Portofino, Akdeniz kıyı şeridinin en fazla fotoğrafı çekilen yerlerinden biri olarak, romantik ve huzurlu atmosferiyle zengin ve ünlü simaların en çok tercih ettiği bir destinasyon.

Kuzeybatı İtalya‘da Ligurya bölgesinde Genova‘ya bağlı Portofino harika görünümlü bir limana sahip. Yemyeşil doğası, güzel tepeleri ve deniz kıyısındaki renkli evleri ile Portofino, İtalyan Rivierasının en sevimli kasabalarından biri. Cenova’dan güneye doğru kısa bir yol mesafesinde olan bu küçük kasaba yüzyıllardır günübirlik gezilerin en çok tercih edilen yerlerinden.

Portofino Gezi Rehberi

Portofino gerçek olmak için çok güzel bir yer. Neredeyse her mevsim yanınızda görebileceğiniz İtalya endüstri devlerine katılmış mafyalar, uluslararası üne sahip yıldızlar ve çok meşhur olmasa da çok zengin olan insanlar bu küçük kasabayı güzel yaşamın merkezi olarak kendilerine seçmişler. Eğer akşamüstü vakitlerinde kalabalık dindikten sonra burayı görme şansınız olursa o dokunulmamış güzelliğinin anlamını ve büyüsünü görebilirsiniz.

Portofino Gezi Rehberi

Santa Margherita’nın 5 km güneyinde daracık ve aşırı rüzgârlı bir yolun sonunda bulunan Portofino bulunduğu konum itibariyle su götürmez gerçeklikte bir güzelliğe sahip. Koruma altındaki bir körfezde selvi ağaçları ve zeytinliklerle çevrili oluşu güzelliğine en fazla anlam katan doğal oluşumlar arasında yer alıyor.

Bir zamanlar Roma sömürgesi olmasının ardından 1129’da Genoa Cumhuriyeti hâkimiyetine geçti. Ayrıca Fransızlar, İngilizler, İspanyollar ve Avusturyalılar tarafından da işgal edilen Portofino 16.yy’da bir ara korsanların dahi yönetimine girdi. Elit İngiliz turistler 1800’lerin ortalarında yemyeşil kıyılarına akın etmeye başladı ve Avrupa’nın da en zenginleri yazları buranın limanlarına demir attı. Gün içinde onları görmeniz çok zor ama geceleri tüm günübirlikçiler botlar ve otobüsler ile geldikleri yere geri döndüklerinde ortaya çıkmaya başlıyorlar.

En kaliteli resortlar listesinde her zaman bulunan Portofino en zengin bankacıların, meşhurların ve onların dostlarının uğrak yeri olmuş, bunun kanıtı limanına demir atan devasa yelkenlileri ve yatlar denilebilir. Hem küçük hem de çok güzel bir yer olmayı muhteşem bir şekilde başarabilmiş. Gösterişli dükkânlar, barlar ve restoranlar buradan çok daha geniş bir şehirde bile iş yapabilecek büyüklükte. Burada kalmak isteyenler için konaklama tahmin edilebileceği gibi çok pahalı: Portofino ’da esas olan lükstür.

Portofino Gezi Rehberi

Portofino Gezilecek Yerler

İtalyan Rivierasından geçen tüm seyahat gemilerinin de mutlaka durakladığı yerlerden biri olmasının yanında, limana demir atmış onlarca harika yat ve yelkeniler de Portofino’nun muhteşem görüntüsüne ek bir güzellik katıyor. Kısa bir tırmanış ile gidilebilen Castello Brown, tarihi St. Giorgio Kilisesi ve Punta’da bulunan deniz feneri Portofino’yu özellikle fotoğrafçılar için muhteşem bir destinasyon haline getiriyor. Portofino’nun kırsal güzelliklerine ulaşmak için ise limandan güneye doğru giden patikayı takip etmek gerekiyor.

Göz At: Portofino Gezilecek Yerler

1. La Piazzetta di Portofino

La Piazzetta di Portofino

Portofino’nun en bilinen meydanı La Piazzetta limana tepeden huzurlu bir şekilde bakıyor. Birçok butik, sanat galerisi ve restoran yakın çevresinde bulunduğundan dolayı burayı en popüler buluşma noktası haline getiriyor.

2. Chiesa di San Giorgio

Portofino Gezi Rehberi Chiesa di San Giorgio

St. Giorgio Kilisesinin bulunduğu yer gezginleri yıllardır kendisine çekmeyi başarıyor ve terasından bakıldığında gördüğünüz manzara karşısında bunun sebebi açıkça anlaşılıyor. 1154 yılına dayanan geçmişi ile Portofino’nun en tepesinde yer alıyor. Kasabadan 5 dakika uzaklıkta bulunan San Giorgio Kilisesinde Aziz George’un kutsal emanetleri bulunduğuna inanılıyor. Buradan 10 dakika yukarıya doğru gidildiğinde Portofino’yu muhteşem bir manzaradan izleyebileceğiniz Castello Brown’a ulaşılabiliyor.

3. Castle Brown

Portofino Gezi Rehberi Castle Brown

Portofino’da gezilecek yerler arasında bulunan Castle Brown, insanı kendinden geçirtecek kadar harika bir manzaraya sahip. Portofino’yu düşmanlardan korumak için yapılmış kalenin geçmişi Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanıyor.

Körfeze tepeden bakan kalenin adı, 1867’da burayı satın alan eski sahibi İngiliz konsolos Montague Yeats Brown’dan geliyor. 1870’te düğünü için iki çam ağacı dikmiş, biri kendi biri de eşi Agnes Bellingham için ve bu ağaçlar hala orada duruyor. Muhteşem manzara aşağıdaki Faro (deniz feneri)’ya kadar devam ediyor, geri dönüş ise gelinen yolu geri izleyerek yapılıyor. Kale günümüzde sanat ve fotoğraf sergilerine ev sahipliği yapıyor.

4. Portofino Deniz Feneri

Portofino Gezi Rehberi Deniz Feneri

Mutlaka yapılmasını tavsiye ettiğimiz Portofino’da uzun bir yürüyüş, dönüp dolaşıp en güneyindeki muhteşem Ligurian denizinin manzarasına sahip olan deniz fenerine gelecektir. Bu fener şehrin sembolü sayılabilecek kadar önemli. Bembeyaz rengi ile etrafındaki doğa ile harika bir biçimde bütünleşiyor ve unutulmaz güzellikte bir tablo görüntüsü veriyor.

5. Abbazia San Fruttuoso

Portofino Gezi Rehberi Abbazia San Fruttuoso

Portofino dağından ve körfezinden aşağıya doğru inen iki muhteşem patika yol bulunuyor ve ikisi de antik St. Fruttosio Manastırına çıkıyor. Bu bölgeye bu iki yol dışında sadece tekne ile ulaşılabiliyor. Zarif mimarisi çevresindeki ormanla harika bir şekilde örtüşüyor. Akdeniz bitki örtüsü ve faunasını en naif şekilde yansıtan adeta bir mücevher gibi gözüküyor.

6. Chiesa Divo Martino

Portofino Gezi Rehberi Chiesa Divo Martino

Bir kitabı kapağına bakarak yargılayamazsınız derler ve bu söz Divo Martino Kilisesi için söylenmiş diyebiliriz. Sade cephesi muhteşem zariflikteki iç görüntüsünü gizlediğinden dolayı ilk bakışta beklentileriniz düşebilir. 12.yy eseri bir zamanlar devasa bronz bir kapıya sahip olan kilisenin tavanları ve sütunları o kadar güzel bir şekilde işlenmiş ki hem yerel halk hem de turistler hayran kalıyor.

7. Portofino Sanat Galerisi 

Portofino Sanat Galerisi

Meşhur Maritiri Olivetta Meydan’ına tepeden bakan galeri sürekli olarak farklı sergilere ev sahipliği yapıyor. Galeride sıkça popüler İtalyan heykeltıraşların ve ressamların çağdaş sanat başyapıtlarını görebilirsiniz.

10. Dağ Yürüyüşleri

Portofino Gezi Rehberi Dağ Yürüyüşü

Dolambaçlı yollar Portofino dağının ve parkının yürüyüş yollarını oluşturuyor. Portofino’dan başlayıp muhteşem bir doğanın içine doğru yola çıkıp yürüyüş dışında karadan başka hiçbir araç ile ulaşamayacağınız San Fruttosio’nun el değmemiş koylarına gidebilirsiniz.

11. Paraggi Sahili 

Portofino Gezi Rehberi Paraggi Sahili

En güzel kumsal ise Santa Margherita’nın 2 km gerisinde bulunan Paraggi’de yer alıyor. Çok uzak sayılmaz ve Portofino ’ya göre biraz daha gayrı resmi bir yer.Zümrüt yeşili suları ve doğal harikalarıyla hem turistlerin hem de yerel halkın en sevdikleri yerler arasında bir yer burası. Denizin dibindeki kızıl mercanlıklar ise dünyaca ünlü. Çakıllı kumsalları ve sahil üzerindeki birkaç barı ile hoş bir yer. Restoran ve barların sıklığı da burayı parti seven insanlar için popüler bir yer haline getiriyor.

12. Spring Regattas (Bahar Şenlikleri)

Portofino Gezi Rehberi Bahar Şenlikleri

Lüks İtalyan Yat Kulüpleri tarafından düzenlenen ve her sene çok büyük bir kitleyi kendisine çeken etkinlikler gerçekten kaçırılmaması gereken bir organizasyon. 100’den fazla tekne Portofino limanından yarışa başlıyor ve 3 gün boyunca durmaksızın yarışıyorlar ve yarışmalarda sportmenlik her daim en üst seviyede oluyor. Konserler ve şovlar ile de renklendirilen eğlence görülmeye değer.

13. Festa Patronale San Giorgio

Festa Patronale San Giorgio

23 Nisan’da Portofino en büyük kutlamasını parti atmosferinde gerçekleştiriyor. Bu dini festivalden dolayı ana meydanda dev bir ateş yakılıyor ve gencinden yaşlısına herkesi etrafına topluyor.

Portofino’ya nasıl gidilir

Havayolu: Genoa’ya uçun. Portofino Genoa havalimanından 45km doğuda bulunuyor. A12 yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. Bazı oteller direk havalimanından sizi alabiliyor, eğer olmazsa taksiler ve araba kiralama seçenekleri havalimanında bulunabiliyor. Temmuz ve Ağustos ayları en yüksek sezon olduğundan dolayı arabayı park edebileceğiniz yer bulmak zor olabilir.

Tren: Tigullio Körfezi Genoa-La Spezia demiryolu üzerinde bulunuyor ve gün içinde birçok tren bulunuyor. Genoas Piazza Principe istasyonundan kalkan trenler Torino, Milan ve Roma’ya direk seferler düzenliyor. Floransa’dan geliyorsanız eğer Pisa’da tren değiştirmeniz gerekiyor. Tüm kıyı şeridindeki kasabalara tren ile ulaşmak mümkün ancak sadece Portofino bir istisna yaratıyor. Buraya Santa Margherita’dan sadece otobüs ya da servis araçları ile ulaşılabiliyor. Detaylı bilgi için www.trenitalia.it

Yaz aylarında arabayla gelmeyi düşünürseniz şayet daha şehre gelmeden kalabalıkla karşılaşabilirsiniz. Santa Margherita’da ki ufak yol çok çabuk tıkanabiliyor ve neredeyse hiç ilerlemiyor. Arabayla ulaştığınızı varsaysak bile ziyaretçiler park için ciddi rakamlar ödemek zorunda kalabiliyor. Dolayısıyla yapılacak en iyi şey arabayı Santa Margherita’da bırakmak ve otobüs ya da vapur ile geçmek.

Portofino Nasil Gidilir

Portofino’ya ne zaman gidilir

İtalyan Rivierası güneş banyosu için ideal fakat yazın çok kalabalık ve sıcak. Eylül ayı gibi turist sezonu bitince fiyatlarda hızla düşüşe geçiyor.

Portofino alışveriş

Tigullio’da ki tüm dükkânlar turistlerin her türlü ihtiyaçlarına karşılık verebilecek cinsten. Tam bir göz ziyafeti çektiren şehir merkezleri insanların rahatça dolaşabilmesi için sadece yayalara ayrılmış durumda. Dolayısıyla tüm dükkânlar da herkesin rahatça vakit geçirebileceği ve zaman geçirebileceği şekilde tasarlanmış. Her ayın ikinci hafta sonunda Chiavari çok kalabalık bir antik pazara dönüşüyor. Dahası, her ayın son Pazar gününde Rapallo merkezinde satıcılar antika ve ufak hediyelik eşyaları pazara çıkartıyorlar.

Yerli zanaatkârlar eşsiz güzellikte eşyalar yapıyorlar. Chiavari de çok kaliteli mobilyaları ile dünyaca üne sahip bir yer. 19.yy’ın başlarında ortaya çıkan Chiavari sandalyeleri günümüzde de hala çok büyük bir kesim tarafından kullanılmaya devam ediyor. Liguaria 700 yıllık Şam işi dokuma işi olan damasko geleneğini sürdürmeye devam ediyor. El dokuması ipek kumaşlar Tigullio’da halen işlenmeye devam ediyor. Rapallo, Portofino ve Santa Margherita’da dantel ve makrome yapımı halen çok yaygın. Bölgede kayrak kullanımı halen devam ediyor ve günümüzde de sanat eserleri, inşaat malzemeleri, hediyelik eşya ve heykel yapımı için de kullanılıyor.

Portofino Ne Zaman Gidilir

Portofino yeme ve içme

Tigullio’nun yeme içme alışkanlıkları çoğunlukla Akdeniz mutfağı üzerinde yoğunlaşıyor. Kullanılan malzemeler tek başlarına pek lezzetli değilseler de diğer malzemelerle birleştiklerinde muhteşem bir uyum ve olağanüstü bir lezzetin senfonisi ortaya çıkıyor. Bu malzemelerin en başında mantar, çamfıstığı, ceviz ve birçok yeşillik geliyor.

Tüm tariflerde olmazsa olmaz olan zeytinyağı muhteşem sosların ana maddesini oluşturuyor. Bu soslar arasında başta İtalya olmak üzere birçok diğer ülkede de meşhur olan Pesto geliyor. İçerisinde reyhan, çamfıstığı, sarımsak, zeytinyağı ve parmesan peyniri bulunuyor. Daha çok et ile servis edilen sos ise Salsa verde. Maydanoz ve çamfıstığı eşliğinde et ile iyi gittiği kadar makarna ve ravioli ile de servis ediliyor.

Bir tür İtalyan pidesi olan Focaccias ve turtalar da bu bölgenin en bilinen yemekleri. Yemek niyetine veya lezzetli atıştırmalık olarak da yeniyor. Sadece yağlı focaccia ya da içi peynir dolu şekilde servis ediliyor. Lezzetli aromasına dayanmak gerçekten çok zor. Bunlar dışında deneyebileceğiniz farinata, ince ince katlanmış yufka arasına koyulmuş pazı, lor ve yumurtadan oluşuyor. Veya binlerce sebzeden oluşan mantar turtası kesinlikle tavsiyemizdir.

Bol sayıda farklı makarna çeşitleri pesto ya da et sosuna eşlik edebiliyor: troffie, trenette, taglierini vs. En çok tavsiye edebileceğimiz yine çokça çeşidi olan Ravioli. En ilginç olanı içerisinde ceviz sosu, sebze ve ot karışımlarının bulunduğu Pansotti.

Tipik bir Ligurian et yemeğinde tomaselle, sarılmış bir et, yumurta, yeşillik veya enginar ile birlikte servis edilen kuzu yahnisi olur. Mantarın masadaki önemi çok fazladır ve et yemeklerine asıl lezzeti veren çeşnidir, hatta bazen balıkla bile sunulmaktadır.

2 YORUMLAR

  1. RÜYALARIMIN ŞEHRİNDEKİ YİNE RÜYALARIMIN KÖYÜ… ORADAKİ LİMANDA BİR GÜN OTURUP CANLI CANLI ANDREA BOCELLİ’Yİ DİNLEMEK EN BÜYÜK HAYALİM. KİM BİLİR BELKİ BİR GÜN 🙂 DETAYLI ANLATIM OLMUŞ TEŞEKKÜRLER..

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz