St. Petersburg, Rusya’nın tarihi günümüzden 300 yıl önceye uzanan, su kanalları, etkileyici sokakları ve Rus ihtişamını yansıtan yapılarıyla dikkat çeken kenti. Neva Nehri kıyısında bulunan St. Petersburg, kurulduğu dönemden günümüze Kuzey Avrupa ticaretinde belirleyici bir köprü konumunda oldu. Kuruluşu sırasında su, taş ve gökyüzünün kusursuz uyumunu yansıtan bir sanat eseri gibi çalışıldığı söylenen kent, Rus Çarı 1. Petro’nun Venedik ve Paris karışımı bir şehir yaratma isteğinin ağır bastığı biliniyor. St. Petersburg, tiyatro salonları, opera binaları, geniş caddeleri ve kiliseleriyle sanat ve tarih tutkunlarına hitap ediyor.

Çok sayıda nehir limanı ile birlikte Baltık Denizi’ndeki en önemli liman şehirlerinden biri olan St. Petersburg, 1917 Rus Devrimi’ne kadar 200 yıl boyunca Rusya’ya başkentlik yapan bir kent. Günümüzde ise ülkesinin Moskova’dan sonraki en büyük şehir olan St. Petersburg’un merkezi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Anıtlar, park ve bahçeler, uzun bulvarlar, saraylar, kiliseler, dekoratif heykeller, Neva Nehri üzerindeki köprüler, bentler ve kanallar ile St. Petersburg diğer dünya kentlerinden ayrılıyor. Mimari yapısıyla ziyaretçilerini etkileyen ve Kuzeyin Viyana’sı olarak anılan şehirde masalları andıran bir hava hâkim.

St. Petersburg Gezilecek Yerler

StPetersburg Gezilecek Yerler

Gürültüden uzak ara sokaklar, kanallardaki huzur ve dinginlik, yeşil dokusuyla parklardaki atmosfer, şehrin genelindeki telaşsız yapı ve pastel renklerle bezeli binalar St. Petersburg ziyaretçilerine huzurlu bir seyahat vadediyor. Rus Çarı Petro’nun her köşesinde emeği olan şehir mimarisinde 18. ve 19. yüzyıldan kalma gotik binalar hâkim.

Avrupa’nın en estetik şehirleri arasında gösterilen St. Petersburg’da en hareketli yer Nevsky Bulvarı. Bulvar boyunca sıralanan restoran, kafe ve tarihi binalardan, sanat koleksiyonu ile Rusya Müzesi, Alexander Nevsky Manastırı, Yusupov Sarayı, Steiglitz Müzesi, St. Isaac Katedrali, Rastrelliesque Stroganov Sarayı, Dökülen Kan Kilisesi, Kazan Katedrali görülmeli. Bulvarın sonundaki Isaac Meydanı da görülmeye değer yerlerden.

1. Hermitage Müzesi

Hermitage Müzesi Stpetersburg

Dünyanın en önemli müzeleri arasında gösterilen Hermitage Müzesi’nin tamamı ancak 2-3 haftalık bir sürede gezilebiliyor. Bu müzeye kısıtlı zamanda en az 2-3 saat ayırarak Bizans’tan Çarlık dönemine kadar geniş bir koleksiyonu görebilirsiniz. Da Vinci, Michelangelo gibi sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan Küçük Hermitaj, Büyük Hermitaj, Kışlık Saray ve Hermitaj Tiyatrosu’ndan oluşan müzede çarların özel sanat koleksiyonlarını da görmeniz mümkün. Hermitage Müzesi’nin denize bakan bölümünden başlayan tekne turlarına katılarak şehrin simge yapılarını denizden görme şansını mutlaka değerlendirin. Tur sırasında köprülerin altından geçmek enfes bir deneyim olacak.

2. Stroganov Sarayı

Stroganov Sarayı Stpetersburg

Genç barok mimari yansımaların görüldüğü Stroganov Sarayı, duvar süslemeleri, gösterişli avizeleri ve tavan görselleri ile dikkat çekici bir nokta. Kırmızıya dönük dış cephesi ve sütunlu mimarisi ile dikkat çeken saray şehir içerisinde keşfe çıkmak isteyen ziyaretçileri kendine çekmeyi başarıyor. 1754’te yapılan bu gösterişli yapı da listenizde mutlaka yer almalı. Nevski Bulvarı üzerinde yer alan ve 1753-1754 yılları arasında inşa edilen Stroganov’da aristokrat yaşamına dair fikir sahibi olabilirsiniz.

3. Saint Isaac Katedrali

Saint Isaac Katedrali Stpetersburg

Dünyanın en büyük 4. katedrali olan Saint Isaac Katedrali, Çar 1. Nikolay’ın emriyle 1818-1858 yılları arasında inşa edilen göz alıcı bir yapı. Rusya’nın ana katedrali kabul edilen ve büyük kubbesinin yapımında 100 kg saf altının kullanıldığı yapıdan muazzam bir St. Petersburg manzarası izlenebiliyor. Dünyanın en büyük Ortodoks Kilisesi olarak da kabul edilen Saint Isaac’in bu devasa kubbesi, 2.Dünya Savaşı’nda düşman uçaklarının dikkatini çekmemesi için griye boyanmıştı.

4. Nevski Bulvarı

Nevski Caddesi Petersburg

Novgorod ve Moskova yolunun başlangıcı olarak Çar 1.Pedro tarafından planlanan Nevski Bulvarı, kentin kalbi. Amirallik Binası ile Aleksandr Nevski Manastırı’nı birbirine bağlayan cadde kentin alışveriş olanaklarının ve gece hayatının çoğunu barındırıyor. Hatıralık eşya dükkanları, saraylar ve katedralleriyle ünlü bulvar, aynı zamanda tüm metro hatlarının kesiştiği merkez. Sovyet döneminde adı birkaç defa değiştirilen bulvar üzerinde Stroganov Sarayı, Rusya Ulusal Kütüphanesi gibi tarihi ve kültürel yapılar bulunuyor.

5. Peterhof Sarayı

Peterhof Sarayı Stpetersburg

Petergof’da bulunan ve Paris’in ünlü Versay Sarayı’na benzerliği bakımından Rus Versayları olarak adlandırılan Peterhof Sarayı ve Bahçeleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Çar 1. Pedro’nun emriyle 18. Yüzyılda, İsveç’e karşı kazanılan zaferin ardından yapımına başlanan saray, bir dizi saraydan ve çeşitli boyutlardaki bahçelerden oluşuyor. Kışlık Saray’ın önünden kalkan deniz otobüsleriyle ulaşabileceğiniz yapının bahçesinde bulunan ve 64 fıskiye ile 250 heykelden oluşan Büyük Çağlayan, görsel açıdan en güzel bölümünü oluşturuyor.

6. Kazan Katedrali

Kazan Katedrali Stpetersburg

Rus İmparatorluğu’nun Napolyon karşısında zafer kazanması anısına inşa edilen harika bir yapı olan Kazan Katedrali, Vatikan’daki ünlü St. Peter Bazilikası’nın ikizi olarak biliniyor. 1801 ile 1811 yılları arasında Kazan Katedrali’nin 80 m uzunluğunda ve bir dönem zamanın en yüksek kubbelerinden biriydi. Nevski Bulvarı üzerindeki katedral yarım daire şeklindeki, sütunlu yapısı nedeniyle Roma’daki Aziz Petro Katedrali’ne oldukça benziyor. 1917 Rus Devrimi’nin ardından ateizmin anlatıldığı bir müzeye dönüştürülen katedral günümüzde dini işlevini sürdürmeye devam ediyor.

7. Voskresenia Khristova Kilisesi

Voskresenia Khristova Kilisesi Stpetersburg

Yapımına 1883’te başlanıp 1907’de tamamlanan Voskresenia Khristova Kilisesi, Rus Çarı 3.Alexander döneminde babası II. Alexander anısına yapılan bir Ortodoks kilisesi. Dış yüzeyindeki mozaiklerle hayranlık uyandıran Voskresenia Khristova Kilisesi, mimari özellikler açısından Kremlin ile benzerlik gösteriyor. Günümüzde müze olarak hizmet veren yapı göz alıcı kırmızı mimarisi, içindeki betimlemeler ve girift mozaikler ile kentin ana turistik adreslerinden biri.

8. Rus Devlet Müzesi

Rus Devlet Müzesi Stpetersburg

Rus sanatı ve yaşamına ilişkin en önemli koleksiyonların bulunduğu Rus Devlet Müzesi, 1895’ten bu yana 11.yüzyıldan günümüze dek gelen Rus sanat eserlerinin en önemli koleksiyonlarını içeriyor. Özel koleksiyonların eklenmesiyle önemli ölçüde genişletilen müzede, 18. ve 19. yüzyıllardan kalma kapsamlı bir resim ve heykel koleksiyonu ile 12-14. yüzyıl ikonlarını da içeren görkemli bir erken Rus sanatı koleksiyonu bulunuyor. Rus Devlet Müzesi (State Russian Museum), biri Karl İvanoviç Rossi tarafından 1819-1825 yıllarında inşa edilen Mhail Sarayı, diğeriyse L.N. Benois’nın planlarına bağlı kalınarak 1912-1916 tarihleri arasında inşa edilen bina olmak üzere 2 yapı içerisinde hizmet veriyor.

9. Mariinski Tiyatrosu

Mariinsky Tiyatrosu Stpetersburg

19.yüzyılda Rusya’nın en önde gelen opera ve bale topluluğu ve Sovyet döneminde Kirov Balesi adıyla tanınan Mariinski Tiyatrosu, günümüzde de Rusya’nın en büyük tiyatrosu olarak hizmet veriyor. 1860’ta açılan ve dünyanın en büyük sahnelerinden birisi olan Marisinskii Tiyatrosu, Rus bestecilerden Korsakov’un, Çaykovski’nin ve Musorgksi’nin pek çok eserinin galasına ev sahipliği yapan bir merkez. Uyuyan Güzel ve Kuğu Gölü balelerinin doğum yeri olarak bilinen tiyatro, Kryukov Kanalı kıyısında bulunan neoklasik binasında, 19. yüzyıl Rus mimarisinin başyapıtlarından biri olarak değerlendiriliyor. 2 Mayıs 2013’te açılan ve tarihi binaya bir köprü ile bağlanan ikinci binası ise şehrin ilk önemli modern mimari örneğini sunuyor.

10. Dostoyevski Müzesi

Dostoyevski Müzesi Stpetersburg

Saint Petersburg’da 5/2 Kuznechny Lane’de bulunan FM Dostoyevski Edebiyat Anıtı Müzesi, 12 Kasım 1971’de ünlü yazarın eski evinde açıldı. Müze binası aynı zamanda Dostoyevski’nin ünlü eseri Karamazof Kardeşler’i de yazdığı yer. Petersburg’a giden edebiyat severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken müzede Dostoyevski’nin kalemi, çay bardağı, kendi el yazması notları ve birçok özel eşyasını görebilir, sesli rehber hizmeti alarak yazar hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

St. Petersburg’da gezilecek yerleri keşfederken geleneksel Rus mutfağı ve diğer ülke lezzetlerine ulaşmak çok kolay. Kafkas yöresel lezzetler, vejetaryen ürünler, Japon ve Çin mutfağı yanında İtalyan ve Avrupa mutfaklarından lezzetlerini sunan restoranlar bulunuyor. Buğday, yulaf ve darı yöresel mutfağının başlıca malzemelerini oluşturuyor. Noel hindisi, buğday Kasha, kızartmalar, domuz eti, rengeyiği eti kızartması, ekşi soslu sıcak çorbalar, tuzlu mantar, kızartılmış ördek eti ve etli jöleli Pelmeni, şehirde sunulan başlıca yerel lezzetler. Diğer yandan votka Rusların en popüler içeceği. Aynı zamanda da dünyanın önde gelen şarap üreticilerinden biri olan Rusya’da bunun doğal bir sonucu olarak şarap kent sakinlerinin başlıca tercihleri arasında. Kentin geniş ölçekli içecekleri arasında çayın özel bir yeri var. Siyah çay, en çok tercih edilen çay çeşidi iken kahve pek popüler değil.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here