Endülüs’ün başkenti Sevilla, İspanya’da Guadalquivir Nehri boyunca uzanan en canlı ve renkli şehirlerin başında geliyor. Arap, Osmanlı, Kuzey Afrika, Gotik, Barok ve Rönesans izlerini taşıyan şehir, mimarisi, renkleri, lezzetleri ve dokuların farklı birleşimiyle her zaman hakaretli bir atmosfere sahip.

Bembeyaz ve labirente benzeyen sokakları, Arap mimarisinden izler taşıyan konakları, süslü sarayları, zarif bahçe ve avluları gibi pek çok farklı yapı ve kendine has özellikleriyle Sevilla, küçük olmasına rağmen barındırdığı kültürel ve tarihi mirasıyla diğer kentlerden ayrılıyor. Sevilla, kendine has sosyal yaşamıyla da kültürünü harmanlayan kentin, renkli şenlikleri, heyecanlı festivalleri, büyüleyici Flamenko dansçıları, nefes kesen boğa güreşleri vadediyor.

Sevilla Hakkında Bilgiler

Alcázar Sarayı Sevilla Hakkında Bilgiler
Alcázar Sarayı

Don Giovanni, Carmen, Fidelio, Don Juan ve Figaro gibi operalarına set olmasının yanı sıra, Cervantes Don Kişot’yu Seville Hapishanesi’nde yazmasıyla da biliniyor. 100’ün üzerinde operaya ruh veren, UNESCO tarafından ‘Müzik Kenti’ unvanına sahip Sevilla, tarih boyunca birçok sanatçıya ilham kaynağı olan bir şehir.

Özellikle nisan ve mayıs aylarında her daim güzel olan havayla birlikte hayat, portakal kokulu sokaklarda akıyor. Her köşesinden tarih, sanat ve kültürün çıktığı Sevilla, kendine özgü farklı havasıyla gelenleri büyülü havasıyla mest ediyor.

Şehrin simgesi olan Alcázar Sarayı ve birbirinden ihtişamlı sokaklarıyla burası, gezilecek çok sayıda yere sahip. 1248’de gotik bir kiliseye çevrilen Santa Maria Katedrali, Giralda, Santa Cruz Meydanı, 10.yy’da yapılan kraliyet sarayı ve askeri kale, 13. yy’dan kalma gözlem kulesi Torre del Oroa, Güzel Sanatlar Müzesi, Çağdaş Sanat Müzesi, Maria Luisa Parkı, El Alamillo Köprüsü ve Guadalquivir Nehri ve Boğa Güreşi Arenası bu yerlerden sadece bazıları.

Santa Cruz Meydanı Sevilla
Santa Cruz Meydanı

Dümdüz coğrafyasıyla yürüyerek rahatlıkla gezilebilen şehir, gelenleri tarih, kültür, lezzet ve müziğin kalbine götürüyor. Enfes mimarisi, birbirinden leziz tapasları ve tatlı sherry şarabı, cesur Flamenko ezgileri ve dansı ile bu şehirde hareket bir an olsun durmuyor. Her yıl Paskalya’dan iki hafta sonra düzenlenen ‘Abril Fest’, şehri adeta bir panayıra çeviriyor.

İspanyol havasıyla tam anlamıyla bir İspanyol festivali deneyimlemek isteyenlerin favorisi olan festival, 6 gün boyunca ziyaretçilerine muhteşem zaman geçirmeyi vadediyor. Müzikleri, sabahları geleneksel atlar üzerinde yapılan geçitleri, öğleden sonraki boğa güreşleri, dansları ve muhteşem yemekleriyle bu festival, turistlerin favorisi.

Sevilla’ya nasıl gidilir

Santa Maria Katedrali Sevilla
Santa Maria Katedrali

Sevilla’ya Türkiye’den, direkt uçuş bulunmuyor, ancak Türk Hava Yolları’nın Malaga veya Madrid üzerinden aktarmalı uçuşlarıyla gidebilirsiniz. Şehir merkezinden yaklaşık 10 km mesafedeki San Pablo Havalimanı’ndan merkeze, 30 dakikada bir hareket eden otobüslerle veya taksi ile ulaşım mümkün. Diğer yandan Malaga ve Madrid’den trenlerle de Sevilla’ya ulaşım mümkün.

Sevilla Gezi Rehberi’nde bu güzeller güzeli Endülüs kenti ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilir, Sevilla Gezilecek Yerler’de kendinize bir rota çıkarabilirsiniz. Sevilla’dan dilerseniz diğer İspanyol şehirlerinden Madrid, Barselona, Granada, İbizaMalaga’ya doğru devam edebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz