veren Bodrum Kalesi, Deniz Müzesi ve ünlü sanatçı Zeki Müren’in eşyalarının sergilendiği Zeki Müren Sanat Müzesi mutlaka görülmeli.

3. Akyaka

Akyaka, Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bir mahalle. Şehrin önemli turizm merkezlerinden biri olan belde, Gökova Körfezi’nin doğu ucunda yer alıyor. Antik çağlardan beri üzerinde yerleşim olduğu düşünülen Akyaka, bakir doğasıyla dikkat çeken yerlerden. Su sporları, sörf, kano ve diğer doğa sporları için uygun ortam sağlayan beldede doğal güzelliği bozmayan geleneksel evler, bozulmamış yapısıyla Akbük Koyu ve gürül gürül suyuyla Kadın Azmağı görülmesi gereken yerlerden bazıları.

4. Marmaris

Marmaris Muğla Gezilecek Yerler

Dünya’nın en uzun doğal limanına sahip olan Marmaris, Muğla şehir merkezine yaklaşık 70 km mesafede yer alıyor. Tarihi MÖ 12000’lere kadar uzanan kent te Physkos, Bybassos, Phoenix, Kedrai gibi pek çok antik kent mevcut. Bozburun, Selimiye, Söğüt, Turunç, Çiftlik, Kumlubük, Kızkumu ve Sedir Adası gibi beldeleriyle turistlerin yoğun ilgisini gören Marmaris Rodos Adası’na da 45 dakika uzaklıkta. Binlerce yıldır Akdeniz’in en önemli limanı olma özelliğini koruyan kent tüm sene boyunca mavi yeşili harmanlayan eşsiz doğası ve farklı kültürleri günümüze taşıyan eserleriyle Muğla’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri.

5. Datça

Datça Muğla Gezi Rehberi

Datça, Muğla’nın irili ufaklı koylardan oluşan bir ilçesi. 4000 yıllık geçmişiyle farklı milletlerin izlerini taşıyan şehir oksijen bakımından Türkiye’nin en zengin bölgelerinden. Birbirinden güzel 52 koyu ve 235 kilometrelik sahil şeridiyle oldukça turistik bir merkez olan Datça’da yılın 300 günü güneşli geçiyor. Eşsiz bir doğaya ve muhteşem koylara sahip olan beldede taş evleri, arnavut kaldırımlı ve begonvillerle süslü sokaklarıyla ünlü Eski Datça, 3000 yıllık tarihiyle etkileyici Knidos Antik Kenti, yeldeğirmeleriyle ünlü Kızlan Köyü, kendine özgü yapısıyla eşsiz bir doğal güzelliğe sahip Gebekum, masmavi denizini ve tertemiz plajıyla Kargı Koyu, Domuzbükü ve Palamutbükü görülecek yerler arasında.

6. Köyceğiz

Köyceğiz Muğla Gezi Rehberi

Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Köyceğiz, Akdeniz ve Ege Bölgeleri’nin birleştiği yerde konumlanıyor. Köyceğiz Gölü’nün kuzeyinde kurulu olan ilçede tarihi 5000 yıl öncesine uzanıyor. İlk yerleşimin Karyalılar tarafından yapıldığı Köyceğiz’de İskitler, Asurlular, İyonyalılar, Dorlar, Romalılar gibi farklı uygarlıkların izleri görülüyor. Sakinliğinin yanında zengin doğal güzellikleri narenciye bahçeleriyle tanınan ilçede şifalı sulara sahip Sultaniye Kaplıcaları, benzersiz bir güzellikteki Yuvarlakçay ve Köyceğiz Gölü’nü görebilirsiniz.

7. Dalaman

Dalaman Muğla Gezilecek Yerler

Muğla’nın en güneydeki ilçesi olan Dalaman, Akdeniz ve Ege Bölgeleri arasındaki geçiş noktasında yer alıyor. Fethiye Körfezi ’ne paralel uzanan dağlık bir alan üzerine kurulu olan ilçe, koyları yeşil doğası ve güzel deniz manzarası ile meşhur. Dalaman Havalimanı sayesinde özellikle transit geçişler için sıklıkla kullanılan Dalaman, sahip olduğu benzersiz doğal güzellikleriyle doğayla baş başa bir tatil yapmak isteyenler için oldukça güzel bir alternatif. Yolunuz Dalaman’a düşerse çam ağaçlarıyla çevrili muhteşem manzaralı Gökgemile ve Sarsıla Koyu’nu, antik kent kadar meşhur Yaka Köyü’nü, rafting yapmak isterseniz de Dalaman Çayı’nı ziyaret etmeyi sakın unutmayın!

8. Fethiye

Fethiye Muğla Gezilecek Yerler

Benzersiz doğal güzellikleriyle Türkiye turizminin en önemli adreslerinden biri olan Fethiye, Fethiye Körfezi’nin doğusunda konumlanıyor. Antik dönemde Telmessos adıyla anılan ilçenin tarihi 5000 yıl öncesine uzanıyor. Ekolojik tarımdan, turizme, doğal yaşamdan, çeşitli sportif faaliyetlere kadar pek çok alanda ziyaretçilerine elverişli imkanlar sunan Fethiye, muhteşem güzellikleriyle tüm dünyada tanınıyor. Dünyanın en güzel kumsallarından biri olarak bilinen Ölüdeniz, binlerce yıl boyunca suyun kalkerli araziyi aşındırması sonucunda oluşan Saklıkent Kanyonu, Likya’nın en önemli yerleşimlerinden biri olan Tlos Antik Kenti, kendine has coğrafyasıyla Kelebekler Vadisi gibi pek çok güzelliğiyle Fethiye keşfedilmeyi bekliyor.

Yeşilin ve mavinin birbirine karıştığı muhteşem koy ve plajları, benzersiz doğa harikaları, geçmişi günümüze taşıyan antik kentleri her yaştan hitap eden yapısıyla Muğla keşfetmenizi bekliyor!

3 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here