Belfast, Birleşik Krallık’ta yer alan Kuzey İrlanda’nın en büyük şehri ve başkenti. Aynı zamanda güneydeki Dublin‘den sonra İrlanda adasının en büyük ikinci şehri olan Belfast, gemi ticareti için çok uygun olan Belfast Halici’nin güneybatısında, Lagan Nehri’nin ağzı yakınında kurulu. Belfast isminin kaynağı da zaten İrlanda dilinde ‘Farset Nehri’nin ağzı’ anlamındaki Béal Feirste’den geliyor.

Dublin’in 166 km kuzeyinde yer alan ve Britanya Adaları’nın en önemli limanlarından olan Belfast, küçük bir şehir olabilir ancak boyutlarının sizi kandırmasına izin vermeyin, çünkü burada heyecan çok büyük. İrlanda tekstil endüstrisi, halat yapımı ve dünyaca ünlü gemi inşaatçıları Harland and Wolff’a ev sahipliği yapan Belfast eşsiz bir tarihe sahip. Bu şehirde herkesin seveceği bir şeyler var. Alışveriş, turlar, dünya standartlarında yemekler ve her yeri sallayan ritimler! Siz isteyin, Belfast versin.

Belfast Gezilecek Yerler

Canlı atmosferini içinize çekin, güzel Viktorya stili sokaklarında dolaşın, dünya standardında birçok turistik mekânında eğlenin, herhangi bir Avrupa şehrindeki rakipleriyle aşık atabilecek kafe, restoran ve eğlence mekanlarının tadını çıkartın. Tüm bunların dışında, sizi misafirlerini içtenlikle karşılayan bir şehri ziyaret etme deneyiminden keyif almaya davet ediyoruz.

Belfast Gezilecek Yerler

Her ay sanat, müzik, gençlik ve el sanatları festivalleri ile dolu olan şehirde yılın her haftasında gece dışarı çıkmak için bir bahane bulunuyor. Zevkleriniz ister komedi, denizcilik hikâyeleri, halk sanatları, karnaval geçitleri olsun, isterse Bluegrass müzik, şarkıları, Avrupa sineması, modern dans, yerel mutfağın en kalitelileri veya Avangarde kukla gösterileri olsun; Belfast, şehir genelindeki Alfresco veya Viktoryan meydanlarında düzenlenen festival bolluklarıyla birçok farklı zevke hitap ediyor.

Belfast Seyahat Rehberi

Belfast ayrıca ağzının tadını bilenler için de muhteşem. Esnaf fırınlarından geleneksel elmalı tartlara uzanan veya yaz aylarında düzenlenen sayısız bahçe partilerinde kendi gurme cennet bahçenizi keşfedebileceğiniz sayısız seçeneklerle dolu. İrlanda’nın en eski ve ödül kazanmış kapalı çarşısı olan St. George Pazarı’nın, İngiltere ve İrlanda’da bulabileceğiniz en değerli ve canlı yeme içme mekânlarından birinde dilediğiniz tarzda damak tatlarını deneyebilirsiniz. Ayrıca Hans Sloan’ın eğitim gördüğü yerde soda ve patates gibi lezzetli Kuzey İrlanda ekmeklerini ve gurme çikolataları tadabilirsiniz.

1. Belfast Şehir Merkezi ve Belediye Binası

Belfast Belediye Binası

Belfast şehir merkezi, Donegall Meydanı ve Belfast Belediye Sarayı çevresinde yoğunlaşıyor. Tüm büyük şehir otobüsü rotaları burada toplanıyor ve güneşli günlerde, burada alışveriş yapanların ve ofis çalışanlarının mola verdikleri yerde bulunabiliyorlar. Belediye Binası’nı şehri keşfetmek için referans noktası olarak belirlediğinizde, Donegall Meydanı’nın merkezinden kuzeye doğru ilerleyip Katedral Mahallesi ve Sanat Okulu’na götüren geniş ve hareketli bir alışveriş caddesi olan Donegall Place’e çıkabilirsiniz.

1906’da açılan Belediye Binası’nda (City Hall), Belfast belediye meclisleri ve idari ofisleri bulunuyor. Ücretsiz rehberli turlarla her gün ziyaret edebileceğiniz yapı, Donegall Meydanı’nda yer alıyor. Binanın bulunduğu alan aynı zamanda şehir merkezinin ticari ve en işlek bölgesini oluşturuyor. Barok tarzı bir yapı olan binanın tasarımı, Londra’daki Old Bailey’i anımsatıyor. Belfast’ın sembolü olan Belediye Binası, özellikle Noel döneminde ışıklandırma ve süslemeleriyle muazzam bir hal alıyor. Ayrıca bu dönemde bahçesinde şehrin en büyük Christmas pazarı kuruluyor.

2. Saint Anne Katedrali

Belfast Saint Anne Katedrali

Muhteşem Saint Anne Katedrali (Saint Anne’s Cathedral), Royal Avenue’nin karşı ucunda yer alıyor. Belfast Katedrali olarak da bilinen St. Anne Katedrali, Katedral Mahallesi’nin merkezi olarak kabul ediliyor. 1899’da Shaftesbury Kontesi tarafından yaptırılan kilise, günümüzde de kentin en büyüleyici yapısı olarak kabul ediliyor. Hayranlık uyandırıcı bu katedral, mimari detaylarıyla şehrin en dikkat çekici noktalarından biri.

3. Crumlin Road Gaol

Belfast Crumlin Road Gaol

Kuzey İrlanda’nın en ünlü hapishanesi olan Crumlin Road Gaol, 1990’lardan bu yana, Belfast gezilecek yerlerin ilk sırasında yer alıyor. Crumlin Road Gaol olarak da bilinen HMP Belfast, Crumlin Yolu üzerinde bulunan eski bir cezaevi. 1996’dan beri Kuzey İrlanda’da kalan tek Viktorya dönemi hapishanesi olan yapı, IRA mahkumlarının idamların gerçekleştirildiği cezaevi olarak biliniyor. ‘Avrupa’nın Alcatraz’ı’ olarak bilinmesine rağmen, Gaol’da başarılı kaçış girişimleri de yaşandı.

4. Titanic Belfast Museum

Titanic Belfast Museum

Kate Winslet ve Leonardo Di Caprio’nun başrol oynadığı filmi ile 90’larda yeniden meşhur olan, batmaz denen devasa ve lüks gemi Titanic, Belfast’ta yapılmış. Şehrin eski Titanik Mahallesi’ndeki eski Harland & Wolff tersanesinde yapılan gemi, 1912’de ilk yolculuğu sırasında bir buzdağına çarparak batmıştı. Titanic Belfast Museum’da da geminin yapıma şamaları ve hazin hikayesinin anlatıldığı galeriler, özel fonksiyon odaları ve etkinlikler bulunuyor. Müze içerisinde geminin yapıldığı senelerde Kuzey İrlanda’nın sosyal ve ekonomik durumundan, geminin yapım aşamasına, çalışan işçilerden geminin demir alıp kalkışına kadar tüm detaylar mevcut.

5. Botanik Bahçeleri

Botanical Gardens Belfast

Queen’s Quarter’da Stranmillis Caddesi yakınında Queen’s Üniversitesi’nde bulunan, Ulster Müzesi ana girişinde yer alan Belfast Botanik Bahçeleri (Botanical Gardens), hem Belfastlılar hem de ziyaretçiler için çok popüler. 28 dönümlük bir alan yayılan ve dünya üzerindeki yüzlerce bitkiye ev sahipliği yapan bahçenin en göze çarpan bölümleri Palmiye Evi (The Palm House) ve Tropikal Ravine Evi (The Tropical Ravine House).

6. Ulster Müzesi

Ulster Müzesi Belfast

Geçmişin ve günümüzün Kuzey İrlanda hazinesi olan Ulster Müzesi (Ulster Museum), zengin bir sanat, tarih ve doğa bilimleri koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Tüm ziyaretçiler için ücretsiz olan Ulster Müzesi, Ulster Halk ve Ulaşım Müzesi, Ulster Amerikan Halk Parkı, W5 Bilim Merkezi ve Armagh İlçe Müzesi’ni de içeren Kuzey İrlanda Ulusal Müzesi’nin bir parçası. Kuzey İrlanda’nın deniz yaşamının yanı sıra, önemli bir sanat koleksiyonu içeren müze her yaştan ziyaretçiyi ağırlıyor.

7. Belfast Hayvanat Bahçesi

Belfast Hayvanat Bahçesi

Yılda 300.000’den fazla ziyaretçi alan, Belfast Hayvanat Bahçesi (Belfast Zoo) kentin kuzeyinde 55 dönümlük alan üzerinde 1200’den fazla hayvana ve 140 hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Hayvanat bahçesindeki hayvanların çoğunluğu doğal yaşam alanlarında tehlike altında bulunuyor. Önemli koruma çalışmaları yapan ve tehlike altındaki birçok türün hayatta kalmasını sağlayan bahçede 90’dan fazla program yürütülüyor. Bahçede, kesinlikle çok güzel bir gün geçirmeye hazır olun!

8. Belfast Kalesi

Belfast Kalesi

Deniz seviyesinden 400 m yukarıda, Cavehill Country Parkı’nın eteklerinde yer alan Belfast Kalesi (Belfast Castle), muazzam bir kent manzarası sunuyor. 12. yüzyılın sonlarına doğru Normanlar tarafından yapılan ilk kalenin ardından bugün gördüğümüz yapı, 1811 ve 1870 yılları arasında yapıldı. Bir antika dükkânı ve bir restoranı da bulunan kale, özel davetlere, konferanslara ve resepsiyonlara ev sahipliği yapan popüler bir mekân.

9. Golden Mile

Grand Opera Binası Belfast
Grand Opera Binası

Golden Mile, Dublin Yolu, Büyük Victoria Caddesi, Bradbury’nin Yeri ve Belediye Binası ile Üniversite Yolu arasında kalan bölgeye verilen isim. Çok sayıda pub, bar ve restoranın yanı sıra, Crown Liquor Sedan ve Grand Opera Binası’na ev sahipliği yapan yol, Shaftesbury Meydanı’na dek uzanıyor. Büyük Victoria Caddesi’nin kuzey ucunda Donegall Meydanı’nın sadece kısa bir mesafede bulunan görkemli Victoria Grand Opera Binası’nda başlayan yolun kuzey başında, Europa Hotel’in hemen karşısında, Viktorya döneminden kalma en büyük Çin sarayları Crown Liquor Saloon yer alıyor. Bölgeyi gün içinde gezip daha sonra da gece dışarı çıkmak Golden Mile’i keşfetmenin en güzel yolu. Botanik Caddesi ve Üniversite Yolu boyunca uzanan barlardan birine oturup bir bira söylemeden bölgeden ayrılmayın.

10. St. George’s Market

St George Market Belfast

May Street’te Lagan Nehri’ne ve Waterfront Hall’a yakın konumda bulunan St. George’s Market, 1890-1896 yılları arasında inşa edilen Kuzey İrlanda’nın en büyük pazarı. Belfast’ın ziyaretçilere ve yerli halka yönelik önemli turistik yerlerinden biri olan pazarda, gıda, giyim eşyası ve el sanatları tezgâhları yer alıyor. Dışı kadar içi de çok güzel olan kapalı Pazar, oldukça geniş bir alan yayılıyor. Cuma, cumartesi ve pazar günleri açık olan pazardan mutlaka Belfast hatırası satın alarak dönün.

Belfast dünyaca ünlü Giant’s Causeway’den ve Mourne Dağları’ndan yaklaşık bir saat uzaklıktaki efsaneler diyarına bir geçiş şehri. Yani bir hafta sonu için de burada olsanız, daha fazla gezecek imkânınız da olsa Belfast’a yapacağınız yolculuk ömür boyu unutmayacağınız hatıralar vadediyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz