Hydra Adası, Ege Denizi’nde Saronik ile Argolik Körfezi arasında bulunuyor ve Saronik Adalar’dan biri. Saronik Adalar, Yunanistan’da bulunan takımadalar ve adlarını Saronik Körfezi’nden alıyorlar. Bugün birçok Atinalı ve diğer Yunanların Saronik Adaları’nda yazlık evleri bulunuyor.

Yunan Adaları” ifadesini duyduğumuzda gözümüzde hemen cennet gibi bir yer canlanıyor. Sıcak yaz günlerinde plajda uzanmak, serinlemek için masmavi berrak suya dalmak, adaya gelen ve giden yatlar ile cruise gemilerini seyretmek.

Yunan Adaları Hydra

Deniz kenarındaki kafelerden birine oturup buzlu kahve, limonata, soğuk çay veya ouzo içmek. Souvlaka, mousaka veya baklava yemek. Restoranlarda Yunan dansları oynayıp tabak kırmak. Hydra’nın sokaklarında eşeğe binmek ve muhteşem yıldızların altında otellerin çatılarında uyuyakalmak. Tüm adayı dolaşmak ve çıplaklığın olduğu plajlar keşfetmek. Dükkan ve marketlerde alışveriş yapmak. Yunan Hydra Adası’ndaki cennete benzeyen yaşam bunlardan ibaret.

Hydra Gezi Rehberi

Tarih boyunca birçok kez fethedilen Hydra Adası zengin bir tarihe sahip. Farklı kültürlerin ve adaya gelip yerleşen insanların izleri hala sokaklar görülebiliyor. Ada yüzyıllar boyunca birçok kez satılmış ve el değiştirmiş.

Hydra Adası adını yunanca su kelimesinde alıyor. Bu adın verilmesinin sebebi adada bulunan antik su kaynakları. Ancak bugün ne yazık ki bu kaynaklardan neredeyse tamamı kurumuş ve adaya Yunanistan’dan gemiyle su getiriliyor.

Hydra Gezi Rehberi

Antik Yunan döneminde Hydra Adası’nın Yunan yarımadasındaki krallıklar için denizcilik üssü olarak görev gördüğü düşünülüyor. MÖ 12. yüzyıldaki Dor istilası adanın boşalmasına neden olmuş.

8. yüzyılda ada çiftçiler ve hayvan yetiştiricileri tarafından yeniden doldurulmuş ve ekonomisi tarıma yaslanmış. Adada bulunan vazo ve madeni para kalıntılarından anlaşıldığına göre Hydra Bizans Dönemi’nde de kullanılmış. Latin Konstantin İmparatorluğu döneminde korsanların adaya saldırması nedeniyle ada popülerliğini kaybetmiş.

Hydra 1204-1566 yılları arasında Venedik’e bağlı kalmış ve uzun süren bir istikrar sağlanmış. 1566-1821 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçen ada nispeten önemini tekrar kaybetmiş.

Hydra Adası, Yunanistan

Hydra 1718’den sonra önem kazanmaya başladı ve Pasorafça Antlaşması ile Avrupa’daki limanlar arasında güçlü bir ticaret merkezi haline geldi. Osmanlı ile anlaşma imzalayan Rusların Ege ile Karadeniz’e geçiş serbestliği ile ada tekrar önem kazanmaya başladı.

1792 yılında adayı vuran salgın nedeniyle nüfusun büyük çoğunluğu hayatını kaybetti veya taşındı. 18. yüzyılın sonuna gelindiğinde ticaret adada önemli bir yere sahip oldu adanın gemileri Fransa, İspanya ve Amerika kıtalarına kadar gitmeye başladı. 19. yüzyılda ada 10.000 denizci nüfusuna ve 125 gemiye sahipti. Limanı süsleyen konaklar taşımacılığın adaya getirdiği zenginliğin göstergeleri oldu.

Yunan Bağımsızlık Savaşı sırasında Hydra ile birlikte birkaç Yunan adası ve Ege Denizi Osmanlı’nın hâkimiyetinden geri alındı. Savaşın bitmesi ve resmi Yunan devletinin kurulmasıyla Hydra Adası da denizcilikteki konumunu yavaş yavaş kaybetmeye başladı.

Hydra Gezilecek Yerler

Hydra Gezilecek Yerler

Adadaki en büyük kasaba olan Hydra Port kafeler, restoranlar, marketler ve sanat galerileriyle çevrili U şeklinde bir limana sahip. Taş merdivenli sokaklarında evler, oteller ile küçük hosteller yer alıyor. Adada yerlilerin yaşadığı birkaç kasaba daha bulunuyor ancak en canlı olanı Hydra Port.

Adanın başlıca ekonomisini turizm oluşturuyor. Atina ve diğer yerli ziyaretçilerin yanı sıra adaya dünyanın dört bir yanından turistler akın ediyor.

Hydra Adası’na otomobil, motor veya elektrikli motorların girmesine izin verilmiyor. Adadaki ulaşım araçları eşekler ve bisikletler. Eşekler ada tarihi boyunca hep kullanılmış, zira adanın taşlı yollarını en iyi onlar biliyor. Turistler bu küçük adadaki her yere yürüyerek gidebiliyorlar. Ancak eşeğe binmek de farklı bir deneyim olabilir.

Hydra Island, Greece

Hydra, Atinalılar ve dünyanın dört bir yanından gelen turistler için popüler bir yat destinasyonu. Adada güçlü bir denizcilik kültürü hâkim, turistler adayı gezerken eski kaptan mansiyon ile konaklarını görebilirler.

Birçok Yunanlının Hydra Adası‘nın tepelerine sıra sıra evleri bulunuyor. Sıradan bir turist ada sokaklarında farkında olmadan milyonerlerle yan yana yürüyebilir. Adadaki herkes güneş, deniz ve dinlence için orada. Ayrıca yakınlardaki adalara tekne turları da bulunuyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz