Barselona kadar havalı, Madrid kadar hareketli, Bilbao ve Valencia kadar muhteşem mimarilere sahip olmayabilir ama Sevilla tüm İspanyol şehirleri arasındaki en güzel ve çekici şehir.

Fas mimarisi bakımından zengin, tutkulu flamenkosu ve  boğa güreşleriyle adeta İspanya’nın ruhu olan Sevilla, modernleşse bile yine de ruhunu ve karakterini kaybetmiyor. Rüzgarlı arka sokaklarında yürürken muhteşem geçmişi iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

İspanyol Egzotizmi

Sevilla’da ilk göze çarpan yapılar, eskiden cami olarak kullanılmış dünyanın en büyük üçüncü katedrali, geçmişte minare olan uzun saat kulesi. Kireç badanalı caddeleri, çiçeklerle dolu bahçelerin bulunduğu, göz alıcı plazaların ve tapas barlarının bulunduğu bölgelere çıkıyor.

Sevilla Gezi Rehberi

Sevilla Gezi Rehberi

Plaza de Espana’da faytonla gezmek çok eğlenceli ancak şehrin bunaltıcı yaz sıcağından kaçmak için Costa del Sol’a gitmek de bir o kadar cazip. 1929’da İspanyol-Amerikan sergisi için yapılan bu meydanda İspanya’nın çeşitli bölgelerinin tanıtıldığı paneller bulunuyor. Aslına bakılırsa Sevilla, aralarında mutlaka görülmesi gereken Granada ve Cordoba gibi şehirler olan Endülüs bölgesinin tüm büyüsünü tek başına içinde barındırıyor.

Sevilla’nın egzotik ihtişamı ve güzelliği çevresindeki zenginlikleriyle birleşince şehir karmaşasından romantik bir kaçış için mükemmel bir destinasyon izlenimini oluşturuyor.

Görülecek En İyi 10 Yer ve Etkinlik

Real Alcazar

Real Alcazar, Sevilla

Real Alcazar muhteşem Fas mimarisinin örneklerini taşıyan bir kraliyet sarayı. Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerin en başında geliyor.

Sevilla Katedrali

Sevilla Katedrali

Sevilla’daki devasa Gotik Katedral’in çan kulesi 1198 yılında minare olarak yapılmış. 15.yy’da Avrupa’nın en büyük katedrali olan kilise daha önceleri cami olarak kullanılıyordu.

Kent simgesi Torre Del Oro

Torre Del Oro, Sevilla

13.yy’a ait olan Tore Del Oro ise Guadalquivir Nehri kenarında, şehir limanını korumak adına yapılmış. Şimdilerde ise küçük bir denizcilik müzesi halini almış durumda.

Barok dönemine ait Maestranza Bullring

Maestranza Bullring, Sevilla

Nehir kenarında bulunan Maestranza Bullring, 18.yy’da yapılmış ve Barok tarzı bir çehreye sahip.

Muhteşem Barok kilise Hospital De Los Venerables

Hospital De Los Venerables, Sevilla

Yaşlı rahipler için 17.yy’da yapılan Hospital De Los Venerables, şimdilerde muhteşem bir Barok kilisesine dönüştürülmüş kültür merkezi olarak ziyaretçilere açık.

Calle Sierpes’de alışveriş

Calle Sierpes, SevillaCalle Sierpes’de alışveriş yapabilir ya da sadece o yöreye has satılık olan “mantillas”dan şapkalar kadar birçok ürüne göz gezdirebilirsiniz.

El Arenal’de akşam yemeği olarak Tapas

El Arenal, Sevilla

Yaşanması gereken bir başka deneyim ise Triana’da bir flemenko şovuna tanık olmak ve  El Arenal bölgesinin arka sokaklarına dalıp nefis tapaslarda bir şeyler atıştırmak.

Triana bölgesinde bir flamenko şovu izleyin

Triana, Flamenco

Cordoba’ya günübirlik bir gezi

Cordoba, Sevilla

Santiago Calatrava tarafından tasarlanan Alamillo Köprüsü, Sevilla’da yapılan dünya fuarında yer alması için inşası 1992’de tamamlanmış bir yapı. Bir harp’a benzeyen tasarımı sanki tam ortasında eğim varmış gibi görünüyor.

Yeme ve İçme

İspanya’nın meşhur tapas’ının ilk olarak Sevilla’dan çıktığını biliyor muydunuz? Santa Cruz civarında bir tapeo yapmak (tapas barlarını gezmek) kesinlikle kaçırılmaması gereken bir fırsat. Ayrıca sadece tapasla kalmayıp birçok farklı lezzeti de tatmayı ihmal etmeyin. Kısa bir süre sonra anlayacaksınız ki bu şehir sadece yeme ve içme için yaratılmış. Güzel bir şarap eşliğinde çok uzun, hatta geceye kadar süren yemekler için…

Alışveriş

Sevilla’nın ana alışveriş merkezi Calle Sierpes ve etrafındaki caddeler. Ara sokaklardaki küçük butik dükkanlardan geleneksel Endülüs şallarına ve Zara, Mango gibi büyük İspanyol markalarının mağazalarına da sıkça rastlayabilirsiniz.

Yüksek sosyetenin tercihi olan Plaza Nueva’nın yanı sıra birçok ziyaretçinin hediye almak için gitmeden önce uğradığı son bölge olan Triana harika seramikleriyle meşhur.

Yerel sanatçılar hünerlerini basit ama ilginç bir sanat pazarı olan Plaza del Museo’da sergiliyorlar. Her Pazar yapılan bit pazarı Alameda de Hercules ise görmek isteyebileceğiniz bir başka alışveriş mekanı.

Calle Sierpes, Sevilla

Perşembe günleri ise El Jueves, her türden satıcının Calle Feria’yı doldurduğu bir alışveriş mekanı bulunuyor.

Unutmamanız gereken bir detay ise, mağazaların siesta nedeniyle 14.00 ila 17.00 arasında kapalı olduğu.

Havalimanı ve Ulaşım

Hava yoluyla geliyorsanız şehir merkezine gelmek için hava limanının otobüslerini kullanabilirsiniz. Ayrıca taksi her zaman olduğu gibi mevcut. Eğer tren ile geliyorsanız, son durak Santa Justa istasyonu olacaktır.

Torre Del Oro, Spain

Şehri yürüyerek dolaşmak mümkün, gerçekten toplu taşımaya ihtiyacınız olacağını sanmıyoruz ancak eğer mutlaka gerekiyorsa otobüsleri de kullanabilirsiniz.

Ziyaretçilerin çoğu Endülüs’ün geri kalan iki bölgesini görmeden gitmiyor. Granada ve Cordoba, İspanya’nın mutlaka görülmesi gereken iki yeri, buralarara Sevilla’dan trenle ulaşım mümkün. Eğer grup olarak gidiyorsanız taksi ücretini bölüşebilirsiniz.

El Arenal Sokakları

Turlar ve Günübirlik geziler

Sevilla’nın farklı kültürlerinin hepsini görmek için tura katılabilirsiniz ve ayrıca yakınlarda bulunan Endülüs’ün tarihi şehirlerine de günü birlik olarak da gidebilirsiniz.

Sevilla’da kaçırılmaması gereken şeylerden biri Avrupa’nın en büyüleyici simgelerinden biri olan meşhur Granada’da ki Alhambra Kalesi. Büyüleyici Fas mimarisi ile Cordoba’da bulunan Büyük Cami. (Şu anda bir kilise ancak bir zamanlar dünyadaki en büyük ikinci camisiydi).

1 Yorum

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz