Scott Monument, İskoçya’nın başkenti Edinburgh’un Old Town bölgesi, Princess Street’de yer alan devasa bir anıt. Görkemi ve ihtişamı ile kendinizi küçücük hissedeceğiniz Scott Monument, neo-gotik tarzda inşa edilmiş taş bir kule.

David Street ile Princess Street ile birleştiği noktada yer alan Scott Monument, ünlü İskoç edebiyatçı Walter Scott’un anısına tasarlanan kule ve dibinde ünlü yazarın sadık köpeği Maida’nın mermerden heykelinden oluşuyor. Bunun yanı sıra anıtta, yazarın roman karakterlerinin heykellerini görebilirsiniz. Kulenin üst katlarında ise çeşitli galeriler bulunuyor. Manzarayı görmeden kuleden ayrılmayın.

Scott-Monument-Edinburgh

Scott Monument, 61 metre yüksekliğiyle bir yazar için yapılmış en büyük anıt olma özelliğini taşıyor. 1832’de hayatını kaybeden ünlü İskoç yazar Sir Walter Scott‘ın anısına uygun bir anıt yapılmasına karar verilmiş ve 1836’da bir yarışma düzenlenmiş. George Kemp tarafından sunulan tasarım kabul edilmesiyle 1846’da inşa edilen Scott Monument, Doğu Princes Street Gardens EH2-2EJ adresinde yer alıyor.

Ünlü yazarın ölümünden sonra mezarının başından hiç ayrılmayarak Edinburgh’un maskotu hâline gelen Walter Scott’un köpeği Maida’nın mermer heykeli de anıtın yanı başında yer alıyor. Walter Scott’un mezarı, Scott Monument anıtının dört dayanak noktasının arasında yer alıyor. Dilerseniz anıtın tepesine çıkıp muhteşem Edinburgh manzarasını izlemek de mümkün.

Scott Monument’in bulunduğu bölge Doğu Princes Street Gardens olarak adlandırılırken diğer tarafı ise Batı Princess Street Gardens olarak adlandırılıyor. Bu iki bölgenin arasında ise İskoç Kraliyet Akademisi ve sanat galerisi olan National Gallery yer alıyor.

Scott Monument

Adres: E. Princes St Gardens, Edinburgh EH2 2EJ, İngiltere
http://www.edinburghmuseums.org.uk/
Tel: 0131 529 4068
Ziyaret Saatleri:
Nisan-Eylül döneminde,
Cuma-Cumartesi günleri arasında 10.00-19.00
Pazar günleri 10.00-18.00
Ekim-Mart döneminde,
Cuma-Cumartesi günleri arasında 19.00-16.00
Pazar günleri 10.00-18.00
Bilet Fiyatı: Yetişkin ve öğrenciler için £3

Scott Monument’e nasıl gidilir

Scott Monument, David Street ile Princess Street ile birleştiği noktada yer alıyor. Doğu Princes Street Gardens bölgesinde bulunan anıta gitmek için metronun Waverley Station durağında inerek yürüyebilirsiniz.

Edinburgh’un en etkileyici anıtlarından Scott Monument, şehri tanımak isteyenlerin ilk uğradığı noktalardan.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here