Kuzey Avrupa‘da yer alan Danimarka, İskandinav Yarımadasındaki en küçük ülke. Büyük bir bölümü Jylland Yarımadası üzerinde bulunan ülke, güneyinde Almanya, doğusunda İsveç ve Baltık Denizi, batısında Kuzey Denizi ile çevrili. Avrupa’nın en çağdaş ve insan haklarına duyarlı ülkelerinden biri olan Danimarka, masallardan fırlamış rengarenk evleri, hareketli sokakları, lezzetli yemekleri, tarihi eserleri ve göz alıcı mağazalarıyla İskandinavya’nın en akılda kalan yerlerinden.

İlk olarak Vikingler’in hüküm sürdüğü bir ülke olan Danimarka, 980 yılından beri bağımsızlığını koruyor. 400’den fazla adadan oluşan ülke, yüz ölçümü açısından dünyanın en büyük adası Grönland ile Faroe Adaları’nı da içinde bulunduruyor.

Danimarka-Hakkinda-Bilgi
Kopenhag, Danimarka

Danimarka Hakkında Bilgiler

Danimarka’nın yapısı

İskandinav ülkelerinin en güneyindeki ülke olan Danimarka, resmi adıyla Danimarka Krallığı olarak biliniyor. İsveç’in güneybatısında ve Norveç‘in güneyinde bulunan ülke, yaklaşık 43 bin kilometre karelik bir alana yayılıyor.

En eski arkeolojik buluntular Danimarka’da yaşamın MÖ 130.000-110.000 yılları arasında başladığını gösteriyor. Milattan sonraki dönemde Kelt kültürünün etkisi altında kalan ülke, 8 ila 11. yüzyıl arasında Vikingler’e ev sahipliği yaptı. 980 yılında kurulan krallıkla giderek büyüyen Danimarka, o tarihten itibaren farklı krallıklar tarafından yönetildi.

Danimarka-Hakkinda-Bilgiler
Deniz Kızı Heykeli, ülkenin sembollerinden

Günümüzde mutlak monarşiyle yönetilen ülkede yaklaşık 5,5 milyon insan yaşıyor. Ülke nüfusunun %90’ını Danimarkalılar oluşturuyor. Kalan %10’luk kısmın çoğunluğunu ise Bosnalı göçmenler oluşturuyor. Resmi dilin Danca olduğu ülkede, ikinci dil olarak Almanca ve İngilizce sıklıkla kullanılıyor. Bunun yanında diğer Nordik dillere ve Cermen dillerine de rastlanıyor.

NATO’nun kurucu üyeleri arasında bulunan ülke 1973’ten beri Avrupa Birliği üyeleri arasında yer alıyor. 7,314 kilometrelik kıyı şeridine sahip olan ülkeye Kopenhag başkentlik ediyor. Zeeland ve Amager Adaları’nın kıyısında yer alan şehir, önemli turizm ve ticaret merkezi konumunda. Avrupa’da, karayolu ve demiryolu taşımacılığının yapıldığı en büyük birleşik köprü olan Öresund Köprüsü başkent Kopenhag‘ı ve İsveç’in Malmo şehrini birbirine bağlıyor.

Danimarka adının ülke topraklarında kullanımına ilk kez Danimarka’nın bir ulus devleti oluşunun anlatıldığı Jelling Taşları (Jelling Stones) üzerinde rastlanıyor. 10.yüzyıldan kalma bu taşlar üzerinde Danimarka adı Tanmaurk ve Tanmarkar olarak geçiyor.

Danimarka-Bilgileri

Danimarka’nın coğrafi özellikleri

Küçüklü büyüklü 400 adadan oluşan Danimarka Grönland ve Faroe Adaları’na ev sahipliği yapıyor. Bu adaların 70’inde insanlar yaşıyor. Dünyanın en büyük adası olan Grönland Adası, 2 milyon 175 bin kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. %80’ni devasa buz tabakasıyla kaplı olan adanın tabanı deniz düzeyinin altında bulunuyor.

Deniz ve okyanus etkisinde ılıman bir havaya sahip olan ülkede her 2 günde bir yağmur ya da kar yağıyor. Ülkenin %65’i ormanlık ve tarım arazisinden oluşuyor. Çeşitli hayvan türlerine ve bitki örtüsüne ev sahipliği yapan ülkede 300’den fazla kuş türü bulunuyor ve ayrıca memelilere de rastlanıyor.

Deniz seviyesinden 31 metre yüksekliği olan ülkenin en yüksek noktası 170 m ile Mollehoj Noktası oluyor. Ülkenin neresinde olursanız olun, deniz seviyesinden 50 km yükseklikten daha yüksekte olamıyorsunuz.

Danimarka’da Yaşam

Nüfusun çoğunluğunun gelir eşitliğine sahip olduğu ülkede hayat standartları oldukça yüksek. Dünyanın en yüksek kişi başına düşen gelirine sahip ülkesi olan Danimarka dünyadaki en az yolsuzluk yapılan ülkelerin de arasında. Eğitimin ücretsiz olduğu ülkede devlet tarafından öğrencilere geri ödemesiz aylık 900 dolar destek veriliyor. 2013-2014 yıllarında dünyanın en mutlu insanların yaşadığı ülke olarak gösterilen Danimarka, 2015 yılında İsviçre ve İzlanda‘dan sonra üçüncü ülke olarak sıralamada yer aldı.

Danimarka Kültür

Danimarkalı fizikçi Niels Bohr 1922 yılında Nobel Fizik Ödülü‘nü almasıyla, Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen Çirkin Ördek Yavrusu öyküsüyle tüm dünyada tanınıyor. Bir oyuncak çeşidi olan Lego ‘İyi oyna’ anlamına geliyor ve Danimarka merkezli THE LEGO GROUP adlı şirket tarafından üretiliyor. Walt Disney, Kopenhag’da Tivoli Bahçesini ziyaret ettikten sonra Amerika’da bir Disneyland yaratmak fikrine kapılmış.

Çıtır kızartılmış bol maydanoz soslu domuz eti ya da Stegt flask med persillesovs Danimarka’nın resmi milli yemeği kabul ediliyor. Oldukça beğenilen bir Danimarka birası olan Carlsberg tüm dünyaya ihracat ediliyor.

Hygge Danca iyi vakit geçirmek, keyfini çıkarmak anlamına geliyor. Danimarkalılar genellikle kış aylarında hygge sözcüğünü çok telaffuz ederler, sevdikleriyle beraber bir şeyler yiyip içerken, sohbet ederek, zaman geçirmekten hoşlanırlar.

Dünyanın en küçük oteli Danimarka’da, sadece 2,4 metre uzunluğu 3 metre genişliği olan çift kişilik tek bir odadan oluşan Central Hotel, Central Cafe birinci katında yer alıyor. Janus Friis Danimarkalı girişimci, Skype adlı internet telefon şirketini yaratarak, 2011 yılında 8,5 milyar dolara Microsoft şirketine satmayı başardı.

Danimarka vizesi

Danimarka Türk vatandaşlarına vize uyguluyor. Danimarka’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının aracı kuruma başvurarak Schengen vizesi alması gerekiyor. Diplomatik (kırmızı), hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahibi vatandaşlar 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz seyahat edebilir.

Adres: Rosbaeksvej 15  2100 Kobenhavn Ø Danmark
Telefon: Konsolosluk: +45 39 20 55 00 Büyükelçilik: +45 39 20 27 88
Faks: Konsolosluk+45 39 20 10 17 Büyükelçilik: +45 39 20 51 66
E-posta: embassy.copenhagen@mfa.gov.tr

İskandinavya’nın güzel ülkesi Danimarka muhteşem doğası eşsiz kültürü, tüm güzellikleriyle ziyaret edilmeyi bekliyor!

3 YORUMLAR

  1. Şu deniz kızı heykeline gitmenin hayal kırıklığı olduğunu biliyorum. Onun dışında diğer yerlerle ilgili bir sorunum yok 🙂

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz