Norveç, dağların, ormanların, buzulların ve kuzey ışıklarının ülkesi. İsveç, Finlandiya ve Rusya ile komşu olan Norveç, UNESCO Dünya Miras Alanı kapsamındaki büyüleyici fiyortlarıyla ünlü bir İskandinavya ülkesi.

Dünyanın refah seviyesi en gelişmiş ve yüksek ekonomik standarda sahip ülkesi olan Norveç, Kuzey Avrupa’da, İskandinav Yarımadası’nın en batısında yer alıyor. Yeşil ve mavinin her tonuna birlikte rastlanan muhteşem doğasıyla insanoğlunun yeryüzünde görebileceği en güzel yerlerden ülkenin binlerce fiyordla çizilen kıyılarında olağanüstü güzellikte coğrafi oluşumların sıralanıyor. Ülkenin dört bir yanında gezginlerin keşfedeceği el değmemiş rotalar, nehir, göl, orman ve tepeler bulunuyor.

Norveç Gezi Rehberi

Norveç Gezi Rehberi

Norveç’in sekiz ila on birinci yüzyıllar arasında, savaşçı bir ulus olarak tanınan Vikinglerin yerleşim yeri olduğu biliniyor. 1030’da Danimarka Kralı Knud‘un kurduğu Kuzey Denizi İmparatorluğunun bir parçası haline gelen Norveç, 1363’te ise Danimarka ile tek bayrak altında birleşti. 1397’de İsveç, Norveç, Danimarka ve sömürgeleri (Faroe Adaları, İzlanda, Grönland ve Finlandiya) Kalmar Birliği adı altında birleşti ve Büyük İskandinav İmparatorluğu kuruldu.

1521’de Kalmar Birliği’nden ayrılan İsveç’in ardından, Danimarka ve Norveç 1821’e dek Danimarka-Norveç adı altında birlikte hareket etmeye devam etti. On dokuzuncu yüzyılda ise Napolyon Savaşları’yla temelinden sarsılan Norveç, Fransa’nın savaşı kaybetmesiyle, Danimarka’nın 1814’te imzaladığı Kiel Antlaşması uyarınca savaşı kazanan tarafın üyesi olan İsveç’e, Norveç’i bırakmak zorunda kaldı.

Norveç Gezi

Norveç, İsveç yönetiminden memnun kalmayarak 1905’te bağımsızlığını kazandı. 1940’te ise Nazi Almanya’sı tarafından işgal edilen ülke, 1949’da NATO’ya üye oldu. 1960’larda keşfedilen petrol ve doğal gazla büyük bir refah kazanan ülke halkı Avrupa Birliği’ne üyeliği reddetti. Günümüzde ise Norveç, Birleşmiş Milletler raporlarına göre yaşam standartları bakımından dünyanın en ileri ülkelerinden biri.

Norveç Gezilecek Yerler

Norveç zengin kültür mirası ve köklü tarihi, tarihi binaları, köyleri, müzeleri ve dantel gibi kıyıları ile dünyaca ünlü. Sadece Norveç Fiyordları bu ülkeye gitmeye değer bir sebep.

1. Oslo

Norway Gezi Rehberi, Oslo

Oslo, Norveç’in diğer Avrupa metropolleri arasında doğal zenginlikler bakımından açık ara önde olan başkenti. Kent sınırları içerisinde 40 ada ve 343 gölü barındıran Oslo, tarihi dokuları, Arnavut kaldırımlı sokakları, bölgeye has mimari ve dini yapılarıyla medeniyetin izlerini sürebileceğiniz bir yer. Fiyortlar, ormanlar ve dağlarıyla da doğal aktivitelerin tadını çıkarabilirsiniz.

Bir Orta Çağ kalesi olarak liman bölgesinde bulunan Akerhus Kalesi, kalenin içerisinde yer alan Akershus Kalesi Kilisesi, Norveç Silahlı Kuvvetler Müzesi, Direniş Müzesi ve Kraliyet Ailesi Mezarlığı mutlaka görülmeli. Oslo Körfezi, Bygdoy Yarımadası’nda yer alan deniz müzeleri, Nobel Barış Merkezi, Vigeland Heykel Parkı, manzarası ve çağdaş mimarisiyle Oslo Opera House, Kraliyet Sarayı, Oslo Katedrali ve Karl Johans Kapısı Caddesi Oslo’da keşfetmekten keyif alacağınız yerlerden bazıları. Munch Müzesi, The Scream ve Grünerlokka’nın yanı sıra Norveç’e özgü renkli evlerin bulunduğu Damstredet de mutlaka görülmeli. Kent merkezinden 15 dakika uzaklıkta bulunan Ekebergparken Sanat, Doğa ve Tarih Müzesi gezginler için benzersiz bir deneyim vaat ediyor.

2. Bergen

Norveç Gezi Rehberi, Bergen

Bergen, Norveç’in ikinci büyük kenti olmakla birlikte batı fiyortlarını ziyaret etmek isteyenlerin geçiş noktasında bulunuyor. Orta Çağ’dan günümüze dek varlığını sürdüren bir liman şehri olan Bergen, fiyort turlarının da başlangıç noktası.

Bergen’in eski kent merkezi olan Bryggen, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’nde. Orta Çağ’da bölgedeki günlük yaşamı gösteren objeleri görebileceğiniz Bryggen Müzesi, Avrupa’nın en kapsamlı deniz faunası bulunduğu Bergen Akvaryumu ve Viking gemilerinin sergilendiği Bergen Üniversitesi Kampüsü içerisinde bulunan dünyaca ünlü Bergen Denizcilik Müzesi görülmeli. Ayrıca Hansa Müzesi, Haakon Hall, Rosenkrantz Tower, Alvoen Evleri, Stave Fantoft Kilisesi, Floibanen Dağı ve Balık Pazarı, Fisketorget, Torgalmeningen Meydanı ve Edvard Grieg Müzesi kentin görülmesi gereken diğer yerleri.

3. Lofoten Adaları

Norveç Nerede

Lofoten Adaları, kutup dairesinin kuzeyinde, Norveç’in Nordland bölgesinde yer alıyor.  Akıllara durgunluk veren doğal güzellikleriyle en değerli turistik bölgelerden biri olan Lofoten Adaları, karadan Atlas Okyanusu’na sokulan bölgede 1425 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. Gulf Stream akıntısı nedeni ile oldukça yumuşak bir havası bulunan adalarda, kartpostallarda gördüğünüz güzellikte balıkçı kasabaları bulunuyor. Birbirine suyun altından ve üstünden köprülerle bağlanan adalardan oluşan bir cennet olan Lofoten’de Ocak ve Şubat en soğuk aylar, ortalama sıcaklık -1 derece. Temmuz ve Ağustos en ılık aylar ortalama sıcaklık 12 derece. En kuru, yağmurun az olduğu aylar ise Mayıs ve Haziran.

4. Preikestolen ve Trolltunga

Norveç Blog Trolltunga

Preikestolen (Pulpit Rock) dünyanın dört bir yanından gelen insanların aynı manzaraya bakmak için yaklaşık bir ila üç saatte tırmandığı büyüleyici bir kayalık. Yerden 604 metre yükseklikte yer alan Preikestolen, yekpare bir kayadan oluşan, yılda yaklaşık 150 bin insanın ziyaret ettiği bir bölge.

Trolltunga ise Norveç’in Prekistolen’den sonra simge kayalık bölgelerinden biri. Bir dağın yamacında, boşluğun üzerine uzanan bir kaya parçasına verilen isim olan Trolltunga’da üzerinde durduğunuz kayanın aşağısı doksan derece dik bir duvar ve yaklaşık olarak 800 metrelik kesintisiz bir boşluktan oluşuyor. Her iki bölge de doğa sporcularının, fotoğraf sanatçılarının, gezginlerin ve macera severlerin Norveç’teki buluşma noktalarından. Yine her iki bölgenin de ortak özelliği, ulaşımın oldukça güç ve tehlikeli olması.

5. Svalbard

Svalbard Norveç Gezi Rehberi

Svalbard’ın, Avrupa’nın bittiği yer olarak anılmasının geçerli sebepleri var. Öyle ki bu takımada, Kuzey Buz Denizi, Barents Denizi, Grönland ve Norveç Denizi arasında yer alan, dünyanın en kuzeyindeki yerleşim yeri. Kış aylarında günün hiç doğmadığı, yazın ise hiç kararmadığı Svalbard, kuzey ışıklarının görülebileceği en iyi yerlerden biri. Burada görebileceğiniz tek muhteşem güzellik kutup ışıkları da değil üstelik, Svalbard, buzullar, kutup ayıları, kutup tilkileri ile çok zengin bir vahşi hayata sahip. Son yıllarda oldukça turistik olan adalara yıl boyunca pek çok gemi seferi düzenleniyor.

Norveç yeme ve içme

Doğanın son derece cömert davrandığı Norveç’te her gördüğünüz kareyi unutulmaz bir anı olarak hafızanıza kaydetmeye hazır olun. Somon füme, ringa, morina ve karides ülkede en fazla tüketilen deniz ürünleri. Balıkçılığın ülkesi Norveç’te her türlü deniz ürününü mutlaka deneyin.

Norveç mutfağının temeli kırsal alanlarda pişirilen doyurucu, besleyici ve kolay bulunan malzemelerden oluşuyor. Balık çorbası, fırında pişirilmiş morina balığı, ren geyiği eti, keçi peyniri ve kurutulmuş tuzsuz balık temel yiyecekler olarak tüketiliyor. Yemeğe başlarken tütsülenerek kurutulmuş somon balığı, taze balık, geyik eti başta olmak üzere çeşitli av hayvanlarının etleri ve ringa balığı etinden oluşan besleyici çorbalarla açılış yapılıyor. Denize kıyısı olması nedeniyle deniz ürünü spesiyalleri bir hayli popüler olduğu ülkede, balık pudingi, balık keki, balık köftesi, balık çorbası yerel halk tarafından sıklıkla tüketilen yemeklerin başında geliyor.

Norveç ne yenir

Kabak, patates, bezelye ve havuç eşliğinde servis edilen kjottkakeri; kremalı bir çeşit olan kahverengi İspanyol sosunda pişirilen Norveç köftelerinden oluşuyor. Kızartılmış soğan, patates ve sebze garnitürü eşliğinde servis edilen domuz butlarına ise svinekoteletter adı veriliyor. Kuzu eti, karabiber, tuz ve buğday unu ile etler iyice yumuşayana kadar pişirilen ve patates eşliğinde servis edilen bir yahni olan farikal de oldukça tüketiliyor. Jöle kıvamına getirilen morina balığı filetosunun haşlanmasıyla yapılan lutefisk de Norveç usulü pişirme yöntemleri sayesinde çok daha fazla protein içeren lezzetli ve doyurucu bir seçenek.

Norveç’in en ünlü aperatifi olan raspeballer, sosis ve jambon gibi et garnitürleri eşliğinde ya da üzerine çeşitli sos ve şuruplar dökülerek servis edilen yuvarlak patates böreklerinden oluşuyor. Arpa veya yulaf unundan yapılan kreplerin içine krema doldurularak rulo halinde sarılmasından oluşan keke lefse; yuvarlak rulo şeklindeki tarçınlı tatlı çörekler olan skillingsbolle ve genç kız öpücüğü anlamına gelen ve pikekyss adı verilen tatlı ise ülkenin en popülerleri.

Kahve, Norveç’te en çok tüketilen alkolsüz içecek olmakla birlikte kahve ile karıştırılan alkollü içeceklerin en popüleri ise karsk. Alkollü içeceklerden ise bal şarabı mjod, yılbaşı birası olarak bilinen juleol, adı hayat suyu anlamına gelen kimyon tohumlarından üretilen sarı renkli likör akevitt ve alkol oranı oldukça yüksek bir yerel içki karşımı olan ay ışığı adıyla ünlenen hjemmebrent.

Maridalen, Oslo
Maridalen, Oslo

Norveç alışveriş

Norveç, dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Haliyle alışveriş için oldukça fazla seçeneğe sahipsiniz. Diğer yandan ülkenin geleneksel hediyelikleri arasında, el örgüsü yün elbiseler geleneksel motifleri üzerinde barındıran el işlemesi tekstil ürünleri, el boyaması cam biblolar, seramikten hediyelik eşyalar ve porselen yemek takımları bulunuyor. El yapımı keçe ve yün oyuncaklar, özel dokuma yün halılar, Norveç süveterleri, etnik Norveç kostümleri ve ağaçtan oyma eşyalar ve sanat eserleri de şehre özgü diğer popüler hediyelik eşyalar arasında yer alıyor.

Oslo’da alışveriş için görülecek yerlerden ilki, Karls Johans Gate Caddesi ve bu caddeye bağlı sokaklar. vintage ve ikinci el eşya meraklıları için ise Grünerlokka’da bulunan irili ufaklı butikler yer alıyor. Ayrıca hafta sonları Vigeland Park yakınlarında, Vestkanttorget’te çok çeşitli ve ucuz pazarlar kuruluyor.

Bir liman kenti olan Bergen, Orta Çağ’dan bu yana ticaretin merkezi konumunda olduğundan şehir içerisinde küçük dükkânlardan, özgün butiklere, büyük alışveriş merkezlerinden, ünlü markalara ait departman mağazalarına kadar her zevke uyacak alternatif alışveriş durakları mevcut. Bergen alışveriş dünyasının kalbi Gamle Strandgaten, Marken ve Torgallmenningen Meydanı ve çevresinde atıyor. Bu sokaklar üzerinde giyimden, hediyelik eşyaya, antikadan mücevhere birçok farklı ürün grubuna yönelik kaliteli ve lüks mağazalar yer alıyor. Aynı zamanda pazarı Kjottbasaren ve liman kıyısında yer alan ünlü balık pazarı Torget, şehrin popüler açık hava pazarları arasında.

Skjeberg, Norway
Skjeberg, Norway

Norveç’e nasıl gidilir

Norveç’e Türkiye’den direk uçabileceğiniz şehirler Oslo ve Bergen. Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’nda haftanın yedi günü, dört saat süren direkt uçuşlarla Oslo Havalimanı’na uçabilirsiniz. Şehir merkezinden 50 kilometre uzaklıkta yer alan havalimanından taksiyle veya Airport Express treniyle Oslo’da olabilirsiniz.

Bergen’e ise yalnızca Antalya Havalimanı’ndan hareket eden Norwegian Havayolları ile aktarmasız olarak dört buçuk saatte ulaşım mümkün. Avrupa aktarmalı olarak Bergen’e gitmek isterseniz de Air Baltic, KLM ve Lufthansa Havayolları’nı kullanabilirsiniz. Bergen Flesland Havalimanı’ndan Bergen kent merkezine taksi, otobüs, shuttle kullanarak ulaşabilirsiniz.

Norveç’e ne zaman gidilir

Norveç, Kuzey Avrupa’nın en kuzey kısmını oluşturan İskandinav Yarımadası’nın en kuzey ülkesi. Deniz seviyesinden en yüksek noktası 2.469 metrelik rakımıyla Galdhopiggen iken, güneşin hiç batmadığı nokta olan Nordkapp’ta ise, güneş ufuk çizgisini teğet geçiyor. Norveç’in kuzey kesimi soğuk iklim özellikleri gösterirken, güneyde ve sahil kesimlerinde daha ılıman iklim özellikleri yaşanıyor. Aralık-Mart ayları arasında kalan dönemin çok soğuk geçtiği ülkeyi rahatça gezebilmek için en uygun mevsim ise yaz ayları.

Norveç, dağları, ormanları, buzulları ve kuzey ışıklarıyla dünyanın en benzersiz ülkesi. Büyüleyici güzelliğe sahip fiyortlarının yanı sıra büyük şehirlerinin de UNESCO Dünya Miras Alanı kapsamında korunduğu Norveç, görülmeyi sonun kadar hak eden bir ülke.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz